Ja sa tu nechcem teraz nejak ubuntu silne zastávať, alebo tvrdiť, že je technicky dobre vyriešené. Ale čo sa týka popularity, myslím, že čísla vravia jasne: http://distrowatch.com/stats.php?…
To je opět hodně obecné tvrzení – v čem je např. proti Fedoře nebo OpenSuSE podstatně dál v uživatelské přívětivosti? Ubuntu osobně nepoužívám, ale události kolem posledního vydání (potíže s ovladači, regrese, …) tomu nenasvědčují. Naopak ukazují snahu nadřadit „pravidelný termín vydání“ tomu, co pro mě Linux systémy znamenají – vydat SW až po odladění chyb a potíží. Navíc je tu snaha vnutit tuto filosofii i vývojářům všech součástí distribuce a případné problémy hodit na ně (Intel neměl včas ovladače, …).
Souhlasím s panem Xyz níže, že komunita kolem Ubuntu je v současnosti asi nejaktivnější. To ale (podle mě) neznamená, že „je oproti konkurenci v mnohém napřed“ ani to nevidím jako zásluhu tvůrců.
presne tak, to jak se Caninical snaží dodržet termín vydání za každou cenu, bugy nebugy, me dneska málem dohnalo k šíleství. Viz: http://forum.ubuntu.cz/…41456.0.html.
Myslím, že kdybych se moc snažil tak to nakonec rozchodím, ale jsem jen běžný uživatel a nějak sem si na to netroufal a navíc na to nemám cas a v mém okolí není jediný linuxák, který by mi případne poradil.
Doufám že ten nehorázny bug co nejdřív opraví.
PS: Kdyby byla možnost si zaplatit za pozdeji vydanou nezabugovanou verzy, nez mít zdarma zabugovanou tak si za ni klidne zaplatím. Widle nemám rád, Linuxun fandím, ale toto mě dostalo.
Podívej člověče, teď jsem zrovna resuscitoval komp, který po upgradu odmítal pracovat s USB, tiskárnou, skenerem a nechtěl se připojit k netu + xorg byl pohřbený jak černoch mezi 20-ti kuklux-klanama.
Nestalo se mi to nikdy na žádném distru. Nebo možná jednou, kde mi přestaly fungovat ati drivery a doteď to jede na vesa-fb.
Když jsem se tedy po vzoru Gentoo (a dalších distro s hezkými konfiguráky) podíval Ubuntu na zoubek, tak jsem se v tom nevyznal.
Ubuntu je uživatelsky přívětivé, dokud se něco nepos*** (to mu neupírám). Pokud jde ale něco do kelu, tak není mnoho horších distro na opravu, než je právě ubuntu.
Přesně, také jsem několik těchto distribucí vyzkoušel. Mám dojem, že jsou čím dál horší. A to se dříve za nejméně stabilní Linux považoval Mandrake.
Pokud by za to chtěl Canonical platit, tak by musel sakramentsky zapracovat na kvalitě! Jinak se spousta uživatelů vrátí k Mandrivě, Fedoře, nebo openSUSE. Případně si čmajzne „Widle“.
Stejně si myslím, že je nejlepší řešení nebýt líný se něco učit a používat originální distribuce a ne tzv. based, které jsou většinou nekvalitní rychlokvašky.
Takže buď GNU/Linux:
Debian
Gentoo
Slackware
nebo distribuce BSD:
FreeBSD
PC-BSD
Ostatní distribuce jsou buď nedoladěné, nebo silně specializované.
Nesmíš všechny soudit podle sebe. Je zajímavé, že všichni tzv. čmajzají widle a přitom má MS ročně obří zisky, za které by Linux žil miliardu let. Takže asi to s tím čmajzáním tak horké nebude a jsi jeden z těch, co rádi omílají tu už hodně vyčpělou mantru. Ještě začni tu o BSOD, tu si taky rád poslechnu.
Teorie je to hezka, ale bojim se, aby to v praxi nevypadalo takhle.
text z hlavnej stranky ubuntu
„Ubuntu will always be free of charge, along with its regular enterprise releases and security updates“
„Ubuntu core applications are all free and open source. We want you to use free and open source software, improve it and pass it on.“
len ci to dodrzia…
Podle mě je to celkem jedno, jestli Centrum softwaru pro Ubuntu začne nabízet i komerční software. Pokud ho viditelně oddělí od free a open-source, naprosto mito nevadí. Vždyť je každého věc, jestli chce platit nebo ne a nebude-li mu to vnucováno, nevidím důvod, proč se na Canonical zlobit, každý se snaží nějak přivydělat.
Používal jsem 9.04. Bez problémů. Upgradoval jsem na 9.10, nerozchodil jsem zvukový systém. (Pulse audio nebrat!) Takže zpět na 9.04, zákaz povýšení systému a nazdar bazar! Pokud chtějí začít všechno od 9.10 výš včetně prodávat, ať si klidně poslouží, mě to vadit nebude. Maximálně přejdu na Mandrivu, nebo něco jiného.
Přešel jsem z Mintu 7 (ten je postavený na Ubuntu 9.04), kde jsem měl taky problémy s pulseaudiem, na Fedoru. Ve Fedoře mi funguje pulseaudio hned od začátku bez problémů. Doporučuju vyzkoušet, dneska vyšla Fedora 12 final.
Taky v ní narozdíl od Ubuntu/Mintu není problém rozchodit na kartě ATI (Radeon HD 4300) 3D openGL v oknech se zapnutým compizem. Fedora má v repozitáři nové opensource ovladače na ATI dri-mesa-experimental – compiz s nima běhá líp než s proprietárníma od ATI a nemají na rozdíl od nich rozbitý indirect rendering, takže openGL může běžet i s kompozitním správcem oken (jako je compiz). Ty proprietární od ATI jsem měl v Mintu (sám je nabídl) a kvůli těmhle problémům jsem měl compiz vypnutý.
