Jediný zásadní rozdíl mezi von Neumann a Harward architekturou z hlediska software je, že u von Neumanna můžeš pomocí L/S instrukcí přistoupit i k paměti programu, kdežto u Harwardské architektury nemůžeš. Vzhledem k tomu, že dnešní hardware stejně neumožňuje tuto vlastnost využít, tak je to skoro fuk. Jasně že podpora pro MMU by se musela předělat, jako i dalších pár věcí. Spíš jsem měl na mysli to, že většina kódu jádra by se vůbec upravovat nemusela.
Tak tak, jak píše Ivorne, překladač pro VM (a je jedno zda JIT nebo jiný) přeloží zdroják na bajtkód, což stejně jako zdroják není spustitelný kód, ale pseudokód (akorát jednodušší pro interpretaci), který je interpretován virtuálním počítačem a leží tedy v datové paměti, nikoliv v programové! V programové leží nativní VM, ale ten je neměnný. Tudíž zde možnost sebemodifikace programové paměti je k ničemu.
To je nesmysl. Prekladac jazyka generuje bytecode, ktery je pak bud interpretovan virtualnim strojem nebo je v prubehu provadeni prevadeny (just-in-time) do strojoveho kodu daneho programu a nasledne spusten. (Precte si k tomu neco aspon na wikipedii). Tj. VM musi nejak promenit data ve spustitelny kod, coz s harvardskou architekturou jde blbe.
I do harwardske architektury, pokud tam ma byt plny OS, nejspis budete chtit nahravat programy abyste je mohl spoustet. Takze mechanismus tam bude. Treba nejake dma copy. Nebude to uzasne rychle a nejspis bude neco stat iniciace prenosu mezi obema typy pameti, ale pujde to. V opacnem pripade (kdyz je software fixni) nedava vubec JIT smysl, naopak by se to melo pri vyrobe danneho zarizeni rovnou zkompilovat do strojoveho kodu.
šanca naozaj neni, lebo klesajúce predaje PC Linux v podstate neohrozili. V oblasti serverov alebo PC do office nie je u Linuxu žiadna zmena, tam sa predaje PC nemenia. Predaj PC sa znižuje hlavne u domácností, a tam si ľudia aj tak Linux nekupujú, majú ho zdarma.
Možný náznak by mohol byť u inteligentných TV alebo videoprehrávačov, ale tam Linux už je. Čo sa týka mobilov a tabletov, ktoré v domácnostiach nahradzujú počítače, tak tam to nevidím príliš ružovo, k trojici IOS, Android a WP sa už nový hráč nezmestí. Takže podľa mňa bude status quo. jedine že by niekto vymyslel niečo, čo sme ešte nevideli ......
Tak, tak. Jen je problem, ze je sice Linux otevreny, ale ta zarizeni jsou zamcena, instalacni image podepisovane klicem vyrobce a spousta opruzu kolem, aby se v tom nekdo nerypal a je nad tim jejich graficka nadstavba.
Napriklad televizory Samsung a pokusy kolem SamyGo a jejich neustaly boj o to, jak ten upraveny FW do televize dostat.
A vytahnout GPL toolkit z vyrobce byva problem i u zarizeni s Androidem.
SmartTV je priblizne cosi, jako by tam flakli Android. Daji se stahovat pridavne aplikace ..
Predesle non-SmartTV s eth portem umely pouze to DLNA prehravani. Z menu se vybralo prehravani z uloziste - vyber USB ci DLNA .. vybralo ze seznamu a tadaaaa .. film bezel.
Ironii osudu je, ze napr. Samsung SmartTV nema moznost ovladat prehravani z DLNA tim IR ovladacem. Da se to ovladat pouze mobilem ci tabletem. Takze pokud ma nekdo NAS server s DLNA serverem a Samsung SmartTV, tak bez dalsiho chytreho zarizeni si neskrtne.. FAIL
Opet naprosto spatne vyvody ze spravnych cisel ...
Prodej PC neklesa proto, ze by je neco nahrazovalo, ale proto, ze neni duvod nahrazovat stavajici stroje. Tablety a dalsi zarizeni je pak nenahrazuji ani nahodou, to je naprosty nesmysl, protoze to si lidi kupujou tak maximalne jako druhe/treti zarizeni. Pracovat se na tom totiz neda.
Mame ve firme 5-7let stara PC a neexistuje zadny duvod, proc je menit. Na to k cemu se pouzivaji jejich vykon staci bohate, obmenu za nove by nikdo ani nepoznal.
Sam mam na stole 7let stary stroj ... a gamesky na nem funguji stale bez problemu. Doby kdy se za rok vykon HW znasobil jsou tytam.
To si zahraju uplne vpohode ... C2Q + GTX8800, netvrdim ze uplne vsechno v max detailech, ale uplne vsechno vpohode. Ano, mozna uz existuje 1-2 hry, "vyzadujici" DX11 HW ...
