Sami bezimde na XP-ckach a to sme dobri, prchod z 98-ciek bol mimoriadne bolestivy. Vsetky ovladace su napisane pre historicke OS a prechod na Windows 10, 11, ci 789 mozny nie je. Preco asi?
Ak bude doktor dobry IT odbornik, malokedy bude dobry doktor.
Z tohto dovodu absolutne nechapem, preco by mal ktokolvek menit operacny system, ked mu to v principe funguje. Bezpecnostna diera? To akoze doktor napisal ten OS malo odolny?
Preco nedonutit MS, aby sa o XP-cka dalej starala, hoci aj za poplatok od kazdeho uzivatela? Preco je ten doktor blbec, ze si nekupuje novy tomograf s prichodom kazdeho upgrade?
souhlas, také v tom nevidím tolik vinu doktorů. S těmi ovladači to není snadné, MS mezi verzemi Windows podstatně změnil kernel api pro ovladače a někdy to může znamenat hodně zásahů, pokud je SW nevhodně navržený. Nepodpora Windows XP je sice bolestivá, ale mnoho let dopředu ohlášena, ten systém z hlediska bezpečnosti má několik vážných chyb v návrhu a není možné ho záplatovat věčně.
Výrobce jako ten z povahy věci znalý, má zvolit vhodnější systém, vhodnější podporu a vhodnější zabezpečení. Doktor (či odběratel) jako ten neznalý, má zase požadovat určité záruky nad rámec zákonné záruky nebo jistotu pozáručního servisu a oprav, jak je běžné v jiných odvětvích.
Osobně jsem již několik podobně blbých systémů převedl z Windows XP na Linux přes wine, pokud není chyba v samotném ovladači a daný SW nemusí být na internetu, je to střídmě bezpečné řešení s prozatím několikaletou jistotou aktualizací. Je ale nutné mít souhlas dodavatele nebo alespoň ověřit, že se tím neporušuje licence, zatím vše šlo domluvit.
Tohle do budoucna vyřeší Intel Compute Card. Místo toho aby RTG nebo CT bylo směskou "medicínského HW" a běžného PC, tak to bude zařízení se slotem pro kartu cca velikosti kreditky, a ta bude obsahovat celé PC. Pak už není tak velký problém jednou za pár let vyměnit "kartu s počítačem". Samotné zařízení může sloužit desítky let, a řídící počítač i jeho SW se může za tu dobu mnohokrát měnit.
https://www.intel.com/content/www/us/en/compute-card/intel-compute-card.html
Samozřejmě je pořád ideální, když to udělá výrobce. Ale místo upgradu PC, které může být "zarostlé" v HW, prostě vyměníte jednu kartu. A to mi připadá jako dost velký rozdíl.
Mimochodem tohle se týká i dalších zařízení. Například dnešní smart TV vydrží nejspíš 10 let, ale SW i HW té smart části bude za 2-3 roky beznadějně zastaralý. Opět to řeší Compute Card.
Tovizejo lulane ... kam si mam strcit ISA kartu s tim pocitacem? A to je jeste porad resitelny, protoze prumyslova deska s ISA se jeste porad koupit da. Ta tvoje deska na tom bude za 10 let presne stejne.
Nebo ... kam si mam pripojit seriovej port z cnccka? Jo aha, on zas uz skoro nikdo seriak na nicem nema ... a muzem pokracovat.
Ad kam si mam strcit ISA kartu s tim pocitacem - ve vašem případě, drahý hulváte, do levé nosní dírky. Sběrnicí napřed.
Ad kam si mam pripojit seriovej port z cnccka - možnost výměny Compute Card se bude týkat těch strojů, které s ní byly dodané. Takže CNCčko s Compute Card zřejmě nebude mít sériový port, nebo bude mít vestavěný RS232 to USB konvertor.
FYI Compute Card toho času nabízí až 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, 2x 4K DisplayPort nebo HDMI, a 2x PCIe x1. K tomu WiFi a BT, 4GB RAM, a až 128GB SSD.