Platit za ubuntu samotne by mi nerobilo problemy. ALE! Ubuntu by musel byt operacny system ktory by bol predovsetkym stabilny, nepouzival vo finalnych vydaniach rozne beta verzie (GRUB 2), neotestovane riesenia ktore komplikuju uplne trivialne veci a pre laika by sa mohli javit ako zavazne chyby. (Kontrola dosku pri boote, pricom subezne nastartuje X server [ktory vas popripade vyhodi s recovery console] a disk sa teda neda mountnut po prihlaseni. Vysledok je biele pozadie [ak sa obrazok pozadia nachadzal na tom disku] a neskutocne pomaly system) Problemy s PulseAudio (ktore, priznajme si, este stale zcasti pretrvavaju) ani nebudem podrobne rozoberat. Na mrznutie zakladnych apliakcii a toolov gnome som si uz tak trochu zvykol (tie co beia sa nedaju vypnut a tie ostatne sa nedaju zapnut, hadze hlasku v tom zmysle ze sa nevie pirpojit na :0)
Ak vsetky tieto a aj ostatne bugy zmiznu, rad za ubuntu zaplatim
mne zase naopak v Ubuntu 9.10 konecne zacalo vsetko fungovat (PC Atom a Nvidia ION)
Za system sa asi platit nebude, to by sa neujalo, ale v spravcovi aplikacii by mohli byt k dispozicii aj platene programy. Ak vymyslia jednoduchy sposob platby a ak programy nebudu drahe, tak preco nie.
Budu platit za kvalitní služby, pokud je budu potřebovat.
A jsem ochotný dát dobrovolnou platbu za programy u kterých chci podpořit vývoj nebo odměnit autora.
Bylo by dobré mít možnost poslat dar přímo z instalátoru aplikací (synaptick centrum sw či něco jiného..) a aby bylo předem jasně stanoveno k čemu ten dar bude sloužit (odlišit peníze čistě na vývoj SW a odměnu autorovy)
Jinak hlavní výhoda Linuxu pro mě spočívá ve svobodné licenci a vyžadovat peníze za aktivaci, stažení nebo používání je nesmysl.
Pokud by měl být komerční uzavřený SW dostupný z instalátoru, tak jedině jasně označit nesvobodnou licenci a možnost takovýto SW blokovat nebo filtrovat.
SW pro windows nemá repozitáře a pokud někdo hledá SW, tak použije portál jako je stahuj, slunečnice a další, kde je většinou reklama a také možnost daný produkt koupit.
Problém těchto katalogů je, že sw ke stažení tam je často zastaralý (což ovšem v repozitářích distribuce také) a informace jsou často chybné a neuplné.
Výhodou je diskuze a recenze.
Hlavní problém tohoto je že to neřeší aktualizace SW.
Což u svobodného SW kde je možnost mít bezplatně poslední verzi všech programů docela zásadní problém.
Hlavní riziko v placení linuxu i jeho součástí (aplikace atd.) vidím ve svobodné licenci a tím i bezpečnosti tohoto řešení.
Jakmile si nainstalujete jakoukoli uzavřenou komponentu která bude komunikovat s internetem, tak nevíte co přesně dělá a co komu odesílá.
Jedině jí důkladně oddělit od ostatního systému a informovat třeba o možném sledování chování uživatelů v té dané aplikaci.
Já osobně používám windows a uzavřený nesvobodný SW, ale hlavní smysl a výhodu linxu vidím v této otevřenosti a bezpečnosti (ačkoliv nejsem programátor a věřím že i v otevřeném kódu mohou být sledovací nástroje, pořád se cítím bezpečněji než s programem který je ovládán a kontrolován pouze jednou firmou.)
PS: nepoužívejte skype ani gizmo, ale na volání Otevřený svobodný SW s protokolem SIP+ZRTP a na psaní XMPP+gnupg.
Svobodnému linuxu zdar :)
Zastavam nazor, ze jestli si mysli zastupci Ubuntu, ze ho muzou zpoplatnit, prosim. Nekde to vyslo, POSIXovy Mac OS X a lidi to kupuji i s HW. Kvalita je samozrejne nekde jinde, avsak cena take. Mame radu alternativ, muzeme se rozhodnout zda to ci ono, co nam vyhovuje.
Ja osobne jsem presel s Desktopama k Applu, se serverama na FreeBSD. Z linuxu. Posledni dobou jsem videl az moc hura zmen v kernelu a dle meho skromneho nazoru se linux primo zene do sveta komerce. Vydavat nejvice ovladacu za jakkoukoliv cenu, kernel boptna novyma ficurama, co jsou snad jeste v beta verzi a kazdou chvili nejaka bezpecnostni krpa. A stejnou moznost maji vsichni uzivatele Ubuntu. Najdou si dalsi distribuci a nebo pristoupi na nova pravidla. Ja uz si to snad jenom prectu na rootu :-D
Takze zase takova tragedie to neni, a kdyz to pomuze ke zlepseni a vychytani systemu -jadra, progs – proc ne. Pokud vsak v budoucnu vydelek z poplatku padne na uzavreny kontrolni SW jez bude plnit funkci jen aby nikdo nevyuzival ubuntu nelegalne, pak to samozrejme hranici s dobrymi mravy. Mozna se dockame i S/N na linuxu, to nema ted ani Mac OS X ;-)
Tak už prostě nebudu moct mávnout rukou a říct, je to opensource, je to v poho, nemusím se o to starat. Když mě někdo bonzne že používám kradenej SW, policajti můžou přijít, odvézt celej počítač, argument že to je Linux už nebude platit.
Musím si vést evidenci nakoupenýho SW a nainstalovanýho SW, počtu licencí, mít to v účetnictví..Plus nutnost komunikovat s autorama těch programů – upozorní, kdy končí platnost mé placené verze, nabízet nové a rozšířené čili odlišit od spamu.Když firma skončí, hledat si jinej SW (nebude to opensource aby to převzala další skupinu, či přinejhorším já sám)
..Jo Jo…čekají nás časy…
S placením v rozumné míře zásadě nemám problém, ale musí mi to něco nabídnout, nebo musím mít pocit, že jdou prachy na dobrou věc. Docela dlouho jsem kupoval Mandrake od QCM. Na dotaz ohledně finančních toků mi Ivan Bíbr odpověděl, že toho Francouzům posílají „docela dost“ a to mi od osoby v linuxové komunitě uznávané tak nějak stačilo. Z mého pohledu jsem za to zaplatil přibližně stejně jak za Windows, když uvážím, že Windows vychází co několik let a tohle jsem kupoval půlročně. Samozřejmě že peněz z toho ve finále bylo miň, protože tu byly co půl roku náklady na distribuci k zákazníkovi a dokumentaci. S Mandrake jsem skončil, když došlo k fůzím, vzniku Mandrivy a hlavně koketování s ročním vývojovým cyklem.
