O stavbě vlastního mailového serveru jsme tu měli několik seriálů, ten nejnovější seriál je od Michala Pastrňáka. Kdo zůstal dodnes na G Suite, ten asi nechce stavět vlastní řešení a hledá něco hotového. Pokud by chtěl někam přejít, mohl to udělat kdykoliv a může samozřejmě i teď.
No ale on ten důvod, proč být u Googlu z mailem mohl být kvůli návyku na snadné třídění a vyhledávání v mailech, který běžný IMAP neumí tak dobře. Např. v gmailu může jeden email mít více tagů, tedy patřit do více složek zároveň. Dobrý je také výpis emailů - vždy celá konverzace - to naprostá většina IMAP mailových klientů také neumí. Rychlé fulltextové vyhledávání může být také leckde jinde problém.
Část lidí nešla do vlastního serveru právě kvůli tomuhle. Ale pokud o to přijde, vlastní server nyní může být dobrá volba.
Já jsem dokonce i uvažoval, že bych právě kvůli tomu na gmail přešel.
Oprášit nějaké starší návody na to jak si to dát na vlastní server může být nyní dobrá příležitost.
28. 1. 2022, 09:39 editováno autorem komentáře
Nevím, nikdy jsem s tím neměl problém. Neříkám, že taková situace nemůže nastat, ale přijde mi, že s vhodně nastaveným filtrováním a tříděním pošty do složek ani nepotřebuju vytvářet stromy napříč více složkami, protože skupina zpráv spadající pod onu "konverzaci" tak jako tak skončí na stejném místě.
No ale v tom stromu hlavně chybí to co jste napsal vy, protože to je v jiné složce, složce send. Vidíte jen to co napsala protistrana a to navíc jen v jedné složce. Na každý email je možné jednoznačně zatřídit do složky, protože by třeba mohl patřit do více složek současně. Nemluvě o tom, že ručně se může email ocitnout ve špatné složce omylem a pak je k nenalezení.
Windows vůbec ve firmě nepoužíváme, což asi tady na fóru nebude úplně vzácný případ. Které programy pro Linux nebo ještě lépe multiplatformní zváldají zobrazit celé okno converzace? Thunderbird má na to addon co se jmenuje conversation, ale funguje docela špatně. Nejnovější odpovědi se často neobjeví. Claws-mail, sylpheed to také neumí. Když se mi nějaký email ztratí řeším to tak, že používám indexátor a vyhledávač přímo na server co se jmenuje "notmuch" a výsledek - tedy vlákno si zobrazím pomocí mutt. Notmach umí pěkně fultextově vyhledávat. Uvažuji že bych o tom napsal článek. Jaké jsou jiné možnosti?
Google má tak dobré webové rozhraní, že je lepší než většina nativních aplikací přes imap, které prostě už kvůli tomu imap zaspaly dobu.
Používáme Thunderbird + poznámky xnote, ale nejsme spokojeni. Claws-mail/sylpheed je rychlejší, ale nezobrazuje html v mailech a neumožňuje snadné vkládání html do odesílaných mailů. Maily na webu nebo v mutt (zobrazí výsledek hledání notmuch) jsou jen doplněk pro lepší fulltext vyhledávání a řazení nalezených mailů do vláken, který ale zatím používáme spíše výjimečně, když nemohu najít nějaký důležitý email.
Notifikace nepotřebujeme. Mail čteme až na to přijde čas.
Používám Evolution, který mi běží v Lubuntu 21.10 jako po másle a jsem naprosto spokojená. Vesele si tak i kalendářuju a fungují mi i Google Tasks.
Ale používám ho stylem "jako v devadesátkách" na univerzitě - složky na přijatou a odeslanou poštu a občas je zarchivuju. O tom, že je v podloží GMail, jeho třídění a konverzace, ani netuším a o dalších vymoženostech webového rozhraní ani nevím.
Kdo používá email hlavně soukromě, nebo té pošty nemá hrozně moc, tak je to fakt celkem jedno. Ale pokud je v archívu cca půl milionu emailů, které na sebe často navazují, mavíc se konverzace zapojuje třeba i více různcých lidí, vyznat se v tom už může být problém.
