Ja bych rekl, ze linux opravdu neni zdarma.
Sice neplatim za licenci, ale cas, ktery jsem travil nad dokumentaci ma myslim cenu desitek tisic.
I presto se domnivam, ze je to velmi dobra investice.
Kdyz se obcas kouknu do ceniku a zahlednu cenu licence W2k server, tak me tam nekde uvnitr hreje pocit, ze ja to kupovat nemusim :-)
pokud nekoho unixy opravdu zajimaji jako asi vetsinu ctenaru roota,
urcite se rad bude vzdelavat dal a dal a nelituje ani penez ani casu.
pokud nekdo chce pouzivat linux jenom proto, ze je to modni trend,
tak si prinese jenom trapeni :-)
ja si osobne myslim, ze unixy nejsou a nemusi byt nutne pro kazdeho
kdo kdy sednul k pocitaci!
Jen stran uceni - pokud si clovek koupi (nebo si stahne) posledni distrubuce (Suse, Mandrake, Redhat), pak uz opravdu se ani pod kapotu divat nemusi - ted tady kolega, ktery s linuxem nechce mit nic spolecneho, chrochta blahem nad Mandrake 8.1. Nemusi cist man, staci mu jen v KDE klikat :-))).
Forde, ja myslim ze je to tak. Na windows se opravdu neni co ucit. Ja pracuju v knihkupectvi a kdyz si nekdo prijde koupit knihu o Windows, tak celkem kroutim hlavou, protoze vim, co v tech knizkach je....teda spis neni. "Okno posouvame mysi timto zpusobem...", "Programy najdeme v nabidce START ...".
Obsah tech knizek jsem svoji mamince vysvetlil za 10 minut a to jsem ji jeste naucil delat ve Wordu.
Windowsy jako takove jsou poravdu jednoduchy system.
Nemluvim tady uz o nejakych specializovanych aplikacich teba pro GIS.
Kdyz si predstavis holou instalaci Win a Linuxu a posadis k ni svoji maminku, co ji vysvetlis driv ?
Co pochopi hned a co ji bude trvat pul roku, pokud to vubec pochopi a bude chtit pochopit.
Pro uplnost dodavam ze jsem nekolik let zarytym vyznavacem linuxu a ze delam jenom v konzole a Xka skoro nepouzivam, ale tim padem myslim, ze ten kdo pouziva Unix, ho musi chtit pouzivat a musi se ho chtit naucit pouzivat.Proto ho treba bezne nenajdes nekde v kanclu, protoze proste nedonutis svoji sekretarku, aby se naucila ve vi (jasne ze jsou tu KDE a tak, ale bavime se o Unixu a o Win obecne). Takze je to opravdu pro ty, kteri chteji a jak uz tu nekdo napsal, pokud v nem delas jenom proto, ze je to modni trend, tak uspejes jenom velmi tezko. Ahoj Peter
maminka se naučila za 10 minut konfigurovat síť, internet, hardware, služby, a ví třeba co to znamená a co má dělat, když jí systém zahlásí "chybějící *.DLL", a naučila se úpracovat s registry a nastavovat bezpečnost MSIE (Active-X, java pluginy atd...) a psát *.bat a *.vbs scripty pro usnadnění práce na systému? Hmmm, tak to je maminka kanón - mě to trvalo mnohem déle než 10 minut a musel jsem toho přečíst víc než jednu knížku. To stejné platí Word a Visual Basic fo aplications. ...
Když k Windows 95/98/98SE/NT/2000 posadím normálního uživetele a nebo ho posadím k Linuxu třeba SuSE 7.3 s KDE 2.2.1 tak mne čeká naprosto stejná práce (vím to z praxe admina). A mimochodem nevím proč by sekretářky měli dělat ve VI, když jsou v Linuxu ćeské StarOffice 5.2 (my ale používáme betu 6.0 - je lepší)
Jo, to mas pravdu, ale nebavili jsme se o KDE, ale o Unixu. Samozrejme, ze bychom mohli napsat WindowManager, kterej by vypadal a choval se 100% jako Win a pokud by v sobe obsahoval Wine, mohl bys na nem provozovat win aplikace a pak by to bylo naprosto k nerozeznani pro kohokoli, nejen pro laika. Ale o tom tu NEBYLA_REC !
Bavili jsme se o tom, ze o Windowsech toho potrebujes vedet mnohem min nez o Unixu (potazmo pak Linuxu), kdyz je chces normalne pouzivat. Samozrejme (pro normalniho uzivatele) extremy jako programovani a podobne cinnosti jsou nekde jinde. Tam je to stejne slozite pro obe platformy. Ale vezmi si ruzne clanky typu "Linux help".
"Pomoc, pomoc, pise mi tu nejaky druid, ze chce neco jako patitions, co to je ?".
Proste uz instalace muze byt ohromnym problemem.
