Vlákno názorů k článku Jak vymýtit Windows XP ve zdravotnictví od JA - Tak cely problem nejsou ani windows, ani windows...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 6. 2017 9:19

    JA (neregistrovaný)

    Tak cely problem nejsou ani windows, ani windows xp, ale degradace IT znalosti. Kdyz vidite ajtaka na IT konferenci, jak drzi v ruce telefon s androidem, majici LTE, GPS, dve kamery, x mikrofonu atd, tak se clovek ani nemuze divit, ze necha v nemocnici pripojeny pocitac s XP volne do site, idealne jeste se zakazanyma aktualizacema, antivirem a firewallem, jako spravny OWNER!!!
    A celkove i v populaci IT gramotnost upada, jak se objevuji smartphony, ktere lidi uz odnaucily premyslet. Ale co smartphony, ty vem cert, ale ty androidy, coz jsou bezne PC se systemem na urovni prvnich windows v devadesatych letech, bohuzel o 30 let pozdej v dobe, kdy je internet uplne vsude. Lidi nepremysleji, nechapou (a dluzno dodat, ze celkem opravnene, zvlast kdyz prechazeji z mobilnich windows, z iOS asi tezko nekdo presel:), ze potrebujou na lagroidech antivir.
    Cele je to proste degradace znalosti, nic vic. Pred 15ti lety by nikoho nenapadlo v te dobe nove XP pripojit do site v chranene budove (napr. nemocnici) primo k siti. To by bylo proste nemyslitelne. Dneska? 10 let mrtve XP pripoji klidne do netu jako by se nechumelilo, je tohle snad normlani?

  • 19. 6. 2017 12:38

    Hmmm (neregistrovaný)

    Zníte asi jako ten ajťák na konference. Vyjadřujete názor, ale chybí vám znalosti prostředí. V první instanci jste přehlédl důvody XP, protože často nemají na výběr a pokud ano, tak s enormními náklady. Uvědomte si prosím, že např.: privátní kardiolog bude potřebovat vybavení v ceně několika milionů (echo, ekg, holtery, spiro ... ). Každý přistroj se musí minimálně 1x ročně nechat výrobcem ověřit-kalibrovat a za to se platí nemalé částky. Např.: roční prohlídka klidového EKG (12 svodové USB) stojí 18 000Kč, naštěstí zapůjčí náhradní. Jsou-li aktualizace (např.: Win98SE -> XP -> W7/W10), musíte si aktualizace řádně zaplatit a protože takové přístroje nakupuje velmi úzká skupina zákazníků, musí výrobci reagovat cenovou politikou, aby zaplatili své lidi. A jsme zase u toho, že problémem jsou peníze. Pojišťovny jen tak platby za výkony nezvýší a platicí pacienti? To je utopie, protože v ČR jsou všichni zvyklý "zdravotnictví zdarma". I z těchto důvodů se zavedlo 30Kč za Julínka, ačkoliv málo kdo ví, že nápad a příprava pochází od Ratha a socanů.

    Proč? Protože musí a nemají na výběr. Systémy jsou směskou různorodých požadavků a nejsou zdaleka kompatibilní mezi sebou, nebo dodržováním standardů. Zároveň stát, pojišťovny a občané tlačí na elektronické zdravotnictví jako jsou elektornické knížky, recepty, výkony, .... apod. Lékaři zase potřebují znát úhrady, aktualizace výkonnů, změny v kódech, úpravy léčiv, které z větší části vydává VZP. Ve vašem dokonalém světě existuje jeden centrální systém, který sám od sebe vznikl, udržuje se a provádí distribuci všemu SW vybavení ve správném formátu. A zejména, odstraňuje obtížně ošetřitelné chyby (pro automatizaci), které se vždy v číselnících, nebo dávkách najdou. Ovybkle je na ně automatizace krátká.

  • 19. 6. 2017 14:21

    JA (neregistrovaný)

    Nic takoveho jsem jednak nepsal a jednak kdyz pred 10-20ti lety nemusel byt ten pristroj pripojen k netu, tak logicky nemusi byt ani dnes ne? Kdyz nekdo nezodpovedne pripoji primo do internetu neco, co ma RJ45 pripojku jenom proto, protoze proto .... tak je debil, s tim se neda nic delat:o)
    Rozsireni internetu v dobach XP bylo zcela tristni, doma jsme meli modemove PCI nebo ISA karty! Jeste mozna pred cca 10ti lety (kdy uz XP umrely) mozna min, bylo nemyslitelne, aby meli nekde u doktora internet. A doktorovi do ordinace zavedli pripojku, tak jej nenapadlo nic chytrejsiho nez pripojit i onen 15-20 let stary pocitac, protoze tam ma nekde za tim medicinskym softem schovany explorer, tak proc to nevyuzit v dobe poledni prestavky na porntube ze?:o) A JSME DOMA! TO JE CELY PROBLEM! Vsadim se, ze systemy s XP, ktere pocitaji s nejakym internetem bych spocetl na prstech jedne ruky. Na prstech obou rukou bych patrne secetl systemy, ktere pouzivaji nejakou vnitrni sit pro zalohy, ale to je stale vnitrni sit, to ze prijde admin, samozvany ajtak z podnikatelske fakulty a pichne tuhle sit do netu, aby doktori meli internet, tak TO JE TO JADRO CELEHO PROBLEMU!