A problém je jak třídit emaily. Někdy může email logicky spadat do více než jedné složky. Kam ho pak dát? A když se dá email omylem do špatné složky, může se snadno bez rychlého dobrého vyhledávání úplně ztratit.
Když se netřídí, INBOX je příliš velký, když se třídí, emaily se špatně hledají.
Nepříliš zajímavá informace: po 30 letech s e-mailem (měla jsem ho téměř hned poté, co se stal komerčním) jsem dospěla k závěru, že třídění je nanic, nejdůležitější je dobré vyhledávání podle odesílatele a času. Jména jsem schopná si v důležitých věcech udržet jména v hlavě a nemarním čas přemýšlením, kam příslušnou zprávu zatřídit, je to prostě "ten mejl z minulého týdne od Nováka".
A když věc přestane být důležitá, putuje do archivu.
A když si k tomu e-mailu chci udělat poznámku nebo follow-up nebo barevné označení, Evolution to umí.
Mimochodem, tu poznámku v Evolutionu pokládám za geniální (pokud zrovna nepoužíváte elektronický podpis): zpráva je přes IMAP prostě downloadem a uploadem modifikována - je k ní dodatečně přiložen inline attachment s hlavičkami
X-Evolution-Note: True
Content-Description: Message Note
Jinak moje soukromá schránka má nějakých 7GB, pracovní asi 20. Ale třídění do složek nebo podle konverzací?
Je to rozdíl v ženském a mužském myšlení?
Používám na to v telefonu aplikaci DAVx5. Doporučuje ji i přímo Nextcloud a myslím, že se s ní i nějak integruje. Na Google Play je placená, na F-Droidu je zdarma, ale nemám problém jim ty peníze dát, zaslouží si je, funguje bezvadně. Člověk ji nastaví a zapomene na ni.
Taky hledám... Narazil jsem kromě Zimbry, o které jsem věděl, díky zprávě tady taky na Carbonio).
Pak jsem zjistil, že existují návody, jak přidat do NextCloudu vlastní mailový server.
A někde jsem zahlédl (myslím), že existuje verze NextCloudu přímo s vestavěným mailserverem (nemůžu to ale najít).
To by byla asi hezká varianta. Pokračuju v hledání.
...
Aha, tak tady to je: NextCloud Hub:
Mail: Nextcloud’s own email system that is integrated with Calendar.
15. 4. 2022, 10:26 editováno autorem komentáře
Díky moc za tenhle post. Ano, čekal bych to také tak a moc bych si to přál. Jenže za 11 let Google spolu s MS ukolébal spoustu lidí: Nabídl zdarma tak rozsáhlé a výhodné služby, že se spoustě lidem přestalo chtít (vyplácet) dělat to sami. V průběhu let taky řada řešení skončila.
Já jsem kdysi začínal na Qmailu, pak jsem používal Zimbru (to je mimochodem pořád zajímavé komplexní řešení pro vlastní server), zkoušel jsem různé "groupware" a FengOffice (když byl předchůdce ještě open source a vypadalo to, že udělá obdobu G Suite... už si to všechno ani nepamatuju, podobně jako názvy těch projektů ).
No a dnes.. moc možností kam lehce migrovat není.
LibreOffice sice píšou o možnosti používat ji online, u Zimbry netuším, jak to vypadá s lokalizací (předpokládám, že usnula před lety, nebo, že už není volně dostupná).
Je tu pěkné řešení od Synology, které je asi nejvíc podobné Google Workspace, ale zase to nejde použít na vlastním serveru a je třeba si koupit jejich storage + veřejná ip atd., no a pak třeba Only Office... atd.
Pro mne smutný příběh. Používal jsem free verzi Google Worskpace po mnoho let (pracuju jako self-employed) a teď se snažím rychle migrovat data pryč. Maily mám zálohované, ale třeba Google Keep je jiná kapitola.
Ale můžu mít vztek jen sám na sebe, že jsem se nechal ukolébat sliby o tom, že to bude napořád free. To jsem raději mohl rozvíjet nějakou open source alternativu a dnes jsme třeba mohli být jinde..