Ubuntu mi zatím nic takového nenabízí. Ubuntu One sice nevypadá nezajímavě, ale já mám Ubuntu na jedné stanici z několika a o oficiální možnosti instalace a provozu v jiné distribuci zatím ani vidu ani slechu.
Placený repositář? Super do první reinstalace systému, kdy budu muset buď sw koupit znovu nebo si to všechno dělat ručně jako teď. Navíc se úplně děsím toho, že kvůli maximalizaci zisku nebude Ubuntu v základu ani mp3, protože v USA …, a tak to raději budou chtít prodat všem.
Zatím mi ubuntu nenabízí nic, za co bych chtěl platit a třeba ty lisované média bych doma rád měl. Nechci si je nechat poslat zadarmo a jen jim dále prohlubovat rozpočet. Onehdy jsem na Root.cz viděl zprávičku, že někdo ze Slovenska objednal větší množství médii, která dále přeprodává s tím, že prachy Canonicalu pošle. Nechce se mi řešit poštovní/bankovní poplatky na Slovensko. Škoda, že něco takového u nás neudělá třeba zase QCM, Root.cz, … . Zkušenosti, eshop i dobrou reputaci mají … .
Ja celkom nechápem, o čo autorovi ide? Prečo ten bombastický nadpis a reči o konci sveta?
Je snaď spoplatnená nejaká súčasť systému, ktorá je doležitá na jeho fungovanie? Kôli tomu, že za 50GB miesta si niekto popýta 10 dolárov by som sa veľmi nestresoval. Canonical nieje google s neobmedzenými diskami a nemá zisky z reklám, ktoré by mu pokryli náklady. Ubuntu One nieje v žiadnom prípade esenciálne pre fungovanie systému. Podľa mna už to, že tam dávajú 2GB zdarma je vychádzanie v ústrety užívateľom. A že v package manageri by sa malo za niektorý sw platiť? Prečo nie, nie všetok sw pre linux je zdarma a keď mi ho dajú do rozumného toolu, budem len rád, že keď ho budem potrebovať, budem to mať rýchlo poriešené.
Ja by som sa skôr bál, že keď už EU drbe do MS za ich sw, tak začne drbať aj do linuxových distribúcií, za to, že majú predinštalovaný prehliadač a ako napr v prípade ubuntu – ubuntu one. To je potom cesta do pekiel…
OpenSource přece není o tom, že ‚je to zadarmo‘. Jsem plně pro placené verze distribucí, dokonce to považuji pro další vývoj OpenSource za nezbytné. Důvody jsou minimálně dva:
- Krytí nákladů na vývoj (a propagaci).
- Pro řadu institucí není cena za sw důležitá, důležitější jsou garance (byť hodně abstraktní). A pokud mám něco zadarmo, nemůžu nic požadovat. NEdiskutujte na toto téma, toto je prostě skutečnost.
Pokud se tedy OpenSource chce dále rozšiřovat, musí prolomit ono zadarmové tabu. Já vím, je SLED, SLES, RHEL, …, ale to jsou řešení pro velké firmy. Naprosto však chybí krytí obrovského prostoru mezi zadarmovým světem a těmito ES řešeními – svět domácností a malých ‚ouřadů‘ – SOHO. SOHO svět si žádá pružnější přístup, než např. SLED, ale také lepší připravenost pro onoho slavného Běžného Frantu a delší dobu podpory než poskytují zadarmové distribuce. Osobně zatím vidím nejlepší potenciál placení právě v prodloužené podpoře.
Osobně ale Ubuntu nemusím, mě je bližší KDE a OpenSUSE ;-)
Doufam ze se mezi placenym softwerem zacnou casem objevovat komercni hry.
Jen by me zajimalo, jak bude technicky vyresene, abych pri reinstalaci systemu mohl znovu nainstalovat uz zaplacene programy bez opetovneho placeni. Pokud by tohle nebylo vyreseno, necekam, ze by to melo uspech.
Pokud bude Software Center nabízet komerční aplikace, tak jakou to má souvislost se zpoplatněním samotného OS? Vždyť neexistence kvalitních komerčních aplikací je jedna z věcí, která je Linuxu vytýkána. Pokud budou mít vývojáři možnost takto jednoduše distribuovat svůj komerční SW, tak to bude dobře pro obě strany: uživatel se jednoduše dostane ke „kvalitní“ aplikaci a vývojář bude nucen tu aplikaci opravdu kvalitně napsat, aby se vůbec prodávala.
S tím souhlasím. Nadpis článku je rozhodně zavádějící. Ubuntu je a vždy bude zadarmo. Cesta, kdy bude vytvořen speciální repozitář s komerčními aplikacemi – takový UbuntuStore se mi naopak zdá jako zajímavá možnost a šance získat nějaké peníze na vývoj Ubuntu jako takového a samozřejmě i pro vývojáře daných aplikací. Ale pozor, nerad bych se dostal do pozice uživatel Maců, kdy je placený doslova každý prd – no offence, vždy to musí být jen takový „bonus“.
UbuntuOne je určitě dobrá cesta, kdy vlastně neplatíte program jako takový, ale spíše službu, což je systém v Linuxovém světě poměrně etablovaný – navíc určitá funkcionalita UbuntuOne je k dispozici zdarma a navíc tato aplikace není pro Ubuntu nikterak stěžejní, tzn. pokud ho nebudete používat, nepřipravíte se o žádnou funkcionalitu systému, která by byla k něčemu nezbytná, a tak to má být.
Jinak UbuntuOne jako takové podle mě trpí několika nedostatky – chybějící KDE klient a omezení pouze na Linux, tedy chybějící multiplatformnost, kterou jiné produkty, jakou např. už zmiňovaný DropBox nabízejí.
A je to právě argument ceny, který je jedním z nejviditelnějších a nejpádnějších důvodů proč na Linux přejít nebo lépe, proč koupit nový stroj bez operačního systému z dílny Microsoftu.
S tím nemohu souhlasit – pokud někdo používá Linux jen proto, že je „zadarmo“, tak to rozhodně není příliš šťastné.
