Díky za příspěvek, opět byl velmi čtivý, i když tentokrát hodně jiný.
Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Šlo by do zahájení Olympiády stihnout napsat krátký úvod do reálného použití MythTV (stačí něco jako: „abyste nahráli program, stačí mít to, to a to, nastavte si to takto a nahraje vám to pořad“). A potom v dalším krůčku se věnovat rozšiřování možností, které MythTV nabízí ve smyslu „přidáte si do sítě NAS, další počítač, TV, apod., nastavíte to takto“.
Olympiáda si myslím je ideální příležitostí, kdy řada lidí bude chtít nahrávat pořady vysílané v nedostupných časech.
S normálním (podporovaným) hardwarem (viděl bych to hlavně na grafiku nVidia plus tuner(y) založené na podporovaných čipsetech – viz www.linuxtv.org) IMO rozjedete sledování TV bez problémů (moje zkušenost).
Mám už rozjeté i automatické zapnutí před nahráváním, pomohlo mi hlavně toto: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1176528&highlight=acpi+wakeup (platí určitě i pro 9.10 + 0.22).
Spolupráci dvou hybridních (DVB-T + analog) karet nemám zatím úplně dořešenu, ale dá se s tím žít. Místo dálkového ovladače zatím používám bezdrátovou klávesnici (s tím se taky dá žít :-)).
Dá se nějak říct, jaká je náročnost na HW při nahrávání HD videa přes video kartu? Jde mi o to, jestli to třeba zvládne můj postarší (Sempron 3000+ a 512MB RAM) notebook s externí USB TV kartou. Na něm bych to chtěl ideálně vyzkoušet a pokud se osvědčí, tak poté pokračovat v rozšiřování na PC.
Nahravani je jen cteni toho streamu z karty a ukladani do souboru. Zadne prekodovani. Pokud karta neni budget (kde se vali cely 30mbit multiplex do kompu a filtruje sw) protekaji z karty do aplikace PIDy filtrovane, tzn soucet toku nahravanych programu. Netusim kolik ma HD, ale i kdyby mel 10mbit to je 1MB/s .. to nic neni.
Horsi je to s pouzitim USB DVBT. USB2 ma teoretickou propustnost 480mbit .. bohuzel je USB low-level univerzalni shitka a je tam velka rezie CPU. Valte zaroven nejak data na externi USB2 disk a muzete mit vykonostni problemy. Jinak ne. :-)
Co je to duplex? Neměl by to být snad multiplex? Streamovat celé MPTS umí jenom profi karty – buď do ASI nebo ethernetu.
Co se týče karty, tak opravdu stačí googlit. Např: http://www.mythtv.org/wiki/Hauppauge_WinTV_Nova-T_500_PCI . A např. http://www.ben-int.cz/e-shop/cz/detail/tv-tunery-prijimace/interni/dvb-t-tunery/wintv-nova-t-500-dualni-dvb-t-tv-karta.html . …
v pripade dvoutunerove karty nebo dvou tuneru, muze byt kazdy tuner „naladen“ v jednu chvili pouze na jeden multiplex. Tedy v pripade dvou muzete zaroven sledovat/nahravat vsechny programy v ramci dvou multiplexu. Pokud budete sledovat/nahravat dva kanaly z dvou ruznych multiplexu a chtit sledovat/nahravat kanal z tretiho, tak to nepujde – bude potreba treti karta :)
Jste mimo misu. 2 kanaly z kazdeho tuneru je nesmysl.
1 tuner = 1 kanal analog = 1 multiplex DVBT s 1–5 programy.
MythTV umi prevzit z DVBT karty vsech pet programu jenoho multiplexu najednou. Jen je treba v setupu u te karty pocet virtualnich karet zvysit z defaultnich 2 na maximalnich 5. Proc to tak je? to je na dlouhe povidani.
U dvoutunerovych karet je treba overit jake tunery jsou. U hybridnich karet muze napriklad byt funkcni pouze kombinace 1× analog + 1× DVBT zaroven. 2 tunery to ma, ale nema to 2× dvbt chip (napr u moji Asus P7131D). Spravne by to mely byt 2 tunery s 2 navazujicimi DVBT cestami.
Samozrejme :)
proste jeden tuner = v jednu chvili pouze jeden multiplex = 1 – N kanalu zaroven a samozrejme moznost s nimi pracovat zaroven.
Pro dvb-t v cz by tedy idealne chtelo 4 dvb-t tunery pro 4 multiplexy zaroven a pro dvb-s na astre s cslinkem by to idealne chtelo 9 karet, protoze tam je 9 transponderu…
V realu staci mene, ale nesmite pak chtit nahravat vsechno co mate moznost chytit.
Není nutné všechno platit, do projektu je možné vracet energii i jinými způsoby. Hlavní je ale „neotravovat“, což jsem se v článku snažil naznačit.
Řekněme to takto: pokud si uživatel vezme MythTV, sám si ho rozjede a nikde to neříká, tak energie v projektu nepřibyde ani neubyde.
Pokud tentýž uživatel MythTV rozjíždí, narazí na problémy, zaplevelí Trac spoustou nepoužitelných záznamů, ptá se na věci v nesprávných listech, zdržuje jiné lidi od práce na projektu, pak energii ubral a to není dobře.
Nejlepší je, když uživatel MythTV vezme, nainstaluje, a pak do projektu energii přidá třeba opravou chyby, vylepšením překladu, dokumentace, nebo prostě jen pomáhá dalším začátečníkům radami. To pomáhá všem a komunita je tak bohatší i bez přísunu financí.
