Kdysi jsem se s ním pral, neúspěšně, od té doby to k plné spokojenosti řeší wicd. Jinak bych toto povídání skousnul někde na blogu, ale článek, nebo nedej bože recenze KDE 4.3? Dozvěděli jsme se, že KDE 4.3 v OpenSuse funguje, ale že ještě nejsou repozitáře, že v KDE 4.3 máme nějakou info ikonku v trayi (ta už je tam ale nějaký ten pátek, nyní tam pouze visí permanentně) a že karty v KDE 4.3 fungují a jsou bezva. Vskutku zásadní informace a vyčerpávající test desktopového prostředí. Co takhle zmínit novinky oproti 4.2, porovnat stabilitu, stav KDE aplikací atd.? Těch pár informací týkajících se tu prostředí, tu distribuce je pojato velice povrchně a že by KDE 4.3 byl konečně použitelný KDE 4.X desktop z nich nevyplývá ani náhodou. Ano, použitelný je, přinejmenším pro mne, používám ho denně od 4.1 hned na několika strojích.
Thinkpad T43p, oSuSE11.1 + KDE Factory (v tuto chvili defakto Kde4.3): NM pouzivam delsi dobu, prepinani profilu eth siti podle toho kde jsem je vyborna vec pro NB. Jen mne stvalo, ze pridany profil byl videt az po relogu. Minuly tyden jsem po delsi dobe updatnul a NM mi zmizel ze spodni listy jako plasmoid a zjevil se v systray. Pro mne lepsi zabira to min mista. Pak ale prisel dalsi update, rozsirily se nastavovaci moznosti ale prestalo mi to nabizet wifi. Ted jsem NB asi tyden nepouzival, tak nevim ci tu chybku opravili.
V Kubuntu s KDE 4.2.x byl v knetworkmanageru problém s připojováním k WiFi sítím šifrovaným WPA. Lze to obejít nainstalováním nové vývojové verze, kde už je to opraveno (link na repozitář si teď nevzpomenu, ale google určitě pomůže, tento problém se hodně řešil), nebo upgradem na KDE 4.3, kde už to funguje OK.
Doporucuju nahradit programem wicd. Ten mi funguje narozdil o KNetworkManageru naprosto perfektne. Staci pridat so /etc/apt/sources.list deb http://apt.wicd.net jaunty extras. a pak jenom apt-get install wicd a vse se provede vcetne odinstalace stareho network manageru.
So 4-kovym Managerom nemam problem. Ranne verzie za moc nestali, pouzival som 3-kovy Manager, ale teraz je to uz perfektne. Ma ale jednu chybu, co vysvetlim neskor, anjprv k tvojmu dotazu.
KDE4.3 pouziva PolicyKit a defaultne myslim je, ze nedovoli uzivatelom pripojit sa na wifi. Takze treba sa pohrat s nastavenim PolicyKitu v KDE ovladacom centre a potom cez ovladacie centrum alebo ikonu Manageru v tray-i musis nastavit wifi, predtym nez sa budes chciet pripojit a tiez sa ta kwallet opyta na heslo pred nastavenim a pred pripojenim. Ak mas wifi nastavene, kliknes na ikonu Managera a kliknes na nakonfigurovanu siet a si pripojeny.
Mozes dat tail -f /var/log/NetworkManager a vidis, co sa deje.
Chyba NetworkManaera, je ta, ze po kazdom update KDE musim znova konfigurovat wifi siete, ktore som mal pred updatom nastavene.
Byl jsem svědkem velice smtné příhody zřejmě souvísející se stejným problémem.
Kamarád si koupil nový notebook (HP) a rozhodl se, že zkusí nějaký Linux, že ho už (placený) software od MS nezajímá. Tak požádal dalšího kamaráda, který s tím má víc zkušeností (pracuje v IT), aby mu to nainstaloval.
Tak si stáhli poslední(!) Kubuntu, nainstalovali, dorebootovali a … PRD. Ten network „manager“ kolem sebe vidělo hodně wifi sítí, ale připojit se nedalo ani k jedné. Ne, nebyly všechny zaheslované/zašifrované.
PS: přeinstalovali na Ubuntu, ale hlavně, kamarád už si nechal rozdělit disk a připravuje instalaci win XP …
PPS: zda to Ubuntu ty wifi už bylo schopno připojit teď nevím.