Nic v životě není zadarmo a u distribucí Linuxu platíte minimálně časem, který je třeba věnovat do naučení se, jak s ním pracovat.
Linux používám pro možnosti, které mi nabízí, svobodu, bezpečnost a z řady dalších důvodů, ale rozhodně to není jeho cena – to je jen taková příjemná třešnička na dortu :-)
ano plati to, avsak tomu nemenovanemu drahemu majoritnemu systemu od nemenovanej zlej firmy :) predsa len na naucenie musite venovat menej casu, ta ma nikto nepresvedci o opaku. Unixove systemy su aj tak zlozitejsie. Keby Linux mal iba jednu distribuciu, tiez by to platilo, ale to z principu nie je mozne, a tak v kazdej z distribucii sa iste veci robia inak.
Ale no tak, takové scestné poznámky. Mluvíme právě o ubuntu – školím lidi v několika OS. včetně ubuntu (edubuntu). co se učení týče s používáním ubuntu a i její primitivní administrací mají lidi mnohem méně problémů díky právě klikátkám pro stahování aplikací. aplikace jsou přehledné, nastavení je také přehledné. Co se windows XP a vista týče – tak lidé s ním měli jen problémy a neuměli je sami vyřešit. s ubuntu si poradí obvykle klikavě a intuitivně – což mě na linuxu občas i překvapí – jedná se o lidi ne s IT oboru (studenti medicíny práv, učitelé tak i doktoři, právníci , úředníci… i běžní frantové :D .
Pokud by v Centru softwaru pro Ubuntu byla navíc sekce s placenými aplikacemi, tak je to podle mě dobře. Pokud o to někdo má zájem, tak bude rád že to bude moct koupit/do té distribuce dostat nějak jednoduše. A pokud o to někdo zájem nemá, tak si to nekoupí. V zásadě pokud ta komerčnost bude v rozumné míře (kdy to nebude moc otravovat lidi co o komerční věci nemají zájem), tak s tím nemám problém. Odrbávání toho že „Ubuntu bude vždy zdarma“ v tom nevidím, Ubuntu přece bude zdarma i nadále. Že si půjde koupit věci, které by do toho zdarma dát vůbec nemohli, to není špatně.
… by mi az tak moc nevadilo, uznavam ze vyroba SW je drina a delat pak podporu necemu co vam nevydela by se asi nechtelo nikomu. Pokud by byly zpoplatneny nektere aplikace, tak by mi to nevadilo. Pokud by ovsem byla zpoplatnena distribuce linuxu, tak si myslim ze je to proto proudu a proti srsti uzivatelu. Navic co se tyka zpoplatneni aplikaci, proc ne ale nesmi to udelat jak by to udelal majkrosoft, napriklad tim ze zpoplatni OpenOffice, nebo jine nepostradatelne programy. To by bylo zase jen ryzovani zlata. Zpoplatnil bych ty aplikace, ktere jsou fajn, ale clovek se bez nich dokaze obejit a normalne fungovat.
Já bych zpoplatnění uvítal. Rozumná míra komerce může jenom prospět a přitom i ponechat svobodu nejrůznějším OSS politrukům.
Je to krásně vidět na enterprise distribucích. Protože za ně zákazník platí, je jejich kvalita špičková. Když se vedle toho podíváme na komunitní distra – Ubuntu, OpenSUSE, nekorporátní Mandrivu atd…je to otřes – kvalita tragická – nestability, nedodělky, v jednom kuse zbytečné narychlo splácané verze…Výjímkou jsou pouze kvalitní stabilní Debian a CentOS, který je klonem enterprise distra…ty se ale k nasazení na desktop typického uživatele příliš nehodí…
Kéž by bylo kvalitní placené distro, které se stane zajímavým i pro komerční výrobce a je pro něj důležitý zákazník už na světě…
Mozno pre Ubuntu skusaju iny model – napr. Fedora je neplatena pred-verzia pre Redhat, ktory je plateny. Tuto sa zase skusa ze system aj so zakladnymi aplikaciami bude zadarmo, ale niektory soft alebo sluzby budu stiahnutelen dodatocne za peniaze a budu sa kvoli jednoduchosti ponukat v spravcovi aplikacii. To sa mi paci viac.
Ubuntu one je nejaka novinka? Podobne reseni ma napriklad LinuxMint (ubuntu derivat) je tam uploader do 2GB zdarma pak placeny…Nehlede na to v porovnani s dropboxem, dropbox funguje na 100% narozdil od zminovane Ubuntu sluzby…Platit za Linux kdo chce muze platit za podporu a dostane OS ktery mu pojede …V ubuntu se nic takeho nedeje prijde me ze zacina byt pouze o itnegraci programu a peknych bublinach ale podpora HW je snad verze od verze horsi…Myslim ze kdo citi potrebu v dnesni dobe muze klidne Linuxu venovat financi kolik chce…a cpat tam nake programy ktere budu platit (tudiz by museli byt uzavrene) by vedlo k tomu ze tam nebudu nic nebo vse s reklamu? dekuji -ne …penize do linuxu? =podpora komunity..napisu sek a je to
Tak název článku se mi zdá dost zavádějící. Mám stále Ubuntu 9.04, tekže nevím co všechno mě čeká v 9.10, ale Ubuntu podle mě bude vždycky zadarmo. A pokud si budu moc koupit místo na UbuntuOne, nebo koupit nějakej „vyjímečnej“ software, tak jsem jedině pro. Pokud někde běží počítač s mejma datama, tak se to platit prostě musí a pokud někdo chce peníze za jeho program, tak pokud vždy bude nějaká „zadarmo“ alternativa, tak nevidím problém. Titulek „zpoplatnění Ubuntu“ mi připadá, že by člověk měl platit za Ubuntu, to se mi zdá jako nesmysl. A pokud to tak bude, od Ubuntu odejdu. Tímto článkem mě Root zklamal.
Dle mého názoru, dokud bude Ubuntu získávat peníze např. z prodeje komerčních aplikací, bude to pro Ubuntu jen dobře (uživatelé získají snadnou možnost nákupu a instalace uzavřených aplikací – dnes docela problematické), případně služeb – správa serverů na technologii Ubuntu pro firny, nebo již zmíněný UbuntuOne. Pokud by se ale Ubuntu vydalo cestou např. Mandrivy – prodávání vylepšených krabicových verzí s aplikacemi, které lze stáhnou z internetu a následně zkompilovat a dobastlit i do Free verze, bude to velký problém a volání po forku.
