Já jsem chvíli cherrytree používal, ale opustil jsem ho a přešel jsem na Joplin. Byť, používám poznámky dost náhodně, takže asi nejsem úplně dobrý příklad...
Každopádně:
* cherrytree má výrazně komplexnější možnosti formátování, ale fungují jako WYSIWYG, což mi moc nesedělo a ten markdown mi přijde lepší
* cherrytree by-default ukládá poznámky jako nějakou sqlite db, takže nejsou vůbec lidsky čitelné. Naopak Joplin celkem je, byť vyznat se v těch souborech není jednoduché, ale na read-only je to celkem ok.
* cherrytree má výrazně komplexnější možnosti hierarchie uzlů, ale stejně mi víc než dvě úrovně vždycky přišly už zbytečné.
* myslím si, že cherrytree nemá pro poznámky tagy
* Joplin umí i nějaké jednoduché notifikace
* Joplin má aplikaci na android
* z mého pohledu má Joplin lepší UI
* Joplin má CLI
Používám evernote + nixnote2 klient na linuxu. Funguje to parádně, hodně se mi líbí, že nemusím řešit synchronizaci a bezproblémově funguje sdílení poznámek a sešitů s dalšími lidmy. Nixnote připojení se dokonce nezapočítává do počtu připojených zařízení, tak si vystačím s free verzí.
Nelíbí se mi jejich cenová politika, protože 5 euro za měsíc (při roční platbě) je jen na poznámky trochu moc. Ale jejich škoda, kdyby dali levnější plán kolem 2 euro s méně funkcemi, tak už mám předplaceno dávno.
Používal jsem dost dlouho Google Keep a hledám náhradu - selfhosted, synchronizovatelnou přes WebDAV / Nextcloud.
Google Keep má pro mě podstatné tyhle vlastnosti:
- checklist
- rychlý přístup odkudkoli
- barevné rozlišení poznámek
- možnost vyhledávání, tagy, archiv
- sdílení (takže nakupujete a ostatní tam realtime dopisují co se má dokoupit).
Používám to na hodně rychlé poznámky typu "hele tohle je fajn zkouknout/přečíst si", "do pátku udělat tohle tohle tohle", "na vodu vzít...".
Na velké poznámky typu postupy apod. mám DokuWiki.
Narazil jsem na dva projekty:
- Carnet
- Joplin
Carnet se snaží být OpenSource kopií Keepu. Prý umí import z Keepu a celá filozofie se Keepu hodně podobá. ALE... Je to těžká beta na hraně použitelnosti.
Joplin vypadá o dost propracovanější. Jeho ALE:
- zatím jsem nepřišel jak na barevnou poznámku (umí to vůbec?)
- checklist se dělá pomaleji než v Keepu, ale to je věcí zvyku
- web - narazil jsem na dva webové servery, ale buď je vývoj opuštěný, nebo rozdělaný a neumí xyz
- tj. sdílení typu "pozvi tenhle email" zatím asi ne :/
A na nic dalšího co by dávalo smysl jsem nenarazil :/ Evernote mi příjde a) drahé, b) nechci zase spadnout do "vendor-lock-in"...
Má s Joplinem někdo nějaké větší zkušenosti? Zvlášť ten web mě dost zajímá :)
Já jsem chtěl Joplin vyzkoušet, ale narazil jsem už při instalaci - nenašel jsem jinou možnost, než pomocí appimage... To vidím poprvé a zdá se to být něco jako Windows binárky - které se spustí a samy se nainstalují.
Tedy krok zpátky s bezpečností a aktualizacemi a v pracovním prostředí pro mě neprůchodné...
Škoda, že vývojári nenabídnou alespoň snap/flatpak a odpuzují tím uživatele, kterým moc nevoní Windows přístup... :-(
Zajímavé...
Nicméně já už mezitím přešel na Vivaldi Notes, umí to v podstatě totéž a mám to pak k dispozici v jakémkoli zařízení, kde prohlížeč spustím. Firefox Notes byly taky zajímavé, škoda, že to zařízli dřív, než stačili odchytat různé chyby (například opakovanou nutnost přihlašovat se na mobilu po každém updatu aplikace).
Joplin je celkem fajn, až na dvě věci:
1. Nejde mít najednou otevřeny dvě oddělené sady poznámek, např "Soukromé" a "Pracovní". A to protože se synchronizuje vždy všechno a na jedno místo. A najednou umí běžet jen jedna instance aplikace (alespoň na windows).
2.Šifrování funguje jen přímo pro joplin soubory. Vložené obrázky nebo jiné soubory šifrovat neumí (to může být problém pro pracovní věci, nebo pokud jste paranoik :) ).
Pisatel si dělá "srandu" že je to náhrada za Evernote, který nikdy nepoužíval.
Celé je to ubohé - a to právě touto větou. Kdyby je porovnal, porovnával by trabanta s mercedesem.
Autorovi chybí lepší formátování textu, PROBOHA poznámky jsou o provázanosti se systémem, e-mailem, různými komunikačními programy atd. - jestli to má 4 nebo 20 fontů, na to prdím.