No, to rozhodně smutné je stejně jako tvůj příspěvek. Linux je postavený na komunitě a pokud se dostane uživatel do situace, kdy mu nikdo nedokáže pomoct, je to problém. Uživatele vracejícího se k windows plně chápu. Newbies nás potřebují a jsou na nás závislí. Problém je, když něco selže ve vývoji. Pokud předtím něco fungovalo a pak to přestalo fungovat, je to hodně špatně a je to věc, se kterou stále doufám, že se budu častěji potkávat ve windows. Pokud se něco takového stane, jdu mezi komunitu, abych zjistil, co a jak. A očekávám pomoc, ne příspěvky tohoto typu, které vytvářejí pro BFU vizitku linuxu jako něčeho pro vrcholné programátory.
Podle mě podobnost KDE4+ a nových MS Win spočívá především ve filosofii protlačení co nejvíce „efektních grafických frajeřinek“ do základů designu produktu. V světle KDE4+ orientace GNOME představuje formu „grafického minimalismu“.
Dokonce při používání KDE4+ a nových MS Win mám stejné potíže (především rychlé unavení očí a obtížnější čitelnost). S OS X nemám zkušenosti.
1) tvoje nejvetsi chyba je, ze si myslis, ze jedine derivat Debianu je spravne. Je to tvuj subjektivni nazor a je mylny. Ja napriklad jsem naopak rad, ze tomu tak neni. Protoze s Debilanem jsem z pohledu BFU spokojen nebyl. Jeho nelogicnosti (jako ze update neni update ale jen sestaveni updates a opravdovy update dela upgrade, ktere je jiz dlouho ostatnimi distry pouzivano jako upgrade distra na vyssi verzi, dale dpkg (fuj-zlom-si-jazyk-fuj) aplikace pro nastavovani vseho mozneho – chapu, napred existoval drake-package-manager=dpkg a pak pribyly funkce .. nebylo nacase prejmenovat ?? proboha co ma package manager spolecneho treba s nastavenim displeje ?!?!). Mam debilan na PDA a kazdou chvili se divim, kdo vymysli ty lzi, ze je to user-friendly. oSuSE dotahuje usefriendly opravdy, ne jen reklamnimi kydy jako xBuntu. Napr. nastavovani HW v Yastu je pro bezneho uzivatele jednoducha lahudka.
2) KDE3 (ackoliv vychazeji puvodne z CDE) se snazi podobat windows – lepereceno to umoznuji – coz je vyhoda, protoze neni problem uzivatelum vymenit windy za linux a skoro to nepoznaji. Dej jim Gnome a udelaji vzpouru.
Sam windows rad nemam (z pohledu „jako ze je to OS“), ale jejich W2k/XP GUI uznavam, je ergonomicke.
Na Gnome mne neskutecne stve, jak se tam plytva desktopovym mistem. Nebo lepreceno, v okne aplikace zbyva mene mista na vlastni cinnost, protoze kolem butonu a list je nechutne siroky prouzek prazdnoty (a jak jsem tak cetl, chteji odstranit ikonky aby ziskali misto, coz je ergonomicka hovadina, ikonky urychluji praci s aplikaci). Jedine aplikace, co to trochu vylepsily, jsou veci od Mozilly, ale tam zase trpim kvuli jinym hovadinam (napr. vyber aplikace ktera mi ma otevrit prilohu = posle mne to do adresaru ! Proboha, to si mam jako user zjistovat, jak se jmenuje a kde ja umistena ta aplikace ?!?!).
KDE4 se snazi predbehnout windows a zaroven najit svoji cestu. Nekopiruji je. Ostatne Aero vzhled a mnohe afekty Vist nejsou dilem MS. Nektere veci naopak MS sproste oprasknul z rane faze vyvoje KDE4 a compizu.
Článek je primárně hodnocení live CD openSuse s KDE4, toho KDE4 je tam tak 50% odhadem. Článech se tak nevyhnutelně roztáhl do šíře místo do hloubky a nijak nevybočuje z řady povrchních článků které se zastaví na několika málo stále dokola omílaných tématech – plasma, vzhled (Oxygen?), rychlost WM.
Snad jediné místo které pozitivně je zmínka o (ne)funkčnosti Bluetooth. Ale zase, chtělo by to více do hloubky, detaily, konkrétní příklad, screenshot.
