Většina věcí v této přednášce vychází z názorů, které jsou základem slušného chování na síti. Můžete se ale chovat jinak, internet je pořád ještě docela svobodný.
Neskutečně mě vytáčí v IT silně rozšířená představa, že nechovat se podle domluvených pravidel slušného chování je svoboda. To ale není svoboda, to je anarchie. Svoboda není právo porušovat pravidla.
Nevím, jestli to pramení ze zažitých nepřesných/chybných překladů anglické terminologie (např. open software přeložený doslovně jako "otevřený" mi přijde mnohem přesnější než trendy ovšem vágní překlad "svobodný"), ale každopádně je to špatně a je to zneužívání/ohýbání významu...
Mě spíše na té větě, "můžete se ale chovat jinak, internet je pořád ještě docela svobodný" zarazilo něco jiného. Ta věta vyznívá jako že její autor pozoruje snahy o postupné potlačování svobody, čemuž internet stále ještě jakž takž odolává, ale že stejně v budoucnu autor očekává významné omezení svobody i na internetu. Neříkám, že to tak autor myslel, jen říkám, že takhle na mě ta věta působí.
[Nemand]
"Ta věta vyznívá jako že její autor pozoruje snahy o postupné potlačování svobody, čemuž internet stále ještě jakž takž odolává, ale že stejně v budoucnu autor očekává významné omezení svobody i na internetu."
Ty snahy tu - objektivne vzato - porad jsou (at uz z jakychkoliv duvodu). A to ze se nektere z nich driv ci pozdeji prosadi, je tak jako tak jiste. A by - v pripade, ze tohle mel Ondra na mysli - bylo na tom tak zarazejiciho? Ze by to rekl nahlas a verejne?
Zas na druhou stranu, zalezi to na tom jak si definujete pojem "svoboda na internetu".
Já osobně ty snahy o omezení svobody na internetu vidím dost jasně a vnímám to jako veliký problém, spíše jsem překvapen, že to tu v článku bylo vůbec zmíněno, protože zároveň s tím omezováním svobody vnímám i snahy o umlčování rozumných námitek, aby vůbec jen zazněly. Například jsem měl pár diskusí (tím myslím, že se to nestalo jen jednou) s šéfredaktorem Lupy panem Davidem Slížkem, který když už nevěděl jak mi oponovat argumenty, tak začal být útočný a už mě nazval například demagogem nebo trollem. Přitom jsem se celou dobu snažil o slušný a kultivovaný projev se snahou o objektivitu a nebyl jsem to já, kdo diskusi vyostřil. Přiznám se, že jsem mu pak už vytkl i malou drobnost, kterou bych u někoho jiného přešel, ale to už byla reakce na opakované napadání z jeho strany. Já osobně jsem rád, když oprávněné námitky zazní a byl bych ještě radši, kdyby tu nebyly zřetelné snahy o jejich umlčování například dehonestováním, nálepkováním a napadáním kvůli odlišnému názoru.
Anarchia neznamena, ze sa ludia nechovaju podla dohodnutych pravidiel, znamena to len to, ze tie pravidla nie su vynucovane centralnou mocou, ale ludia ich dodrzuju z vlastnej vole a dobrovolne. Z tohto pohladu stale vladne na internete ciastocna anarchia a tak je to dobre.
A co sa tyka pravidiel slusneho spravania, tak to skutocne pravidlo existuje len jedno - "Nerob to, co nechces aby tebe robili ini". Vsetko ostatne je len balast.
> Neskutečně mě vytáčí v IT silně rozšířená představa, že nechovat se podle domluvených pravidel slušného chování je svoboda.
Co když ale žádnou domluvu na pravidlech nemáš? Dokážu si představit, že z konference někoho vyloučí protože nedodržuje pravidla - v pravidlech je napsáno inline reply, tak bude inline reply. Ve firmě to můžeš taky nějakým způsobem řešit (když vedoucí týmu řekne top post, bude top post), ale dokud ty pravidla formálně nemáš, tak se nedají porušit (=budeš sice za osla, ale chovat se budeš slušně).
Mě neskutečně vytáčí špatné chápání slova anarchie :)
Podle mne anarchie není nedodržování pravidelo a zákonů.
Pro mě je anarchie komuitně demokratický způsob jak tvořit zákony tak aby byly legitimní a platili jen ty. A legitimnost nedávají instituce zhora, které jsou odpojené od běžných lidí ale instituce jsou tvořeny zdola například plénem (setkání v kruchu kde se diskutuje o problému a hleád konsenzus).
Honza D.