Před nějakým časem, jsem JXD pohrdl, za článek, ve kterém popisoval, jak skrachoval na SUSE. Začal jsem používat RH od téměř nepoužitelné verze 7.0 až po dnešní FC4.
Dospěl jsem k názoru, že Boeing se opravdu ve stodole postavit nedá.
Jako uživatel nemohu být závislý na tom, zda si nějaká parta nadšenců usmyslí či neusmyslí distribuci udržovat, odstraňovat chyby atd. Během upgradů přes povedené distribuce RH (7.3, 8.2, 9.0 přes FC3) je to opravdu o ničem, když najednou přestane fungovat zvuková karta, scanner, modem, objeví se evidentní programátorské chyby (chybné zobrazování stavu procesu, např. kopírování souborů) atd.
Kdosi prohlašoval, že finální produkty Microsoftu jsou ve skutečnosti beta verze. Pak aplikace pro Linux jsou něco jako pre-alfa.
Kdo má díru do ... vyvěsí někam projekt, o který se pak často nestará.
Velmi důležitým prvkem je kompatibilita dat, které si vyměňuji s okolím. A to okolí pracuje pod MS.
Není možné vnucovat např. zákazníkovi textové soubory ve fromátu *.sxw atd.
A neexistuje přejít pod Linux totálně, některé aplikace pro tento OS vůbec neexistují, zejména velké technické typu Autocad, P-CAD atd. pouze více či méně zdařilé náhražky.
Musím tedy mít nainstalovány oba OS.
A na to se můžu vyprdnout.
Takže komunitě v jeskyni přeji, ať jim to funguje, pouze ať vyšlou ven vyslance, který bude sloužit jako tlumočnmík pro "zbytek" světa.
Godd luck.
Hergot, já furt přemýšlím, kde dělám chybu, když se mně na tom Linuxovém desktopu dělá tak dobře. Nejen doma, ale i v práci či na cestách. Asi se na to nedívám správně politicky, že...A to rozhodne nejsem fanatik, omezeny na jedina spravna reseni.
Proc bych mel pouzivat pre alpha verze, kdyz je k dispozici spousta odladeneho softwaru ?
Že je fura ignorantu, kteri uzivatelum nedokazi vysvetlit, aby pouzivali jine formaty nez DOC a XLS je uplne jina kapitola.
neděláte chybu nikde.
Řeč je o tom, že Linux není vhodný pro KOMERČNÍ nasazení bez toho, že by se člověk ponořil hluboko do technických záležitostí.
Než jsem věci rozchodil, musel jsem se zabývat věcmi dříve netušenými, o kterých jsem nepotřeboval vědět vůbec nic (co jsou souborové systémy, oddíly disku, správa knihoven, síťování atd.). Anebo v organizaci musí být sparávce, který bude SW hlídat.
V životě mi nespadla aplikace pod NT 4.0 nebo W2000. Na Linuxu běžné.
Formáty xls nebo doc jsou nejčastěji používané a s nimi problémy nejsou. Problémy jsou v minimální provázanosti komponent.
Zkuste někoho přesvědčit k používání Linuxu, když při instalaci nějakého rpm balíčku obdrží hlášku chybí knihovna *.so.2 nebo konflikt s balíčkem ***.
Aby bylo jasné, Linux je mým hlavním operačním systémem doma i v práci, a to už asi 5 letale to mi nebrání vidět jeho nedostatky.
Nejdůležitější je pohled uživatele, ne kutila, kterému to je koníčkem. Uživatele, pro kterého OS je nástrojem k něčemu jiném, ne cílem samotným.
Když si koupím auto, nepotřebuji a nechci vědět, jak to vevnitř detailně funguje, chci bez problému a bezpečně jezdit.
A pokud jsou u uzivatelu v nejake organizaci Windows, nemusi tam byt spravce tech PC ? Nebo alespon outsourcovana nejaka externi firma ? Si snad delate legraci...Nebo jste takovou praci nikdy nedelal a nemate o tom nejmensi predstavu.
Zrovna dnes jsem resil problem, kdy zdanlive schopny uzivatel byl naprosto neschopen nastavit si ve Windows uplne trivialni vec - a to ani po telefonu !!! Chvili mne vypravejte o tom, jak na Windows muze kazdy delat admina a instalovat ovladace ci software !! To snad nemyslite vazne... Pady aplikaci ? Bezna vec, denni chleba...! A vubec nejde o jakesi pochybne warezy, ale o aplikace od stejneho vyrobce jako OS.
Co potrebujete znat o systemu pri instalaci treba takoveho SuSE Linuxu 9.3 ci posledniho Ubuntu ? Samozrejme na kompatibilnim hardwaru...bez ovladacu to samozrejme nejde.
Ja znam dost OS primo zpraxe. Zivim se tim a jsem proto velmi alergicky na "zasvecene" reci o privetivosti Windows.
A jak se ten odladěný SW zvenčí pozná mezi ostatními, než ho vyzkouším?
