Že se vůbec ptáte, kdyť celý článek je blábol.. Pokud vezmu běžné PC, u Linuxu zazálohuji home partition a disk mohu komplet smazat a zahodit, je to bezpracné a hlavně automatické (mohu v průběhu dělat cokoliv jiného). Pokud ale likviduji Win u cizího BFU, haldy času mi dá prolézat adresář po adresáři a vyzobávat data, protože ty lidi nemají disciplínu to dávat někam na hromadu, uloží kam nabídne program. I kdyby všechny programy ukládaly do doc&sett (jako že to nedělají), stejně to není žádná výhra, protože většina obsahu je bordel a musí se to pak probrat. Kde teda jsou ty vyšší náklady při likvidaci Linuxu?
To by mě taky zajímalo… Na widlích nástroje jsou, velmi často za dost peněz. I pro Linux existují certifikované nástroje na čištění disku, podle nějakých těch bezpečnostních tříd…
BTW, náklady na licenci s podporou – neplatí se to náhodou bez ohledu na počet nainstalovaných kopií? Kdysi to tak tuším bývalo zvykem, ale co je dnes, netuším.
Nevim, jestli dd je certifikovane, ale vetsine lidi staci. Nebo vymazat /home a nasypat z /dev/zero do souboru na disku, co se tam vejde, aby se zachoval nainstalovany system. Vetsina lidi nema data takoveho druhu, aby po nich sla CIA s elektronovym mikroskopem a podobnymi metodami. A nahodny cracker, ktery by chtel ukrast databazi zakazniku nebo projekt na novy supervysavac, co vysava do jeste vetsi hloubky a prodat to konkurenci, z toho ty data nedostane. Disky ze stroju v tajnych sluzbach a armade se stejne asi radsi fyzicky nici, nez by se certifikovane mazaly a riskovala se nejaka chyba. Pro vetsinu pouziti je cokoliv, co je lepsi, nez pouhe smazani, celkem dostacujici. Kdo by chtel treba data z ojeteho disku z video pujcovny nebo od kadernika?