allow_url_fopen() je zakazany z jednoducheho duvodu, neskutecne mnozstvi lidi pouziva primo GET parametry pro include obsahove casti a neobtezuji se ani primitivni kontrolou zda-li je soubor lokalni. Nez to zacali admini zakazovat, tak to byl snad nejcastejsi vektor utoku na PHP aplikaci, hned po hadani FTP hesla a tesne pred ruznymi druhy SQL injection.
To ze to ma provest u sebe pouze nastavenim serveru utocnika. Ale ten muze provadeni php zakazat a soubor se posle tak jak je, nebo muze dynamicky generovat php kod ktery se vlozi. Nebo vlozi „jen“ javascript. Moznosti je spousty.
Programator ktery pusti vlozeni souboru bez kontroly je bud nactilety jelito bez zkusenosti nebo debil (mysleno je jako sproste slovo ale jako diagnoza)
Nejsem programátor v PHP, tak se omlouvám za laické dotazy.
Pokud napíšu include (http://include.com); tak je snad ta doména include.com v mé správě a útočníkovi je to prd platné (bavíme se o plném zabezpečení, nepředpokládejme změnu dat na síti). Pak ale útočník má jedinou možnost a to přepsat ten zdrojový kód na include (http://utok.com), ale proč by dělal zrovna toto, když už má napadený kód pod vlastní kontrolou? A napadat server include.com s tím, že tím zničí stránky „jinde“ mi také nepřijde moc smysluplné.
Programator ktery pusti vlozeni souboru bez kontroly je bud nactilety jelito bez zkusenosti nebo debil (mysleno je jako sproste slovo ale jako diagnoza)
S tím souhlasím, rád bych se však o aspektech tohoto útoku dozvěděl víc.
No vida, takže jde o problém socialistický :).
Korektní odezva je podle mě nechat každého ať se spálí, když přijde o data takovýmhle způsobem, přišel by o ně se zákazem url_fopen jen o malou chvíli později. Když útočník vytíží server, od toho tu je omezení CPU času pro účet (a mail klientovi po překročení kvóty). A když se útočník dostane na web jednoho klienta, tak je jednoznačně chyba hostingu když to ohrozí i ostatní.
includnes z serveru utocnika ciste plain-text soubor, obsahujici PHP kod. „Chytry“ server napadene strany provede plain-text soubor, protoze obsahuje PHP kod. Tradaaa, kod bezi na strane napadene, cimz muze delat cokoliv…
Kdysi davno toto slo i pres sikovny include uploadovaneho obrazku, pricemz kod byl uvnitr jako popiska (jsem sklerotik, takova ta popiska jmena/rozmerua/cehokoliv jineho). Obrazek musel byt bran jako zdroj text infa, a ne jako obrazek…
k tomuto sa pripaajam, robim vo firme kt. hosting poskytuje v podstate ako „bonus“ k pripojeniu.. a riesit kazdy den diela „radoby programatorov“ web stranok (syn/synovec/pribuzny/kamaraat a ini odbornici) vdaka povolenemu allow_url_fopen nezelam nikomu (includovanie zavirenych/malware odkazov na dennom poriadku..)
V tom případě je na místě abyste se zamysleli nad tím, jestli chcete provozovat na svoje náklady tuhle službu a ztrácet s ní čas i image.
Buďto jí dělejte pořádně, nebo vůbec, postoj kdy klientům slibuju „vychytaný hosting zdarma k připojení“, a klienti pak najdou „ojebaný socialistický hosting bez podpory“ mi přijde přinejmenším jako klamavá reklama. Ale v čechách tenhle přístup jede – i díky vám.
ja ne, ale firma si mysli ze je to nezbytny bussiness, bez ktereho se neumi obejit (mam stejne zkusenosti jako SK kolega).
ja bych to vypnul/outsourcoval nekomu kdo to umi, bohuzel management je jineho nazoru a s tim nikdo z nas nic neudela.
p.Kafka – mozna by to chtelo mene utoku, a vice praxe (tim myslim zkusit si nejdrive u nejakeho takovehoto providera pracovat – to vam da nahled i z druhe strany).
s tim ze webdyzajnera a programatora dela taky kazdy kdo ma otvor tam kde konci zada :-((((
Dobrý den, děkuji za vysvětlení – špatné služby z rozhodnutí managementu budou asi hodně častým důvodem toho, co řeší tento článek. Tady ale nevidím jiné řešení, než „provinilé“ hostingy veřejně pranýřovat, s tím, že s postupným nárustem informovanosti si změny vynutí ti jediní kdo mají moc nad managementem – zákazníci.
Věřím, že kdybych byl adminem, byl by můj pohled jiný, já jsem ale na druhé straně barikády, a situace, kdy strávím týden pologramotné komunikace s několika hostingy, abych zjistil že stěží na jednom ze tří budu moci klientovi spustit Drupal bez omezení funkčnosti či ohrožení bezpečnosti, mě štve asi stejně jako vás moje „útoky“.
Držím vám palce abyste váš názor prosadil, jak vypnutí tak outsourcing do schopných rukou imho povede k menšímu naštvání uživatelů…
+1, hřebík na hlavičku!
PHP patláci který někde pokradou opensource kód a pak čekaj že za dvěstě korun měsíčně se z nich pos… přetrhnu a budu 24/7 na telefonu kvůli jejich studentskejm kšeftíkům.
Buzz off, script kiddies!
Ve svém byznysu už mám zájem jenom o firemní zákazníky, uhrovitá pakáž mi už sebrala dost času a nervů a platí nula nic.
Kanec a frája, mariňák, bedna a tvrdej chlapák před lidmi a za zavřenými dveřmi se bude producírovat v taftové róbě, usrkávat baileys a švihat sluhu bičíkem, to známe. Kdyby mi u vás nešel drupal tak bych chvíli zůstal jen aby ste se posral a pak přešel na hosting. Ale ne "hosting" ale hosting, něco, kde je podpora 24/7 jenom střícnej krok, protože všechno funguje.
…áááá Tonda je jeden z těch „chytrejch“ rádobyadministrátorů co je vostrej jak břitva a s těma sračkama uživatelema (co ho mimochodem živěj) je natotata hotovej......nicméně se řídí heslem zamáznout,zamáznout a zamáznout. Když dojde na nějakou diskuzi pak jeho odpověď je „NE nejde to , jinak nezaručím bezpečnost“ (ha ha ha…jako by někdy za nějakou ručil).
No jen více takovejch šulínů........ časem se sami vyautujou…
Skoda ze jste jen teoretik. Vas pristup je typicky cesky. Budu vsechno kritizovat a sam to neumim lip. Ukazte se. Ukazte jak se to ma delat.
Zazil jste nekdy jak neprijemne to je to debilni allow_url_fopen nebo allow_url_include povolit na rekneme 100vkach domen? Reknu vam, to je fakt sila. Najednou zjistite ze pulka joomla webu je shozena. Protoze nejaky debil neco neosetril. A neni to jenom joomla. To je jeden web vedle druheho. A kdyz uz to napsal dobre atak je chyba v php.
Jinak samozrejme je jina pravda nez se tu uvadi. Dat to allow_url_fopem jako volitelne a zapni si to na vlastni riziko.
PHP samo o sobe je jazyk ktery bude vzdy s bezpecnosti na stiru. Uz tim jak funguje a jak se v nem programuje. Nic lepsiho na masovy vyvoj webu ted bohuzel neni.
1) Asi vas prekvapi ze vetsina malware napadeni webhostingu nepochazi pres prasacky napsane scripty, ale pres prozrazene hoslo k FTP napr. z TotalCommander 7.0× (ktery hostingy tak radi uvadeji jako priklad FTP klienta), ktery uklada plaintext hesla. Pro boty je infikovani stranek stale jeste celkem slozite a procentualni uspesnost (produktivita) nizka. Utoky hackeru jsou take malo produktivni a zabiraji jen nejake to promile z celkoveho objemu napadnutych webu.
2) mame tu direktivu allow_url_include ktera brani includovani vzdalenych souboru (coz rozumne napsana aplikace nevyzaduje).
3) Prosil bych nejake fakticke dolozeni o penalizaci IP v Google kvuli malware.
Davide, ja absolutne nechapu, proc ty a autor clanku to nazyvate socialisticke omezeni. Naopak, je to kapitalisticke omezeni. Vzdy mas moznost utect k jinemu hostingu.
Myslim, ze omezeni allow_url_fopen a zaroven povoleni curl na serveru je naprosto bezne. Podle me autor clanku nema pravdu v tom, ze je to uplne to same. Pro vytvoreni nejake chyby typu include($url) v cURL toho musim udelat mnohem vice a proto je velmi nepravdepodobne, ze bych neco takoveho vytvoril.
Navic, ani allow_url_include neni resenim bezpecnosti. Staci pouzit neco jako php://input a jsme zase na tom samem. Jedinym resenim proti include vulnerabilities je Suhosin.
Dale si myslim, ze hosting, ktery to nema takto resene (vypnute include + suhosin) je naopak spatny. Zkuste mit na serveru 200 domen a mluvit o tom, ze je kazdeho zodpovednost starat se o bezpecnost. To nejde. Teoreticky ano, prakticky ne.
Posledni troskou je zminka o exec() na serveru jako moznem reseni zakazu include. Prosim? Hosting s povolenym exec()? Dle meho ruce pryc! Pokud neco takoveho chci, mel bych mit VPS. Jiste, existuji zahranicni reseni, ruzne giganty typu hostmonster. Ale mluvime tam o stovkach tisic domen, ne o stovkach (jednotek) jako v CR. Vyvijet takove reseni je mimo rozpocet 99 % hostingu v CR.