Zajímavé, kolik článků (a diskusí!) se vysloveně zasekne na rychlosti kompozitního WM. Zvláštní, s tímhle jsem nikdy problém neměl, ani v 4.1.x ani 4.2.x. Pravda, na všech 3 mašinách mám nVidie (7200, 8600GT a 250GT). I stabilita OK. Plasma má lepší výdrž, než má měl poslední dobou Kicker pod KDE3.
Může mi někdo definovat pojem „větší omalovánky“? Proč a v čem jsou KDE4 větší omalovánky než KDE3? Hodně barev? Výrazné pastelové barvy? Přeplácené ikony? Ani jedno není problém změnit. Ani jedno by určitě ale nemělo snižovat rychlost jak naznačujete, maximálně tak snížit váš estetický prožitek. Narážíte na plazmoidy? Nemusíte si je tam dávat stejně jako jste nemusel používat Superkarambu s KDE 3.5. Rozlišujte mezi hodnocením tématu – pak ale uveď jeho jméno a proč jste nezvolil jiný – a hodnocením vlastního desktopu.
Mimochodem, mě se Oxygen také moc nelíbí, z důvodů naznačených výše, nicméně stačí vhodné téma (QtCurve, Plastic) a KDE4 jako by KDE3 vypadlo z oka.
Problematika Flash, USB disk a Ext4 do článku primárně o KDE4 nepatří.
Jinak s v odstavci věnovanému Flashi máte hned několik chyb a nepřesností. Téma flash by bylo na samostatný článek. Jen naznačím, DRI nemá s akcelerací videa nic společného, k tomu slouží technologie Xv. Pokud něco, tak DRI (3D akcelerace) dokáže spíše video zpomalit, hlavně u starších driverů pro starší HW (open driver pro starší radeony). Nicméně, Flash stejně nedokáže Xv použít, ani žádnou jinou, i když podporu Xv tvrdí na stránkách. Bylo to již několikrát probíráno ve fórech. A z DRI už nemá užitek žádný. Pokud vám (zjevně) nejede Flash jak má, pak chyba je někde jinde. Jak říkám, téma na hutný odborný thread v poradně nebo pokud problematice skutečně rozumíte, pak na speciální článek.
Co mě by na článku o KDE4 zajímalo: – funkční Strigi (nejlépe ten starý dobrý postavený ještě nad CLucene a ne nad Nepomukem)
– integrace kontextového vyhledávání (ie Strigiho) kde to jen jde (Konqueror, Dolphin, Open File Dialog atd) plus specializovaný klient (Kerry?)
– lze použít i jiný search engine (Beagle, jak, přes Kerryho)?
– už funguje kontextové vyhledávání v Kickoffu? Kickoff z KDE3 na to potřeboval funkčního Kerryho, ale ten KDE4 nefunguje (padá) takže mám obavu že ne, leda že by už to šlo přímo přes Strigiho. Podrobnosti, podrobnosti, podrobnosti!
– proč mi Kickoff nenachází to co Krunner, nemají stejný engine? Proč ne? Kickoff z KDE4 dokonce nenajde ani to co dokáže Kickoff z KDE3. Ostuda. (chyba jen v Mandrivě?)
– lze pohodlně nastavit vlastnosti mountovací parametry jako to bylo možné u KDE3? takový ten user friendly dialog kde si zadáte např jméno mountu, kódovou stránku (velmi zásadní pro FAT FS), async a další flagy.
– jak je na tom náhrada za media:/ protokol? přes ten se šlo dostat na zmiňovaný důležitý dialog.
– místo jednoho démona – kded – má teď KDE4 hned několik – kdeinit4, kded4, klaunch – může to někdo osvětlit?
– nějaké technické podrobnosti ohledně KDE realizace kompozitního WM? Jak se liší od Compizu. Využívá Xorg technologii AIGLX? Glutene? Něco jiného, vlastního?
– lepší se vlastnosti Konqueroru jako správce souborů nebo už to s ním odpískali?
– KDE4 má vylepšené souborové operace, konečně podporuje merge copy! Všimnul jste
si? Tohle byl velký nedostatek KDE3. Jen Krusader to měl specificky opravené.
– posvítit si na další technologie v akci – phonon, solid, nepomuk. Přináší už nějaké sutečné end user výhody nebo jsou to stále zajímavé perpektivní frameworky čekající na reálné využití, až si jich vývojáři ostatních komponent a aplikací všimnou.