Přečtěte si komentáře.
Větší ubohost se dá opravdu těžko najít, chybí jediný argument, pouze arogantní zesměšňování autora.
Absolutně zbytečná flame. Každý máme své přesvědčení i zkušenosti. Já jsem na Linux přesedlal, protože Windows mě připravovaly o drahocený čas neustálými reinstalacemi a restarty. Mě se nezamlouvalo, že pro udržení jakés takés funkčnosti musim reinstalovat systém a ztratit tak vyladěné nastavení (ne vše šlo zazálohovat), emaily, emailové adresy. Teď na Linuxu přeinstalovávám, když chci nějakou novou funkci do používaného softu a jsem líný hledat závislosti mezi knihovnami.
Chápu, že ne každý může přejít plně na Linux a také jsem byl a i jsem s některými aplikacemi nespokojen. Nikoho na Linux nenutím přecházet, ale učím ty lidi, kteří chtějí, Linux celkem bezbolestně používat. Sám mám nainstalované oba systémy, ale přiznám, že pod Windows jsem už dlouhou dobu nědělal nic užitečného.
RH a jeho upgrady u mě nemají dobré jméno, taky jsem se hodněkrát spálil, teď mám doma Slackware a v práci Gentoo, naučil jsem si zálohovat konfiguraci (OS i osobní nastavení) i data a mám klid. Můžu se věnovat práci, rodině, koníčkům a léčit si pocuchané nervy z mého předešlého administrování dvaceti strojů s V1 a V2 (tedy W95 a W98) /pro jistotu uvedu, že tu práci už nedělám od roku 2000/). To vše za cenu: trochu nadšení, kousek snahy, několika hodin zkoumání dokumentace (no popravdě jsou to za ty roky už asi víc měsíce než hodiny :-), několika hrubých nadávek :-( to jen než jsem zjistil, že problem se dá řešit poposednutím nebo kratší procházkou /pro nechápavé: seděl jsem si na vedení/) a nespočet neúspěšných pokusů a omezený počet úspěšných pokusů (kdýž už mi to "fachčí" tak do toho nevrtám).
Ke komunitě Linuxáků patřím, ale je to víc záležitost srdce, protože mám rád pár lidí, se kterými pracuji a jsou to fajn lidi a rád používám Linux a další OpenSource. Nemám problém pomoci kamarádovi s Windows a taky mu je při tom nemusím omlátit o hlavu (Aspoň doufám:). Učim se a nechávám učit se i jiné ("Mysli a nechej myslet," bylo pravidlo pro metodistické probuzení v Anglii 18-tého století). Nemám rád fanatizmus, ale jsem velmi opatrný při vytváření nálepek, dnes je to docela oblíbené, nalepit na někoho nálepku "fanatik" nebo "komunista" a mít tak svůj problém "vyřešen" na neurčito. To, že je to jen hanění někoho/něčeho s čím si odmítáme dělat problémy a poctivě se s tím vyrovnat nám mnohdy nedochází. Jsme jen lidé a to také znamená, že se nemáme ani šanci se vším poctivě vyrovnat, ale nadávky, urážky, obviňování apod. nic neřeší. Chce to jen trochu klidu a určitou míru nadhledu, sebekritiky a sebeovládání, aby se člověk neprojevoval jako hulvát, který nezvládne argumentovat jinak než jízlivě nebo dokonce sprostě a urážlivě.
Tak a trochu jsem se odreagoval. Teď hurá domů, čeká mne manželka a čtyřměsíční dcerka.
Mějte se pěkně a někdy nashledanou.
P.S.: Rozumný člověk si udržuje prostor pro své chyby, moudrý člověk počítá i s chybami druhých, ale člověk nemoudrý a nerozumný nedá prostor pro chybování jiných ani chybování své.
díky za hezký text, je jich v těchto žabomyších sporech fakt málo.
Samozřejmě, že nikdo nikoho k ničemu nenutí, nakonec ani nemůže.
Zprostředkoval jsem jen své dojmy z uplynulého období, během prvního mne opravdu bavilo se tím vším prokousávat a byla to věc cti, přimět věci fungovat. Pak jsem se přesunul (vrátil) do pozice uživatele. Nemám opravdu čas lavírovat mezi jednotlivými distribucemi, které jejich uživatelé vášnivě hájí jako nejdokonalejší. Uživatel prostě nemá čas a mnohdy ani chuť a dostatek technického vzdělání k tomu, aby svůj systém udržoval. Potřebuje nástroj, aby napsal a zformátoval např. text a poslal ho někomu. Nebo cizí text přijal a použil či zpracoval a předal zase dál. Při používání např. Star- a pak OpenOffice ale člověk narazí na nekopatibilitu, pracuje-li na vyšší úrovni se styly, makry atd. A tady kompatibilita končí. Př vyplňování formulářů, kde se tyto objekty z arzenálu MS používají se zkrátka všechno rozhodí.