  • 19. 6. 2017 14:38

    hmm (neregistrovaný)

    Přístroje se nepřipojují k internetu ani dnes, ale ostatní zařízení, například počítače ano. Před 10 lety měla téměř každá ordinace internetové připojení, na které se poskytovala běžná uživatelská pomoc privátním praxím s různým typem software, zpravidla pro agendu. Lékaři si vyřizovali hromadné el. podpisy, pro elektronické vyúčtování dávek zdravotním pojišťovnám, požadovali aktualizace léčiv, číselníků a dávek co možná nejdříve (distribuce pomocí FDD, CD-R) nebyla dostatečně pružná a problematická, protože materiály obsahovaly chyby a to mělo za následek odmítnutí vyúčtování, protože oprava se nedostala do programu dostatečně rychle.

    S popisem chování ... myslím, že jste nikdy ani nepřičichl k tomuto oboru, možná jste viděl House, M.D. a to je tak všechno. Víte jací jsou lékaři? Cokoliv jim vyskočí, změní se, ... okamžitě volají svému dodavateli a chtějí okamžitou nápravu. Vaše porno na MSIE ... zní trochu dost nepravděpodobné, ale určitě se jeden najde.

    Celé jádro problémů, z pohledu debaty pod článkem, leží v teoretických odborníku bez zkušeností z praxe.

  • 19. 6. 2017 23:26

    JA (neregistrovaný)

    At je to jak chce .... CTcko, byt by bezelo na XP, tak by snad nemelo jit zabit tim, ze jej pripojite k internetu. Ma byt povolen jeden port, kde komunikuje s nejakym klientem, kteremu posila obrazky a tim to hasne, dokonce verim, ze to tak i je. Uprimne by me zajimalo, co jim v tech nemocnicich zkolabovalo. Beztak to byly prave ty pocitace na sesternach, kde v noci chatujou na sexchatech a privydelavaji si:) Neverim, ze nejaka infrastruktura mohla byt nejak napadena. Natoz nejake ultrazvuky a tak, jak se tu pise. Nemocnice se jiste poucily a zacnou to resit. Ale to neni zdaleka problem XP. To je problem libovolneho systemu, ke kteremu se da uzivateli/lame plny pristup .... takze prechod na W10 absolutne nic nevyresi. Pokud nezavedou domenu a striktni domenove pravidla, pak maji stale stejny problem. A jelikoz takovou miru zabezpeceni si kazdy dovolit nemuze, tak maji stale stejny problem. Resenim je samozrejme striktni omezeni primo na switchich a odfiltrovani nebezpecneho trafficu pro nezabezpecene zarizeni. No a v ramci globalniho pripojeni samozrejme whitelisty ... coz je asi v dobe, kdy si u tmobilu nebo kohokoliv, koupite za petikilo USB dongl s LTE internetem, aby jste mohli sjizdet i zablokovane stranky. Takze resenim je filtrovani primo na zasuvce kazdeho pripojeneho zarizeni. Jako uznavam, ze nejde o uplne trivialni problem, ale zase nemocnice s mnohamiliardovym rozpoctem si asi muze jednoho opravdoveho ajtaka dovolit a ne ze ne .... jsem videl, ze treba Bohunice v Brne nabiraji ajtaky jak o zivot. Bohuzel hovno plat, takze kvalitu nahrazujou kvantitou a wotomtoje .... na cele bohunice by jim stacil jeden skutecny ajtak ..... a na krimpovani kabelu nepotrebujou najimat ajtaka, ale staci brigadnik .... kdyz je ale chcou platit z tafifnich platu 20k mesicne, tak se nesmi divit, ze jich budou mit sice 10 kusu do kvoty, ale nekde z podnikatelky:o) Misto aby najmuli jednoho, dva na kontrakt a jeste usetrili a skutecne to k necemu bylo ....

  • 20. 6. 2017 2:07

    hmm (neregistrovaný)

    Především se nezkoušejte vykroutit a překroutit. Osobní zkušenosti s "CéTéčkem" bych mohl poskytnout k Phillips Brilliance CT (64s), GE BX Ex/Eg (8 - 16s) a větším modelem GE VCT 64 (64s). Obávám se, že tolik praktických zkušeností, kterými disponujete vy, opravdu nemám. Všechny výše zmíněné modely se prodávají jako modulární řešení (deklarované ceníkem a individuálním požadavky) např.: postprocesingová, vaskulání, snímková analýza apod. Vše se musí pečlivě nastavit, odzkoušet a zapomenout můžete na kompatibilitu, standard, nebo otevřené řešení. Ale co bych vám vyprávěl, vy prostě víte nejlépe.