Už konečně platí že tato verze KDE4 pokrývá veškerou funkčnost KDE3? Pokud ne, pak stále nelze KDE 4.x.x označit za další stabilní verzi následující za KDE 3.5.10. Váš článek mi odpověď nedal.
Hmm, hned jako první screenshot je Gimp. Je v to nějaký záměr?
Omluvte mě prosím, jsem tak trochu frustrovaný z těch rychlopečených článků založených na několikadenním používání čerstvé verze KDE. Chtělo by to nejspíš někoho kdo má blízko k vývoji KDE :(
Mno USB mounting tam patri, mne osobne KDE widget na USB veci sere. Chybi tam mount. Mam otevreny Krusader, menim v usb haldu flashek a nemuzu je mountit na 2 kliknuti jako v KDE3.5 . Volba „spusteni aplikace po vlozeni“ je pro jednorazovou cinnost, ne pro hromadnou. Ja osobne mam defaultne „nedelat nic“ a volim si sam co chci .. je ten mount tam jaksi chybi .. grrr
Tak použij tenhle vylepšený applet http://www.kde-look.org/…vice+Manager?… podporuje aspoň automount.
oSuSE 11.x ma dvojku Beagle/Kerry defaultne .. a je to vec kterou hned vypinam a zahazuji. Nemam pro to pouziti a zdrzuje mne to. Ale to je moje subjektivni volba, kazdy potrebuje neco jineho.
Kickoff – nepochopil jsem, proc se sere na bezny desktop. Ma velky vyznam pro male displeje (napr. Netbooky, MID, ..). Ale proboha kdyz mam 1680×1050, tak si samozrejme ihned zapnu stary zpusob menu, protoze staci jet mysi a rozbaluje se mi to pres krasne velkou plochu a jednim klikem to pak vyberu. Kickoff je jebacka s rolovanim v malem okenku. Na velkem displeji NEERGONOMICKE.
Ale ostatni veci .. spoustu z nich se zmenilo, nejde do KDE4 vnucovat stare veci z KDE3. A tam jeste do toho moc nevidim.
Bohužel článek je opravdu slabší a celkem zkazil mé nadšené očekávání způsobené slibným nadpisem. Přikláním se k tomu, že vzhledem k tomu, že 4.3 už je opravdu široce použitelná, tak by to chtělo pořádnou recenzi s popisem použitých nových technologií aplikací a hlavně Plasmoidů, srovnáním se starým KDE 3.5.x a možná i aktuálním GNOME. Vím, že už před nějakou dobou něco podobného vyšlo na ABCLinuxu, ale přece jen od verze 4.0 se toho dost změnilo. Také by se mi líbil seznam nejoblíbenějších KDE aplikací a jejich momentální stav co se týká konverze (kvality a použitelnosti) pro KDE4.
Také bych se chtěl přimluvit (vím, že už se to v diskuzích párkrát objevilo) aby obrázky v článku po kliknutí na náhled byly větší a pokud možno třeba v PNG a ne tento rozmazaný JPG hnus. V takových případech opravdu nemá smysl klikat na náhled, když je výsledek takto tragický.
ale neeee .. jen ze sveho okoli (kde nekteri kolegove maji visty) vim, ze stabilita stoji za starou backoru .. hlavne na noteboocich .. uznavam ze win7 jsou zcela jinde .. proste uz to (defakto nedavno) konecne doladili .. asi jako kde4 .. fakt v tom nevidim rozdil .. :-D
PS: kazdy at pouziva co mu vyhovuje. Ja mam linux s KDE3 na desktopu uz pres 4 roky a od te doby jsem v pohode. Nenervuju se nahodnymi zahadnymi chybami aniz bych se dozvedel proc. Neresim je 6× restartem nebo reinstalem (Windows).
Proste se kouknu do logu nebo co to napsalo na konzoli a VIDIM PROC. A proste se to napravi a funguje to dal.
Pravdou je, ze nepotrebuju zadne silenosti, krome klasickych cinnosti typu inet, dokumenty, media (poslouchani a koukani) .. si zpracovavam nahravky dokumentu z DVBT a podobne .. takova mala prace s multimedii, vse pekne v GUI, userfriendly. Spolehlive, bez nahodnych „neco“. Kdyz si vzpomenu na trapeni se softy k DVBT pod windows .. fuj.