Pokud to nejde (nebo se to kvůli tomu musí překompilovávat a vyrábět vlastní balíček což uživatel nezvládne), pak to už zavání nekalou praktikou, při použití jednoho produktu (operačního systému) ti vnucují jinou službu (diskové místo od konkrétního poskytovatele).
Ach jo,
to je zase nazor z kategorie „uplne zbytecny“ provedeno formou „sokujici zjisteni Blesku“. Ubuntu nebude zpoplatneno. To, ze budou k ubuntu doplnkove sluzby a nich nektere budou zpoplatnene je vec, na ktere linux stoji celych 10 let co jej pouzivam. Dosud jsem zil v domneni, ze byznys model „system zdarma, platime za nektere extra sluzby, ktere primo vyuzivame“ nemuze nikoho prekvapit. Evidentne jsem se mylil.
Jedine trochu „prekvapeni“ muze byt snaha integrovat do instalace programu i proprietarni komercni aplikace a udelat z nej obdobu appstore. To neni zadna cesta ke zpoplatneni ubuntu, ale prijemne zlepseni komfortu ubuntu.
Achjo, panu Cernemu musi Ubuntu hodne lezet v zaludku, kdyz vypusti takovyto paskvil …
Model, kedy základ je zadarmo a služby a špecializovaný softvér spoplatnené považujem za optimálny pre synergiu financovania Linuxu. Základ – OS, internetové aplikácie, kancelársky balík, široko používané ďalšie programy ako je spracovanie a správa fotografií, jednoduchý dizajn vychádzajúci z profesionálnych aplikácií financované z grantov. Pri zdrojoch, aké má na fondy EÚ, USA, Čína, a vôbec, pod záštitou OSN môžu tvoriť základné duševné vlastníctvo celého ľudstva, najlepší príspevok tých vpredu zvyšku sveta, aby nevznikali dilemy, z čoho vyfinancovať softvér pre rozvojové krajiny. A že je otvorený, talenty z celého sveta môžu pracovať na cibrení tohto základu. Veď samotný Linux funguje na základe kolektívneho konsenzu pri generovaní kernelu.
Na tomto základe je veľký priestor na „krabicové“ aj jednoúčelové aplikácie, ktoré môžu fungovať s rovnakým obchodným modelom, ako súčasný byznis založený na všetkých možných windows positive softvéri.
imho je to super.
1.) uzivatele budou mit snazsi nakup softwaru
2.) linux bude zajimavy jak pro vyrobce softwaru, tak pro spotrebitele, protoze to bude jednoducha cesta, jak dostat software az zakaznikum pod nos. svobodny software to urcite neohrozi, pokud ho nebude ubuntu casem nejak znevyhodnovat proti placenemu. hodne placeneho softwaru = paradoxne popularita mezi uzivateli.
3.) uzivatelum na linuxu nejvice chybi prave podpora pro placeny software na ktery jsou zvykli, takze pokud vznikne na linuxu velky trh, velke spolecnosti zacnou portovat svuj software na linux a tim bude mit linux mnohem vetsi uspech.
Tenhle clanek neni nic jineho nez FUD, nebudu jej proto ani komentovat. Je VELKOU ostudou redakce, ze jej nechala projit a publikovala jako „zpravu dne“.
Na prostest proti takovemu svinstvu, ktere lze povazovat za takrka ukazkovy priklad negativniho marketingu, me tady do konce tydne nikdo neuvidi.
Ubuntu mi je jinak ukradene, ale co je moc, je prilis.
Tedy pánové, nějak rychle jste zapomněli na GPL. Ubuntu prostě nemůže být v základu zpoplatněno! Samozřejmě je tu hrozba, že se do „zpoplatněné“ části bude přesouvat víc a víc softwaru.
Ad instalace koupeného po přeinstalaci – snad dostanete doklad o uzavření kupní smlouvy a pak ať si dodání produktu zařídí prodejce, jak chce. Proč není v ČR Google Market (takový jako repozitář) s placenými aplikacemi? Protože kvůli 0,99 USD se nevyplatí ta kvanta papírování a znovu-poskytování produktů… A taky máme štěstí, jinak by v tom byl za chvíli guláš virtuálních kšeftů a nikdo by neměl záruku na vlastnictví ničeho.
Keby neexistovali slobodne aplikacie na upravu videa (ako napr. Avidemux) alebo zvuku (ako Audacity), ani by som sa o tuto oblast nezaujimal. Ako sa poznam, davno by ma odradil fakt, ze by som za pouzitelnu komercnu aplikaciu z tejto oblasti musel platit (alebo hladat nejaky crack). Inymi slovami, neoslovila ma jednoduchost instalacie, ale fakt, ze aplikacia je zadarmo aj so svojou dokumentaciou. Preto, aj ked sa zjednodusi instalacia komercnych aplikacii a budu zobrazene popri svojich slobodnych ekvivalentoch, silne pochybujem, ze ma to oslovi.
Predpokladam, ze akurat tak vzniknu repozitare na cracky, ktore si lahko budete moct pridat do Synaptic-u. (To by bolo celkom psycho, keby balik s crack-om mal dependenciu na originalny komercny software :P, taka tragikomedia)
Tiez si myslim, ze nadpis clanku patri tak do Noveho Casu a trafil uplne mimo. Skor ako paranoidne hypotetizovanie by bolo zaujimave citat nazor ludi z Canonicalu, co tymto krokom chcu dosiahnut a pre koho budu spoplatnene aplikacie zo software store urcene. Pre mna urcite nie.
Karmic nemam, ale zaujimalo by ma ci funguje sudo aptitude remove softwarestore?
Důvod, proč používám takřka výhradně svobodný software, není ani tak to, že je většinou dostupný zdarma, jako hlavně možnost ho studovat a upravovat.
Docela ochotně bych zaplatil za software, jehož licence by mi sice neumožňovala jej šířit, ale dostal bych jej se zdrojovým kódem a směl bych si jej pro své účely studovat a upravovat. Prostě taková „poloviční GPL“. Co myslíte vy?
stál tolik co Windows, nikdy to nezaplatí náročnost vývoje a to ze dvou hlavních důvodů:
– Malý podíl na trhu znamená málo platících zákazníků.
