Jo jo. Co to je za blbost, odborník na Linux za pár hodin?
Než se stane člověk odborníkem na *cokoli*, tak to trvá dlouho. Může to stát spoustu peněz, nebo žádné, ale čas nezkrátíte.
Dokonce ani z odborníka (třeba) na Slackware se nestane odborník na (třeba) Debian za pár hodin.
No to mi fakt pomůže. A na co si ho mám změnit? Na 0, aby z toho bylo 00?
Hlavně mě s..., že některým lidem to 0 nepřidává. To je normální diskriminace. Moji právníci už na root.cz chystají žalobu ;-)
Zkouším to ze všech browserů co mám (momentálně z Opery), ale vypadá to, že browserem to není, 0 se mi tam přidá vždycky, dokonce i v linksu puštěným v terminálu z jinýho počítače, takže je cosi shnilého v království dánském.
No predpoklada se, ze uz neco umi a jde se skolit jen to nove. Coz je pripad skoleni i pro Wokna. IMHO skoleni standardniho Linuxaka na novou verzi vyjde mnohem levneji, nez skoleni standardniho Windowsaka na novou verzi. Coz je to, co ti lide v clanku rikaji.
Neni to o tom, ze vezmou lidi, co poc nikdy nevideli a budou je ucit od nuly na admina.
Myslím, že nešlo o otázku peněz, ale času. Pokud jde o čas, tak by
(a) Linuxáři museli mít IQ v průměru o 30 větší než Windowsáři, o čemž pochybuju (no flames please)
nebo
(b) Naučit se cokoli na Linuxu bylo řádově jednodušší než na Windows, o čemž taky pochybuju
nebo
(c) Různé sybsystémy na Linuxu byly natolik podobné, že dobrá znalost jednoho automaticky znamená slušnou znalost jiného, o čemž rozhodně pochybuju
Pokud jde o školení na novou verzi, tak to u Linuxu snad ani neexistuje(?), v každém případě je vývoj natolik spojitý, že taková věc nemá smysl a je potřeba se učit průbežně. Nicméně nevidím důvod, proč by celkový čas spotřebovaný na průbežné učení měl být obecně menší než čas spotřebovaný na dávkové učení.
/cut
Nicméně nevidím důvod, proč by celkový čas spotřebovaný na průbežné učení měl být obecně menší než čas spotřebovaný na dávkové učení.
/cut
človek je tvor zapomětlivý. Průběžné učení ti nedovolí předchozí informace uložené v šedé kůře mozkové zapomenout. Jenomže dávkové učení funguje podobně jako zkoušky na VŠ - nalejt a vylejt. Prostě čas na vybavení si informace dříve získané je u průběžného učení obecně _podstatně_ menší. Jinak řečeno u průběžného učení mozek nezleniví ....
Vše je samozřejmě silně závislé na vlohách konkrétního jedince ...
Ano, to je dobrý důvod. Hlavně při učení neměnných informací.
Zapomněl jsem poznamenat v předchozím příspěkvu, že v důsledku charakteru vývoje OSS celkem často dochází k tomu, že během dlouhé doby mezi odpovídajícími dávkovými školeními se při průběžném učení musím naučit něco *vícekrát* (v různých průběžných verzích).
Těžko říct, který efekt převáží.
Predpoklady B a C jsou naprosto spravne a ja o tom nepochybuji, ja to vim ... nebot /etc/*** jsou vsude stejne.
Takze odbornik co konfiguruje pomoci editoru prijde z RH na debian a okamzite jim nakonfiguruje co chcou (pokud to umi) ... a muze klidne na slackware a ani mu nevadi ze deamony se startujou z jednoho souboru misto vice... vzdyt route, ifconfig, httpd, postfix atd. jsou vsude stejne.
A svete divse kdyz jsem prisel k HP-UX tak vetsina souboru byla stejna i kdyz nekdy jinde.
PS: ja nemam IQ, ja jsem inteligentni, IQ ma muj PC .. ten "umi" pocitat rady (taylor. pol. atd)
Ad B) a C): mluvíte o konfiguraci *stejných* programů na různých systémech. Takže pletete koše s baňama. Práce se *stejným* programem je snad taky stejná ve Win98 a Win2000 (nebo ne? já už jsem dlouho žádný neviděl). Co si vzpomínám, tak mi znalost konfigurace Apache nijak nepomohla při konfiguraci firewallu a ani jedno mi nepomohlo při správě MySQL. Vám snad ano? Potom by mne doopravdy zajímalo jak.
To že konfigurace editací texťáků je 10x lepší, to nepopírám, a o tom tenhle thread snad ani není. Bavíme se o *učení*. A nevidím, jak textové konfiguráky řádově zjednodušují učení se práci se systémem o ekvivalentní složitosti. Textové konfiguráky podle mne řádově zjednodušují pouze následnou skutečnou práci se systémem.
Ad IQ: IQ je mírou schopnosti řešit testy IQ. Nicméně to co se *pokouší* měřit je schopnost nacházení a následné aplikace logických souvislostí. Zatím jsem neviděl IQ test, ve kterém bych potřeboval sčítat Taylorovy řady (i když by mi asi takový test vyhovoval ;-)
,,Inteligentní`` je úplně stejný nesmysl (nebo spíš větší), protože inteligence je spousta druhů (definice a počty se různí), takže to nemá prakticky žádnou vypovídací hodnotu, zatímco IQ je aspoň měřítkem nějaké konkrétní vlastnosti (schopnosti řešit IQ testy).
A IQ určitě máte, stejně jako máte výšku nebo hmotnost, nebo střední hodnotu počtu 14C jader vydělenou vzdáleností od Phobosu. Nevím, jak byste ho mohl nemít.
Možná to někoho překvapí, ale sendmail se sice rozšiřuje a upravuje, nicméně kdo se ho naučil konfigurovat před pěti lety, doučí se nové vlastnosti a jede. A když přijde k Postfixu, konfiguráky budou pro něj čitelný úplně stejně, neb je tam stejná terminologie. Kdo se naučil spravovat MS Exchange 5.5, ať se připraví na to, že MS Exchange 2000 je zcela jiný program, který se musí naučit od začátku. Ani mailbox se nezakládá stejně. Roota doučíte, Windosáka musíte přeškolit, a to je velký rozdíl. Ostatně víte, jaký je základní rozdíl mezi W a U? No Unixu poroučíte a Windowsy prosíte... ;-) Zdravíme command-line! (No flame, pls, většinu jsem si zkusil na vlastní kůži ;-)
Tvoje znalosti Exchange jsou evidentne male. Jak se zakladala schranka uzivateli v Exchange 5.5? V nastroji pro pridani uzivatele do domeny se pridal uzivatel, zeptal se te zda chces udelat schranku. TO SAME udela i pridavani uzivatele do AD. Nebo v nastroji pro primou administraci Exchange? Kdyz si je srovnas, jsou z 99ti procent stejne. Jestlize tedy, nedokazes klepnout pravym tlacitkem a udelat Novy > Mailbox, pak nechapu jak muzes spravovat Linux. Ja jsem se naucil spravovat Exchange 2000 behem asi 2 hodin, co jsem jej instaloval.
Takze polopatisticky i pro Zdenka :) Kdyz nekdo tvrdi, ze se musi preucovat z Exchange 5.5 na Exchange 2000 jak zalozit schranku a nedokaze si to odvodit mozkem, protoze nastroj je temer stejny a postup za 80 procent totozny, neverim, ze muze administrovat Linux. Protoze klepnout mysi a dat Novy > Mailbox je bezesporu jednoduzsi nez textova konfigurace xmailu.