Čekal jsem nějaký hysterický výkřik Operisty po článkem, který se Operou VŮBEC nezabývá. A stalo se. Nikdy jsem Operu nepoužíval a tudíž ji nebudu hodnotit. Ale podle zoufalých výkřiků a prohlášní na různých fórech se mi komunita Operistů nelíbí. Pořád vykřikují, jak je super a cpou se do debat, které mají jiné témata. Už jen z tohoto důvodů nebudu Operu ani zkoušet. Vím, je to iracionální, ale tahle komunita se mi nelíbí, nechci mezi ně patřit.
Ano, je to iracionalni. Nehlede k tomu, ze podobne vylevy lze najit v diskusich od privrzencu cehokoliv. Ale to nechme byt.
Hystericky vykrik je asi nadnesene, nicmene proc by se "Operista" neozval, kdyz je pan autor clanku prinejmensim nepresny... Veta o tom, ze Opera je na tom s bezpecnosti podobne jako Firefox, je proste nepravdiva a lze si to overit primo v odkazu, ktery autor poskytuje. Nejen, ze chyb bylo mene, ale vsechny byly zaroven uz patchnuty.
Nejsem žádný Operista, nicméně Operu používám. Můj náhled na věc je asi takovýto:
1) Operu je potřeba srovnávat s balíkem jako je SeaMonkey. Prostě obsahuje i mail klient a další blbinky.
2) Co se týká bezpečnosti, jestli se nepletu, Opera dle Secunia v roce 2006 měla nejméně dnů s nezáplatovanou zranitelností (mám pocit, že něco přes týden).
3) Teď ke stabilitě. Ano, Opera stále trpí nestabilitou :( Na Windows i na Linuxu. Teď o prázdninách, když mám prohližeč puštěný někdy i 10 hodin denně, setkám se tak se dvěma pády. Většinou na stránkách s nějakými JavaSkripty. Plusem však je, že Opera po pádu vždy spolehlivě spustí všechny stránky, které běžely před pádem a můžete pokračovat v práci.
4) Co mi na Opeře ze začátku chybělo byla rozšíření. Ale už jsem si zvyknul a zjišťuji, že jich vlastně ani moc nepotřebuji. Třeba blokovač reklam má Opera zabudovaný a funguje celkem dobře.
5) Ještě k memory leaks - tím Opera netrpí. Při stejném počtu otevřených stránek mi Opera zabere asi 1/5 toho co Firefox.
Operu používám, protože se mi graficky líbí, považuji ji za bezpečnou (v mezích možností), sedí mi ovládání,... ale nikomu ji nenutím :)
Na to, že Opera nemá otevřený kód, je to naopak velmi otřesný výsledek. Navíc neznáte souvislosti. Opera je na tom tedy z hlediska bezpečnosti tedy prokazatelně hůře než Firefox.
2) Článek se Operou zabývá velmi povrchně, "řeší" ji z hlediska bezpečnosti jedinou větou, kterou Operu degraduje na úroveň Firefoxu, což každý rozumný uživatel Opery musí odmítnout.
3) Chování některých nekritických fanatiků dělá často medvědí službu aplikaci jako takové, nezasvěcení uživatelé pak posuzují celou komunitu nebo i daný soft podle takovýchto "evangelistů", lidí, kteří bez dostatečného rozhledu a s klapkami na očích propagují svou jedinou správnou věc a dští oheň a síru na všechny "jinověrce". Takovéto borečky najdeš ale i v řadách firefoxáků, např. Asa Dotzler nebo Péťa Tomeš (druhý jmenovaný je sice spíš zábavná figurka, ale zanícení mu upřít nelze).
Anonyma neschopný přiznat realitu, zcela neschopný argumentace k jednotlivým bodům - například postoj Opery k zveřejňování zranitelností nebo to, že není schopna rozdistribuovat opravy k uživatelům tak rychle, jako jakýkoliv jiný prohlížeč, což v praxi znamená, že je pro uživatele mnohem méně bezpečná. Množství chyb a jejich závažnost vzhledem k tomu, že nemá otevřený kód a tržní podíl kolem procenta je pak o to víc zarážející a snahy o její velebení velmi směšné a trapné.