A vubec .. uz maji win7 vic nez jednu plochu ?!?! :-P
V článku bylo napsáno že když se něco nahraje na usb, tak to chvíli trvá než se to dokopíruje přestože je to označené jako dokončeno. Rád bych se zeptal proč si myslíte že za to může kde4? Jsem si jistý že na kde3 mi to dělalo taky a že je to jedna z „výhod“ linuxu které mě pravidelně štvou :-)
Nevím jestli jde o tentýž problém jako v KDE3, ale kdysi jsem podobným způsobem (s Kubuntu Edgy) přišel o data a na launchpadu se dočetl, že
> i spoke to the maintainer earlier
> this is a side effect of moving to dbus, and will be fixed in kde4
https://launchpad.net/…/comments/11
Víc jak dva se sešly se dvěma roky a jak je vidět, skutek utek. Nejsem programátor, ale v dnešní době, kdy na desktopu máme vrtící se okna a nevím co ještě, tak nelze udělat blbou notifikaci „počkejte – disk se synchronizuje“? Nechápu.
Nevíte někdo prosím, jak přimět z XP-ček tiskárnu HP business Inkjet 1000 tisknout černobíle, když hlásí, že má příliš starý (dlouho neměněný) žlutý inkoust? Nastavit černobílý tisk nepomáhá a jediný způsob, který jsem našel, je tisknout z *ubuntu 9.04. Ten zahlásí, že dochází inkoust a vytiskne.
Tak jen doufám, že s originálními ovladači od výrobce na tom nebudu stejně, jako v XP :(
Bluetooth – funguje ponekud podivne, nutno pouzivat nastroje urcene pro Gnome.
PIM – funguje podivne, temer nemozne spolehlive synchronizovat s Palm Treem.
Porad spousta otravnych drobnejsich nedodelku.
Zlate KDE 3.5.10. Doufam, ze bude jeste zit hodne dlouho. Ten popisovany mutant me jen otravuje a pripravuje o cas. Dobre tak jako experimentalni prostredi na hrani. Bohuzel.
1. start, 1. pad …
porad slycham, ze nejaky software je „stabilnejsi“ nez predchozi verze (aktualne treba Opera 10 beta xxx)… co to ale je – „stabilnejsi“? – tim autor teto myslenky vlastne rika „porad to pada, ale mene nez predesla verze“. to je opravdu hezka vizitka softwaru. ja, jako uzivatel, sem precejen zvykly na to, ze software nepada, a ze stabilita je naprostou samozrejmosti.
KDE 4.x si strcte nekam… operu taky… o jen „stabilnejsi“ nemam zajem!
Tak to je chyba někde mezi židlí a monitorem, protože mě to ještě od rc1 nespadlo !! Stabilnější to určitě je, protože kicker mi padal celkem pravidelně. Jestli tomu chcete dát ještě šanci tak zkuste smazat složku ~/.kde4 a jestli to ani pak nepůjde, tak je to spíš chyba distribuce než kde4. Vy si snad vážně myslíte, že by vývojáři vypustili software, který běžně padá při první startu?
u KDE by me to prave moc neprekvapilo (vydani nestabilniho SW)… vzpomenme si na KDE 4.0 :)
ostatne podobne je na tom i zminovana Opera – 9.5 az po 9.61 to padalo jak zraly svestky… a take si s tim nikdo nelamal hlavu
a ano, asi mate pravdu, ze sve asi udela i distribuce, na druhou stranu – GNOME mi jede out-of-box stabilne v kazdem distru. proc by melo mit KDE nejake vyjimky „ze za to muze distribuce“?
Ne nechápu.. Pohřbili projekt který byl slibně rozjetý, místo toho napsali from the scratch něco co ještě dlouho nebude mít na předchozí verzi.. A ad srovnání.. Nemáš pravdu. To že to přepsali od základu je jen blbost vývojářů a myslím že na to pro koho je to konkurence to vliv nemá.
Ze zvědavosti, ač VELICE spokojený uživatel Mintu jsem NAOSTRO vyzkoušel Suse s KDE 4.3 z Live CD a musím říct, že mě zklamala hlavně nedodělaná integrace s OpenOffice. Když otevřu textový soubor který je uložený v Dolphinu, tak se mi trhaně naskladá okno Open Office… Hnus. Okna se otevírají trhaně. Vše je pomalé… Zlaté Gnome – tam vše funguje RYCHLE,STABILNĚ,KVALITNĚ,PLYNULE…Vzhled KDE 4.3 je velice vydařený, ale vše funguje kostrbatě.