- Velké plýtvání lydskými zdroji při vývoji Linuxu, protože všichni pracujou paralerně na tom samém s odlišnostmi pro několik distribucí, které jsou sobě navzájem konkurencí.
za samotny os z nejakych linuxovych distribuci bych opravdu neplatil aspon v dnesni dobe kdy ani zadarmo se jeste zadna distribuce v domacnosti dobre neprosadila aspon ubuntu v te hype vlne se dari a valcuje ostatni distra dohromady vzate.
zadne linux distro nepouzivam jen zkousim kdyz vyjde nejaka nova verze, ale k tematu nebylo by pro mne problem zaplatit nejakych symbolicky sto nebo mozna o neco trochu vic v rade par stovek za lisovane medium s os pak nejake s manualy v podobe pdf a aspon nejakou kratkou prirucku na prikazy do terminalu v jazyce kdeby se distribovali, to by bylo pekne :) vim ze samotne organizace co vyviji ty distra nektera maji nebo aspon meli moznost posilat ty media zdarma a v cesku jsou i obchody kteri prodavaji ty media ale chtelo by to neco oficialnejsiho a pohodlnejsiho.
Zpoplatnění Ubuntu je podle mě blbost, protože by se zřekli své vehementně propagované „filozofie“: http://www.ubuntu.cz/…tu/filozofie
Takže zpoplatnění bych spíše čekal všude jinde než tady.
Na druhou stranu, peníze je jedna z posledních možností, která by dokázala Linux zvednout na výsluní a prosadit ho. Ale myslím si, že pokud už chce někdo přispět, tak si koupí DVD s Ubuntu, nebo jejich trička, hrníčky,… a nebo prostě pošle peníze. Protože když začnete lidi do placení nutit, tak platit nebudou a spíše utečou k jinému distru, které na tom bude těžit. Já Ubuntu používá už delší dobu a díky tomu, jaký je to operarční systém, tak jsem taky přispěl. Nesouhlasím s tím že je nějak extra pokrokový nebo extra stabilní oporti jiným distrům, ale nabízí celkem slušný poměr mezi novinkami a stabilitou.
Naprosto s vámi souhlasím. Vždy mě udivuje přístup a představy některých lidí, od kterých slyšíte (nebo čtete) například že:
…komunita (rozumějte, oni) přece udělají to či ono…
…je skvělé, že na tom může pracovat tolik lidí po celém světě…
…to by museli se museli hodně zlepšit, abych za to platil…
Prostě „oni“ mají pracovat (nejlépe ve dne i v noci) samozřejmě kvalitně a ze všech sil (kdo to má jinak používat), aby „on/ona“ měl veškerý software, který potřebuje zdarma. No a za nějaký další software, který nutně nepotřebuje můžou chtít nějaký poplatek, ale musí být malý, jinak by to bylo hrozně nemorální.
Vždyť tohle je tak nehorázný a arogantní postoj, že jestli se stane většinovým a bude mít tendenci rozřiřovat se do jiných oblastí, tak se jako společnost máme na co těšit. Je také zoufalé jak se v rámci tohoto devalvuje pojem „svoboda“.
Zdar a úctu k druhým lidem, tj. i k jejich práci.
Nech si spoplatnuju aj tak im to nikdo nekupi ked tam bude tolkoto problemou: http://www.abclinuxu.cz/…/show/282870
Jak už jsem napsal, za takovou kvalitu.......?!
Ani zadarmo, natož platit. Napsal jste to velmi výstižně. Díky kvalitě to není cesta k zpoplatnění, ale spíše k zpopelnění.
Asi by bylo lepší mít méně distribucí, ale kvalitních. Takovými šmejdy se GNU/Linux jen kompromituje. Nebo je to snad něčí záměr.....?!
Chtěl jsem plnohodnotný Debian, ale nejsou na něj v Debianu nějaké ovladače intelího hardware. Jsem s tímhle distrem silně nespokojen, vadí mi absence rootovského účtu a su, sudo je neplnohodnotné, což se projevuje tím, že je schopno vytvořit adresář a ten pak není schopno vymazat s hláškou „nemáte práva roota“. + v celém distru spousta problémů s multimédii: nemožnost nainstalovat mplayer (tluče se s balíkem ubuntu-desktop) jakási pochybná verze Audacious (neumí korektně přehrát .mod y) a další problémy. Soprry, tohle je i zadarmo drahé.
Jakmile budou ovladače na můj hardware v Debianu, tak na něj přecházím. Pokud bych měl za něco, co není plnohodnotný linux, ještě platit – to raději placenou verzi SuSe nebo něčeho podobného, co funguje.
Derivát Ubuntu Linux Mint těmito nedostatky netrpí – su a roota normálně má. Kromě toho je už v základu slušně nastavené a obsahuje flash, kodeky, sdílení přes sambu hned funguje (stačí v nautilusu vybrat adresář a „Nastavit sdílení“) – prostě hodně uživatelsky přívětivé. Repozitáře Ubuntu jsou s Mintem kompatibilní, takže cokoliv z nich jde nainstalovat.
Jenže pořád tam bude ubuntu-desktop, vylučující instalaci (fungování) naprosté většiny programů z oblasti multimédií, ale i např. DOSBoxu a mnoha dalších, protože instalace knihovny libGL.so.1 je podmíněna odinstalací tohoto balíčku = likvidací základu grafického prostředí distribuce.
A pokud tahle nekompatibilita balíčků nějak jde obejít, tak to není nikde rozumným způsobem popsáno.
DOSBox jsem na Mintu provozoval, šel nainstalovat z repoziráře Ubuntu jaunty a používat úplně normálně. Asi jste udělal nebo děláte něco špatně.
