No bohužel v dnešní době má problémy dodávat včas všechny varianty i výrobce Raspberry. Tedy pokud to chcete za slibovanou cenu a ne od spekulanta.
Všechny tři zmiňované jsou zavedené značky. Odroid je od roku 2009. Že by zničehonic skončili se nezdá pravděpodobné. Naopak si myslím, že by se teď konečně mohly více prosadit.
Pine slibuje garanci dostupnosti nějaké roky v budoucnu, ale to nebrání tomu, aby byl výrobek dočasně vyprodán.
Co se týče pocitu z Odroidu při pročítání jeho fóra, mám z nich dobrý pocit. Nejsou to žádné slibotechny. Nesludují okamžitý marketingový efekt ale dlouhodobou udržitelnost, což u mne značný dobrý výhled do budoucnosti. (Např. když nědko říkal, že by chtěl mít hotswap u té SATA varianty, tak mu rovnou řekli, že ty kontakty nemají větší životnost než 100 výměn disků, proto nemá smysl řešit hotswap řešit).
Tedy pokud se jich něco zeptám, asi nebudou jen tak planě slibovat.
Od Odroid mám H2 (x86 SBC) a HC4 (NAS). S obojím spokojenost, jen mě mrzí že H2 přestali vyrábět - dlouhodobě měli problémy s dodávkama CPU od Intelu a před pár měsíci rovnou raději celý produkt zrušili než aby měli dostupnost za 2 roky. I na ten první jsem čeka asi 9 měsíců než byl na skladě. Pokud byste někdo měl tip na náhradu od konkurence, budu rád, důležité vlastnosti: výkonný CPU, 32GB RAM, x86 architektura, M2 slot pro SSD (nejlépe NVME), malé rozměry a spotřeba, nejlépe pasivní chladič.
Pokiaľ je požiadavka na výkonný CPU, tak na extrémne nízku spotrebu môžem zabudnúť. NUC sa ale vyrábajú aj s J5005, ten má TDP 10W a výkon možno až o rád vyšší ako RPi. Cena okolo 200€ (bez pamätí a disku) nie je až tak vysoká (model s J4005 stojí dokonca len cca. 150€). Samostatná doska s CPU (napríklad Asrock J5005-ITX) + krabička + zdroj vyjde podobne.
Odroid N2+ má v idle okolo 2W, max 7W, raspberry v idle o wat více max také 7W, disk má v idle minimální spotřebu, točivý disk může i spát a přestat se točit.
Viz https://forum.odroid.com/viewtopic.php?f=29&t=43387
Dobře napsaná aplikace by měla být většinu času v idle. Těch 5W není špatných, ale 2W jsou pořád podstatně lepší.
17. 11. 2021, 18:28 editováno autorem komentáře
LD
NUC [...] nemá pasivní chladič
btw: https://nucblog.net/2018/11/akasa-newton-jc-fanless-case-for-gemini-lake-nucs/
Máš zkušenost s provozem NUCů v rozvaděči venku? Funguje to? Jaké SSD a RAMku do toho aby to neumřelo? Nebo co místo toho? Já jsem se vydal rabbit hole divných enterprise výrobců bez veřejných cen, zavedla mě sem, je to drahé a bojím se toho.
Blbé je že potřebuju docela našlápnutej HW (u low-power CPU řekněme tak posledních pár generací i5), protože DSP docela rychlého signálu.
Me 19" jsou vevnitr (at zije ajtacky byt), ale z takovych industrial krabicek mam jen tohle pasivni i5-4300U jako hlavni router:
https://www.jetwaycomputer.com/NF3E.html
Mam nahradni kusy, pokud byt chtel testnout vykon, ale 4300u je typicky ultrabook cpu, takze kvuli malemu tdp to nejak oslnujici vykon nebude mit (ale to ani zadny jiny 15W z podobnych pasivnich reseni)
Resil jsem totez a nakonec koupil Asus Mini PC PN50 s 4500U procesorem. Vyrazne vykonejsi reseni nez H2 a potrebne stroje na tom provozuji pod proxmoxem. Bezi to vyborne. Spotreba 8W idle, <30W v plne zatezi.
Chlazeni to ma naprosto neslysne, ale preci jen je to aktivni chlazeni, kosntrukcne "notebookove". Casem bude treba vycistit a neni snadno pristupne, to je jedina vytka.