Pro info, nejakej casek sem mel GTX580, nez odesla do vecnych lovist, ale zadny zasadni vliv na hratelnost sem nevnimal - jediny rozdil byla prave moznost mit vse na max ... Ano, pocitalo to vyrazne rychlejs projekty v boincu, davalo to vic v benchmarcich ... stejne tak bych si pomoh vymenou CPU, rychlejs by mi to komprimovalo videa ... jednou za rok ...
Netvrdim ze si HW neobmenim, primarni duvody bych videl v ziskani vice RAM (16GB+), coz umozni vytvorit slusny ramdisk, taky se chystam na SSD ... ale to vse spis proto, ze je to pro me zhruba totez, jako kdyz si nekdo v garazi puliruje svyho milaska, kupuje mu listicky a jiny serepeticky ... Kdyz se podivam na fakticke naroky (co potrebuju), tak vymenovat HW nepotrebuju.
Ovsem "vymenou" zaroven v rodince dojde k akci kulovy blesk => stavajici HW se presune na misto druheho stroje atd => dojde k celkovemu upgrade nekolika stroju ;D.
která by vyžadavala zařízení s řádově vyšším výkonem, tak ta stávající zařízení budou bohatě stačit.
Linux patrně paradoxně "přidusil" trh s PC tím, že vytvořil konkurenci pro MS Office, která každou generaci potřebovala o třídu výkonnější počítač, aniž by přinášela něco podstatně nového oproti MS Office na Win 3.11, spouštěných z MS DOS. Jistěže i tato zkušenost (Windows a MS Office měly s každou verzí vyšší HW nároky, ale prakticky žádné funkce navíc) tlačila uživatele k tomu, aby se vyhýbali inovacím. Zlomilo se to přibližně u Win XP, u nichž řada uživatelů setrvávala a setrvává přes veškeré snahy MS tuto verzi opustit a potlačit.
Open Office org. a Libre Office mají podstatně nižší systémové nároky a ukládají stejné - ekvivalentní - soubory jako téměř o řád menší, takže snižují i nároky na kapacitu harddisků. MS se tomu musel alespoň částečně přizpůsobit, jinak hrozil úprk uživatelů, a to i přes vynucování jeho proprietálních formátů státními správami.
s tymto Linux nema nic spolocne. Naroky na PC sa zvysovali dovtedy, kym nedokazali plynule prehravat / kodovat audio a video. Teraz uz vsetko potrebne vedia. Aj hry su uz dostatocne detailne, ani tam to uz tak rychlo vpred nebezi. Podobna situacia nastane coskoro u mobilov a tabletov, mozno este rok-dva, potom zistime, ze nemame dovod vymenit stary smartfon.
Panebože, to jsou žvásty...
Notebook je nedostatkové zboží, desktop je mrtev.... Člověk aby se skoro bál, že za chvíli bude pracovat matláním po telefonu...
Jděte s tím do háje.
Mimochodem i na desktopu Linux plní svoji úlohu docela dobře. A že masa nepotřebuje PC a stačí ji jednoduché blikací hračky? Je to tak OK - ještě poměrně nedávno tomu nebylo jinak a pokud dojde k návratu k normálu, kdy bylo PC nástrojem těch, kteří jej uměli využít, bude to jen dobře.
Ty penize "tam jinam" potecou jen velmi kratkodobe - nez bude nasycen trh. Ono na tech mobilech a jinych zarizenich taky neni moc co vymejslet za novoty, vykon nijak zazracne neporoste, protoze je omezenej z jedny strany kapacitou akumulatoru, z druhy strany prijatelnym vyzarovanim tepla (mobil co by mel bezne 60+ stupnu by asi nikdo nosti nechtel)...
Ostatne u tech telefonu je videt uz dnes uplne stejny trend - terminy vymen se neustale prodluzuji, protoze novy telefon neumi nic tak uzasneho proti tomu rok staremu ... a kdyz funguje ... (ja sem kurevsky spatnej zakaznik, ja mam svuj mobil uz 5 let ... a nevidim duvod ho menit, narozdil o uzasnych "smart" ... mi vydrzi zaplej tejden)
Prodeje PC a notebooků rozhodně nekončí, jenom prostě nadobro skončily ty krásné časy mezi lety 1995-2005 kdy počítače mezi lidmi moc nebyly a tak všichni nakupovali o 106. Dneska už má počítač prakticky každý a nakupuje se jenom jejich výměna a proto logicky prodeje musí o něco klesnout.
Stejně tak se to nyní děje v chytrých telefonech, dneska je chce každý, ale tak do dvou let se trh také nasytí a prodeje o něco klesnou.
Linux nepochybně uspěje v ledničkách a televizích a herních konzolích, to je jasná věc.