Já jsem si Mint tak nějak rozbil, když jsem připojil repozitář karmicu (9.10 – tedy novější Ubuntu, než s kterým je Mint 7 kompatibilní (9.04)) a instaloval z něj nové verze různých důležitých knihoven jako libc6, jen abych si vyzkoušel nové Midori 0.2 (takovou blbost). libc je jedna z vůbec nejkritičtějších věcí v systému a nejde pořádně udělat downgrade. I po odinstalování Midori a odpojení repozitáře karmicu mi při pokusu o downgrade na původní verzi chtěl odebrat prakticky celý systém – je to ale dynamicky linkované, tak to snad má jít jednoduše nahradit tím původním, ne? No, zřejmě z nějakého důvodu ne.
díval jsem se na závislosti mezi dosboxem a libgl.so.l a žádný konflikt tam nevidím:
(9.10)
http://packages.ubuntu.com/search?…
http://packages.ubuntu.com/karmic/dosbox
(9.04)
http://packages.ubuntu.com/search?…
http://packages.ubuntu.com/jaunty/dosbox
Prostě může se to rozbít a jestli se vám APT začal chovat taky divně, asi je něco špatně. Já teda taky nechápu, proč mi nešlo downgradovat libc6, když žádná závislost nebyla porušena. Na fóru psali, že to prostě nijak normálně nejde.
Roota si v Ubuntu muzete rozchodit: sudo passwd. jinak sudo bash by snad melo vyjit na stejno.
Blbuntu-desktop asi muzete odinstalovat, to bude asi meta-balik. Pak si nainstalujete ruco to, co doopravdy potrebujete.
Jinak pokud se jedna o ovladace z jadra, muzete si do Debianu dat novejsi jadro, treba ukradnout z Ubuntu, pokud nepojede, tak zkompilovat z Ubuntich zdrojaku. Take muzete zkusit pouzivat Debian testing. Spousta lidi s tim je spokojena, i kdyz se obcas neco pohnoji, docasne zmizne nejaka aplikace atd. S Ubuntu se to ale stava take, treba mi mesic segfaultovala Arora.
Jenom poznamenám (třeba to někomu ušetří reinstalaci):
Debian jsem zkusil nainstalovat – stáhl jsem si z debian.org 1. CD lennyho (o kterém stránky tvrdí něco jako, že je na něm vše potřebné k nainstalování a ostatní jsou doplňující) a naivně si myslel, že z toho jednoho CD i bez připojení k síti nainstaluju plně funkční systém (tak, jako jsem nainstaloval Mint). Debian se nainstaloval, ale jenom základní systém a nepovedlo se mi vůbec pak rozchodit síť – tak jsem ho odinstaloval, protože byl prostě nepoužitelný (bez složitého hrabání se v nastaveních, jenom aby chodilo eth0). Předtím ve virtualboxu jsem lennyho nainstaloval s připojením k internetu a fungoval dobře. Takže pokud nemám všechny ty CD, tak je asi připojení k netu během instalace nutné.
Co mate za sitovku? Ja mel stejny problem, musel jsem z druhe konzole vyhodit modul 3c59×, vytvorit tusim soubor modprobe.conf a v nem parametry pro ten modul, znovu natahnout a pak to jelo. Problem je, ze tenhle modul nejak neumi spravne nadetekovat medium a musi se mu to natvrdo nacpat. Vyzkouseno minimalne se dvema ruznymi typy sitovek pouzivajicich tenhle modul. Mam tu porad jeste tenky Ethernet a s timhle modulem to porad chce jet po UTP. Mozna mate podobny problem, kdy se sitovka inicializuje zpusobem, ktery na vasi siti nechrochta.
(odpovídám i dalším, aby z toho nebylo megavlákno)
1. Aptitude tam nespustíte, respektive když ho spustíte pod sudo, tak se to kousne při nutnosti zapsat soubory do adresářů, kde je vlastníkem root. Když spustíte grafický instaler, tak to vyžaduje jako součást instalace libGL odinstalaci ubuntu-dektop a některých dalších pro systém klíčových komponent. Pokud by tam byl plnohodnotný root tak by se to dalo řešit nějakým alias (mplayer také hledá potřebné knihovny ve více adresářích), ale takto se to asi řešit nedá.
2 sudo passwd pochopitelně umím, problém je v tom, že když v normálním linuxu zadám v konzole su, tak všechny následující programy mají automaticky práva roota, zatímco tady zřejmě ne – alespoň podle hlášek, co to háže.
3. Pokud se to podaří vyřešit tak, že by potřebné ovladače síťovky (kvůli kterým tam muselo jít ubuntu) zkousnul Debian, tak přejdu na ten, pokud ne, tak k úplně jinému distru (třeba placená verze SuSe nebo jiná).
4. Do samostatné instalace něčeho takového, a na problematickém železe, bych se sám nepouštěl, svěřil jsem to firmě specializované na linux. Debian jsem na neproblematickém železe (starší Pentium II 256 MB RAM) nainstaloval bez větších zádrhelů (vyjma asi dvou špatných souborech na DVD – odmítly se nainstalovat, protože nebyly v pořádku kontrolní součty).
5. Rozhodně je systém s takovými problémy hned na samém začátku, neumožňující spustit pro linux klíčové programy jak v oblasti videa, tak hudby, naprosto nevhodný pro začátečníky.
V porovnání s mplayerem je xine shit, stačí porovnat vizuální kvalitu přehrátí identického video souboru, z hudebních programů tam jede jen Audacious – a u něho ubuntu verze mrší mody (přehrává je asi 5 násobnou rychlostí); jiné hudební programy, jako xmms, amarok i několik dalších, havarují s hláškou, že nemají knihovnu libGL, a implicitní hudební programy jsou zcela nefunkční – nutí mě „sestavovat playlisty“, „vytvářet kolekce“, ale já chci vybrat soubor a přehrát (jako v tom Audacious, klasickém xmms nebo na win třeba ve winampu).
Já alespoň mám jakousi šajnu, že to, co se tam děje, je výsledek idiotství sestavitelů distra, nikoli „špatnosti linuxu“. Zcela nezasvěcený začátečník udělá asi závěr přesně opačný.
Lidé, kterým by se mělo raději „nadělat do ruk a nepustit k vodě“, jak říkával můj dědeček řemeslník, by se vůbec neměli pouštět do sestavování distribucí, a už vůbec ne distribucí pro začátečníky. Právě takoví totiž stojí za značnou rozšířeností názoru, že „linux je nevhodný pro desktopy a pro domácí použití“.
1. Jste si jisty, ze potrebujete ubuntu-desktop? Neni to metabalik, ktery tam neni nutny, pokud si nainstalujete vsechno, co potrebujete rucne?