Myslím si, že hlavně o tomhle tento článek je. Diskutéři by neudělali chybu, kdyby si ujasnili některé ekonomické pojmy a jejich návaznosti.
S tím, že do některých bank se člověk dostane jen z MS jsem se smířil a nebudu kvůli tomu měnit ani banku ani OS. Nesmířím se ale s něčím, co považuji za velice odbytou práci.
I MS vydává tu a tam cosi, co je vznešeně nazýváno "Service Pack", čili záplata. To je normální proces lidského chybování. Chyby, které jsem zde popisoval jsou zřejmě jiného charakteru. Je to nedbalost. Není přece možné, aby po upgradování z jedné verze téže distribuce na další, došlo ke kolapsu základního nastavení. Uvedl jsem i konkrétní příklady.
Není prostě obhájitelné, aby při obsluce CDMA modemu, který bez problémů fungoval ve FC3, po upgrade na FC4 došlo k selhání. Zaškrtnuto "aktivace přistartu", neaktivuje se. Při pokusu o akvivaci v "systémových nástrojích" se ohlásí chybové hlášení. Stačí pak zvolit k"konfigurovat", nic nezměnit a uložit a modem se aktivuje, byť s chybovým hlášením, že aktivace není možná.
To je jen pro ilustraci toho, jaké nedodělky se objevují u klíčových disatribucí. A jej jich opracdu hodně.
Takže současný stav open SW, a Linuxu speciálně je postačující pro uspokojení osobních zálib, ne ke komerčnímu nasazení.
Ano, pri prechodu z FC3 na FC4 prestane fungovat modem. To je mozne. Zato pri prechodu z W2000 na XP u mnoha uzivatelu prestane fungovat obcas temer cokoliv, hotline MS mlzi a vam nezbyde nez zacit na zelene louce.
Uvedomujete si vubec, ze - pouzivate - li Fedoru - pouzivate vlastne jakousi testovaci verzi komercniho RadHatu (cimz se nikdo netaji) ? Pokud se vam za komercni RH nechce platit, musite se s tim smirit. Tady vladne trh jako vsude jinde - zaplatte si za Enterprise workstation, nevyhovuje - li vam Fedora. Ta uvaha je prece uplne prosta.
FC jsem nezkoušel, Red Hat jsem měl myslím do verze 9 (jist si ale nejsem). Fedoru jsem ani nezkoušel. Red Hat mně začal překážet úbytkem výkonu. Protože jsem tenkrát jako student nemohl trávit čas hledáním příčin, zkoušel jsem Mandrake. Nakonec asi zakotvím u Gentoo.
Co tak občas čtu, tak Vám radím běžte od Fedory, je to "testovací" větev RH, ale neřeknu Vám kam (Aurox, Debian, Ubuntu, Aurox, Slackware, Aurox, Gentoo, Suse... ;-))). Možná by Vám mohl pomoci Aurox, ale já ho nedokázal nainstalovat na kamarádův stroj, nějaké problémy s hardwarem (nějaká šílenost možná řadič nebo disk). Nepřišli jsme na to, bylo málo času a tak jsem mu vrazil do ruky Suse a on si to sám nainstaloval, ikdyž Linux nikdy předtím pořádně nedělal a už vůbec, že by instaloval. Jiní však Aurox moc chválí a Aurox je napojen na FC a RH.
Pokud chcete funkční instalaci čehokoliv neupgradujte.
Jediný funkční upgrade u Linuxových distribucí jsem zažil u Slackware (Gentoo jsem ještě neupgradoval, nebo jsem si toho nevšiml :-). RH a MDK mě s upgrady pořadně nepotěšily (mišmaš v nastaveních, poloviční funkčnost aplikací a padavost a na disku zůstávalo smetí v podobě starých a nepoužívaných knihoven /nedivím se, záležitosti okolo upgradů vůbec nejsou triviální a upgrady Windows jsou pokud vím také tragedie. Ikdyž nevím jak to bylo s přechodem 2000->XP, ale zrovna kladné ohlasy jsem moc nezaznamenal/.
Jinak, ohledně komerčniho nasazení, jde o to kam a proč. Stavím soft pro dvě firmy, které používají Linux (ale také Windows, Net/FreeBSD) a nijak si na něj nestěžovaly. Jen jsem ho moc neviděl v kanceláři a kluci od síťování a zabezpečování zase nechtěj slyšet nic jiného než to, co končí na BSD (asi ho brzo také otestuji :-). Asi je to vždycky jak na co. Ikdyž tý kanceláře je mi docela líto, OOffice se dá už celkem s úspěchem používat i zde a výstupní formát souborů, jak určitě víte, se dá přednastavit na MS formáty, jen občas něco zazlobí (pak to docela bolí, ale i to se dá přežít). Větší problémy jsem zažíval, když se přecházelo na Office 97 a my ještě používali Word 6 a T602 (to tenkrát bylo v podniku haló a moje židle byla věčně prázdná ;-).