Smartphony urcite do dvou let nenasyti trh, nejenze jeste nemaji takove pokryti trhu, ale hlavne zazivaji vyvojovy boom, coz lidi "nuti" nakupovat stale novejsi modely. A vyvoj dle vseho pujde jeste dale, ne jen v ramci lepsich rozlizeni a HW, taktez se predvidaji ruzne revolucni technologie pro mobily (haptic feedback, apod.), takze dalsi zpusob jak lidi zaujmout.
take jsem nazoru, ze smartphony urcite do dvou let nenasyti trh, z prosteho duvodu, velky pocet lidi dostalo smartphone ke kontraktu (kontrakt bezne na 2 roky), tudiz po tech 2 letech dostanou novy (ci si pri zaplaceni urciteho poplatku poridi "dotovany" operatorem), toto se rozhodne u desktopu nebo laptopu nedeje
Už zbývá jediná inovace: patlací displej po celém povrchu telefonu nebo tabletu a pak také patlací televize, případně patlací klávesnice ke stolnímu patlacímu PC - pochopitelně bez skutečných kláves.
Úchylka některých mlamojů tak bude dokonale ukojena a třeba pak výrobci přestanou vymýšlet kraviny.
Vzpomínám si na světelná pera u terminálů sálového počítače EC 1045 :-). Mimochodem, ty terminály byly obdobou IBM 3270 - velmi zajímavé řešení! Obsah displeje se posílal vysokou rychlostí (připojení bylo koaxiálem), takže se zobrazil prakticky naráz, ne postupně jako u sériových terminálů.
Několik poznámek:
- Win8 měly pomalý nástup, ale podle HP jsou na dobré cestě. Důvodem je podle mě nedostatek HW s dotekovým interfacem, to že Win7 prostě stačí, a změna UI kterou zákazníkům bude chvíli trvat rozdýchat. Nicméně s příchodem dalšího HW typu Lenovo IdeaPad Yoga 13, Dell XPS Duo 12 nebo Microsoft Surface Pro to bude jen lepší.
http://www.businessinsider.com/hps-todd-bradley-on-windows-8-2013-1
http://www.youtube.com/watch?v=4x4MXzIX-kk
- Oblast klasických počítačů se pochopitelně změní, a zařízení s dotekovým interfacem budou standardem. Výjimkou možná zůstanou kancelářské stroje. Dnešní výprodeje ne-dotekových notebooků s předinstalovanými Win8 jsou dočasným stavem.
- SmartTV je poměrně starý koncept. Dnes v US snad nelze koupit televizi, která by neměla připojení na NetFlix, možnost přehrávat média ze sítě atd. S výjimkou sledování on-demand videa ale podle všeho není o SmartTV zájem o moc větší, než třeba o teletext. Asi se nikomu nechce krmit TV svými přístupovými údaji k emailu a Facebooku, aby si pak rodinní příslušníci a návštěvy mohli brouzdat po osobních věcech :). Na osobní věci (email, FB) se hodí spíš telefon nebo tablet. Na hraní se hodí spíš konzole. Co tedy dělat s chytrou televizí? Navíc TV vydrží dlouhá léta, kdežto HW počítačové části bude beznadějně zastaralý za rok za dva.
- Linux má podle všeho daleko lepší šanci na uplatnění ve SmartTV, než na desktopu. Výrobci zařízení prostě vezmou kernel, dodělají nějaké své GUI, a plácnou to do TV. Interfacy pro Video on Demand služby jsou více-méně otevřené (minimálně pro výrobce TV), takže tam není problém. Zároveň je výhodou nulová pořizovací cena platformy.
- Potenciální rizika: konkurence herních konzolí a HTPC s bohatšími features (plnohodnotné hry, lepší ovládání), patentové spory, fragmentace trhu.
- Ohledně Linuxu na tabletech a telefonech bych byl do budoucna méně optimistický. Jedinou úspěšnou platformou je Android, který je prorostlý řadou problémů (patenty a copyright, fragmentace plaformy, spousta malwaru, crippleware přeinstalovaný od výrobců). Na trh se agresivně hrne MS, Apple určitě také nevyklidí pole bez boje, a i RIM se bude snažit. Viděl bych to spíš na postupné snížení tržního podílu zařízení s Androidem. Dalším derivátům Linuxu (Sailfish OS, Firefox OS, Ubuntu Phone, Grid OS, Tizen, MeeGo) bych nedával moc šancí.
- Linux má jistě šanci i v autech, pokud se výrobce rozhodne pro tvorbu vlastní platformy. Když se rozhodne pro spolupráci s dodavatelem, dopadne to asi jinak (Ford Sync, Kia Uvo, Fiat Blue&Me).
Nesnáším špinavý monitor nebo displej notebooku. Jestli mně na ně bude někdo sahat svými hnusnými mastnými prsty, pracky mu přerazím. Z mého vlastního smartphonu se mně při pohledu na patlací displej zvedá žaludek....
Podobně to má většina lidí v mém okolí. Brzdil bych tedy ve výrocích o nevyhnutelnosti patlání na PC - nemá to tam téměř žádné výhody - jen špínu a bolavé ruce.
A myslíte si snad, že doteky na klávesnici nezanechávají patlance? Na displayi jsou akorát lépe vidět, takže je dříve odstraníte :). A samozřejmě můžete použít kapacitní stylus, případně šťastně zůstat u myši. Já na svém hybridu používám většinou myš, s výjimkou občasného scrollování, zvětšování a retuše fotek. Když ho používám v módu tabletu, ovládání prsty mi vyhovuje.