2. Ja mam na eeebuntu a mel jsem na Xubuntu rozchozeneho roota. Pouzival jsem su uplne stejne, jako ho pouzivam na ne-sudo distribuci, treba kdysi na Gentoo a jiz dlouho na Debianu. Nikdy jsem si nevsiml, ze by mi na nejakem Ubuntu nechodilo su, jak ma. Problem byl akorat v tom, ze graficke programy si stezovaly na Xubuntu, ze nemuzou najit display 0:0 nebo neco takoveho (u eeebuntu ted nevim). Jinak konzolove programy se chovaly, jak se od nich cekalo. Nehledal jsem, co ta hlaska znamena, ale cekal bych, ze to je jen nejaka kokotina.
…a jestli to náhodou nefunguje právě proto, že to je placené :-). Já myslím, že to je právě indicie, že by zpoplatnění některých distribucí (i pro SOHO segment) Linuxu jako celku velmi prospělo.
Mimochodem, když máte takové problémy, tak proč čekáte a proč rovnou nejdete do té „placené verze SuSe nebo něčeho podobného“?
Nehnal jsem se do vlastní instalace, protože je to instalace na relativně atypickém železe, navíc ne standardní – z DVD/CD mechaniky, ale z USB a netu. Narazil bych na tisíc a jeden problém, které jsou pro odborníka denní chleba, zatímco já bych musel i k pro něho trivialitám spoustu věcí googlit nebo jinak studovat (a ty triviality se mnohdy hledají hůř než nějaký speciální problém, alespoň takovou mám zkušenost). Chtěl jsem tam Debian, ten tam údajně nejde, protože nemá ovladače na vestavěnou síťovku, zatímco odvozené Ubuntu je má. Debian jsem chtěl proto, že na něj přecházím poté, co mi Mandriva začala vnucovat KDE4 a pár dalších věcí, které se mi prostě nelíbí. Na stolní počítač jsem si ho nainstaloval sám a jsem s ním v pohodě, instalace proběhla bez nějakých zásadních zádrhelů a celý systém se mi podařilo za nějaké dva dny dopracovat prakticky zcela k obrazu svému. Na tom Ubuntu spousta věcí nejede, chová se divně, nestandardně, programy zatuhují do nutnosti resetovat počítač atd., prostě věci, které jsem naposled viděl na Win 98. Jakžtakž použitelné to je, i tenhle příspěvek z toho píšu, ale pokud tam nepůjde zavést programy, které chci, tak chci přejít k nějaké úplně jiné distribuci.
Mé požadavky: mplayer (+ mencoder), něco, co přehraje MP3, OGG, MOD (+příbuzné), GIMP, TeX (český) – vč. prohlížení .ps a .pdf, internetový prohlížeč, nejlíp Firefox, OOo – používám jen na čtení dokumentů, ne na jejich tvorbu, pochopitelně mc + nvazující konzolové aplikace.
…no, je pravda, že pokud máte hodně nestandardní železo, tak by vám možná nepomohly ani ty placené distribuce.
A když si tak uvědomuju, tak na univerzitě máme právě Debian, který instaluje a konfiguruje banda profíků (a to nemyslím ironicky). No, a asi třikrát přestalo fungovat minimálně celé GUI (přesněji to těžko lokalizuju) díky tomu, že jsem (asi nepředpokládaným způsobem :-) psal něco ve VIMu – takže vždy reset.
Takže ono si asi nevyberete… asi nejvíc záleží jak, kdy, kde a co si v dané distribuci vzájemně sedne nebo nesedne, protože naopak s Ubuntu (na stejném železe) kolega žádně takové problémy nezaregistroval. A vámi uváděné aplikace provozuje taky celkem bez problémů (tedy ten TeX jen anglicky).
Stručně a konkrétně.
Linux či distra nejsou zadara, ale poskytována dnes bezplatně pod nějakým business modelem.
Můj (náš) případ:
Servery SGI + Linux.
Firmy outsourcované pro provoz HW a OS (operačního systému) (disková pole, zálohování, optimalizace výkonu, bezpečnostní certifikáty…) platí velmi vysoké částky za distra (Novell, Redhead ..), aby se dostaly ke klíčovým informacím a mohli OS na serverech provozovat.
Jen tak mimochodem, určitě jste zaznamenali, že i MS má období, že s tímto modelem občas zauvažuje, ale radši nechá „v domácnostech“ běžet nelegálně jejich SW. Je pod tím rovněž skrytý business model reklamy zadarmo ;-), a tak pro domácnostem ani nezasahují, protože MS ví, a určitě to má dobře prozkoumané, že se to vyplatí.
..ale pochopil sem, že se platí za prostor na disku někde v prdeli (v internetu), což je placení za službu a ne za SW a za nějaký volitelný fičury, na který to nejezdí, takže bysem asi nebyl hysterickej. A měl sem za to, že opensource SW znamená, že sou k dispozici zdrojáky a každej si to může zkomilovat a užívat zadara, což se podle mě nevylučuje s tim, aby předžvejkaný binárky byly za nějakej rozumnej peníz, blb jako já ocení, že se s tím nemusí patlat a nějakej dříč na druhym konci drátu bude mít aspoň na pivo.
na fóru ubuntu se dovíte, že spoustě lidí zlobí grafika, v minulé verzi to byl intel a teď je to nvidia a ati. Nejde to nastartovat. Těm šťastnějším nejde grafika přes dual head, a přes hdmi.. jde snad dvěma třem :).
Není moc vhodná doba na to, říkat, že by se mělo platit, možná někdy v budoucnu..
K tématu: neslyšel jste někdo něco jako, že ubuntu je pro lidi a vždycky bude zadarmo? Mám dojem, že se to na stránkách ubuntu najde stále…
jo, že bude zdarma je třeba tady:
a tady
http://www.ubuntu.com
„The Ubuntu promise:
Ubuntu will always be free of charge, along with its regular enterprise releases and security updates“
Tohle mě zajímá. Shuttleworth investoval do toho sestavování balíčků miliony dolarů. Nemůže za ty prachy někdo ten vydaný SW vyzkoušet, než ho pošle do světa? Představte si, že by MS vydal Windows, které instalaci nelze nastartovat. To by bylo řevu, tisk by MS rozcupoval, a ztráty by šly do miliard. Ovšem protože Ubuntu je open source, tak je to skoro předpokládané chování systému :/