Tak to neni problem KDE ani SUSE, ale spatne nastavenyho / detekovanyho ovladace grafiky. Spis bych zkusil upgradovat nebo downgradovat Xorg nebo sestelovat xorg.conf (pouzit konfigurator sax2). Mne na notasu (driver radeon) beha akcelerovanej desktop o neco rychleji nez v KDE 3.5 a zda se mi dokonce(!), ze i stabilita KDE 4.3 je o neco lepsi.
kdy se KDE vymani z tech detskych a pestre barevnych ikonek? v 3.5 to byl extrem, ale kdyz na to tak koukam, oni se toho proste nevzdaji ani v nove verzi. (na screenshotech je patrny taskbar, jehoz ikony pusobi jako pest na oko do celkove decentniho vzhledu oken)
kdy deti prenechaji design opravdovym designerum?
PS ja vim, nemam se co vyjadrovat. kdyz se mi to nelibi, nemusim to pouzivat… omlouvam se tedy za vyjadreni sveho stvaveho nazoru
nemam zas takovy problem s alkoholem :D … a obavam se, ze i kdybych byl zrovna na kary, tak me prave ty pestrobarevne ikonky budou vic desit, nez ty „fleky“.
a jelikoz casteji s pocitacem pracuji strizlivy, tento problem ani neresim :) z KDE 3 i 4 proste boli oci, barevna sladenost ve vychozim nastaveni je vrchol nevkusu… jo, byvaly casy, kdy mi bylo 15 a sve Windows 98 jsem chtel mit co nejbarevnejsi… tem casum uz je ale davno konec, a me se libi decentni, jednoduchy a cisty vzhled.
Co takhle dat si strizlivejsio WM a KDE ignorovat ? Je to VASE volba. Vyhoda linuxu je, za ma volbu. Kdo chce omalovanky da si je tam, kdo nechce, da si neco jineho. Nechapu proc se kolem KDE4 zvrhava debata jako by to mel byt pristi JEDINY desktop tohoto OS. To nejsou windows, kde musite prijmout jedinou variantu. :-D
hmm a Gnome sa sprasit neda? kazdy si nastavi farby ake chce… mne by z tohto tiez oci boleli tak asi po 10min prace..: http://dl.maximumpc.com/…reenshot.png
Tyhle narky opravdu nechapu, kazdej si preci muze stahnout a nastavit skin, jakej mu vyhovuje, pripadne si vyrobit i vlastni atd. Skinu a temat je spousta. Spis by se mela resit nefukcnost nekterych funkci i aplikaci, pripadne to, proc nekde zmizely napriklad volby, ktery byly uz v KDE 3.5. Celkove mne zatim KDE4 pripada spis jako funkcni downgrade (teda mimo samotny plasma desktop a jeho funkce).
Primlouvam se za clanek na toto tema. Ve verzi 4.x se kompletne zmenila logika nastaveni a vyjdu-li z informaci clanku a vlastni zkusenosti, tak poradne nefunguje nikde s vyjimkou Gnome. Oficialni dokumentace k bluez 4.x pro jistotu neexistuje, takze clanek na dane tema od nejakeho uspesneho hackera by byl vice nez zadany.
Mě kdebluetooth4 funguje, možná vám pomůže výpis závislostí obexftp-0.23-r1 obex-data-server-0.4.4 bluez-4.39 kdebluetooth4 mám vývojovou verzi, verze 0.3 mi nefungovala
Umí to odesílat a přijímat soubory, párování, prostě základní funkce. Procházení složek na mobilu nefunguje, protože není kio_slave bluetooth, ale jde to obejít http://www.kde-look.org/…h+files+open?…
Já ovšem stejně používám blueman, umí zatím toho víc.
Nevím, jsetli jsem takový exot, ale docela mi chybí KIO SLAVES, prostě v konqueroru napsat smb:// a dívat se do widlí sítě, bluetooth:// prohlížet zařízení apod. Nevíte náhodou někdo, jestli to bude ještě někdy napsaný? V Amaroku jsem nepřišel na to, jak setřídit skladby, pořád nejde nakonfigurovat seznam skladeb a pod. A Kaffeine pořád není zdaleka tak komfortní, jako 0.8.x… Tedy to vše na M2009.1 upgradovanou na KDE4.3
a) kio slaves tam jsou a fungují, smb:// mi funguje, bluetooth moc nefunguje, jak je napsáno o pár příspěvků výše. Možná vám něco chybí nainstalováno (což je divné) projděte všechny balíky co mají v názvu kio a kde a zkuste je nainstalovat
b) amarok moc nefunguje, to je jedna z mála věcí na čem se většina shodne :-)
c) pro zajímavost jsem zkusil vývojovou verzi kaffeine, za ten rok co jsem ji zkoušel naposled je tam vidět docela pokrok, ale pořád je nepoužitelný. Já už jsem dávno přešel na smplayer, umí všechno co kaffeine 0.8 plus dost věcí navíc.