Zákazníci mají dotekové ovládání prstem rádi. Nakonec to zjistil i MS, který propagoval WP se stylusem. Zákaznci daleko lépe přijali iPhone ovládaný prsty.
Srovnávat klávesnici s displejem, to je demagogie opravdu hrubého zrna.
Chápu, že váš živitel se teď horečně snaží chytit módní vlny, takže nemůžete tvrdit nic jiného než jak je patlání cool. Prostě to chcete lidem vnutit i na PC ergonomie neergonomie.
Mně by to nevadilo, prostě bych na PC nepatlal. Ale když vidím jak teď degenerují grafická rozhraní a rozhraní aplikací, je mně zle, protože ani na Linuxu se časem té debilitě nebudu moci vyhnout. :-(
Zanechávají, jenže černé písmeno o rozměrech 12x12 mm na bílém tlačítku vidíš pořád (a dokonce lidé ovládající psaní všemi deseti se na to ani nepotřebují koukat), zatímco zamaštěný pixel je velký průšvih, protože má menší jas a nezřídka dokonce barevné vady.
Zákazníci přijali dotykové ovládání jenom pro takové to domácí internetování, emaily stále každý vyřizuje raději na něčem s normální klávesnicí a myší.
Takže problém nevidíte v hygieně, ale v kvalitě zobrazení? Můžete použít kapacitní stylus (při přiblížení pera se dokonce vypne rozeznávání doteků prstů), rukavice, nebo dál používat myš. Osobně display občas otřu mikrovláknovou utěrkou, na telefonu i tabletu.
Dotekové ovládání nijak nevylučuje přítomnost klávesnice, případně myši či touchpadu. Koukněte na ta zařízení, která jsem linkoval. Chcete používat zařízení na čtení knížky nebo brouzdání po netu? Udělejte z něj tablet a ovládejte ho prstem. Chcete dělat něco s grafikou? Použijte pero. Chcete psát nebo kódovat? Použijte ho jako notebook s klávesnicí a touchpadem, a k tomu můžete scrollovat nebo zoomovat na obrazovce.
Hygienu neřeším, jsem očkovaný a ruce si pravidelně myji. Hlavní problémy dotykového ovládání jsou tyto:
1) Upatlaný obraz
2) Malá přesnost ovládání
3) Malá rychlost ovládání
4) Zakrývání obrazu prsty a rukami
5) Únava rukou vlivem špatné ergonomie
Co se týká Vašich nápadů ve druhém odstavci, tak rozhodně nepotřebuji ztrácet čas se švýcarským nožíkem, který umí 20 věcí a všech 20 blbě.
Samozřejmě nemusíte mít "švýcarský nožík". Místo toho můžete mít hloupý telefon, pager, MP3 player, ebook reader, elektronický slovník, kameru, foťák, kompas, krabičku s GPS navigací, tablet, kapesní herní konzoli, notebook, televizi, velkou herní konzoli, stolní počítač s Linuxem, a k tomu pochopitelně stolní počítač s Windows, protože na něčem musíte pracovat :). Většina smrtelníků ale ráda zkombinuje víc zařízení dohromady. Ne každý je tak bohatý jako vy, a ne každý za sebou tahá vlečný vůz s elektronickými hračkami :D
Nie je treba ani hlupy telefon, ale niektore veci su jednoducho lepsie oddelene.
Citat nieco dlhsie na mobile (ebook) mi napriklad robi problem, ze mi to nie je prijemne na oci (svieti to) a dokonca po cca 2 hodinovom citani vidim dost rozmazane, co sa sice casom upravi, ale nie je to ono.
Slovnik nepotrebujem (viem opisat co myslim a ked to neviem opisat ani "nohami a rukami", tak ma druha strana jednoducho smolu, lebo konverzacia pri hladani slov je pomerne nanic).
Kamera z mobilu? Na natacanie "HD" videa (co sa pocita na pocet pixlov), kde sa podobne plochy zlievaju do 1 hnusu mobil nepotrebujem. A nebodaj aby boli trochu horsie svetelne podmienky - to uz je vsetko rozmazane a nechutne zasumene.
Ist niekam bez zvlast fotaku? Tam tiez plati - ked je dobre osvetlenie a ked su dobre podmienky (vzdialenost predmetu), tak to este ide; inokedy ale vobec napriek mnozstvu megapixelov, o ktorych hovori vyrobca mobilu.
Smartphone namiesto TV, notebooku, hernej konzole a stolneho pocitaca? (mimochodom, existuje aj dualboot a notebooky maju casto vystup na monitor, co sa da pouzit na pracu) Toto uz asi nemozete mysliet vazne...
Osobně nemám se čtením z displaye problém, a podsvětlení si umím ztlumit.