Máš to, Petře Luláne, těžké. Když je někdo krásný :-D, geniální :-D :-D :-D, používá super prohlížeč Firekox :-D :-D :-D :-D a nejlepší OS planety :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D, musí před nápadníky utíkat...
Asi jste si spletl adresáta, Petr Lulán nejsem, ani nepoužívám Firekox. Žvatláte si tu jako malé dítě. Před nápadníky neutíkám, naopak se rozhuduju a vybírám.
Podla teba je realitou nazor jedneho blogera? Davas odkazy na jeho clanok do vsetkych diskusii akoby to bol Panboh. Smiesne.
"například postoj Opery k zveřejňování zranitelností"
Tento problem sa vyskytol myslim iba raz, a sice koncom minuleho roka a bol dostatocne jasne vysvetleny.
"není schopna rozdistribuovat opravy k uživatelům tak rychle, jako jakýkoliv jiný prohlížeč, což v praxi znamená, že je pro uživatele mnohem méně bezpečná"
Chces snad tvrdit, ze nejaky Petr Tomeš (20-rocny chlapec) ma o bezpecnosti Opery viac znalosti nez odbornici zo Secunie?
"Množství chyb a jejich závažnost vzhledem k tomu, že nemá otevřený kód a tržní podíl kolem procenta je pak o to víc zarážející a snahy o její velebení velmi směšné a trapné."
Hele, Petriku, napis mi kolkokrat sa v Opere pocas tohoto roka vyskytla vysoko kriticka bezpecnostna chyba a kolkokrat vo Firefoxe :o)
Opeřa ze všech prohlížečů trvá nejdéle rozdistribuovat opravy na známé chyby uživatelům a má s tím vážný problém. Opravdu pro to není žádná omluva, když všechny ostatní důležté prohlížeče systém aktualizací mají. Takže pak je úplně jedno, zda měla méně a méně bezpečných chyb, když nedokáže zabezpečit uživatele pro ty známé. Opera také nemá přehledně popsané a roztříděné seznamy opravených chyb na svém webu. Ano, jsem dvacetiletý chlapec, a evidentně mám větší znalosti problematiky než anonymní čičmundové. A experti ze Symantecu již mnohokrát potvrdili to, co tady píšu. Jejich analýzy se totiž zabývají i těmi klíčovými věcmi, které z grafíků na Secunii nelze vyčíst a fanatiky Opery z toho může klepnout. Na závěr tedy ještě jednou: Firefox má otevřený vývojový proces, kdokoliv v něm může najít chybu (a rychle opravit, aby již neohrožovala uživatele), ale přesto jejich množství ani zdaleka neodpovídá jeho tržnímu podílu, jak by se mohlo zdát například v porovnání s Operou, která navíc není open source, a přesto v ní bylo nalezeno mnoho chyb. Okno pro zneužití (do vydání opravy) výrobcem je u Opery vyšší než u Firefoxu a většina uživatelů Opery je zabezpečná (používají opravenou verzi) výrazně pomaleji než uživatelé Firefoxu, IE a Safari. Navíc Opera ty chyby tajila a stále nemá na svém webu sekci pro bezepčnost s detailním popisem chyb a vyznačením tupně závažnosti. A už vůbc ne žádný odkaz na celý problém, tak jak byl oznámen a řešen - jako např. Firefox v Bugzille. I s řešením ochrany před phishingem přišla Opera až měsíce po IE 7 a Firefox 2 - a co víc, uživatelé si ji musí ještě aktivovat hluoko v nastavení, což většinu ani nenapadne. Firefox je na tom z hlediska bezpečnosti pro uživatele mnohem, mnohem lépe než Opera. Můžete se třeba vztekat, že se vám to nelíbí, a můžete se jít třeba vycpat. Mě je to jedno. Stačí, že mám pravdu.