Se vsim vsudy, ja osobne bych naopak doporucil vyhledat hosting s allow_url_fopen Off (cURL je proste dnes standard), suhosin, exec() disabled (a mnoho dalsich funkci, cca 20ti). Nejlepe pak i s FastCGI. Mam relativni jistotu me bezpecnosti. V opacnem pripade si zahravam se svymi daty. Pokud potrebuju vic, mel bych mit VPS.
A nebo take z druhe strany „Ano, ochranime Vas pred Vasi blbosti at chcete nebo ne, protoze diky Vasi blbosti to pak budeme muset spravovat. Ze zamalawatovaneho FTP budete vinit nas a tezko se z toho budeme vymlouvat, jelikoz nevim proc, ale v Cesku je nejak zazity nazor, ze zakaznik ma vzdycky pravdu.“
Teda nevim, nevim, ale zustavam nekde uprastred, protoze jsem jak admin, tak clovek co lidem poskytuje souvisejici technickou podporu. Dilema, vidte?
Nechte nést důsledky zákazníka – vytěžuje server? Ukažte FUP, pošlete varování o odpojení/přechodu na vyšší tarif, buď si díru opraví, nebo si připlatí. Ohrožuje bezpečnost svých dat? Jeho chyba, vy mu můžete maximálně nabídnout placenou konzultaci. Ohrožuje útočník vaše ostatní zákazníky? Vaše chyba, nemáte co být adminem.
Pak je tu otázka jestli je dobrou strategií stát o každého zákazníka, i o amatéra který nadělá víc nákladů, než přínosů, a přitom vám zkazí náladu na dva dny dopředu.
Hostingů se strategií nízká kvalita za nízkou cenu je u nás přehršle, možná by pár zákazníků ocenilo i kvalitní hosting podle zahraničních vzorů, kde nic není problémem, a bylo by ochotných si za to připlatit – a bonusem pro vás by bylo to, že byste nemusel ztrácet nervy v opravování skriptů script kiddies.
Ale to už zde padlo: http://www.root.cz/…zory/329082/
Na blbost hostingu jsem taky narazil když jsem „stěhoval“ jeden dost starý web z jednoho hostingu na druhý.
– Objednal jsem hosting na PHP4 a mysql5 a dostal jsem PHP5 a trvalo mě dost dlouho přesvěčit admina že to opravdu nebudu upravovat aby to jelo v PHP5
– Další vtipné asi „bezpečnostní“ opatření bylo zakázané nastavení include_path. Prý je u nich toto zakázané a že si mám „správně“ nastavit cestu v includu. Tak jsem musel jak kkt přepisovat hromadu kodu
– Poslední bylo když nechtěl povolit zobrazování chyb. Nakonec se mi povedlo ho přemluvit a zapl mě to na den.
Ve výsledku to co by trvalo hodinu se táhlo asi týden.
My (http://space4web.org) treba mame jako vychozi take zobrazovani chyb vypnute, jednak tedy z duvodu bezpecnosti, nemusi kazdy hned videt strukruru webhostingu a tak, ale take treba proto, ze spousta hlavne starsich aplikaci na PHP 5 proste nebezi uplne potichu. Nicmene pomoci error_reporting a ini_set si to muze kdokoliv zapnout. ini_set() neblokujeme, stejne tak neblokujeme .htaccess (nebo alespon ne v plnem rozsahu) a individualne lze nastavit v podstate cokoliv.
Nejsem sice autor článku, ale doporučuji nekomplikovat si život s hostingy (v ČR stejně žádný rozumný multihosting neexistuje) a pořídit si levný VPS – www.vpsfree.cz
Podrobněji rozebrané např. zde Jaký jsem vybral hosting. Ale taky neumí více domén na jednom účtu. Pro tyto případy je potřeba se poohlédnout v zahraničí, nevýhodou je mírně pomalejší odezva serverů v ČR, nebo nově tuto službu nabízí český BlueBoard hosting, se kterým však nemám žádnou zkušenost.
Já zkušenost s BB mám a to takovou, že jsem u nich 4 roky a nemám jediný důvod měnit. Subjektivně velmi dobrý přístup adminů, jakékoliv dotazy rychle odpovídáné, technické věci řešené pokud možno ke spokojenosti klienta, nebo rozumným kompromisem, pokud daná věc opravdu naplno nejde.
Snad jediná firma která by mohla smést prach z těchto blbostí co se unás dějí je na českém trhu poměrně nováčem. Nikoli na evropském. A je jí OVH.cz jsem u nich půl roku a nemám si na co stěžovat…
Jediný probém bych viděl v podpoře která je v CZ pouze od 10–19hod ve všední dny (e-mail a telefon) ale 24/7 je anglická (tickety)
Já osobně mohu doporučit Profitux.cz – jsem u nich už pár let a výpadky prakticky nejsou, pokud ano, tak je situace velmi rychle vyřešena. Za velmi slušnou cenu mnoho místa, možnost rychlého vytváření subdomén, RS tam jedou v pohodě, rychlá podpora přes mail skoro vždycky odpoví do 10 min. Krom toho není ani problém s traficem, mysql databází můžete mít, kolik chcete. Kontrolují i databáze – když mi jeden web napadl spambot či co to bylo a databáze mi přetékala a zpomalovala chod serveru, včas mě upozornili a já stihl udělat opatření. Administraci mají též přehlednou. Mohu vřele doporučit na základě vlastních zkušeností.
Z osobní zkušenosti doporučuju LDHosting (bez affilate). Je to britský hosting, nicméně servery mají v Německu.
Provozuju u nich 6 domén (1 základní + 5 add-on) v základním plánu za € 3,50 měsíčně (cca 100 Kč). Mají CPanel, RoR, PHP 5.2.10, SSH přístup (stačí zaslat ticket) a přístup k raw logům. A velice vstřícnou podporu. Zkrátka 100% spokojenost.
Oficiálně žádný bohužel nemají nicméně by jej určitě poskytli přes pre-sales.
Zde je tedy můj výpis z LDHostingu: http://mlstrm.cz/tmp_phpinf.php
Podpora .htaccess a mod_rewrite tam samozřejmě je.
Cron je klasický, unixový, dá se editovat i přes crontab. Tudíž minimální interval je 1 minuta a počet záznamů by neměl být omezen – nebo bude hodně vysoko (to jen předpokládám, nezkoušel jsem).
Nejlepší bude zeptat se přímo na Presales (Presales Questions), já jsem jen spokojený zákazník. :-)
Já bych se zahraničních hostingů docela bál – viz. nedávný výpadek zahraničního internetu – lidi s icq nemohli komunikovat ani s českými kolegy. Já s jabberem byl v pohodě – je na českém serveru. Další věc je to, že ač sebelépe umíte anglicky, mateřština je vždy lepší pro komunikaci s hosterem… Jak říkám, já doporučuji Profitux, už mi tam jede skoro 10 prezentací.
To je věc názoru a osobní zkušenosti. Pokud je pro někoho překážkou angličtina (stejně jako např. PayPal nebo platba kartou přes internet), bude volit český hosting. Na druhou stranu, k čemu je dobrá komunikace v mateřštině ve chvíli kdy technická podpora nekomunikuje (jakože i to se stává). ;-)
Výpadkem zahraničního internetu myslíte to laborování O2? To jsou situace, které výběr hostingu moc neovlivní, podobná situace může nastat i na lokální úrovní.
A obávám se že i u Profituxu je problém, který byl probíraný jak v článku, tak v diskuzi: kdybych tam měl 10 prezentací (pro každou doménu 2. řádu), neznamená to, že zaplatím 10 × 75 Kč měsíčně (bez DPH)? To už je cena za slušný VPS…
Co se týče komunikace, tak třeba na Profituxu mají docela slušnou rychlost odpovědí. Takže je to hosting od hostingu. Výpadkem zahraničního internetu nemyslím to laborování O2 (tedy pokud se nepletu, zas tak do toho nevidím), ale prý jakási společnost neplatila a byl odpojen hlavní uzel (? jsem na toto laik) k internetu ze zahraničí, pak byl spuštěn alespoň jeden. Od té doby mi přijde zahraniční net subjektivně pomalejší. Ale to může být dáno mnoha faktory. Ten druhý prý pak také spustili. Byla to kauza v tomto roce. Snad jsem to nepopletl… Je možný, že v tom O2 mělo prsty, netuším. Každopádně já mám svou prezentaci raději na českým ověřeným hostingu. Jinak ano, u Profituxu platíte za každý prostor k hostingu zvlášť (domény tam lze směrovat). Takže mohu mít třeba 10 domén u domena.cz (líbí se mi její administrace) a všechny mohou směrovat na jeden hosting. Ale to jste zřejmě nemyslel. Každý zákazník si platí zvlášť, takže tato politika nám nevadí. Ovšem při vyšším počtu bude VPS lepší. Zatím sbírám odvahu do toho jít. Pak bych všechny projekty měl pod jedním VPS. Jen musím promyslet, zda by přílišné množství dat VPS nezpomalilo, kolik času bych musel věnovat administraci atd. – abych s tím pak neměl zbytečné starosti, které bych u Profituxu neměl… ;)
Oficialne multihosting nenabizime, ale nabizime individualni pristup ke klientum. Vse je veci domluvy, nase administracni rozhrani je k tomu uzpusobene, takze fakturacni subjekt vidi a administruje vsechny sve sluzby tak rikajic pod jednou strechou. (http://space4web.org)
Doporučuju ebola.cz. Dají se tam pod jedním multihostingem vytvořil hostingy, které se samy o sobe tvari jako samostatne, se svymi domenami, databazemi, ftp ucty, i svou vlastni administraci. V hlavnim uctu se daji nastavit ruzne kvoty pro databeze, ftp, mejly, traffic a podobne. Taky umi generovat faktury s nastavenymi udaji a cenou pro tyto subhostingy. Idealni pro preprodavani, treba s vytvorenym webem.
