Díky!
Ještě doplním odkaz na video, které jsem zapomněl přidat do článku. O LISPu se začíná mluvit okolo dvacáté minuty:
https://www.youtube.com/watch?v=KuU82i3hi8c
Souhlasím. Jenže já z toho vyvozuji nejspíš ne úplně populární závěry.
Důsledkem omezeného rozhledu je:
a) fanatické obhajování jedné technologie, která má být řešením na všechny problémy.
b) nekritická adopce nových technologií, aniž jsou definovány konkrétní přínosy a známa jejich omezení.
c) znovuobjevování kola. (a následné obhajování proč naše firma chce vyrábět to kolo hranaté)
d) hledání spásy v objevení zázračného nástroje (ať už nově vyvinutého nebo přineseného z minulosti)
12. 7. 2019, 19:00 editováno autorem komentáře
Rozcházíme se v rovině, na které chceme diskutovat.
Začnu trochu oklikou. Já jsem velký kapitalista. Pokud trh něco nechce, tak to prostě nevyrábím. Rozhodnutí vývojářů nepoužívat nějakou funkci se mi nemusí líbit, mohu s ním nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s ním můžu dělat. ;-)
Když jmenuji konkrétní neužitečnou funkci, dostaneme se do debaty o tom, zda je ta funkce užitečná.... Jenže o to tu nejde. I kdybysme my dva 100x dospěli k tomu, že nějaká věc je užitečná, stejně to nikoho nedonutí, aby ji začal používat. Trochu blíž k podstatě problému bychom se dostali, kdybychom začali zkoumat proč vlastně se nějaká věc nikdy neuchytila. Ale nakonec je to stejně jen snaha nějak zpětně racionalizovat chování vývojářů. A to je spíš hádání, než něco dalšího.
Třeba bych tu mohl nadhodit, že těch funkcí jazyka je už moc, a tak si vývojáři vyberou nějakou skupinu, která jim stačí. Nebo programují ve 3 jazycích, tak v nich prostě programují co možná nejvíc podobně. Nebo jsou líní se učit a pamatovat si syntaxi, jak se ve třech jazycích píší generické/templatované lambda funkce (C++20), a jaké jsou ve kterém jazyce chytáky s tím spojené. Nebo ten kód píší tak, aby do něj viděli i lidé s výrazně menší znalostí daného jazyka. Nebo ten kód píší tak, aby byl co možná nejpřehlednější a nejjasnější. Nebo může být argument, že Java ani C++ to tak nemá, a v ničem jiném se u nás ve firmě SW nevyvíjí, protože nemáme lidi, kteří by ty jiné jazyky uměli.
S prvním odstavcem asi nejde souhlasit - to platí řekněme pro mainstreamového "kapitalistu", který se drží při zdi (třeba nemá prostředky na prosazení něčeho skutečně nového). Kdyby ovšem takto fungovali všichni, tak nic nového nevznikne, dokonce ani mainframy nebo ty první mechanický IBMácký stroje na sčítání obyvatel. Nebo známější příklad - smartphony s patlacím displejem. To trh "nechtěl", protože trh ani "nevěděl" co to proboha je. Až někdo přišel s vizí, investoval do toho a trh přesvědčil.
A takto se trhu "vnucují" jak věci užitečné, tak i ty méně užitečné, racionalitu bych tam potom zpětně taky nehledal, jako Vy. Určitě tady neplatí, že nakonec vyhraje nejlepší řešení, na to existuje v IT spousta brzd, snah o zpětnou kompatibility, vendor lock, konzervativnost nás vývojářů apod. apod.
Pěkné je, že McCarthy (JMC) dokázal zhodnotit začátky práce na AI.
https://www.youtube.com/watch?v=hGY3uBHVVr4&feature=youtu.be&t=302
btw. znáte pojem "AI winter"? https://bdtechtalks.com/2018/11/12/artificial-intelligence-winter-history/ (ten článek je součástí pěkného seriálu o AI)
Původně jsem tím myslel to, že novou aplikaci nesouvisející s fyzikálními výpočty už v tom nikdo nenapíše, čím jsem chtěl trochu oponovat autorovu tvrzení, že jde o jazyk používaný do dneška. Ale jinak dobrá poznámka. Typicky to jsou systémy, jejichž potřebnost neklesá v čase (ani za desítky let), a jsou příliš obrovský než aby se vyplatilo, nebo vůbec bylo reálný je přepsat.
Pravda "používaný do dneška" může mít víc významů. První jste zmínil a já jen doplním, že i tak populární balíčky jako Numpy a SciPy (tedy Python) používají Fortranovské knihovny. Dokonce se jedná o starý (dobrý :-) Fortran 77, i když bych čekal už přepis do Fortranu 90.
Ale těch knihoven je víc http://fortranwiki.org/fortran/show/Libraries
Jinak Fortran IMHO nemá konkurenci v C/C++/Javě, ale spíš v Matlabu, R, možná i v jazyku Julia (mimochodem - všechny používají BLAS psaný ve Fortranu nebo jeho kompatibilní ekvivalent)
"Původně jsem tím myslel to, že novou aplikaci nesouvisející s fyzikálními výpočty už v tom nikdo nenapíše,"
jj numerická matematika, statistika, fyzika a výpočty okolo, na to se Fortran používá a hodí. Webové servery nebo zpracování textu/XML v tom asi nikdo nepíše a naopak, asi nikdo nebude psát stabilní a rychlé numerické knihovny například přímo v Pythonu, to už raději použije vysokoúrovňové rozhraní k F77 a BLASu, které se jmenuje Numpy :)