Jenže většina čtenářů zde používá Linux, ne Windows. A v Linuxu není aktualizace Firefoxu přes prohlížeč VŮBEC ŽÁDNÁ, uživatelé můsií sledovat zdroje. Navíc Mozilla se nestará o balíčky, takže i u větších diser se běžně stává, že nová verze se v repozitáři oběví dejme tomu až po 2 měsících. To, že z FF se stal Ballmero-prdelolízačský widle-skoroonly shit je smutné. Opera na rozdíl od FF na uživatele Linuxu myslí a RPM či DEB vydává souběžně s EXE.
> v Linuxu není aktualizace Firefoxu přes prohlížeč VŮBEC ŽÁDNÁ
Prosim vas, nelzete. Je to fakt hloupe. FF na Linuxu ma automaticke aktualizace, jen nemate pouzivat FF z dister, ale puvodni z mozilla.org...
> Navíc Mozilla se nestará o balíčky, takže i u větších diser se běžně stává, že nová verze se v repozitáři oběví dejme tomu až po 2 měsících.
Proc by mela? Jsou to snad jeji distra? Za takove problemy si stezujte u tvurcu daneho distra, ze to za vcas neaktualizoval. Nebo si stahnete linuxovou verzi z mozilla.org a nepouzivejte FF z distra. Mozilla vydava soubezne aktualizaci pro Windows, Linux a Mac OS X verzi.
2) Nechápu, vyjádřil jste se dosti nesrozumitelně. 3) Není, ale pochopitelně samozřejmě musí být a také je prioritní platforma, kterou používá drtivá většina užvatelů PC - tedy Windows. Nevím, co na tom normální člověk nechápe. Tak se dělají prakticky všechny (úspěné) programy.
Mozilla zveřejňuje zdrojový kód a binární soubory pro všechny noční vývojové testovací i konečné verze pro Windows, Linux i MacOSX, což je mnohem náročnější proces a mnohem více, než co je schopna nabídnout většina open source projektů. Můžete používat verzi od Mozilly anebo z distribuce. V jiném vláknu jsem už názorně ukazoval, že u nejpopulárnějších distribucí se objevjí aktualizace Firefoxu v drtivé věštně případů v hodinách nebo v několika málo desítkách hodin, protože není problém spolupracovat mezi distribucemi a Mozillou. Pokud hlupáci používají debilní distribuce, v níž se bezpečnostní aktualizace možná nejklíčovější aplikace pro práci (webového prohlížeče) objevují po dvou měsících, je to jejich problém a ne problém Mozilly.
Samozrejme, ze mas pravdu. Je mi jasne, ze ti vobec nejde o Operu, ani o Firefox, ani o bezpecnost. Ty potrebujes najst niekoho, kdo bude suhlasit s "tvojou pravdou". Nema zmysel ti v comkolvek oponovat.
Stale pises o nejakych chybach, ale nic konkretneho som sa nedozvedel. Je vseobecne zname, ze Opera obsahuje chyby. Kazdy software ich obsahuje. Neviem vsak o ziadnej chybe, ktora by predstavovala bezpecnostnu hrozbu pre uzivatelov Opery.
Hod sem linky na to, co vlastne potvrdili experti zo Symantecu, a ktore "analýzy se totiž zabývají i těmi klíčovými věcmi". Btw, pokial sem das link na dalsi blog, tak sa s tym ani nenamahaj.
Mam pocit, ze jediny kto sa tu vzteka si ty, az sa ti z toho pletu prsty na klavesnici. V tejto diskusii zrejme nenajdes nikoho, kto s tebou bude suhlasit, uz len z principu, ze nadavas ludom, ktorych vlastne ani nepoznas.
1) Tak to je vám jasné úplně špatně. Jsme u článku o Firefoxu a nějaký stupidní anonym zde přišel doporučovat z hlediska bezepčnosti prokazatelně horší řešení (Operu) a další fanatici mu přitakávají - bez argumentů. 2) Odkaz na blog nedám, mám pro vás něco lepšího, až vás a další z toho možná klepne. :) S realitou a fakty nelze polemizovat, to jen blbci budou pořád něco plácat - bez solidních protiargumentů. A blbci to jsou, protože se pletou do věcí, kterým moc anebo vůbec nerozumí, a musí to proto obalovat do nesouvisejících omáček kolem.