Jediná výhoda pro "domácí" používání je OpenSource a tím to končí.
Jsem hnusnej a schválně, pisatel si ani nedal tu práci to porovnat s něčím jiným, tak nemůže mít názor na kvalitu tohoto projektu.
Mým cílem nebylo porovnat s žádným jiným řešením, ale zmínit, že Joplin existuje, protože jsem o něm předtím v českém prostředí nikdy nečetl. Evernote jsem zmínil proto, že ho všichni znají, a taky protože o Joplinu jsem prvně četl v Tweetu, kdy jím někdo nahradil právě ten Evernote.
Když mě něco napadne, zvykl jsem si to napsat stranou na papír, abych to nezapomněl, nebo protože jsem prostě v tu chvíli neměl čas a potřeboval jsem si něco "odložit" na později ten den. Teď jsem ten papír nahradil Joplinem a na můj způsob psaní krátkých poznámek mi stačí, stejně jako na krátký seznam úkolů na daný den nebo týden.
Jak dobře Joplin funguje jako náhrada za XYZ nechám na každém, protože záleží na způsobu používání. Pokud potřebujete funkce, které Joplin nemá, pak samozřejmě pro vás fungovat nebude. Bohužel nemůžu vyzkoušet něco, co sám nepoužívám a používat nepotřebuju.
Já věřím, že pro člověka, který má nonstop v ruce android, to může být přínosné, ale já jsem zatím nenašel nic, co nahradí papír. Rychlost záznamu, svoboda v rozložení, jakýkoli formát atd. Ostatně, pokud si poslechnete/přečtete Konec prokrastinace, tak autor, který není žádný hlupák, došel ke stejnému názoru. Papír je papír. (nehledě na únavu očí)
Papír má jednu zásadní nevýhodu: V okamžiku, kdy si něco potřebujete poznamenat, tak podle zákona schválnosti zrovna jako na potvoru není po ruce.
Plus pokud máte nějaké poznámky s delší životnosti a nějaké s kratší, tak za chvíli v té změti přeškrtnutých už neplatných poznámek těch pár co ještě platí nenajdete a musíte to opakovaně přepisovat.
Papier neumožňuje mnohé dôležité funkcie:
- zdieľanie poznámok (pri nákupe super)
- tagovanie, farebné značenie a následne vyhľadávanie
- linky a vôbec jednoduché prepojenia na iný obsah, kopírovanie do mailu, vyhľadávača
- reminders (čas i gps)
- hlasové poznámky (napríklad melódia alebo iný hudobný nápad)
- automatická archivácia (veľmi dôležité)
- furt so sebou (Pc, mobil, hodinky)
- ..... Kopa iných vecí
Nemyslím si že papier svojou "prirodzenosťou" je dnes konkurencia. Už len preto že aj na mobiloch často používatelia používajú stylusy. Ja si niekedy odfotím voľajaký post-it čo dostanem, text si skonvertujem ale nechám si aj obrázok.
Joplin jsem zkoušel, stejně jako hromadu dalších prográmků a nakonec jsem si oblíbil Obsidian.
Je to v zásadě markdown editor který pracuje nad .md soubory ve složce. Má hromadu pluginů a komunita je docela aktivní. Teď mají v betě klienty pro Android i iOS.
Doporučuju všem co nechtějí žádný vendor lock a mají rádi přenositelnost a jednoduchost.
Zajímavý, kouknu se.
Já jsem léta pro poznámky používal klasický Google Sites, který ale teď vypínaj :(
Teď zkouším ZIM https://zim-wiki.org/ , ale nemá androidí appku, i když jinak to docela jde…
Díky za článek. Joplin jsem vyzkoušel a objevil díky němu aplikaci QOwnNotes, která mi vyhovuje víc.
Jak Joplin přistupuje k datům:
> You are not supposed to touch any of the files that Joplin creates - neither locally nor on the sync target. (zdroj)
Jak QOwnNotes přistupuje k datům:
> There is no notes database (for portability). Notes are only read from their folders every time. (zdroj)
Joplin ukládá všechna data do SQLite databáze, kdežto QOwnNotes pracuje nad složkami s Markdown soubory. Takže zálohování nebo migrace dat do nějaké jiné aplikace je s QOwnNotes výrazně jednodušší.
I QOwnNotes používá SQLite databázi, ale jen pro uložení informací o štítcích. Navíc s rozšířením in-note-text-tagging můžou být štítky přímo součástí MD souborů. V tu chvíli se SQLite databáze stává jen zrcadlem informací obsažených v MD souborech a „vendor lock-in“ je minimální. Jak to funguje: do poznámky zapíšu nový štítek (například @recept), pomocí Ctrl+Shift+R
znovunačtu složku s poznámkami a QOwnNotes začne okamžitě zobrazovat nový štítek v seznamu štítků.
Další výhody:
Obě aplikace nabízí:
Zatím používám poznámky jen na PC, ale kdybych je chtěl upravovat i na mobilu, šel bych na to přes aplikace Syncthing a Markor.