V datových centrech se pro SSD využívají formáty, které jsou větší a mají ochrany proti výpadku proudu - EDSFF.
https://www.snia.org/forums/cmsi/knowledge/formfactors
https://europe.kioxia.com/de-de/business/ssd/solution/edsff/e3.html
Obával bych se spíše toho jak tyto SSD budou “hnít” (= zpomalování čtení dat v čase). Tento problém je velmi znatelný a dobře měřitelný u prakticky všech novějších disků. Na PCTuning fóru je o tom dlouhá diskuse. Na 16 TB QLC M.2 disku bude asi hodně dat prostě ležet ladem (jednou zapsaná a sem tam čtená) a normální užitel asi nebude mít problém s rychlostí čtení, protože prostě počká, ale nebude to asi žádné příjemné překvapení, až po 5 letech začne kopírovat data a pojede mu to pomalu.
Ano dělají, když jeden odejde tak se to nesloží jako demeček z karet... ALe má to velké ALE. Je dost mizivá šance, aby to šlapalo dále po garantované době... Problém je v tom, že jeden den může chcípnout klidně třetina.. (ano nemusí, ano může se to stát u ploten... ale holej fakt, že na čipu se to děje více často se odpustit nedá).
Což pořád na toto jsou klasické plotny spolehlivější..
Asi by nebylo jednoduché vyvést PCI sběrnici někam do šachty s disky, přecijen je tam dost pinů a velká rychlost.
Spíše se používají disky přímo do PCI, např: https://smicro.cz/samsung-pm1735-12-8-tb-nvme-gen4-aic-hhhl-8000mbps-3800mbps-mzplj12thala-00007
Ano, vyvést PCIe do šachty není vůbec jednoduché. Proto tu již více než 10 let máme U.2 v milionech serverů ;)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/U.2
"Dost pinů" znamená čtyři vodiče na linku, je to sériová komunikace. Disk je připojen čtyřmi linkami.
Disky přímo do PCIe sběrnice se také samozřejmě používají, ale pro údržbu v data centrech jsou nevhodné. Musíte pokaždé server vyndavat, otvírat, měnit celou kartu.
Klasická výměna disku z přední strany serveru je mnohem přijatelnější.
To je jednoduché:
1. tomu principiálně odpovídající řešení samozřejmě existují, jen se nepoužívají v desktopech.
2. proč to dělat? Kdybychom vzal třeba řešení s 32 čipy (což je první smysluplné, dostatečně odskočené od toho s 8 čipy), tak jsme na 64TB kapacitě - a co s ní jako? Pokud člověk neprovozuje lokální zálohu x*****s nebo p*****b, tak takovou kapacitu prostě nemá jak využít.
Omezením není velikost ale cena.
8TB SSD si můžou dovolit jen boháči.
Trh s notebooky je větší než trh s desktopem. Takže se desktop přizpůsobí.
Pro těch pár jedinců kterým na ceně a velikosti nezáleží tu je disku dost.
Např.:
https://www.pcgamesn.com/samsung/122tb-bm1743-ssd
EDIT:
Kde jsou 32TB HDD?
7. 7. 2024, 16:46 editováno autorem komentáře
Omezeni neni velikost, ani cena ale rychlost.
Jakkoli ti muze prijit treba 1/2M za 2x SSD spousta penez, je to ve skutecnosti pakatel. Problem je v tom, ze tam kde by davalo neco takoveho smysl (treba 2x 30TB v zrcadle), tak je to nepouzitelne, protoze v pripade failu bude trvat dny, spis tydny, nez se to skopiruje na novy disk. A prave to je zcela neakceptovatelne.
Takze si tech disku musis koupit treba 10 mensich, a k tomu pochopitelne nejakou tu krabici, do ktere je das.
Protože jaksi kvůli přenosové rychlosti musí být fyzicky blízko řadiči PCI-E, kterýžto je běžně v CPU. Kolem CPU je z důvodů potřeby to cpu napájet, chladit, mít ze stejných důvodu blízko ram, a další periferie jaksi málo místa. Když osadím repeater na linku, tak mi roste spotřeba a latence a celkově složitost návrhu a tím i cena. A samozřejmě se pro datacentra fyzicky větší disky dělají a ta cena je také úplně někde jinde. Z toho důvodu se tyto řešení nepoužívají ani v desktopu, kde je taky místa dost. Prostě by to nikdo nezaplatil. Nevím co je na tom k nepochopení.
7. 7. 2024, 23:43 editováno autorem komentáře