V pripade, ze nekdo, kdo vyhraje soutez o „NEJ“ hosting ma na svem webu Apache 2.0.53
http://httpd.apache.org/…ties_20.html
dale tam nechal „opomenuto“ http://www.onebit.cz/icons/ http://www.onebit.cz/htdocs/, tak si o takovem administratorovi zacnu myslet, ze drzi mys obema rukama nohama drzi dalsi dve, smrdla s ni i po strope, nevi jak se jmenuje, kupuje klikaci nastroje od Microsoftu o mod_security2 slysel z vlaku, povoluje kdo vi a kdo nevi co a tak dale.
Nikoho nechci shazovat, ale informovani potencialnich klientu by melo byt ve vlastnim zajmu hostingu.
No mě docela pobavilo, když jsem na na placené verzi hostingu s povoleným vzdáleným přístupem do mysql db dlouho zkoumal jak se můžu připojit do databáze, když uživatelské jména generované přes jejich administraci umožňovali pouze uživatele s více než 16 znaky (protože součástí bylo jméno domény a ta byla delší).
Už jsem byl připravený patch pro zkompilování mysql lokálně s podporou >16 znaků v uživ. jméně, ale ještě jsem si to chtěl ověřit na jejich podpoře jestli doopravdy používají podobný patch na serverové straně. Po 3 e-mailech, že nic takového nemají a není potřeba jsem si to mysql nakonec stejně upravil a konečně se úspěšně připojil :).
Na Slovensku mame v sucasnosti len jedneho multihostingoveho poskytovatela:
www.multihosting.sk
Viac domen na jednom ucte je sice mozne mat aj u inych, ale byva s tym trochu problem a je to vcelku krkolomne (systemy na to prisposobene nemaju takze to obycajne riesia roznymi obkluckami). Ale tak radsej jeden kvalitny poskytovatel ako 100 roznych ale na prd :)
v provom rade musim velmi pochvalit clanok. (velmi podobne problemy su aj na SK)
Potreboval by som vsak poradit. Potrebujem hosting, kde si zriadim com domenu a bude anonymna (aspon tak, ako sa da). (Nejde o ziadne porno, ci nelegalnu cinnost, len mam rad svoje sukromie). GoDaddy si za takuto sluzbu plati extra a 1&1 hosting akurat whois prepise na svoje, ale inak pytaju obciansky preukaz, a snad aj zubnu kartu.
ak mate nejaky typ budem velmi rad.
dakujem
Anonymní hosting by měl poskytovat www.nearlyfreespeech.net, ale zkušenosti s nima nemám, takže víc neporadím.
Jo .com domenu bez whois zaznamu (whois bude vracet notfound) regnout umime. Pokud se jedna jen o jeden kus tak zrizovaci poplatek $250 asi.
Domeny s fake whois umime taky (vcetne generatoru adres africkuch vesnic), ale v pripade stiznosti icannu je musime smazat. Jeste se to ale nestalo a neslysel jsem o tom ze by se to stalo nekomu jinymu.
Domeny s registraci na privacy agenturu delame taky.
Aha, ted mi to doslo, nechcete nic extra priplacet. Jo to je specifikum ceskeho trhu: Hlavne at je to zadarmo. Holt dedictvi komunismu. Mam znameho ktery ma znameho co by to mohl udelat zdarma. Cesky zakaznik slysi na slova zdarma a neomezene. Nechape ze vse musi nekdo zaplatit a ze ve finale to stejne bude platit on, ackoliv neprimo a bude to drazsi nez prima platba nakladu.
V tomto pripade bych doporucil si zmaknout icann registraci http://www.icann.org/…ditation.htm , nakodit si soft pro spravovani registraci a pak si nasledne zaregistrovat domenu s fake whois zadarmo to jest za velkoobchodni cenu verisignu.
Nemluvim o lidech z ulice, ale o lidech s kteryma jednam. Amik si narozdil od cecha nerekne o napsani softu v cene nekolika set tisic dolaru zdarma, nepozaduje treba registraci domen za nasi nakupni cenu (tedy zdarma). Je mu jasne jak funguje obchod a vi ze musi zaplatit a nedela ze sebe idiota. Jednani o cene jsou okay ale jenom typicke ceske manazerske hovado vam odpovi na ‚navrhnete cenu jakou by jste si predstavoval‘ zdarma a mysli to smrtelne vazne nebo navrhnou cenu za kterou to ani ja nejsem schopen nakoupit, natoz prodat.
Ja nikdy zadny sezoni slevy nedavam at je krize nebo ne. Takticka chyba? Ale kdez, proste jen jiny segment trhu, orientace na high-end. Tam jsou prachy vzdycky a konkurence minimalni. Vetsina lidi je totiz lina se to naucit. Nikdy jsem nechapal lidi co se cpou do low-endu – konkurence velika, vydelky minimalni.
Proc se tu treba vsichni houfne ucite LAMP? Naucte se neco poradneho at nemusite celej zivot kydat ten lamp hnuj. Ted se treba dobre prodavaji reseni na infosphere, za posledni rok v tom mame narust 30%. Lotus notes aplikace taky jdou nahoru. My porad nabirame lidi. Chcete poradnej plat? Tak nebudte lini se neco poradneho naucit!
Od firmy, co se každý druhý rok učí něco nového, si nikdy nic nekoupím (problematická podpora, problematické rozšíření, zbytečně vysokoké náklady, které se projevý ve zbytečně vysoké ceně – aneb nehodlám nikoho sponzorovat, nejsem charita, a že se vám v tom lépe pracuje mě vůbec nezajímá, v neposlední řadě nulové zkušenosti atd. atd.) To se dá možná dělat u drobností, ale ne pro high end.
A investovat do něčeho v IT s tím, že předpokládaná dobá návratu je 5 a více let je podle mne naprostá hloupost.
Vás třeba živí hloupé firmy, které riskují že zkončí krachem. Já se snažím vybírat řešení racionálně a technické řešení mě přímo nezajímá. To je prostě problém čestě váš jako dodavatele.
Co se týká toho „zdarma“. To si vážně myslíte, že při akci „1+1“ je ta druhá „1“ zdarma? Ono to totiž platí i obráceně. Jen české manažerské hovado je schopno si napálit v IT marži 300% a jen hloupej američan a emirátčan je na to schopen kývnout.
Narozdíl od vás jsem ale schopen to vidět nezaujatě a vím, že tohle je přímo na národnosti nezávislé.
Já se snažím vybírat řešení racionálně a technické řešení mě přímo nezajímá. To je prostě problém čestě váš jako dodavatele.
Jenomze ruzne technologie maji ruznou tridu spolehlivosti a tak vedet vic neni nikdy v rozhodovacim procesu naskodu. Oracle vs MySQL. Kdyz si vezmete reseni na mysql, mne jako dodavatele nezajima ze jste prisel o data – moje data to nejsou. Vy si ke mne zavolate na support a ja vam reknu – zalohu, obnovit data a rucne je prekontrolovat zda jsou uz spravne. Snad necekate ze vam zacvakam downtime, to byste si musel pronajmout muj mainframe a pak ano downtime bychom vam zacvakali. U mysql mate to za co jste si zaplatil.
Notesy jdou nahoru od osmicek. Dobre udelane custom aplikace se hezky pouzivaji – velke (citaj bohate) podniky v tom jedou. Je pravda ze ta standard mail aplikace neni nic moc a IMAP aplikace je naprosta tragedie. Exchange je vice pouzitelne out of box, ale notesy se lepe customizuji a integruji. Dobre udelane notes aplikace si zakaznici pochvaluji, zejmena widgety jsou popularni. S out of box notes aplikace opravdu moc spokojen nebudete – delat dobre aplikace – ostatne jako cokoliv – se musi predevsim umet.
Domino designer je nyni zadara http://www-01.ibm.com/…inodesigner/ tak si v tom muzete nejakou aplikaci cvicne vytvorit. Jde to dost rychle.
New to Domino Designer 8.5.1
* XPages are supported in the Notes client.
* XPage performance and scalability enhancements.
* XPage active content filtering.
* Dojo updated to 1.3.2.
* Improved ability to use Dojo in XPages.
* Designer performance enhancements.
* New LotusScript and Java editors.
* Working sets usability enhancements.
* Domino Designer extensibility APIs.
* New design element for building iWidgets.
* Composite application enhancements for Notes and Symphony applications.
* Composite application support for XPages.
* Provide Java APIs for Notes User Interface classes.
(vyjádření za pořadatele soutěže)
Multihostingy jsou zcela jiná kategorie. Nezařadili jsme ji do testu, protože v ČR je takových webhostingů jako šafránu a navíc jde často pouze o white labels, které ani nesplňují podmínky (čeština). Navíc dnes se multihosting čím dál více prolíná s VPS a můj tip je, že do pár let se tento segment přemění v čisté managed VPSky.