1) Je to az neuveritelne kolko mas v sebe zloby, chlape. Stoji ti vobec nejaky anonym za to, aby si sa rozculoval? Zamysli sa nad tym. Nikto kvoli tebe a tvojim argumentom nebude menit svoje nazory, ci dokonca nahradzovat vo svojom pocitaci Operu Firefoxom. Na jednej strane ta chapem, si mlady a plny idealov... V tvojom veku som bol na tom uplne rovnako. Dam ti jednu velmi dobru radu do zivota: "Kazda hadka je vopred prehrata." I keby si mal v rukach vsetky tromfy, hadanim a nadavanim nikoho na svete o svojich argumentoch nepresvedcis a budes vseobecne povazovany za pitomca (bez urazky).
2) Bezmala rok stary clanok... :-) Aby som pravdu povedal, ani sa mi to nechce cele citat, ale jeden odstavec ma tam zaujal: "Nothing is secure. If all software has vulnerabilities, then the most important metric is really how long it takes the vendor to fix a bug once it is identified. That’s the measure of how long the user is at risk." Neviem o tom, ze by v Opere bola v poslednej dobe objavena vazna bezpecnostna chyba, takze sa ani nemozeme bavit o tom, ako dlho trva vyvojarom, kym chybu opravia. Dlhodobo nepocitujem pri pouzivani Opery ziadne bezpecnostne riziko. A pritom mojou jedinou ochranou v pocitaci je softwarova firewall a aktualizovany operacny system :-)
Vaše domněnky, o tom, co pociťujete, jsou irelevantní. Podstatné je to, co jste citoval. A najednou se vám to nechce celé číst, protože vám teče do bot: "Třetí nejvyšší počet útoků (20 procent) postihl Mozilla Firefox, okno pro zneužití bylo jeden den (o jeden méně - než v předchozích 6 měsících). ... Okno pro zneužití Opery byly dva dny (o 16 méně)" -> Firefox má dlouhodobě bezkonkurenčně nejnižší časové okno pro zneužití, přestože Opera stáhla ostudonou více než půlměsíční reakční dobu na dva dny, Firefox je to schopen i přes open source vývojový model a řádově vyšší počet uživatelů zvládnout za polovinu doby. Takže není vůbec o čem diskutovat, zvláště, když si ještě uvědomíte toto: "pouze 5,19 % uživatelů Firefoxu 2 nemá nainstalovanou poslední bezpečností záplatu. Následují uživatelé MSIE 7 s 5,4 %, MSIE 6 s 9,6 % a Opery 9 s téměř 12 % nezabezpečených instalací." Pokud je Opera opakovaně prezentována jako prohlžeč pro profesionály, pak to buď profesionálové nejsou, nebo jsou, ale líní a vzhledem k systému aktalizací Opery se jim popravdě ani moc nedivím.
:-) Nechce sa mi to citat, pretoze ten clanok je z pred roka, clovece!!! Je neaktualny. Chapes to vobec?
K tomu co pise Secunia o nezabezpecenych aplikaciach: Vsadim sa, ze si to vobec necital, pretoze sa tam dost jasne pise, ze "These numbers are not that alarming and show that users are fairly concerned about applying relevant updates for their browsers – which naturally is one of the most exposed applications."
A teraz komentar k tvojmu demagogickemu vykladu jednotlivych percent: Vzhladom na vyrazne nizsi pocet uzivatelov Opery, je 11.96% instalacii realne mensie cislo nez 5.19% z omnoho vyssieho poctu instalacii Firefoxu. Okrem toho, v Opere 9.x nie su zname ziadne chyby, ktore by boli realne zneuzitelne, takze je v podstate jedno ci ma uzivatel nainstalovanu verziu 9.02 alebo 9.22.
