Tento clanek mi neprinesl to, co jsem ocekaval…
Pridam svuj pohled na vec. Myslim si, ze zalezi na tom, jake aplikace se na danych OS pouzivaji, a podle toho jaky support/maintenance servery ci stanice potrebuji. Sice co se tyka porizovacich nakladu na licence OS vyhrava GNU/Linux, ale tim provoz OS nekonci. Dulezite je know-how, ktere musi administrator mit. U MS Windows se v dnesni dobe da spousta veci s minimem znalosti problematiky naklikat, v GNU/Linuxu je klikani v zacatcich. Naopak – zase je zde vetsi moznost skalovatelnosti, na kterou ale uz musite mit vyse zminene know-how. To ziskate bud travenim casu na internetovych diskuzich, clancich atd, nebo muzete jit na skoleni. A tady se muzou ty naklady zmenit.
Dle meho nazoru byla kampan Microsoftu o tom, ze je levnejsi na provoz zaujata, marketingove pritazena za vlasy, ale v nekterych pripadech se to mozna stat muze. Kdyz si ale vezmete v uvahu, ze Microsoft si nelicencuje jen OS ale i ruzne CAL (Client Access License), tak uz se opet s cenou posunujeme vys.
V zaveru nezbyva nez rict, ze kdo je zvykly na Windows, at si je pouziva, ale kdo se nikdy nezajimal o GNU/Linux nevi, o co prichazi ;-)