V ČR je zvykem mutlihostingy vzývat do nebes, nicméně existuje zde taky B a tím je opět omezení. Zatímco v ČR se omezuje počet domén, u multihostingů se omezuje výkon, podobně jako u VPS.
Toto plyne z potřeby – zatímco v ČR je díky velikosti trhu relativně málo webů, které by hosting neutáhl, a většina webmasterů je ráda za návštěvnost v řádu pár tisíců, v zahraničí má „takový obyčejný web“ cokoliv mezi 10 – 100.000 lidmi denně a omezení na doménu ani nelze dost dobře realizovat.
S použitím zahraničních multihostingů se pojí několik dost nepříjemných problémů: Vysoká latence, pomalá tranzitní konektivita českých ISP, IP z „cizího“ bloku. Například na aplikacích využívajícíh ajax je dost poznat, jestli data putují přes NIX nebo tranzitem za oceán. S experty na SEO můžete také vést dlouhé debaty o tom, jaký vliv má geolokace IP na SERP v cílových zemích.
Dále k omezením:
Různá omezení jsme samozřejmě testovali. Konfigurace se stahovala ze všech serverů PHP skriptem, přes který nebylo problém získat ode všech ta stejná data jako přes phpinfo. Pravda, jeho dostupnost jsme neověřovali, protože nás ani nenapadlo, že by to někdo zakazoval. Poučení pro další ročník :-)
Co se týka safe_mode, tak pokud si vzpomínám, na všech webhostinzích, kde byl zapnutý, nebylo problém ho vypnout přes webové rozhraní. Obdobné to je s ostatními zakázanými funkcemi. Na většině hostingů je výchozí nastavení poměrně restriktivní, a to hlavně z důvodů uvedených zde v diskuzi. Nicméně pokud vím, není problém ledacos vypnout.
To co jede a nejede je také do značné míry otázkou software. Na snad žádném hostingu není problém rozchodit běžně používaný open source, protože ten je psán s tím, že poběží leckde.
David Grudl má samozřejmě pravdu s tím, že zakazovat ini_set() je nesmysl. Nicméně Nette je „hypermoderní“ framework, psaný primárně pro PHP 5.3, pokud ne spíš pro PHP6. A využívá PHP takříkajíc do mrtě s cílem dělat věci co nejčistěji. Ostatní software se bez toho prostě obejde.
Jinak ale děkuji za článek, byl pro nás velkým přínosem a určitě si z něj vezmeme ponaučení do dalších ročníků. Zpětnou vazbu k soutěži samozřejmě sbíráme a buďte si jisti, že pro příští rok metodologii hodnocení LAMP náležitě upravíme a hodnocení zpřísníme.
Uvítal bych od redakce podobný článek také o kategorii VPS, kde mi přišly rozdíly a problémy jednotlivých providerů ještě daleko zásadnější.
napriklad na forpsi nelze pouzit innodb, cimz padaji zici klice, velmi shik, a na onebit, spis jen na nepohodlnost a to nutnost povoleni pouziti create function pres administratora a na konkretni databazi. vzhlede k tomu ze pouzivam jejich hosting jako demo pro zakazniky, tj na hostingu mam x databazi, tak si semnou uzijou.
CREATE FUNCTION v MySQL je dobře zdokumentovaný „feature“:
„If binary logging is enabled, the CREATE FUNCTION statement might also require the SUPER privilege, as described in Section 18.5, “Binary Logging of Stored Programs”.“
viz http://dev.mysql.com/…ocedure.html
pochopitelně privilege SUPER vám dát nemohou. Pořiďte si VPS.
No tak jistě že můžou, můžou vám ostatně dát i root přístup k mašině… Otázkou je, jestli je to vhodné, protože se SUPER například můžete spustit KILL na cizí spojení nebo jim smazat celý binary log. Takže spíš ruce pryč od hostingu, který by vám to dal…
Je to prostě vlastnost MySQL.
no uprime receno pres create prava nad jednou databazi kill na cizi spojeni nespustim. nebo spise presne pres creae routines, a ani nemusim mit super prava ale nej privilegium na vytvoreni, a kill muzu mit porad zakazan. Myslim ze nevite o cem mluvite. Spis sem cekal ze se nekdo bude rozhorcovat nad nepritomnosti innodb na forpsi.
Prosím __přečtěte__ si tu dokumentaci. Jistěže s právy CREATE KILL nespustíte. Jenže pro CREATE FUNCTION nestačí mít práva CREATE, protřebujete mít SUPER. A když máte SUPER, tak právě ten KILL spustíte. Doufám že napotřetí je už jasné, proč to nejde. V tomhle případě je opravdu namístě stěžovat si u MySQL.
Ale nepotrebujete :)
Pro spravu procedur mame tyto tri prava: CREATE ROUTINE, ALTER ROUTINE a EXECUTE.
RTFM http://dev.mysql.com/…rovided.html
Na hostingu normalne mam tyto prava a ze bych mohl spustit KILL krom aktualniho vlakna nehrozi ;)
Děkuji oběma pánům a tento článek. Vždy, když vybírám hosting, znovu a znovu dávám dohromady základní problémy, kterým se musím vyvarovat.
Napadají mě ještě dva další nedostatky, se kterými se potýkám:
– nenastavená šifrování na FTP, administraci ap. – kolikrát se Vám stalo, že jste museli rychle udělat zásah v terénu například přes free Wifi, kde nemáte jistotu, že nikdo neposlouchá?
– projev debility při nastavování adresářů pro domény 3 řádu. Pokud data ke stránce projekt.cz/ jsou na serveru uloženy v /web/document_root/ a na stránku poddomena.projekt.cz/ jsou uložena v /web/document_root/poddomena/, taky je to velký problém.
Stav hostingu u www.active24.cz:
- neomezený počet domén k jednomu hostingu
- k dispozici funkce ini_set()
- k dispozici phpinfo()
- allow_url_fopen povoleno, allow_url_include implicitně zakázáno, ale
možno povolit na přání
- logování chyb zapnuto
- přístupný .htaccess s možností pohodlného ovládání přes zákaznické centrum pro ty, kteří si nejsou zběhlí ve správné syntaxi
- povolená mod_rewrite pravidla
- safe_mode implicitně zapnuto s možností vypnutí na přání
- otevřenost k nápadům a podnětům na vylepšení stávajících služeb
Nikde jsem na vašich stránkách nenašel zmínku o tom, že nabízíte hostování neomezeného počtu domén k hostingu… Asi neumím hledat… Když si dám na vašich stránkách slovo „neomezený“ do vyhledávacího pole, tak mi to nic nenajde, přestože jsem našel v nabídce „neomezený počet emailů“. Stejně tak výraz „nelimitovaný“. Berte to tedy jako podnět pro vylepšení stávajících služeb ;)
A 5000 MB pro veškerá data opravdu považujete za nelimitovaný hosting?
A na závěr trochu OT, pobavila mě nabídka CMS za 60,– měsíčně, cituji: „Služba pro tvorbu webové prezentace prostřednictvím jednoduchého administračního nástroje. V rámci dané služby není možné využívat PHP skriptů, databází nebo periodického spouštění skriptů (CRON).“
To opravdu někdo používá?
Parametry hostingu take nejsou vzdy vse, co je potreba o webhostingu zjistovat viz. : http://www.neomezeny-hosting.cz :)
Dobrý den,
rád bych se k jednotlivým bodům článku vyjádřil.
Ad Více domén? Nechte si zdát…)
K tomu se v jednom z výše uvedených příspěvků již vyjádřil Lukáš Nevosád. V žádném případě se nejedná o pohodlí, ale o snahu zajistit dostatečné HW prostředky pro kvalitní chod každé z webových prezentací. Opravdu si myslíte, že lze kvalitně uhostovat za 100 Kč měsíčně neomezený počet domén? Každý nechť si odpoví sám… Proto se přikláním k názoru, že multihostingy je dobré řešit formou VPS, kde jste striktně omezeni výkonem, který si platíte – ne však za 100 Kč.
Ad Informovat zákazníka!)
Souhlasím, zákazníky je dobré informovat a na dotazy odpovídat přímo – důležitým komunikačním nástrojem se v poslední době také stala znalostní báze (www.onehelp.cz).
Ad Omezování)
Zajímavá zmínka v článku o tom, že většina zmíněných funkcí a direktiv je na webhostingu v ČR zakázána. Opravdu si dal autor námahu tyto informace zjišťovat? Zřejmě ne… Tak například u ONEbit.cz:
ini_set(), ini_alter() – pro PHP5 povoleno
php_info() – podrobný výpis v administraci služeb
allow_url_fopen – na vyžádání povoleno
logování chyb – povoleno
PHP direktivy v .htaccess (resp. .user.ini pro 5.3) – povoleno
mod_rewrite přes .htaccess – povoleno
safe_mode – pro PHP 5.3 již neaplikován (FastCGI), dříve možnost volby On/Off
K zahraničním webhosterům snad jen tolik, že nezřídka se stává, že neomezeným prostorem a počtem domén okouzlený zákazník po nějakém čase zjistí, že pokud tyto neomezené prostředky nadměrně vytěžuje, je bez debat odpojen. Tento klient se později vrací zpět hostovat do ČR. Každému však vyhovuje něco jiného, dnes bývá již standardem lhůta pro odzkoušení služeb – zákazník si tak většinou může služby „osahat“ bez obav.