Ja mam taky zkusenosti jako Admin a vim svoje. Uz jsem par lidem, kteri prechazeli Win to Lin vysvetloval jak TO funguje a muzu ti rict, ze nikdo to nezvladal jednoduse i kdyz mel KDE a StarOffice.
Vzdyt sam vis, ze Linux nejsou jen Windowsy se zelenejma oknama, misto modrejma (jak si ostatne hodne lidi mysli), ale je to neco uplne jinyho a myslim podstatne na vyssi urovni, co se tyce pozadavku na zkusenosti uzivatele. Ve Win ani nemusis o nejakem deleni disku vedet. Ale v Linuxu jsi bez tehle a spousty jinych veci nahranej.
Delam i v internetove kavarne a zrovna vcera mi sem prislel jeden chlapek, ze ho za nim poslal muj kolega s tim, ze rozumim linuxu a ze ma problem. Tak jsem s nim hodil rec.Ten clovek byl profi admin WinNT a chtel rozchodit USB na cerstvi instalovanem linuxu.
Kdyz jsem mu rekl, ze si musi prikompilovat podporu do jadra a ze to jadro pak musi dat do lilo.conf a ze by ........
Tak s toho byl celkem PAF. A proc ??? Protoze v NT nic takovyho neni !!! A to je presne ono.
Ja jsem taky prechazel z Windowsu a byl to pro me celkem sok. A vlastne celou tu dobu (uz par let), co delam JENOM v Linuxu, ctu nejake HOWTO, FAQ a podobne veci. Ale ja to delam, protoze chci a protoze me to bavi a kdybych nemel chut se TO ucit, asi bych uz davno downgradoval zpatky na Windows.
Ad instalace Linuxu - Pro mne je instalace Linuxu - Linux s KDE - tak to používáme v práci. Uživatelé na stanicích si na nic nestěžují (používáme stanice na běžnou kancelářskou práci a přístup k databázím přes www rozhraní), protože pracují se StarOffice s těmi pracují i ve Windows - takže to mají stejné. Pro přístup k databázím používají místo MSIE Mozillu, nebo Konqueror (Konqueror je oblíbenější). Nikdo si nestěžuje na obtížné ovládání. Nepotřebují pro používání stanice s Linuxem vědět víc, než pro používání stanice s Windows (navíc já, a ostatní adminové, máme jednodušší práci, protože Linux se "nekazí" jako Windows a nehrozí tam zavirování).
Ad dělení disku atd - no, tak o tom nemusi člověk vědet nic ani pod Linuxem - například SuSE se zeptá chcete mě na celej disk? Když se řekne ano, tak si /boot /swap a ostatní udělá sám - když ne, tak nabídne krásný grafický disk manager (něco jako disk manager v NT/2000, nebo ve Windowsowkém Partition Magicu) a poradí co a jak. Další věc je, že 95= "normálních" uživatelů si počítače neinstaluje - instalují jim je v práci adminové, a doma firmy co si od nich PC kupují (nebo někdo známý - třeba já, když mě v práci někdo požádá o reinstalaci PC s Windows, nebo když chtějí nainstalovat Linux - tak jim to udělám). Takže přestože i uživatelé ve Windows mají dělené disky - taky o tom nemusí nic vědět a nebo jim stačí ve Windows i Linuxu stejné vědomosti a to jak ovládat grafický disk manager.
Ad USB ve Win NT - no, to se ani nedivím, že admin NT nemá s USB zkušenosti NT USB neznají a neumí (až Win2000) mimochodem NT do service packu 3 neznají ani AGP port - NT jsou poněkud obstarožní systém (ale stejně - teď to na nich zrovna píšu :o)
Zkrátka já mám z praxe zkušenost, že lidi jsou na tom stejně jak ve Windows, tak v Linuxu. Ale samozřejmě že se zkušenosti mohou případ od případu lišit - my máme štěstí :o)
Zásadní pochybení Vašeho příspěvku je ve srovnávání uživatelských úkonů na win a administrátorských na linuxu.
Chtěl bych dále upozornit, že partitions nejsou specialita linuxu a USB podpora se do některých verzí win dostává dost špatně, na druhou stranu default kernel RH7.2/2.4.7-10 podporu USB má. A do win se myslím instalují drivery i pro šroubky na kastli.
Vzhledem k 20-ti lete historii DOS-Windows neni divu,
ze to lidem lepe leze pod vousy. A mysli si, ze to tak nejak intuitivne zvladaji. Ja mam na starost i takove uzivatele kteri se ucili hybat s oknem, zadna intuice. Proste obecne povedomi o Windows a jejich pouzivani je rozsirenejsi. Vezmete nekoho kdo PC v zivote nevidel a pro nej bude KDE a Win naprosto srovnatelne. Penzum znalosti, ktere bude muset zvladnout, aby mohl system pouzivat je stejne. Nemluvim o profesionalech z IT.