JXD se v tom článku dopouští spousty polopravd nebo úplnejch lží, například v roce 2004 rozhodně IE nebyl jedinej použitelnej prohlížeč, Mozilla tehdy byla velice stabilní a i Firefox už se dal používat, o Opeře a Konqueroru nemluvě.
Že jsou Windows použitelný a blbuvzdorný, o tom se dá taky s úspěchem polemizovat, minimálně je to otázka stylu práce a prostředí, kam takovej systém nasadíme. Dovolim si tvrdit, že Windows jsou blbuvzdornější, ale ne každej to potřebuje a chce. A použitelnost, to je podle mě čistě subjektivní kritérium, někomu třeba víc vyhovuje příkazová řádka, než omalovánky.
Ale abych nenadával jen jemu, v jednom směru neni moc daleko od pravdy a týká se to právě toho náboženství (netroufám si použít slovo sekta, to pravda neni).
Neustále kolem sebe (na IRC, diskusních fórech, v anketách na serverech o linuxu a opensource atd.) vidim věci typu "Kolik jste přesvědčili lidí k používání toho a toho?", "Kamárad mě přesvědčil..." atd., určitě to znáte taky. A tohle právě zavání náboženstvím a možná i sektou (sekty se zaměřujou na získávání novejch členů víc, než obyčejný náboženství). Tady vidim kámen úrazu. Reklama samotná je OK, proti tomu nikdo nic mít nemůže, pokud nebude špatná. Ale nemyslim si, že je správný kolem toho dělat takovej hype, je to podle mě zbytečný. Timhle se fakticky dostáváme na úroveň Microsoftu a Petra Novotnýho. Otevřu stránku, reklama na Firefox. Otevřu druhou, článek o Firefoxu. Otevřu třetí, informace o updatech pro Firefox. A aby toho nebylo dost, v New Yorku tomu neuteču ani v novinách. A totéž platí i o linuxu a vlastně o open source jako takovym. Takže se ptám, je to nutný? Musíme ze sebe dělat šašky, když máme v ruce tak kvalitní zbraně? Nebo je to s tou kvalitou trochu jinak?