S přáním hezkého dne
Ing. Petr Benešovský
ONEbit.cz
Na takto demagogickou odpověď je třeba reagovat.
ad více domén: nikde ve článku není uvedeno, že multihosting má stát 100 Kč. O ceně není řečeno vůbec nic, jen že tuto službu nikdo (cca) nenabízí.
ad omezování: v článku není nikde napsáno, že „většina zmíněných funkcí a direktiv je na webhostingu v ČR zakázána“. I kdyby to bylo napsáno, těžko to rozporovat příkladem jednoho hostingu (kvantifikátory, predikátová logika). Korunu tomu nasazuje zmínění právě hostingu, který minimálně jedním z uvedených omezení trpí – zákaz phpinfo().
Pokud je cílem článku postrčení kupředu (explicitně zmíněno v poslední větě), tímto mlžením a zbytečným obhajováním míříte úplně vedle. Není lepší si ve firmě sednou a říct:
– kua hoši, proč vlastně máme zakázané to phpinfo(). Povolíme to? ini_set() jsme měli na PHP 5 taky zakázané a taky jsme to už povolili
– kua hoši, lidi chtějí ten multihosting, nezkusíme vymyslet nějaký tarif?
Opravdu si nejsem jist, zda jsme četli stejný článek…
Ad Více domén? Nechte si zdát…)
„Víc domén na jednom účtu umí i low-cost hostingy jako Lunarpages, Hostgator či Hostmonster, kde pořídíte účet za stokorunu měsíčně.“ tolik citace z článku.
Ad Omezování)
„Probrali jsme nejzásadnější omezení, na která můžete u PHP hostingů v ČR narazit, a která mohou způsobit problémy. S velkou částí z nich se můžete setkat i u hostingů, které byly v soutěži TOP Hostingy velmi vysoko hodnocené.“ tolik citace z článku.
Z pozice poskytovatele webhostingových služeb si dovolím tvrdit, že máme o konkurenci přehled, z čehož lze určité závěry vyvozovat. Nicméně se neubráním pocitu (a není to jen můj pocit, to mi věřte), že článek je napsán jako silně zaujatý vůči českým poskytovatelům webhostingových služeb. Už onen „bulvární“ odkaz z úvodní strany s textem „Kvalita českých hostingů je stále malá“ vypovídá své…
K funkci php_info() – volání funkce je skutečně zakázáno. Její podrobný výpis je však dostupný v klientské administraci. Proč tomu tak je? Protože nabízíme provoz více verzí PHP a volání funkce samotné by umožnilo výpis pouze z aktuální verze. V administraci si snadno přepnete výpis funkce pro požadovanou verzi PHP. Nemyslíte, že to je pro klienty pohodlnější? Z reakcí klientů Vám mohu říci, že je.
Multihosting je dostupný v rámci serverových služeb, v plánu pro VPS.
I když jsme v soutěži TOP HOSTINGY 2009 v dané kategorii zvítězili, rozhodně nehodláme usnout na vavřínech. Podněty našich klientů na zlepšení poskytovaných služeb jsou pro nás velmi důležité.
S přáním hezkého dne
Ing. Petr Benešovský
ONEbit.cz
Četli jsme stejný článek. Jen nerozumíte psanému textu.
ad více domén: v článku stojí, že v zahraničí umí multihost i lowcost hostingy, jako protipříklad toho, že v ČR to neumí na sdíleném hostingu nikdo (kromě Blue Board hosting). Článek volá po zavedení této služby v ČR, bez uvedení cenové úrovně hostingu.
ad omezování: shodneme se v tom, že funkce phpinfo() je u OneBit zakázána. Tedy příklad omezení uvedeného v článku, se kterým se lze setkat u hostingu velmi vysoko hodnoceného v soutěži TOP Hostingy.
Nemohu se podobně jako vy také ubránit jednomu pocitu: že článek vnímáte vztahovačně. Mám totiž pocit, že citované větě „S velkou částí z nich se můžete setkat i u hostingŮ…“ dáváte význam „S velkou částí z nich se můžete setkat i u hostingu OneBit“. Že je to tak? :-))
ad phpinfo(): v prostředí serveru Root vážně nepůsobí dobře obraty jako: něco jsme zakázali a z reakce klientů mohu říct, že jsou nadšeni :-) Nejsou nadšeni, sám jsem kvůli tomu OneBit po pár dnech opustil (nutno dodat, že jednání bylo seriozní a platba ihned vrácena). Stejně tak vím, v jak nepříjemné situaci jsou vaši klienti, když potřebují pomoc např. na Nette fóru a je po nich žádán výpis phpinfo.
Každopádně mě potěšil poslední odstaveček a mám pro vás hned dva podněty:
– povolte phpinfo()
- zvažte tarif pro multihost na sdíleném serveru
Konkurence samozřejmě nespí. To první umí všichni, to druhé umí BlueBoard a pokud vím přípravuje to Tojeono.cz
Nevztahuji text článku na sebe – článek nepovažuji za fér vůči poskytovatelům webhostingu v ČR obecně. Již předem jsem věděl, že to vztahovačně může působit (a přemýšlel o potrefené huse… :-) ), ale nedalo mi to nevyjádřit svůj postoj k článku, který místo aby „nakopl“ české webhostery k lepším výsledkům, tak mám pocit, že jim spíše škodí… Tento pocit však nikomu nevnucuji, každý si může udělat obrázek sám, a to je myslím podstatné.
Ad phpinfo() a její výpis)
Výpis funkce i pro klienty, kteří používají Nette dostupný je – v administraci :-) Každý klient, co potřeboval zjistit údaje z phpinfo() byl odkázán na administraci a bez větších problémů s tím vyšel. Pokud si kdokoliv před objednáním služeb vyžádá výpis funkce, je mu zaslána kopie orig. výpisu z aktuálního klientského serveru na e-mail. Popravdě jsem ani v nejmenším netušil, jak bouřlivé reakce může jedna funkce vyvolat…
Mějte hezký den, s pozdravem
Ing. Petr Benešovský
ONEbit.cz
Ale ano, české webhostingy jsou na tom hůře. Nebo si myslíte, že ne? SSH (nebo aspoň bez autentizace třeba vzdálené připojení k MySQL), cPanel apod. a hlavně více domén. Protože žádat si 1000,–Kč za doménu resp. projekt, když je to skoro statická stránka je mazec. Nikdo nečeká že si tam hodím 20 domén za stejnou cenu, ale 2–3 domény za by klidně šli i teď.
Např. u vás jsme to vyřešili tak, že se objednali dvě varianty, protože fi. potřebovala dvě prezentace, jednu náročnější a jednu statickou, ale na další doméně..
Davide, ne každý potřebuje hosting pro Nette ;) Teď zovna dělám na systému, který pochází z doby snad PHP 3 :) Chápu, že Tě to štve, protože to vlastně brání rozšíření Tvého frameworku a jeho 5.3 verze, ale těch lidí je pořád mizivé procento. A jednou napsanou aplikaci nikdo přepisovat celou nebude, na to nemá nikdo čas (popř. ani peníze). Vždyť vetšině lidem stačí pořád PHP 4. Občas musíš brát reálné požadavky, Ty řešíš už jenom high-tech featury Web 2.0, ale to je stále strašná menšina. Vetšina firem má nějaký inf. systém kam někam klofneš a něco se stane a pochází z dob PHP 4 nebo i 3, nejsou potřeba AJAX šablony a DataGridy, i když by to bylo super.
No ono s prechodem na novou verzi je casto bohuzel nutne min. cast IS prepsat. S tim Nette to bylo mysleno tak, ze drtiva vetsina IS nepotrebuje zadne specialni nastaveni PHP, coz treba konkretne u Nette pro korektni provoz se vsemi featurami nutne je. Myslel jsem to tak, ze Ty uz se zabyvas detaily a horkymi novinkami v PHP (to jiste neni na skodu), coz ale hodne lidi nevyuzije a nepotrebuji to (casto o tom ani nevi). Pak jim ten hosting muze plne vyhovovat. To je cely, nic v tom nehledej ;)
Já vám vítězství přeju, protože jsem s vámi spokojen. Nicméně phpinfo bych rád povolené měl. V administraci je pokud vím výpis jen pro php 5 a php 4. Pokud chci vědět například přesně setinku verze php nebo podobný detail, tak pokud si nevzpomenu na funkci php_version, tak musím psát na podporu.
Dobrý den,
děkujeme, Vaše spokojenost nás velmi těší a je pro nás závazkem. Pouze doplním, že přesnou verzi všech instalovaných PHP dostupných na serveru s Vaší doménou naleznete také v administraci ONEadmin → Služby → Přehled → Přehled nastavení a limitů služeb.
Hezký zbytek dne, s pozdravem
Ing. Petr Benešovský
ONEbit.cz
určitě tam mají nějaké tajné informace které se bojí ukazovat :))
mimochodem kde je jistota, že výpis který vidím v administraci je opravdu totožný s mým hostingem? zakázání funkce budí dojem toho, že na hostingu neposkytujete opravdu ty služby, které ukazujete v administraci…
Dobrý den,
rád Vám odpovím, i když odpověď již zazněla v některém z příspěvků výše.
Jedná se především o to, že na serverech ONEbit.cz je možné provozovat více verzí PHP pod jedním účtem. Ze zkušeností uživatelů víme (rozumějte prosím standardní uživatele webhostingu, čímž nechci nijak snižovat jejich schopnosti), že bylo leckdy obtížné vypsat phpinfo() pro více verzí PHP na serveru. Z tohoto důvodu funkci vypisujeme v administraci, kde si lze velmi jednoduše přepnout na požadovaný výpis ke zvolené verzi PHP.
