Ehm ehm, odpojení? A co ten symbol hned vedle názvu připojení? :-D Ten jste nějak přehlédl? Navíc je to symbol, který se používá už 20 let na všech CD přehrávačích a jeho význam je snad více než jasný. Můžu vás ujistit, že v KDE 4 doopravdy jde odpojit/připojit zařízení jedním kliknutím. A o jakých dvou nabídkách to mluvíte? Samozřejmě, je to Plasmoid, takže si ho můžete na plochu narvat třeba 10x, ale já osobně ho tam mám opravdu jen jednou. Právě díky dobrému návrhu Plasmy je možné mít plasmoidy a) na ploše b) v panelu c) přímo v systray. Samozřejmě záleží Plasmoid od Plasmoidu, ale ta podpora tam je, a zrovna Plasmoid na připojování je po této stránce udělaný opravdu dobře. Já osobně mám tento Plasmoid v systray s tím, že je skrytý, pokud není přítomné žádné zařízení. Ale nic mi nebrání si ho přesunout přímo na Plochu, kde by v konečném důsledku fungoval stejně, jako "ikona na ploše".
Čímž jsem se dostal k Vašemu druhému odstavci. Pokud tedy uživatel nutně potřebuje mít zařízení přístupné z Plochy, tak to jde, i když to tedy zcela tradiční ikona není. Od vývojářů KDE to nebylo úplně fér vůči uživatelům trojkové verze, to uznávám. Na druhou stranu, jestli někdo má být schopen přijímat nové věci a zbavovat se stereotypů, tak je to uživatel Linuxu. A mj., zrovna v téhle oblasti je stereotyp mít na Ploše Tento počítač a v něm ikonky zařízení. A každý uživatel Ubuntu/Gnome se tohoto stereotypu musel zbavit.
Problém je, že Vám vyhovuje Gnome a pouze na základě osobních preferencích haníte prostředí, které jste navíc léta nepoužíval. Já se snažím být alespoň trochu objektivní, ani se nesnažím tvrdit, že KDE je 100% stabilní a vše perfektně funguje. Na druhou stranu, já používám KDE od verze 4.2, prakticky na všechno, je to můj hlavní systém na zábavu, multimédia, školu, práci... Pokud by to bylo v tak zoufalém stavu, jak to tady někteří tvrdí, asi bych zvolil něco jiného, nemyslíte?
Nevím, na jakém distru místní uživatelé KDE testovali, ale věřte tomu, že na tom záleží. Vždyť i Ubuntu Gnome != Gnome. Kdyby ubunťák viděl čisté Gnome, jaké dostane třeba v Gentoo, pomalu by své prostředí nepoznal. (Nedávno byl dokonce někde článek, jak vývojáři Ubuntu upravují Gnome k obrazu svému, ale změny nepropagují do hlavní vývojové větve Gnome). Mám OpenSuse, kde je KDE jako hlavní prostředí, a je to poznat. Proti čistému KDE či i Kubuntu, co jsem měl to štěstí srovnat, je to rozdíl. Nepochybuji o tom, že až za měsíc vyjde suse 11.4 s KDE 4.6, bude to se stabilitou zase trochu jiné. Osobně do té doby vydržím s 4.5.