    Když už máte techniku, potřebujete další SW vybavení pro distribuci a použití dat. Abyste si prošel snímek, budete potřebovat podporovaný monitor, z velice krátkého seznamu. Zpravidla stačí "levné" Eizo RadiForce, Dome E3, nebo skutečné speciality, které vyrábí např.: Totoku a Barco. Pro připojení takového monitoru budete potřebovat speciální grafickou kartu (např.: Firepro/Quadro s VBIOS od Eizo) 12 - 14bit grayscale (DICOM). K té kartě existuje 1, maximálně 2 verze ovladače. Aby se vůbec načetl software, budete potřebovat podporovaný operační systém, podporovanou verzi Java, .NET, ale také prohlížeč. Když napíšou verze 1.0.0.0, tak se nepokoušejte o 1.0.0.1, budou problémy. Účelně popisuji chování "lepšího a méně problémového" řešení Carestream (dříve Kodak) - ROP, RPDE, EPS, EVP a dalšími moduly systému. Stručně se jedná o moduly, které načítají a spojují (vzdálené a propojené) systémy, procesní prostup mezi moduly, až po finální zobrazení. Samozřejmě s projením vzdálených dat pacienta a jsou, bohužel, napadnutelné.

    ... a mohl bych pokračovat dále. Opravdu nechápu vaše úhybné odpovědi. Chcete-li pokračovat stylem "USB dobgl s LTE internetem", prosím, ale bez mé účasti. Souvislost nechápu, můžete mi to vysvětlit např.: Kodak Directview System a následnou distribuční síť a její zabezpečení.

  • 20. 6. 2017 18:55

    j (neregistrovaný)

    2hmm: Ony mozna ani problemy nastat nemusi, ale jakmile se neco stane, a dodavatel zjisti ze tam je jina revize cehokoli, tak od toho da ruce pryc a rekne ze v tyhle konfiguraci neruci ani za to, ze to za minutu nevybouchne.

    A muzem jit klidne ji jinam nez zdravotnicvi ...

    Priklad jedna ... Icewarp ... mailovac co sice bezi na linuxu, ale ve skutecnosti si to sebou dotahne vsechny knihovny co to pouziva, takze to ze opatchujes systemovy je ti nahovno, kdyz dodavatel pouziva svoji deravou verzi. Kdyby ses mu pokusl vnutit jinou, posle te obratem dorite s tim ze neco nefunguje, i kdyz to s tou knihovnou vubec nesouvisi. (on te teda posle i tak, ale ...)

    Priklad dve ... zalohovac ipstor ... bezi to na centosu, ma to nadeklarovanou presnou revizi jadra. Kdyz das jinou, tak se to odmita spustit.

    A takhle by se dal vytvorit nikdy nekoncici seznam aplikaci a duvodu proc nejde to ci ono aktualizovat.

    Ono je to ale na druhou stranu pochopitelny, na miste dodavatele, specielne cehokoli do zdravotnicvi, vazne nehodlam resit moresy M$ na tema aplikace odstranena protoze proste proto. Uz to vidim jak zivy ... opatchujes widle, a usmazis pacose, protoze widle odstranili servisu "timer", nebot se jim nezdala dost stabilni, takze se neco nevypne ... a usmazi to pacosovi mozek.

  • 20. 6. 2017 21:34

    hmm (neregistrovaný)

    Nemusí, ale nastanou. Stačí drobné komplikace, obvykle jsou otravnější a náročnější, než zásadní problémy.
    Jistě, 15 let jsem se pohyboval v prostředí zdravotnických systémů, dnes stojím na opačné straně barikády. Úžas s nechápavým údivem mi zůstal.

    Ten poslední odstavec jste přepísknul víc, než je zdrávo. Kdyby byl pacientem manažer, nejlépe ta naše sebranka "udělej to tak, abychom chybu prodávali jako upgrade", vůbec bych se nezlobil.

  • 20. 6. 2017 9:06

    SB (neregistrovaný)

    Jeden odborník IT na Bohunickou nemocnici nemůže stačit (jestli mezi ně počítáte i obraceče widlí) - známý dělal v jisté větší nemocnici (menší než Bohunické), byli tam na to 2, měli na starost víceméně jen 600 počítačů s widlema a nestíhali to obíhat a spravovat.

  • 19. 6. 2017 14:48

    Lael Ophir

    Možná by nebylo špatné přečíst si alespoň začátek diskuse, třeba tohle:
    https://www.root.cz/clanky/jak-vymytit-windows-xp-ve-zdravotnictvi/nazory/925577/