Pro zajímavost – nechal jsem si v ticket systému vyhledat všechny požadavky za posledních 365 dnů, které souvisejí s funkcí phpinfo(). Z cca. 20 relevantních dotazů na zakázanou funkci se většina vyřešila návodem na získání výpisu funkce v administraci ke klientově spokojenosti. Pokud se jednalo o požadavek nového zákazníka (bez existujícího účtu), byla mu zaslána kopie výpisu funkce na e-mail – z webserveru, který byl aktuálně určen pro produkční provoz (opravdu nemáme co tajit). Pokud by tedy byl ze strany našich klientů o povolení funkce skutečný zájem, věřte, že bychom ji již povolili. Humbuk kolem phpinfo() byl vyvolán až zde.
Nicméně je pravdou, že v současné době žádný jiný důvod omezení funkce skutečně není. Proto nevylučujeme, že funkci globálně povolíme (momentálně je funkce povolena pro servery s PHP 5.3, neboť zde je udržována již výhradně pětková řada PHP). Myslím, že už se zde o tomto tématu diskutovalo možná až přespříliš a není tedy nutné v tom i nadále pokračovat.
Přeji Vám hezký den, s pozdravem
Ing. Petr Benešovský
ONEbit.cz
Klienta přece nejčastěji zajímá výpis phpinfo() pro tu verzi PHP, kterou v aplikaci používá. To nejsnáze zjistí právě tak, že phpinfo() zavolá z nějakého skriptu v té aplikaci.
Jsem rád, že o zrušení tohoto omezení uvažujete. Ono – hosting by byl použitelný třeba i v případě, kdy by byla třeba každý čtvrtek od osmi do desíti zakázaná funkce mail(). Ale bylo by to absurdní omezení podobně jako zakázání phpinfo().
Koukal jsem na vaši nabídku. Mohl byste mi prosím vysvětlit, co znamená pojem jedna databáze?
Zdá se mi docela limitující velikost jedné databáze max. 100 MB?
Sám programuji jeden normální (normální!) objednávkový systém a opravdu potřebuji jednu tabulku, která má 216MB a druhá 176MB jak by se to řešilo? Přes admina? Není to trošku opruz a odrazující? Navíc ke každé tabulce vytvářet další databázi?
Já jen tak.
A co se dalších webhostingů týče, tak mě kolikrát udivuje jen cena za možnost používat SSL, za zřízení CRONu a podobně…
Dobrý den,
rovnou k Vašemu dotazu. Limit velikosti na jednu databázi je určen tarifem, umíme tedy samozřejmě nabídnout služby vyhovující i Vašim potřebám.
Budu-li uvažovat, že data z Vašeho objednávkového systému jsou pro Vás důležitá a zajisté by bylo dobré udržovat jejich zálohu, snadno si dopočítáte, kolik tyto databáze budou generovat dat na diskových úložištích, pokud jsou uchovávány zpětně nejméně 30 dnů staré zálohy. Stačí tedy pouze zvolit vhodný tarif, případně si nechat nacenit tarif individuální.
Pokud budete mít jakékoliv další dotazy, neváhejte se obrátit na naši technickou podporu (http://www.onebit.cz/kontakt/#…).
S přáním hezkého dne
Ing. Petr Benešovský
ONEbit.cz
Nějaký seznam s hodnocením je na http://www.hosthelp.pl/
Ceny se pohybují od 20 PLN (cca 125 Kč) za rok (Mini u http://glowanet.pl). Např. u http://firehost.pl je u tarifu Mini za 45PLN/rok (cca 280 Kč) je limitovan pouze trafficem a zatížením procesoru.
Taky skoro všichni nabízejí 7–14 dní na zkoušku.
Vážně zvažuju, že to zkusím, alespoň tu zkoušku.
Výborný článek, ale přece jen mám připomínku – proč opět ten obvyklý český alibismus, kdy se mluví o tom že někdo má něco špatně, ale neuvede se kdo. Proč? Aby se i ostatní mohli spálit, až si tam objednají hosting a zjistí problémy až po zaplacení?
A ta uvedená výmluva, že by to nebylo spravedlivé – to jako myslíte vážně? Kdyby každý říkal jen takovou kritiku, která je podložená nějakou reprezentativní studií a uvádí všechny, kdo se té chyby dopouští… tak by nikdo nekritizoval konkrétně nikoho. Což je přesně to, co se v ČR obvykle děje, a IMO je to jeden z největších problémů téhle země, a je to právě ted důvod, proč u nás se jedoocí stávají králi!
Např v UK nebo prakticky všude na západě, kde jsem měl tu příležitost žít, je normální, že když někdo neposkytuje dobré služby, tak je kritizován, a buď se zlepší nebo ztratí zákazníky. U nás se nekritizuje adresně, takže místo ztracených zákazníků firmám neustále přicházejí noví, neinformovaní, a nikdo nemá důvod něco zlepšovat… a my zákazníci jen putujeme od čerta k ďáblu.
Takže až za deset let budete psát přesně stejný článek, tak se nedivte – za to že zaostáváme a máme příšernou kvalitu služeb můžou právě lidi jako jste vy, kteří se bojí ukázat prstem (i když to možná myslí dobře) – a v konečném důsledku je to nejen ke škodě zákazníků, ale i těch firem které „chráníte“, a kterým nakonec zákazníci odejdou do zahraničí.
Třeba ve Švédsku mají velmi vysoké daně, a přesto tam nemají ten přístup „ať se o to postará stát, když si ho platíme“. Naopak, mají přístup „jaké si to uděláme, takové to máme“ – což tady chybí. Ten článek je typický: na něco si stežuju, ale neřeknu kdo to dělá, takže sám zablokuju přirozenou cestu ke zlepšení. Takhle to děláme všichni, a pak se divíme, že máme nesrovnatelně horší služby než je obvyklé třeba v tom Švédsku.
Nemůžeme se spokojit s tím, že kdo není placený z daní, tak pro zlepšení nemusí nic dělat. Naopak, musíme sami přijmout zodpovědnost – a odvaha ukázat prstem na ty, kdo dělají věci špatně, je toho součástí.
Tady třeba udělal autor článku něco špatně – má informaci, která by třeba mohla nějakého čtenáře uchránit před problémy až si vybere hosting s chybou, ale neřekne nám který hosting to je: chrání raději ty kdo dělají chyby než své čtenáře. Což by IMO dobrý novinář dělat neměl.
Dokud se v téhle zemi budou chránit ti, kteří dělají chyby, na úkor těch, kteří na ně doplácejí, bude to tu vypadat jak to vypadá.
Autor článku skutečně není případem člověka, který by se bál ukázat prstem, alespoň dle jeho blogu. Ale v tomto případě to dost dobře nejde udělat – existuje spousta hostingů a takřka denně vznikají nové. Jejich parametry se mohou měnit kdykoliv si admin zamane. Platnost takového článku by skončila dnem uveřejnění.
Takto má čtenář k dispozici seznam bodů, na které se může při výběru hostéra ptát nebo na kterých může trvat. Přínos je tak dle mého větší.
Zmínka o soutěži TOP Hostingy mi spíš připadá jen jako předmluva, ale dobrá, oba vítězové v kategorii „Nejlepší webhosting PHP + MySQL“ (dle poroty a dle hlasování veřejnosti) se pro hostování PHP nehodí. Ukázku, jak jeden z nich přistupuje k legitimnímu požadavku „povolit phpinfo()“ můžete vidět i v této diskusi. O ostatních umístěných mi není nic známo.
Dobrý den,
„Ale v tomto případě to dost dobře nejde udělat – existuje spousta hostingů a takřka denně vznikají nové.“ Jinými slovy, autor nemá přehled o webhostingovém trhu v ČR, ale přesto napíše takový článek…
Zajímalo by mě, kolik autor článku vyzkoušel webhostingů v ČR, zda je podrobil důkladnému testování tak, jak to udělala soutěž TOP HOSTINGY 2009.
A jen tak mimochodem Davide – tvrdit, že se hosting nehodí k hostování PHP kvůli zakázané funkci phpinfo(), jejíž výpis (jak jistě víte), bez problémů naleznete pro libovolnou verzi PHP v administraci, je už nejen ryze paranoidní, ale i zcela zcestné. Ale Vám to zřejmě nedá spát, viďte :-)
S pozdravem
Ing. Petr Benešovský
ONEbit.cz
Musím říct, že ty vaše argumentační veletoče mě začaly bavit! Ať je po vašem, dejme tomu, že autor nemá přehled o webhostingu, dokonce ani nikdy nic nehostoval, ale o to více je úžasné, jak je ten jeho článek trefný, že? ;)
Každopádně zakázaná funkce phpinfo() je problém vašich klientů; mně a evidentně i vám je zcela ukradená. Takže jen pro dokreslení – zrovna dnes jsem otevřel poštu a vidím tam e-mail od pana Zralého z hostingu BlueBoard.cz a váš komentář přeposlaný Rootem. Pan Zralý se ptá, jestli bych neměl chvilku čas, že by rád probral v souvislosti s tímto článkem, nemá-li jejich hosting náhodou nějaké zbytečné omezení. Srovnejte prosím s vašim „vtipkováním“ na účet svých klientů a jejich omezování.
Takže proč se OneBit nehodí? Protože když narazíte na nesmyslné omezení (a jako že je má), skončíte v zacyklené absurdní diskusi s panem Benešovským, ale vůbec nic se nevyřeší. To je důvod jak noha!