Tu kombinaci zařízení samozřejmě myslím vážně. Dá se to nakombinovat různě. Mě sedí ve smartphonu kombinace telefon, pager, MP3 player, ebook reader, elektronický slovník, kompas, GPS navigace a nouzový foťák + kamera (na vyfocení dopravní nehody nebo natočení policajta mlátícího důchodce to fakt stačí). Hybrid notebook/tablet mám na práci mimo kancelář, čtení knih, brouzdání po netu a občasné sledování filmů. Tabletový mód je skvělý na čtení a kreslení schémat, notebookový na vážnou práci, s dotekem je to fajn na fotky. Stolní počítač na práci, hry, brouzdání po netu, sledování filmů atd., s tím že u něj mám 24" a 82" obrazovku.
Mimochodem na telefonech s kamerou se dají dělat věci, které jinde takhle praticky neuděláte:
http://www.youtube.com/watch?v=h2OfQdYrHRs
http://www.youtube.com/watch?v=SOH5bZv1PC8
Neviem preco, ale mne vadi aj stlmeny displej (asi vyrobci nevedia spravit poriadne stlmenie, aby to este svietilo...).
Na vyfotenie dopravnej nehody casto staci to, co je poruke, ale to je trochu extremne pouzite.
A ten program - funguje to vobec? Ja som niekde cital, ze to nefunguje az tak ako vo videu..
Mě zase vadí, že klasické knížky nelze číst ve tmě :)
Foťák/kamera v mobilu je super věc. Kvalita samozřejmě není nic moc, ale pro řadu aplikací to nevadí. Vyfotíte obrázek na Facebook, nafotíte nehodu, vyfotíte si rozmístění součástek než začnete rozebírat zařízení, jmenovku na dveřích kanceláře do které jdete na návštěvu, schéma na whiteboardu atd. A je to vynikající nástroj pro občanskou společnost. Když polda bezdůvodně zmlátí důchodce nebo studenta na ulici, případně vojáci vypálí vesnici, desítky lidí to natočí mobilem. Najednou to není tvrzení proti tvrzení.
Texty většinou překládám po zadání z klávesnice, ale u tištěného textu to funguje celkem dobře i z kamery. A mimo to můžete třeba sejmout kamerou barcode u výrobku, najít si popis, a případně ceny na internetu. Podobně můžete rozeznávat knihy nebo DVD podle obalu.
http://www.youtube.com/watch?v=O1rL6j5cPrI#t=01m40s
Většina smrtelníků tomu rozumí jak koza petrželi, takže místo fotek mají šmouhy z telefonu, na slunci si nepřečtou nic protože nemají eInk, GPS jim funguje jenom ve městě protože mimo město není dostatečný signál na stažení mapy a tak by se dalo dlouze pokračovat. Ve výsledku se zjistí že chytré telefony a podobně jsou především pro hlupáky co mají potřebu blít statusy na Facebook i ve výtahu.
Knihu si na slunci také nepřečtete, pokud máte rád svoje oči. GPS samozřejmě není omezená na město, mapy lze stáhnout pro offline použití (v ceně Lumií jsou mapy pro 90+ zemí). A tak by se dalo dlouze pokračovat. Ve výsledku se zjistí, že jste se se smartphony ještě moc nesžil.
Mno, nechtěl bych mít opravdu vše v jednom, není to ergonomické. Ostatně mám názor, že pokud je něco "na všechno" je to většinou na 2 věci: "na hovno a nanic".
Např. na focení raději použiju foťák. Mobil jen jako nouzovku dokumentační (Nehoda, otevírací doba, pivo které degustuji,..). OPRAVDU číst cokoli taky budu raději na něčem větším než 7". Na mobilu dělám jen kontrolní náhled, ale co mne zaujme si přečtu na něčem větším.
A ještě bych opravil toto: Na hry mám na PC Windows7 a na práci přebootuju do Linuxu. Protože potřebuji ergonomický desktop, což Windows opravdu ale opravdu NEJSOU. :)
Touchscreen tabletu/notebooku asi nebudete umisťovat tam, kam jini lide obvykle umistuji monitor. A když chcete touchscreenu na desktopu, umistěte si ho jinak:
http://www.diytrade.com/china/pd/2950435/Touch_Screen_LCD_Stand_Y_5.html
U stolního PC má touch screen poněkud omezené použití. Většinu času strávíte používáním klávesnice a myši. Na obrazovce se dobře scrolluje, kreslí, retušuje apod.
Coz ale uz tabletPC maji. (Tem jen k stylusovemu ovladani nove pribyl i dotyk prsty). Co bude ale kamen urazu je GUI. Pokud je grafik zvykly mit velkou plochu na vlastni fotku/kresbu tak ovladaci tlacitka programu s mnoha featurami nebudou dost velka pro prsty. Ja jsem si poridil tabletPC a hodne jsem upravoval treba web browser aby se dal ovladat prstem a zaroven zbyl nejaky rozumny prostor pro zobrazeni webove stranky....
Projektanti a grafici mohou být z touch screenu opravdu nadšeni. Hráči asi méně (i hry když Angry Birds jsou celkem populární), a při psaní životopisu prostě použijete klávesnici (fyzickou klávesnici, abychom si rozuměli). Touch screen je prostě možnost navíc, která se občas hodí; není to nic, co byste nutně musel používat v každé situaci.
