Původně jsem tím myslel to, že novou aplikaci nesouvisející s fyzikálními výpočty už v tom nikdo nenapíše, čím jsem chtěl trochu oponovat autorovu tvrzení, že jde o jazyk používaný do dneška. Ale jinak dobrá poznámka. Typicky to jsou systémy, jejichž potřebnost neklesá v čase (ani za desítky let), a jsou příliš obrovský než aby se vyplatilo, nebo vůbec bylo reálný je přepsat.
Pravda "používaný do dneška" může mít víc významů. První jste zmínil a já jen doplním, že i tak populární balíčky jako Numpy a SciPy (tedy Python) používají Fortranovské knihovny. Dokonce se jedná o starý (dobrý :-) Fortran 77, i když bych čekal už přepis do Fortranu 90.
Ale těch knihoven je víc http://fortranwiki.org/fortran/show/Libraries
Jinak Fortran IMHO nemá konkurenci v C/C++/Javě, ale spíš v Matlabu, R, možná i v jazyku Julia (mimochodem - všechny používají BLAS psaný ve Fortranu nebo jeho kompatibilní ekvivalent)
"Původně jsem tím myslel to, že novou aplikaci nesouvisející s fyzikálními výpočty už v tom nikdo nenapíše,"
jj numerická matematika, statistika, fyzika a výpočty okolo, na to se Fortran používá a hodí. Webové servery nebo zpracování textu/XML v tom asi nikdo nepíše a naopak, asi nikdo nebude psát stabilní a rychlé numerické knihovny například přímo v Pythonu, to už raději použije vysokoúrovňové rozhraní k F77 a BLASu, které se jmenuje Numpy :)