Nikoliv, jak jsem již zmínil, článek považuji za nekorektní. Celá soutěž TOP HOSTINGY 2009 trvala takřka dva měsíce, za tu dobu bylo v kategorii PHP + MySQL podrobeno důkladným testům 13 českých webhostingových společností. Na základě získaných dat a výsledků (které jsou veřejně dostupné) již myslím může vzejít určité hodnocení situace webhostingu v ČR. A tento článek vznikal jak dlouho? Den?
Zřejmě si z e-mailu p. Zralého libuje Vašeho ego – nechť tomu tak je, přeji Vám to. Za celý tým ONEbit.cz mohu říci, že pro nás jsou směrodatné názory našich klientů, které nás ženou stále kupředu. I díky tomu jsme zvítězili v soutěži jakou byla TOP HOSTINGY 2009.
Více nemám co bych k tomu řekl, snad jen odpověď našeho administrátora na Vaše neustálé připomínky ohledně funkce phpinfo() – cituji: „O co mu proboha jde? Ať mi řekne název domény a já mu ji povolím…“ :-)
Přeji hezký den, s pozdravem
Ing. Petr Benešovský
ONEbit.cz
1) vysvětlete mi prosím, proč by autor článku pojednávajícím o tom, že některé hostingy zakazují určité funkce v PHP, měl podrobit nějaké hostingy nějakým důkladným testům?
2) a dále mi prosím vysvětlete, proč by článek pojednávající o tom, že některé hostingy zakazují určité funkce v PHP, měl být psát dva měsíce, protože tak dlouho trvala soutěž, která je zmíněna v perexu?
Věřím tomu, že vy to zodpovědět dokážete! :-)
ps. pro vašeho admina: jde mi o to, že by se neměla zakazovat funkce phpinfo(). Stačí takto?
Promiňte mi vstup do Vaší diskuse z pozice totálního BFU (opravdu jsem laik a jsem tu více méně náhodou), ale jedno vám jako běžný klient řeknu. Přístup Vašeho technika „O co mu proboha jde? Ať mi řekne název domény a já mu ji povolím…“ je zhovadilost největšího kalibru. Netuším sice, co je to funkce phpinfo() a zřejmě to nikdy vědět nebudu muset, ale setkávám se s podobným přístupem snad ve všech oblastech života a opravdu mi vhání krev do hlavy.
Nemáte v obchodě cenovku u zboží? „A o co ti proboha jako jde? Se zeptej prodavačky, neasi?!“ Nevím, kdo z Vás má pravdu, jestli je nefunkčnost té funkce zásadní nebo ne, ale přijde mi, že buď pro její zákaz existuje nějaký opravdu pádný důvod (a pak by nikdy NEMOHLA padnout věta Vašeho technika), nebo je to jen z důvodů neochoty tu funkci obecně povolit a pak by ta věta nikdy NEMĚLA padnout.
Ale jak říkám, osobně je mi konkrétní funkce na nějakém hostingu ukradená, jen mě zaráží podobnost s jinými situacemi v každodenním životě. Omlouvám se za vyrušení ;-)
Jan Petrus
Pardubice
Jak tuhle diskusi sleduji, mám pocit, že poznámka „O co mu proboha jde..“ se týká spíše neustálému humbukukolem jednoho problému, který navíc ani problémem není. Mě jako uživatele zajímá to, jestli se k těmto informacím dostanu a jestli je to přes funkci, nebo „v kabátku“ v administraci, je mi zcela fuk..
S tímto hostingem mám zkušenosti a nebojím se, že by se takto chovali ke klientům. Ani oni, ani jakýkoli jiný kvalitní webhosting.
Tony
Měl byste pravdu, nebýt tří věcí:
1) informace v administraci nejsou úplné (nejsou ani ve standardním formátu)
2) informace v administraci nejsou přístupné zvenčí
3) informace nelze získat automatizovaně
Bod 2) komplikuje život klientovi tehdy, pokud žádá pomoc od někoho dalšího (např. na fóru opensource aplikace) a k vyřešení je potřeba pohled do nastavení PHP (tj. do výpisu phpinfo). Klient by musel dát přístup k administraci, což je samozřejmě nemožné, tak místo toho složitě kopíruje výstup administrace. Trošku hloupé, když zatím stojí jen manýra administrátora.
Bod 3) komplikuje život zodpovědným provozovatelům webových aplikací, kteří si pravidelně monitorují změny konfigurace na serverech, zpravidla tak, že si stahují aktuální výpisy phpinfo a porovnávají s předchozími. Dá se tak rychle odhalit nečekaná změna konfigurace a řešit vzniklé problémy.
Vidíte, že mám zcela reálné argumenty vycházející z praxe, někdo jiný by mohl doplnit další důvody. Ale zatím nikdo nedodal argument, proč by zákaz phpinfo() byl pro klienta přínosem.
Jak se chová OneBit k požadavkům potenciálních klientů není potřeba vysvětlovat, každý si může udělat obrázek sám :-)
Nastesti v dobe internetu je jedno, kde co mate, takze ja mam hosting v zahranici, asi USA, ale mozna i nekde jinde, popravde je mi to jedno, kdyz funguje a je rychly.
Pouzivam tam i ceske domeny, takze neni problem mit DNS v CR a hosting v cizine, ci danovem raji ..... mam jich nekolik, v podstate 2 druhy:
vsude povoleno MySQL, php … + neomezeny traffic
na jednom, co me stoji 250 kc/rok mam moznost mit 1GB dat (200emailu etc)
na druhem, ktery me stoji 1.200kc/rok mam neomezene mnozstvi dat (tisice emailu …)
vsude horka linka a zadavani pozadavku pres web, webovou spravu …
Problém s geolokací serveru je dán fyzikálními zákony. Pokud vás od serveru dělí fyzická vzdálenost 15.000 km, tak minimální latence nabraná po cestě bude 2*15000/c, tedy zhruba 100ms. K tomu připočtěte zpoždění všech možných síťových prvků po cestě (a to nejsou jen ty, které ukazuje traceroute), samotného vykonání požadavku a velice snadno se dostanete s časem klient – server – klient k 1 sec.
Na běžné stránce to prakticky nepoznáte, ale jakmile tam bude nějaká interaktivita, například hloupý ajaxový suggest box při vyhledávání, je použitelnost na nule.
Další problém je traffic, protože pokud máte zákazníky v ČR, jste omezeni tranzitní konektivitou jejich ISP. A zatímco ta česká je levná a jde přes NIX po tlusté lince, ta zahraniční bývá problémová. Opět to nepoznáte na samotné stránce, ale například stahování fotek produktů, videí apod.
Velké firmy tento problém řeší datacentry v několika geografických lokacích za pomoci služeb typu Amazon AWS, Akamai apod, to jsou ale řešení o několik kategorií jinde než běžný webhosting.
Co se týká vlivu geolokace na serp, osobně si myslím, že je to hoax. Nicméně mnoho „expertů“ zastává postoj, že to má vliv obrovský.
No vidíte, já z ČR mám ping na root avg 15.8ms. Doufám, že ten drobný rozdíl vidíte také. S časem 1 sec jsem nemluvil o pingu.
Jen jsem se snažil ukázat, že pod 100ms se nejde dostat ani teoreticky, protože by jste tím popřel fyzikální zákony. Stejně tak jsem uvedl, kdy vysoká latence vadí a kdy ne.
Na slovensku to nemame s hostingami ruzove, ale mozem doporucit
www.syphon.sk.
Mam u nich web a mozem skonstatovat, ze mod_rewrite je O.K. debugovanie je O.K. curl je O.K.
Dokonca simple_xml_loadfile funguje aj na externe URL.
Vsetko si odladujem lokalne. Je pekne, ze vsetko, co som si nastavil v php.ini funguje aj na serveri.
Ked cokolvek potrebujem, napisem mail na support a na druhy den alebo este v ten den mam odpoved. Vynikajuce. Na slovenske pomery az neskutocne.
Neviem preco ale niektore servery maju zakazane curl alebo maju odstranene simplexml, pripadne obmedzenie na cudzie URL. Je to blbost, bezpecnost aplikacie by mala byt na programatorovi. Ked to niekto nevie, netreba znova vynachadzat koleso – existuje kopec CMS, ktore su uz overene a spravia dost prace za programatora :-)
Musim s autorom clanku suhlasit a paci sa mi, ze krasne rozdelil „dovody“ preco nemoze byt hosting vyuzity naplno.
Vyborny clanok. Dakujem autorovi.
ale i další nesmysly se vyskytují u českých hostingů. Jmenujme například garanci dostupnosti, kterou vlastně nikdo negarantuje resp. české hostingy požadují v případě výpadku oznámení zákazníkem, ale v zahraničí je běžné, že hosting sám na konci měsíce přizná nedodržení garantované dostupnosti a pak sám poskytne slevu/výhodu.
Dalším nesmyslem jsou platební období, které jsou prakticky u všech hostingů nastaveny na 1 (nebo více) rok, ale pokud se z jakýchkoliv důvodů rozhodnete opustit daný hosting v půlce předplaceného období, nemáte šanci získat rozdíl ze zaplacené částky zpět.
Bohužel, ale výhody hostingu v zahraničí, ve většině případů převýší jeho nevýhody.