"Linux ....... několikaletou jistotou aktualizací" .... to jako fakt? To se ti vyplatila licence pro redhat? Predpokladam, ze jsi tam nedal nejaky bezny linux, ktery muze skoncit ze dne na den bez vysvetleni. To neni jak windows (pripadne onen redhat, ktery ovsem nelze upgradovat, coz je smesne), kde je predem znama doba podpory na mnoho let dopredu, takze se presne vi kdy a da se pripravit na upgrade.
Kazdopadne jsem toho nazoru, ze nahradit XP nejakym linuxem je blbost ... protoze pokud neni pocitac pripojen k internetu, je to zcela zbytecne a pokud je pripojen k internetu, tak tam nemaji co delat kriticke aplikace ridici beh nemocnice nebo citlive data! A je uplne jedno, kdyby tam byl nejaky superbezpecny linux (coz takovy samozrejme neni), proste to nema byt pripojene k netu, hotovo!
Největší distrubuce s podporou jsou třeba Redhat, SUSE, Oracle Linux. Mezi outsidery jsou třeba Ubuntu, CoreOS a mnoho dalších. Poté lze si koupit support od třetí strany (často třeba dodavatel) nebo zabrousit k menším distribucím, s tím ale nemám moc zkušenost. Poté se s určitou nejistotou lze spolehnout na velké, stabilní distribuce typu Debian, které mají dobré financování a aktualizace vydávají.
Cena licencí není v rozpočtech tou největší položkou, cena práce je násobně vyšší. Řada zařízení se z hlediska podmínek ve smlouvách, zákonech nebo dotacích či grantech (nově třeba i GDPR, ano řada firem se už připravuje) nemůže provozovat na systémech bez supportu (u Windows XP je licenčně problematický support od třetí strany).
O internet vůbec nejde, stačí, když takové zařízení je připojené do lokální sítě, ochránit interní síť není vůbec levná záležitost a nikdy to není 100%, bezpečné už musí být samo zařízení. Někdy ten důvod přechodu může být i přímo finanční, pokud dané zařízení začne mít nějaké problémy a musím každý týden volat někoho na opravu, přechod na cokoliv jiného může být levnější a je jedno jestli to je Linux nebo Win 10.
Ty si vtipek. Tohle rekni treba guglu a jeho lagroidu, kde kazdy den sjede z linek nekolik milionu krapu se starym systemem, ktery vetsina nedostane ani bezpecnostni aktualizace, natoz novy system:o))))))
Doktor neni ajtak a proto se mu o to ma ajtak starat! Cili nema si sam jako neznalek pripojovat pocitac s XP vubec k internetu! Zariznuti podpory XP je samozrejme v nejlepsim poradku, dokonce bylo oproti smlouve nekolikrat prodlouzeno! A i ty XP bez podpory pobezi dalsich 20 let ZCELA BEZPECNE! Akorat je nesmi pripojovat k siti. Musi si zvyknout, ze kdyz tam ma SW s kartami pacientu, tak na tom proste nesmi brouzdat po netu. Coz by ovsem nemel ani kdyby tam byl nejnovejsi system! Stejne jako by mel hned, co prijde do ordinace vytahnout baterku ze sveho lagroidiho telefonu, aby neohrozil anonymitu pacientu.
Ja bych to udelal jinak.
1) dodavatel libovolnyho produktu je povinen supportovat ten produkt nejmene 10 let (ze zakona). Tim samo nemyslim zadarmo, ale musi tam byt ta moznost.
2) dodavatel libovolnyho produktu ktery jiz nepodporuje musi zverejnit zdrojove kody veskerych SW komponent. A to v takovem stavu, aby to pekne cele slo zkompilovat. SW se timto stava public domain.
3) dodavatel libovolneho produktu nesmi branit uzivateli zadnym zpusobem vymenit libovolnou SW komponentu za jinou.
Tim padem by Xpcka byly free, a udrzovat by si je moh kdokoli libovolne dlouho. Easy.