KasBar je už vyloženě mrtvý projekt, tipoval bych tak 6 let. Podle screenshotů bych tipoval, že je to možná podobné tomuto http://www.kde-look.org/…C1+with+peek?…
Je to sice mrtvy projekt, ale v 3.5 se stale drzel. Ten stask se zda byt pekny, vyzkousim , dekuji. Tenhle windowmaker like styl prepinani oken se mi zda byt idealni uz jen proto, ze se rychleji orientuji podle ikonky a nezabira jinak lepe vyuzitelny vertikalni prostor na monitoru…
Windows se ke KDE4 má asi tak, jako Trabant ke čtyřtaktnímu motoru – podobně, jako můžete znásilnit Trabant čtyřtaktním motorem, můžete nacpat KDE4 do Windows. Netuším, kdo dnes přináší „novátorské intuitivní ovládání“ – jestli patříte k těm, kteří chtějí revoluci v UI každé dva roky, tak KDE asi nebude ta pravá volba. :-)
Taky ve windows nejde tak jednoducha vec jako nastavit klavesovou zkratku pro maximalizaci okna. IMHO v tomhle je KDE nejlepsi co se UI tyce (snad kazda KDE aplikace ma v settings nastaveni klavesovych zkratek, plus jdou nastavit globalni shortcuty, na tohle maji skutecne dobre UI guidelines).
Neznam jiny prostredi, kde by to slo takhle jednoduse. Treba u gnome zavisi od aplikace, napr u dia se edituje soubor v ~/.dia. Typicky IDE-oidni software jako Eclipse, Komodo IDE, Qt Creator s tim nemaji problem.
Rekl jsem si, ze je cas KDE 4.3 vyzkouset. V tomhle momente mam zaply Fluxbox nez se KDE prelozi (bezne pouzivam KDE 3.5) a nejsem si jist, jestli u toho Fluxboxu nezustanu. Je takovy cisty, jenom mu nektere ficury chybeji (nejvic mne stve ze se fullscreen-nuty aplikace od-fullscreenuji kdyz zmenim plochu nebo prepnu pres Alt-Tab).
IMHO mne prisel clanek celkem OK, protoze mi odpovedel na otazku, jestli je uz cas KDE 4.x vyzkouset ;-)
Když mělo vyjít první KDE čtverkové řady, hodně jsem se na něj těšil. Jakmile jsem měl možnost si jej vyzkoušet (SUSE, Mandriva) přišlo velké zklamání. Už od začátku to byl úplně jiný systém, který měl s původním KDE dost málo společného. No a tak přišel čas porozhlédnout se po jiném nějakém desktopu. Vyzkoušel jsem Antiko, Fluxbox, Window maker, dwm, Ion, a par dalších. Nakonec jsem zakotvil u EvilWM a upřímě, tenhle minimalista mě velice nadchl…
Krome toho, že jej aktivně používám, také studuji jeho zdrojáky. Mám v plánu si do něj přidat podporu pro JPG, PNG formáty, editaci klávesových skratek a interpreteru Lua v němž by bylo možno tvořit applety na plochu, popř rozšiřovat jeho vlastnosti. Tak uvidíme. Zatím tvořím jednoduché aplety v Gambasovy (který je na takové věci značka ideal), žel bohu chybý mu jednak přímá vazba na WM a jednak GUI vytváří buď na základě QT, nebo GTK – což se mi ani trochu nelíbý.
mozno by si bol spokojny aj s awesome – moj znami ho velmi chvali :) http://awesome.naquadah.org/
Pokud mám méně oken než 18 je vše OK. Pokud spustím další program, pak se okno pro přepínání mezi okny zmenší (shodně i v KDE 3.5.10), ale popis oken vyskočí jakoby do horního indexu a velmi špatně se to čte.
Máte někdo podobnou zkušenost? Nevyřešil jste to někdo, prosím?