Garance dostupnosti je v segmentu běžného webhostingu takový marketingový tahák. V procentech totiž 99.99% vypadá luxusně, jenže když si to spočítáte, jedná se o 7,2 hodiny výpadku měsíčně, a to je doba, kterou jen málokdo rozchodí. Nemá smysl se tím zabývat. V profi segmentu se dohodují vlastní SLA, kde si můžete nasmlouvat co chcete, ale pochopitelně to nebude za pár korun měsíčně.
Platebnímu období 1 rok se nedivte, náklady na položku v účetnictví jsou v ČR cca 30–50 Kč. Až někdy budete plátcem DPH a povedete účetnictví, budete se, stejně jako my, naopak měsíčním platbám, nedejbože kartou a do zahraničí, vyhýbat. Je to totiž pohodlné jen do doby, dokud po vás nechce finančák ukázat faktury a nebuzeruje vás za to, že vám váš zahraniční dodavatel špatně účtuje DPH. Tohle se bohužel netýká jen hostingu a nespravíme to jinak, než že nebudeme volit populistické idioty.
Ok, s tou garancí to napíšu to:
ČR: pokud je výpadek, je povinen ho nahlásit zákazník (což je však nemožné, protože v době výpadku je podpora obvykle nedostupná) a výpadek se začne „počítat“ až od tohoto nahlášení i kdyby trval už druhý den.
ZAHRANIČÍ: na konci měsíce hostér zjistí, že nedodržel garantovanou dostupnost a automaticky poskytuje např. slevový kupón. Zákazník nic hlásit nemusí.
V obou případech se mluvím o low-end hostinzích a samozřejmě není to tak všude, ale s tím co jsem se setkal, tak to tak většinou bylo.
Co se platebního období týče tak:
1) zvýšené náklady se mohou promítnou do ceny – opět je v zahraničí běžné, že pokud zvolím platby v kratších intervalech platím měsíčně více než při ročních
2) nejde ani tak o to, že platím na rok dopředu, ale o to, že když chci v půlce předplaceného období odejít, tak mi není vrácena poměrná zbývající část peněz
čímž se dostáváme do (možná) právního problému a to, že v podmínkách je uvedeno, že smlouva je uzavírána na dobu neurčitou, ale platbou se „zavážu“ k roční smlouvě, která je v případě dřívějšího odchodu „sankcionována“ zbývající částkou do konce platebního období.
Osobně jsem tedy nikde, kde není předem jasný výpis phpinfo() a povolené ini_set, alespoň skoro plná podpora .htaccess a tudíž i allow_url_fopen (sockety, curl) v ČR nehostoval. A to měli i slušnou self-administraci, a stálo to pár stovek/měs. Na druhou stranu, čím větší hosting, většinou tím větší hnůj, kde se s vámi odmítají bavit o individuálním přístupu a nastaveních…
Zákaz logování chyb, to je už přímo na zabití, ale slyším to poprvé.
U Forpsi mám webhosting, na který mi odkazují 4 domény(řešeno aliasy). Vše jelo v pohodě, až do té doby, než jsem chtěl vytvořit pro jednu doménu samostatný projekt. První problém – Forpsi Vám nepovolí zřídit webhosting pro doménu, která odkazuje na existující webhosting jako alias. Koumák na podpoře mi poradil, ať zruším alias, pomocí průvodce vytvořím žádost o webhosting a pak alias zase vrátím. To jsem udělal, ale bohužel alias se mi už vrátit nepovedlo, protože pro doménu byl vytvořen nový webhosting. Ten ale nefungoval, protože zprovoznění je podmíněno obdržením platby na účet Forpsi. Ke vší smůle jsem tohle harakiry dělal v pátek, takže peníze na účet dorazili až v pondělí. Technická podpora nepomohla, neporadila :-(. Výsledek byl nefunkčí odkaz domény celý víkend.
Ano je to hezké, že jste byl někdy omezen na nějakém webhostingu.
Ale podstatná část toho co jste vyprodukoval jsou stejné bláboly jako vám poskytují hostingy vám.
1/2 je zaostalá a druhá je čirý hate-speech.
Jako člověk co řeší technické dotazy lidí co u nás mají hosting vím, že všechny nespory se zakládají na neschopnosti vyjednávat. Naprostá většina zákazníků má problém, protože se snaží obejít problém, který vůbec neexistuje.
Vždy musíte kontaktovat hosting předem a domluvit si co chcete, pokud tomu neuděláte, tak je to čistě vaše chyba.
Jinak FOpen → Pouze blokované na PHP4 na PHP5 je už oddělena práce se soubory a spouštění skriptů, tak se blokuje pouze include z jiných stránek. Eval s tím nijak nesouvisí.
SSH a SCP poskytujeme stejne jako FTP za příplatek, takže máte na výběr.
Logování chyb dělá každý rozumný hosting, nicméně my ho nedáváme do home adresáře, takže na požádání zpřístůpníme.
Změna hodnot pomocí .htaccess – opět na domluvě, základní nastavení je mírně restriktivní, ale nijak vážně.
Rewrite a jiné directivy htaccess samozřejmě poskytujeme. Pokud zákazník chce domluvit rozdělení direktiv mezi virtualhost a .htaccess rádi mu posloužíme.
Safe_Mod už také nepoužíváme, nicméně open_basedir restrikce jsou pořád zapnuté a z důvodů hlavně práv k souborům, kdy nemůžeme zaručit, že si lidé nenahrají špatné pravomoci a vykrádání SQL účtů je příliš časté.
Ale opět pokud chce uživatel pracovat mezi svými doménami, nebo se svým druhým účtem tak se to dá domluvit.
No a pokud jde o to, proč to společnosti dělají? no je to jednoduché, pracují většinou s formou garancí a tudíž díry v bezpečnosti mohou způsobit větší škody, než odchod zákazníka co potřebuje špatně nastavený drupal.
no a kdyžtak na mckidney@jabber.cz
Měl bych takový námět pro hostéry – proč nenabídnout zákazníkům přímo volbu konkrétní verze PHP pro jejich projekty? Netuším, jestli to má nějaký reálný technický problém nebo se to nedělá z jiných důvodů, ale mohlo by to vyřešit velkou spoustu problémů.
(prosím, neregujte výčtem důvodů, proč to nejde a že to ví přece každé malé dítě proč to nejde, ale spíš napište, jak to zrealizovat nebo jestli jste se o něco takového pokoušeli)
Z vlastní zkušenosti vím, že u Onebit.cz lze řadu věcí řešit prostřednictvím podpory i přesto, že v „oficiálních“ parametrech dané položky neuvádějí resp. nejsou povoleny. Onebit je v tomto ohledu myslím jeden z nejlepších hostingů u nás i když i on má svou řadu chyb oproti diskutované zahraniční „konkurenci“.
Dobrý den,
můžete zvolit server jak PHP 5.3, tak PHP 5.2.x (safe_mode On/Off). U PHP 5.2.x je možné souběžně provozovat také PHP4 a to buď dle koncovky skriptu nebo na základě nastavení interpreta PHP4 pro konkrétní doménu/adresář. Volbu PHP4 již nedoporučujeme, přesto však je ještě některými klienty vyžadována.
S přáním hezkého dne
Ing. Petr Benešovský
ONEbit.cz
Všichni tady haníte .CZ hostingy a vychvalujete ty zahraniční. Zkuste si jednou vést firmu v ČR a v zahraničí – uvidíte ty rozdíly. Ceny za každou přijatou transakci, účtování položek u učetního, daně a všechny další různé poplatky. Zjistíte, že nežijeme v zahraničí a proto nemůžeme mít takové služby.
Hostgator a další jsou zajímavé hostingy, ale jsou s nimi obdobné problémy jako u nás (http://www.earnersblog.com/…mory-limits/ atd.).
Ta omezení jsou problém, ale proč by firma nemohla mít prostě vlastní počítač jako server? To přece může i fyzická osoba. A pokud podlehne svodům moru outsourcingu, dobře jí tak. E-shop s dalšími 150 stránkami na jedné mašině?!?
Jinak toho spojení socialistické omezení se tu kdekdo chytl, ale všimněte si, že všechno, co se tu řeší, jsou vyloženě kapitalistická omezení. A s těmi sirkami už jste to úplně otočili – za jakého režimu že se to likviduje SOLO? A tušíte vůbec, jaká šílená omezení jsou ve V. Británii – semeništi kapitalismu? Že jsou tam třeba příbory k prodeji od 18 let, protože jsou to prý zbraně?
Pánové, pánové… Já se (naštěstí) webovými aplikacemi zabývat nemusím, takže detailní znalosti o PHP nemám. Ale jak to tady všechno čtu, tak si začínám být jist, že administrároři (alespoň většinou) moc dobře vědí co dělají.
Pokud totiž chyba (popř. nevhodně použitá konstrukce) v jedné aplikaci může omezit nebo dokonce ohrozit jiné aplikace, tak je restrikce zcela namístě. Anebo byste dokonce chtěli aby vás neomezovala ani restrikce přístupu do paměťového prostoru cizího procesu? No, vy budete patrně programátoři jak bozi, vás bych určitě nechal programovat třeba operační systém.
Zkrátka, problém je podle mě v samotném PHP (jazyk + interpret). On by totiž něco takového (jako např. vkládání skriptů, které nejsou na serveru) vůbec neměl umožňovat.
Pokud nějaký webhosting sháníte, většinu je možné pořídit se zajímavými slevami. podívejte se před nákupem sem http://www.kuponslevovy.cz/kategorie-kuponu/internet-a-telekomunikace/ a ušetřete.