BTW nechcete také zkritizovat myš? V době Word Perfectu pro DOS byste také mohl tvrdit, že fakt nevidíte, co myš přinese při editaci dokumentů, a že klikat životopis je blbost :)
Ale no tak, Laely... Víte přece, že demagogie na mě moc neplatí, takže šetřete síly. ;)
Už vidím, jak tokový projektant rýsuje prstem inženýrské sítě, nebo navrhuje nějakou technickou součástku, plošný spoj... atpd. To jsou jen bludy M$ propagandy, kterými se snaží zblbnout ovce aby si zas začaly kupovat ty jejich šity. A už taky vidím jak bude celý nadšený jakmile dodělá výkres, aby se natahoval přes celý stůl až k monitoru, aby si prohlédl model, nebo simulaci :-)
"Touch screen je prostě možnost navíc, která se občas hodí; není to nic, co byste nutně musel používat v každé situaci."
Souhlasím. Ale vtip je právě v tom, že M$ se je snaží protlačit přes Widle jako tu právě "killer" technologii.
A vy si životopis klikáte? Máte můj obdiv, protože já jej musím psát (nebo alespoň editovat), což ani dneska není záležitost čistě myši ;)
> A vy si životopis klikáte? Máte můj obdiv, protože já jej musím psát (nebo alespoň editovat), což ani dneska není záležitost čistě myši ;)
Ale to je ciste nepochopenim skvelych moznosti nabizenych operacnim systemem Widle. Kdybys zapojil fantazii a predstavil si, jake moznosti ti nabizi revolucni technologie dotykovych obrazovek zkombinovana s propracovanou technologii rozpoznavani hlasu predstavene jiz ve Widlich Vista, jejiz cetne, ohromujicm zpusobem efektivni ukazky najdes treba na Youtube, pochopil bys, jak prudce by vzrostla tvoje produktivita prace, kdybys prestal zpatecnicky lpet na zastaralych Linuxovych technologiich okopirovanych z MS DOSu, rannych UNIXu a cinckych kulickovych pocitadel. Otevrel by se ti svet neomezenych moznosti, kdy bys temer pouhou myslenkou dokazal nakreslit vykres jaderne lokomotivy, mobilniho telefonu kombinovaneho s laserovym epilatorem nebo treba pasti na mysi s automatickou brokovnici ovladanou pocitacem s umelou inteligenci a 3D infravidenim.
Vidíííím! Ó jak jsem byl slepý! Jsem já to, ale pitomec. Nyní zřím okna dokořán otevřená a v nich vzrůstá má produktivita práce. Už rvu disky z počítače, vyhazuji toho odporného legálního tučňáka z okna a ještě teď v 22:28 si běžím k nejbližšímu sousedovy pro nový, upirátěný Widle. Ještě si pořídím super kůl dotykovej monitor, posuvný držák a nechám narůst tak... další dva páry končetin a budu moci efektivně využít všech dokonalých vlastností Osmých Widlí!
PS. Mimochodem ta past na myši je skvělý nápad, kdyby byl můj, tak si jej nechám patentovat. Při trošce štěstí při úspěšném spuštění takové pastičky je místnost nejen dokonale deratizována, ale dokonce i vymalována.
No nejsou ty možnosti co nám náš úžasný strýček Bill dává za těch pár grošů naprosto skvělé? :-D
Tak projektantom (ktorych poznam) by asi nerobilo problem pouzivat prsty, aj ked by to bolo ovela pomalsie. Mys pouzivaju len stylom - kliknutie na tlacitko alebo vyber z menu (to sa na dotykovom monitore robi pri mini tlacitkach zle), potom na posun plochy a priblizne urcenie smeru (dalej posluzi F8 v AutoCade alebo sa uhol aj tak pise presne).
Proč byste se proboha natahoval přes stůl? Dával jsem link na držák na monitor. A například pohyb ve výkresu a zoomování je na touch screenu velmi pohodlná operace.
MS se snaží změnit PC tak, aby bylo normální mít konvertibilní zařízení nebo tablet. A k tomu dnes potřeba dotekový interface jako jednu z možností ovládání.
Světe div se, životopis píšu primárně z klávesnice, přesto že mám myš. Podobně si kolega ani vy nemusíte CV tlapkat na obrazovce, i když váš hybrid notebooku a tabletu bude mít touch screen. Dost mě překvapuje, že jste to nepochopil. Ta kritika touch screenu mi přišla stejně absurdní, jako kdyby se kolega snažil klikat ten životopis myší na virtuální klávesnici.
"Proč byste se proboha natahoval přes stůl? Dával jsem link na držák na monitor."
Čím dál lepší, fakt paráda. Já mám na stole poměrně málo místa, takže mám monitor připevněný na stěně. Ještě si budu pořizovat tuhle obludnost, která i s monitorem zabere 35% plochy stolu. Díky.
" A například pohyb ve výkresu a zoomování je na touch screenu velmi pohodlná operace."
O tom se dá diskutovat. Stejně pohodlně, ne-li lepe se mohu po výkrese pohybovat (nebo jej zoomovat) aniž bych musel sundat ruce z klávesnice a myši.