":-) Nechce sa mi to citat, pretoze ten clanok je z pred roka, clovece!!! Je neaktualny. Chapes to vobec?" Dokud to názorně vypovídá o pedchozích dvou letech, tak je to relevantní, minimálně do doby, než budete schopni odkázat na novější studii. "Vsadim sa, ze si to vobec necital, pretoze sa tam dost jasne pise, ze" Tak to se radši nesázejte, protože byste prohrál, já ten článek psal. "A teraz komentar k tvojmu demagogickemu vykladu jednotlivych percent: Vzhladom na vyrazne nizsi pocet uzivatelov Opery, je 11.96% instalacii realne mensie cislo nez 5.19% z omnoho vyssieho poctu instalacii Firefoxu." Jinými slovy, Mozilla Corporation je schopna zabezpečit přes padesát milionů uživatelů během několika desítek hodin, Opera ASA se zmůže pouze na pár milionů během delší doby. "Okrem toho, v Opere 9.x nie su zname ziadne chyby, ktore by boli realne zneuzitelne, takze je v podstate jedno ci ma uzivatel nainstalovanu verziu 9.02 alebo 9.22." Měla objeveny minimálně 4 vysoce kritické chyby a dalších několik kritických, výrobce doporučuje přejít na nejnovější verzi, takže prostě lžete.
Relevantni? To zas tvrdi 20-rocny Petr Tomeš? Chlapce, v oblasti informatiky uz je vcerajsia informacia zastarala a nie este z pred dvoch rokov.
Urcite by som neprehral, pretoze ten clanok na Secunii, na ktory si sa odvolaval, napisal isty Jakob Balle (Tak kto tu lze?). A je nanajvys komicke, ze odkazujes prave na Secuniu, ked si jej analyzy predtym zpochybnil: "...analýzy Symantecu se totiž zabývají i těmi klíčovými věcmi" :o) Co napisal Petr Tomeš na Lupe.cz, je mi sumafuk.
"Jinými slovy, Mozilla Corporation je schopna zabezpečit přes padesát milionů..." - ako 4-rocny chlapcek na pieskovisku: "Moj otec je silnejsi nez tvoj" :-)
"Měla objeveny minimálně 4 vysoce kritické chyby a dalších několik kritických..." No slava!! Po 3 dnoch som konecne z teba dostal nieco kontretne :o) Z coho si cerpal informacie?
BTW, dal som si tu namahu a vyhladal som cez google internetove fora s tvojim menom. Nikde ta ludia nemozu vystat. Vsade kam prides, vyvolavas konflikty, admini ti davaju ban a podobne. Problem nemaju ludia okolo teba, problem mas ty!
"Relevantni? To zas tvrdi 20-rocny Petr Tomeš? Chlapce, v oblasti informatiky uz je vcerajsia informacia zastarala a nie este z pred dvoch rokov." Anonyme, už patnáctiletí děti vás v mnohém předčí, pokud to nevíte. "Urcite by som neprehral, pretoze ten clanok na Secunii, na ktory si sa odvolaval, napisal isty Jakob Balle (Tak kto tu lze?). " Došlo k nedororzumění, psal jsem o tom popisu studie Symapnticu na Lupě. Pokud jste natolik neshopný, abyste si ho přečetl, není seo čem bavit. Nic novějšího než srovnávní předchozích dvou let v ruce nemáte. "No slava!! Po 3 dnoch som konecne z teba dostal nieco kontretne :o) Z coho si cerpal informacie." Secunia. Takže pokud někdo tvrdí, že neexistují chyb, které by se daly v neaktuálních verzích Opery zneužít, tak je prostě lhář. A už zde bylo prokázáno, že Opera není schopna vyvinout slušný systém atkualizací a má nejvyšší podíl nezabezepčených uživatelů. Pokud si cosi googlujete, tak nevíte vůbec nic. To byste musel rozumět jádrům problémů, ale se stupidními anonýmky se o tom bavit nehodlám.