KDE s lépe fungující podporou multi-GPU, webový engine Servo a jeho plány

16. 4. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: KDE
Mesa dostává podporu next-gen ovladače Xe pro moderní GPU Intel, projekt Servo a jeho zaměření na layout engine 2020, oprava vadného HDMI zvuku s Intel Arc, vývojová verze Wine 8.6

Vývojová verze Wine 8.6

S pravidelností sobě vlastní přichází projekt Wine s další vývojovou verzí. Novinek je opět poněkud méně, konkrétní tvůrci stihli začlenit matematickou knihovnu z Musl libc a aktualizaci Gecko enginu na verzi 2.47.4 a také vylepšili podporu spool souborů v ovladači Postfixu. Opraveno je celkem 25 chyb. Nejstarší si na uzavření počkala dlouhých 15 let, nejmladší pak jen dva dny.

Týden v KDE – nejen lépe fungující multi-GPU

Jednou z věcí, které projekt desktopového prostředí KDE dotáhl v posledních dnech do finále, je velké přepracování podpory multi-GPU do značně lepší, tedy práce s více grafickými procesory v rámci kompozitoru KWin. Jde konkrétně o změny týkající se Intelu a AMD, které se objeví v budoucím vydání KDE Plasmy 6.0.

Pokud uživatel provádí akci, která jinak sama automaticky aktivuje okno na jiné virtuální obrazovce, nově má možnost nastavit, aby do takového okna nebyl automaticky přepnut. V systémových nastaveních přibyla možnost nechat si zvýrazňovat provedené změny u nastavení oprávnění u Flatpaků. Nástroj pro výběr Emoji se nyní při spuštění pomocí Ctrl+ objeví výrazně rychleji. Dialogy pro autentizaci vypadají lépe díky pročištění položek na nich.

Dále přibyly srozumitelnější popisky u nastavení jednotlivých pravidel KWin. Ikony Breeze zahrnují i .abc (Albemic). Opravena je spousta chyb včetně některých situací, kdy KDE baštilo příliš mnoho paměti. Vyřešeno je celkem 148 různých chyb. Přehled všeho je pak jako obvykle k dispozici u Nate Grahama na jeho blogu.

Mesa dostává podporu next-gen ovladače Xe pro moderní GPU Intel

Na plnohodnotně použitelný nový ovladač Intelu pro GPU zhruba od generace Tiger Lake výše, tedy Xe/Gen12, si sice ještě počkáme, ale v rámci projektu Mesa a jeho upstream větve už se rýsuje použitelný vývojový kód, který jednoho dne přinese náhradu za dodýchávající ovladač i915.

Poslední měsíce v Intelu na tomto ovladači usilovně pracují a jeho nasazení si s ohledem na architektonické rozdíly oproti i915 právě vyžádá, aby Mesa byla připravena, a to včetně zachování zpětné kompatibility s i915. Prozatím do projektu za poslední tři měsíce přibylo 28 různých merge requestů nesoucích menší části celku pro ovladač typu kernel mode driver. Phoronix nyní konstatuje, že pouze poslední dva ještě zůstávají otevřené.

Prozatím také není jasné, jestli se kód stihne dokončit včas pro Mesu 23.1 (aktuálně už víme, že ne) či 23.2, jelikož projekt zahrnuje i příslušné user-space API, které ještě není dokončeno a možná až v řádu měsíců se bude ještě nadále vyvíjet.

Na tomto místě je též vhodné dodat, že i kdyby se nakrásně zcela hotový ovladač Xe zhmotnil v Linuxu právě dnes, nijak by to nemělo vliv na nutnost pokračující podpory ovladače i915 pro generace starších (i)GPU Intelu, které uživatelé stále používají.

Projekt Servo a jeho zaměření na layout engine

Projekt enginu webového prohlížeče Servo, který nastartovala před řadou let Mozilla a jehož vývoj už nyní probíhá pod křídly Linux Foundation stále pokračuje. V tuto chvíli existují dvě genrace enginu, Layout 2013 a Layout 2020 a druhý jmenovaný není tím výchozím.

Právě přechod na Layout 2020 je aktuálním cílem projektu, kdy po jeho dotažení do rozumné produkční verze bude opuštěna stávající výchozí Layout 2013. Vedle samozřejmě nyní pokračujících prací na Layoutu 2013 se verze 2020 dočkala už věcí jako podpory iframe, min/mix šířky a výšky, pozicování věcí jako ‘text-indent’ a nově se také připravuje sestavování a testování pomocí průběžné integrace (Continuous Integration, CI). Více podrobností v únorové roadmapě pro tento rok.

Oprava vadného HDMI zvuku s Intel Arc

Vyšší modely grafických karet Intel, tedy Arc A750 a A770, měly v ovladači zanesenu chybu, se kterou nefungoval správně přenos zvuku po HDMI rozhraní. Změna ovladače původně vznikla pro Linux 6.2 a dostala se i do časově shodné aktualizace Linuxu v rámci řady 6.2. Uživatelé pak reportovali vypadávání, resp. přerušování přehrávání zvuku po HDMI ve srovnání se staršími verzemi jádra. Oprava již je v Gitu Linuxu a backportuje se i do verze 6.2.

bitcoin_skoleni

Její princip spočívá v deaktivaci vlastnosti Keep-Alive / „KAE“ u těchto karet, kde se přechod mezi keep alive a streamováním zvuku neprováděl korektně. A jelikož KAE nemá u velkých karet s Intel GPU zásadní význam, byla jeho podpora prostě deaktivována (tedy principiálně chyba není vyřešena, pouze je zrušena možnost na ni narazit).

KAE funguje tak, že když po HDMI nejde žádný zvuk, tak systém aby byla linka stále k dispozici, ji nevypne, místo toho po ní posílá prázdný („tichý“) stream do jakéhokoli připojeného zařízení. KAE se zavádělo před několika týdny proto, že když se linka neudržovala aktivní,prvotní vzorky datového proudu se nepřehrály, než daná připojená zařízení vše zase zinicializovala a zvukový stream reálně pustila do reproduktorů.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.