"MS se snaží změnit PC tak, aby bylo normální mít konvertibilní zařízení nebo tablet. A k tomu dnes potřeba dotekový interface jako jednu z možností ovládání."
To je fajn. Ještě víc fajn by bylo kdyby to nevnucovaly všem ostatním, kteří dotekové zařízení využívat nepotřebuji (netýká se to jen M$, i v Linuxových vodách lze už dlouhou dobu zaznamenat podobné tendence...).
"Dost mě překvapuje, že jste to nepochopil. Ta kritika touch screenu mi přišla stejně absurdní, jako kdyby se kolega snažil klikat ten životopis myší na virtuální klávesnici."
Mě zas trochu udivuje, že jaksi nechcete pochopit (nebo vzít na vědomí), že se nejedná o kritiku dotykových zařízení jako takových, ale tendenci je skrze systémové rozhraní vnutit všem.
>" A například pohyb ve výkresu a zoomování je na touch screenu velmi pohodlná operace."
>O tom se dá diskutovat. Stejně pohodlně, ne-li lepe se mohu po výkrese pohybovat (nebo jej zoomovat) aniž bych musel sundat ruce z klávesnice a myši.
Ty jsi asi nevidel film Iron Man. Tam je krasna ukazka. Stoupnes si k holografickemu monitoru a tam si rukama ve vzduchu natahujes a otacis 3D objekty a kdyz se ti nelibi, tak je virtualne zmackas a zahodis. Akorat tam, bohuzel, neukazali, jak ty objekty ten konnstrukter predtim vytvoril. Ale jsem presvedcen, ze se jedna o trivialni zalezitost, kterou nechteli divaka otravovat. Koneckoncu, film by se tim protahl o nekolik mesicu a lidi dnes nemaji tolik casu.
Holografický monitor je nesmysl, který bych nikdy nepoužíval. Jak mi asi pomůže při psaní CV? Navíc mám málo místa na stole, takže mám monitor na stropě, který je tři metry vysoko. Jak se tam asi budu těch objektů dotýkat? Na štaflích? Jen abych napsal CV nebo si zahrál Solitarie? To ti blbové z MS zase přišli s pěknou blbostí :D
Před pár lety někteří lidé naříkali, že musí při práci v GUI sundavat ruce z klávesnice, a používat tu pomalou myš, která navíc zabírá místo na stole. Pár let před tím si někteří stěžovali, že musí sundavat ruce z alfanumerického bloku kláves kvůli přesunu kurzoru, když esc+hjkl je přece tak rychlé a intuitivní :). Časy se holt mění.
Rozhraní Windows 8 se přece dá používat i myší nebo z klávesnice. A pokud se vám nelíbí dlaždicové Start menu, můžete si zdarma stáhnout applet s klasickým Start Menu. Kde pořád hledáte problémy? Zvlášť takové ty absurdity typu "patlat po displayi který mám na zdi"?
Alespon jeden clovek si na nutnost sundavat ruce z mysi/asdfjklů stezuje dodnes (a to jsem vyrostl spise na mysi ve win nez na klavesnici v DOS, ac jsem to taky zazil). U vetsiny veci, co delam, se to da resit (nechapu proc moznosti nastaveni WM jako fluxbox ci openbox nejsou beznym standardem u vsech DE). Bohuzel doted jsem neprisel na to, jak efektivne pracovat v browseru bez mysi :(. Mimochodem zajimalo by me, jestli jsme s pritelkyni jedini na svete, koho pri dlouhodobe praci na PC pri presunu ruky z klavesnice na mys boli zapesti jako cert (pri setrvavani na klavesnici boli zapesti podstatne mene nebo vubec). Pri mavani rukou ve vzduchu ocekavam dalsi narust bolesti (neni ta moda skvela? Vivat vysokym podpatkum, korsetum a dalsim vydobytkum lidske civilizace.).
>Mimochodem zajimalo by me, jestli jsme s pritelkyni jedini na svete, koho pri dlouhodobe praci na PC pri presunu ruky z klavesnice na mys boli zapesti jako cert
Jestli ta bolest neni spise od hrany stolu. Zkuste sehnat silikonem plneny polstarek pod zapesti, idealne potazeny hadrem. Ten bez hadru je neprijemne studeny.
To si nemyslim (ohledne te hrany stolu). Pri praci mam celou ruku na stole. Spise je to temi mikropohyby mysi (zapestim) + pravdepodobne ne zcela prirozene usporadani prstu (vcetne nutnosti obcasneho pohybu prstu pri mackani, atd. Napr. takove kolecko se casem stava velmi bolestivou veci a saham pak radsi na kurzorove sipky) polozene ruky na mysi. Mluvim samozrejme o praci napr. 12 hod denne po cely tyden, aby ruka zacala bolet (pri par hodinach denne problem neni). Ale jiste polstarek by mohl celkove pomoci.
