Několik poznámek:
- Win8 měly pomalý nástup, ale podle HP jsou na dobré cestě. Důvodem je podle mě nedostatek HW s dotekovým interfacem, to že Win7 prostě stačí, a změna UI kterou zákazníkům bude chvíli trvat rozdýchat. Nicméně s příchodem dalšího HW typu Lenovo IdeaPad Yoga 13, Dell XPS Duo 12 nebo Microsoft Surface Pro to bude jen lepší.
http://www.businessinsider.com/hps-todd-bradley-on-windows-8-2013-1
http://www.youtube.com/watch?v=4x4MXzIX-kk
- Oblast klasických počítačů se pochopitelně změní, a zařízení s dotekovým interfacem budou standardem. Výjimkou možná zůstanou kancelářské stroje. Dnešní výprodeje ne-dotekových notebooků s předinstalovanými Win8 jsou dočasným stavem.
- SmartTV je poměrně starý koncept. Dnes v US snad nelze koupit televizi, která by neměla připojení na NetFlix, možnost přehrávat média ze sítě atd. S výjimkou sledování on-demand videa ale podle všeho není o SmartTV zájem o moc větší, než třeba o teletext. Asi se nikomu nechce krmit TV svými přístupovými údaji k emailu a Facebooku, aby si pak rodinní příslušníci a návštěvy mohli brouzdat po osobních věcech :). Na osobní věci (email, FB) se hodí spíš telefon nebo tablet. Na hraní se hodí spíš konzole. Co tedy dělat s chytrou televizí? Navíc TV vydrží dlouhá léta, kdežto HW počítačové části bude beznadějně zastaralý za rok za dva.
- Linux má podle všeho daleko lepší šanci na uplatnění ve SmartTV, než na desktopu. Výrobci zařízení prostě vezmou kernel, dodělají nějaké své GUI, a plácnou to do TV. Interfacy pro Video on Demand služby jsou více-méně otevřené (minimálně pro výrobce TV), takže tam není problém. Zároveň je výhodou nulová pořizovací cena platformy.
- Potenciální rizika: konkurence herních konzolí a HTPC s bohatšími features (plnohodnotné hry, lepší ovládání), patentové spory, fragmentace trhu.
- Ohledně Linuxu na tabletech a telefonech bych byl do budoucna méně optimistický. Jedinou úspěšnou platformou je Android, který je prorostlý řadou problémů (patenty a copyright, fragmentace plaformy, spousta malwaru, crippleware přeinstalovaný od výrobců). Na trh se agresivně hrne MS, Apple určitě také nevyklidí pole bez boje, a i RIM se bude snažit. Viděl bych to spíš na postupné snížení tržního podílu zařízení s Androidem. Dalším derivátům Linuxu (Sailfish OS, Firefox OS, Ubuntu Phone, Grid OS, Tizen, MeeGo) bych nedával moc šancí.
- Linux má jistě šanci i v autech, pokud se výrobce rozhodne pro tvorbu vlastní platformy. Když se rozhodne pro spolupráci s dodavatelem, dopadne to asi jinak (Ford Sync, Kia Uvo, Fiat Blue&Me).