Kdyz sem s unixem pred nekolika desetiletimi zacinal, ptal jsem se starsich kolegu proc tomu tak je. Meli 1000 jasnych/zdanlive nevyvratitelnych argumentu. Nedej Boze, ze bych s nimi chtel diskutovat - umlatili by me knizkami!
Ale vlastne jsem citil, ze jsou si sami nejisti a ze ten chaos nema realne opodstatneni.
Takze diky za uvod clanku - 20 let si myslim podobnouhloupost - proste doslo misto na disku/v kombinaci s lidskou lenosti...
unix je chaos, ale nekdy je to i legrace
Ale byli si jisti, teda minimalne nekteri z nich. Ty ostatni to bylo potreba naucit tak, aby neco zbytecne nepos...li :-)
Ukladat ruzna data v opensource systemu muze skoncit totalnim chaosem, pokud se nedodrzuje nejaky system. Mysleno jakykoliv system.
Pro adminy vzdy platila zasada "keep it stupid simple" soucasne se zasadou "vzdycky si zvol system, a dodrzuj ho, dokud to jen bude mozne. Az nebude, pak peclive zvol novy, a opet, dokud to pujde, dodrzuj ho".
Hlavnim duvodem pro zmenu je IMHO virtualizace a kontejnerizace. Ve virtualizaci je trend jasny - zbavit se low-level utilit a tuny separovanych konfiguraku ve prospech jednoho a vseobjimajiciho systemd (ktery pujde jednou komplet nastavit + exportovat/importovat automatizovane a "zvenci" virtualizovaneho systemu) , a zjednodusit tak OS az na dren.
Obdobne v kontejnerizaci historicke rozdeleni disku jen zbytecne pridava na slozitosti.
Tomu aktualni snahy zbavit se historickeho standardu pro FS hierarchy odpovidaji.
Je to i generacni problem - mladi stary system neznaji a opravnene nechapou, komercni sfere kvuli virtualizaci a kontejnerizaci vyslovene vadi, a stari se proste snazi drzet zavedeneho a standardizovaneho systemu, dokud to bude jen trochu mozne.