...způsobená nevhodnou polohou u počítače (dotek zápěstí s stolem nebo dokonce jeho hranou) a prací nepřerušovanou cviky na uvolnění ruky. Kdo to nechá dojít moc daleko, dobře mu tak. V nouzi pomůže ortéza na znehybnění zápěstí a pravidelná aplikace Voltarenu, plus samozřejmě přestat sedět u počítače.
Souhlasim. Jeste pomaha vyuzit dobry WM a naucit se pracovat bez mysi (vrele vsem doporucuji, ne vzdy je to ale mozne). Prestat sedet u PC neni moc dobra rada, protoze oni ti kopaci, zednici, nedej nas nejvyssi hornici taky nemaji zrovna zdravi prospesne podminky k praci. Kazde zamestnani ma neco, no...
"Kde pořád hledáte problémy?"
Já hledám problémy a vy rád trollujete, řekl bych, že si nemáme moc co vyčítat ;)
Já si tedy nepamatuji, že bych naříkal nad myší a ani si nepamatuji, že by to dělal někdo v mém okolí. A ano, jak klávesnice tak myš mi zabírají místo na stole. Ale to se vyřešilo jednoduše posuvnou deskou pod stolem ;) S monitorem to tak jednoduché není. Už vidím to nadšení při tvorbě výkresu jak jednou rukou bude člověk matlat po obrazovce a druhou rukou bude přes klávesnici (z důvodu nepřesnosti tohoto stylu ovládání, o němž byla řeč o něco výše) upřesňovat polohu prvku přes klávesnici. No není to super?
Jo, to že mohu mohu mít klasickou Widlojidní nabídku "Start" ještě neznamená, že mi nemusí vadit Metro. A upřímně - mě by vadilo setsakramentsky. Konec konců vadilo mě už ovládání Unity a metro je v tomto případě ještě horší. Dělat to myší je drbání se pravou nohou za levým uchem. A vypnout se to sice dá, ale momentálně - je-li mi známo - pouze přes registry. A navíc to má vliv na ostatní části systému (např. správce procesů). Kdyby existovala možnost při instalaci odmítnout metro a chtít klasické rozhraní, bylo by to něco trochu jiného ;)
Pokud by šlo o novou možnost, bylo by to OK.
Zkušenost ze světa mobilních telefonů, kde už neseženete téměř jiný smartphone než dotykovou sračku, však vyvolává obavu, aby to nebyla možnost jediná.
Pro výrobce je samozřejmě levnější dělat dotykový nesmysl než zařízení s kvalitními tlačítky a mase je to jedno - co jí nakecá marketing, to bude vyžadovat...
Nerozumím.
S trackbally je ten problém, že jsou špatně dostupné, relativně drahé a vývoj senzorů nejde tolik kupředu.
Najít širokou symetrickou myš s pogumovaným povrchem, dobrým senzorem a tvarem pro palm grip je taky skoro nemožné.
Dnešní touch screen vypadá tak že z boku zařízení vytáhnete stylus, přiblížíte ho k obrazovce, ta přestane snímat prsty a ruce, a pracujete s perem. Je to typicky digitizér od Wacomu s citlivostí na přítlak. Rozlišení pen digitizéru musí být podle specifikace MS Tablet PC a Win8 HW requirements minimálně pětkrát vyšší než u displaye, ale nejméně 600ppi (doporučuje se 1000ppi a více), zpoždění odezvy do 2ms, sample rate minimálně 100Hz. U touch digitizéru se vyžaduje rozlišení 200ppi, ostatní parametry jsou stejné.
http://msdn.microsoft.com/en-us/subscriptions/aa904994
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/jj134351.aspx
U telefonu nebo tabletu s Androidem tuhle technologii asi nenajdete. Kvalitní pen digitizér není úplně zdarma, a při brouzdání Facebooku a přehrávání videa z youtube ho moc nepotřebujete.
vsichni vyvojari, co maji co docineni s smartTV funkcemi by meli dostat automaticky pres drzku. Je to nedotazene, implementace je fakt otres . A pochybuji, ze by upgradovali fw pro stare TV (ktere tyto smartTV funkce maji), kdyz to mohou nacpat jen do novych a uzivatel si musi koupit novou tv za 20k . Laboroval jsem s tim tak dlouho, az jsem to vzdal a resim to pres jine externi zarizeni.
To je takova ta TV, co ti po dvou hodinach pripomene, ze by ses mel jit vychcat, ze uz u toho sedis moc louho, a kdyz k tomu vemes pritulku, tak ti rekne ze nasrat, ze na dva cumitele nemas licenci. Variantne ti vymenuje 150 formatu obrazku/videi/... o kterych si nikdy neslysel (ze je jako umi), ale z tvyho disku ti z nekolika stovek filmu prehraje mozna deset.
Mozek je taky nepocitacove zarizeni a nema Von Neumannovskou architekturu ze?
Jsem nasel popis ktera cast mozku dela co :) Ale Linux jsem tam nikde nenasel :)
Nechtelo by se nekomu implementovat nejaky lalok s Linuxem, aby se mohlo rikat "to ma Linac"? :)
http://www.trans-cranial.com/local/manuals/cortical_functions_ref_v1_0_pdf.pdf