To je sice pravda, ale je to spíše jen "LITE" verze Xmind Pro. Poměrně podstatná část funkcí je dostupná jen placené verzi. Pokud tedy potřebujete například: export do PDF, RTF, zaheslování souboru, privátní sdílení na serveru Xmind a jiné, tak musíte zaplatit roční předplatné cca 49$.
Zase i opensource verze umí import/export z FreeMind, export do HTML (to je většinou na houby). Moc pěkné je přepínání "stylu struktury": fishbone, tabulka, organizační diagram, strom, logická struktury - a to lze zvolit i pro část větve. Také umí ohraničit rodiče s jeho potomky, případně k nim vytvořit speciální node "shrnutí" atd.. atd.. Takže i v této "ořezané verzi" je to, myslím, nejlepší software v mindmap kategorii. Přesto ale používám Vym.
Ano, to máte samozřejmě pravdu. On ten článek obsahuje dost převzatých nesmyslů. Například těch pět bodů: to je převzato z české verze na wikipedii, pro kterou někdo "vyfiltroval" těch pět bodů z původních deseti bodů z anglicke verze wikipedie. Ale těch deset bodů je citát z knihy Tonyho Buzana a původně je to doporučení pro tvorbu myšlenkových map na papíře! V kontextu mindmapping software to poněkud ztrácí smysl, protože právě mindmapping software většinu z doporučených postupů "dělá za nás" případně pomáhá / zjednodušuje a i neumožní (např. dva kořeny).
To je tak, když člověk přebírá informace z čtvrté ruky. Takhle jsou oba články jen směsí informací z internetu a skutečné srovnání funkcí aplikací úplně chybí.
Taky sem měl ten pocit, ale asi se nám to jen zdálo...
(http://www.root.cz/clanky/myslenkove-mapy-v-linuxu/)
Nezdá, dokonce od stejného autora. Možná to má být něco jako seriál, ale v tom případě bych uvítal opačné pořadí – v tom dnešním článku je o něco víc „teorie“, v tom prvním je prakticky jen popis několika programů.
zatím jsem nepochopil, co se myslí "mapováním mysli"...
Jde jen o hezky nakreslený víceúrovňový seznam?
Já si píšu víceúrovňové seznamy a jsem s nimi spokojený. Nikdy mě nenapadlo, že bych do toho měl zdobit "milionem opiček". Mě vždycky stačilo, když jsem rozdělil věci na pár kategorií a dělal k tomu barevné puntíky nebo otazníčky, když se to mělo rozšiřovat dál. Vlastně to bylo to samé co tu děláte v těchto mapách, jen to nevypadá jako když se retardovi dá pod ruce MS Word s tisícem fontů a naučí se vkládat obrázky.
Zoznamy sa daju otvarat zatvarat. Mozes si ich oznacovat ikonamy podla druhu, stavu a potom mozes podla toho aj filtrovat jednotlive nody pripadne robit aj URL linky alebo ine vztahy medzi bodmi. Da sa to iste robit aj pomocou viacurovnoveho zoznamu ale neumoznuje to vsetko co umoznuju tzv. mind map software.
Mate pravdu, ze informace v mindmape je v principu stejna jako v outlineru (viceurovnovem seznamu). Zakoreneny strom jako zakoreneny strom. Rozdil je v tom, ze pro mnoho (vetsinu?) lidi je pouziti myslenkovych map s nejakou tou grafikou jako bonusem nazornejsi. Mozek neni jednoduchy sekvencni procesor a tak je casto vhodnejsi mu poskytnout stravitelnejsi stravu.
Mindmapping software musí hlavně umět efektivně pracovat s jednotlivými nody: vkládat nové rodiče, přesouvat do jiných větví, odkazy mezi nody, zvýrazňovat důležité nody, jednoduše zavést hierarchii a podobně. Výsledná grafická reprezentace není tak důležitá jako efektivita procesu.