K tomu jsem ostatně spustil i ten www.tvpc.cz – smyslem je vyřešit si české problémy v Česku a nahoru posílat už jen kladnou energii.
Koukam, ze vyvojari MythTV jsou pekni cimprlisi. Kdyz uz jsou to takove netykavky, nemeli by si najit nejakeho stycneho dustojnika, aby od nich okolni svet kompletne odstinil?
Odpustte si kecy, ze to delaji dobrovolne. Za prve to obecne neni pravda a za druhe si tim sami dost komplikuji zivot. Privetiva reakce snadno povzbudi lidi, aby dal pomahali. Ne kazdy umi hned reportovat chyby podle vkusu toho ktereho tymu. Takhle se muzou dockat akorat toho, ze je nekdo posle do haje.
Oni ty styčné důstojníky mají. Od toho jsou odděleně -dev a -users listy. Bohužel bývá problém v tom, že uživatelé neakceptují rady od těch méně, i když dost zkušených jedinců a chtějí se ptát těch chytrých, co o tom něco vědí. Jenže ti obvykle nemají náladu na popisování po sté už zdokumentovaného nastavení lidem, co si tu dokumentaci ani nepročetli celou. A že je někdo pošle do háje není překvapující, lidí, co by chtěli po jiných pomoc je vždy méně, než těch ochotných ji poskytnout.
Škoda že neumím psát. Napsal bych podobný seriál o VDR.
MythTV jsem několikrát zkusil ale pokud se budeme bavit pouze o TV/HDTV a jeho případné nahrávání, tak čím dál jsem víc přesvědčen že VDR je lepší.
Neříkám to proto, že tento seriál je špatný, ale čistě proto že na Linuxu se dají dělat věci více způsoby a někomu vyhovuje MythTV a někomu VDR
Několik čistě subjektivních postřehů:
– Například žádný ani defaultní skin nepoužá po zvýraznění vybrané položky pouze nepatrnou změnu barvy. Už to je těžký amatérizmus.
- Není žádné omezení kolik programů můžu nahrávat z jednoho multiplexu jedním tunerem v jeden okamžik.
- Na většinu akcí vystačím s polovinou zmáčknutí dálkového ovladače.
- Ovládání je méně počítačové a více televizní, vládnou to 5-ti leté děti.
Dovolím si reagovat, i když to neznamená, že bych měl cokoliv proti DVR – prostě jsem jen před 5 lety neměl TV kartu s TVout (podmínka pro funkčnost DVR), a tak jsem si vybral MythTV:
– přestože mám vadu barvocitu, tak jsem zatím neměl problém s ovládáním – vybranou položku mám zvýrazněnou inverzně (mythcenter-wide)
– jestli je v MythTV omezení na 5 virtuálních rekordérů z jednoho fyzického, tak to bylo IMHO shora omezeno jen proto, aby se omezily „reklamace“ uživatelů, kteří si tam hodí dvacítku a pak se diví, že jim něco (disk, sběrnice) nestíhá. Ale můžu to ještě ověřit, jestli ten limit jde zvýšit, až se mi 5 bude zdát málo. Dnes mám celkem 13 virtuálních tunerů a využívám 90% času 1, 9% času 2, a jednou, když byla Superstar, jsem využil i 3.
– MythTV má naprosto volně konfigurovatelné ovládání, takže na většinu akcí stačí právě jedno zmáčknutí DO.
– MythTV ovládají děti od 3 let, protože je to naprosto jednoduché.
> MythTV jsem několikrát zkusil ale pokud se budeme bavit pouze o TV/HDTV a jeho případné nahrávání, tak čím dál jsem víc přesvědčen že VDR je lepší. <
Pokud se budeme bavit převážně o nahrávání, tak MythTV nemá konkurenci. VDR je vedle něj středověká socka. Což nevadí při „případném nahrávání“. :-D
ad bod 2: v MythTV nahrávat můžu všech 5 najednou (víc jich tam není).
O tom jsem psal v minulých dílech, zmiňoval jsem například Microsoft XBox nebo i jiné media centra.
Praktické zkušenosti s tím nemám, takže asi nic konkrétního nenapíšu – zkuste se zeptat v mailing listu mythtv-users, na IRC, pana Googla nebo i v naší české GG mythtv-cz. A až budete mít vlastní zkušenost s nějakou takovou věcí, tak se nezapomeňte „pochlubit“ na http://wiki.tvpc.cz/
Už od začátku bojuju se získáváním EPG ve formátu XMLTV – bez pořádného programu na dost dní dopředu se těžko plánuje, nefunguje automatické řešení konflitků atd. A třeba Barrandov TV jsem nesehnal ani z jednoho zdroje…
Přitom data má spousta provozovatelů webů/novin/kabelovek, jen se doteď nikdo nezabýval prodejem jednotlivcům (a zadarmo to nikdo dělat nebude, oni s tim taky mají práci).
Teď jsem našel na http://www.programy-tv.sk/verejnost.htm pokus o takový „maloobchodní prodej“ – ale podle info z mailu se zatím moc lidí neozvalo, tak se neví, jestli do toho půjdou. Tak se jim ozvěte, ať vidí, že zájem bude:-)
Udelej si to zadarmo:
http://pc.poradna.net/a/view/449861-komplexni-reseni-plne-digitalni-televize
je to soucasti konfigurace v clanku