Jak z clanku vyplyva, RAID 5 musi tvorit minimalne 3 disky. Pro dalsi popis oznacme pocet disku N. Vyuzitelna kapacita takoveho pole je potom velikost N-1 disku. Tzn. 3 x 5GB disk = 10GB vyuzitelne kapacity pri RAID 5. Data se rozkladaji postupne na disky v tzv. stripech a to asi takto: 1disk1stripe = data, 2disk1stripe = data, 3disk1stripe = paritni soucet, 1disk2stripe = data, 2disk2stripe = paritni soucet, 3disk2stripe = data, .... atd. Proto je vypadek kterehokoliv jednoho disku bez ztraty dat a projevi se jen snizenim vykonu (data se musi dopocitavat). U vetsiny reseni lze navic vadny disk vymenit a jeho obsah se casem dopocita do puvodniho stavu.
Asi to nezni moc technicky, ale na pochopeni by to mohlo stacit.
disky mohou mit velikost ruznou, nicmene potiz je v tom, ze bude pouzita velikost toho mensiho -> nema smysl delat z celych 10gig+30gig raid0, protoze vysledna kapacita je 20gig, stejne tak to muze byt ruzne i u ostatnich ... takze u raid 5 je velikost (n-1)*v kde v je velikost nejmensiho zarizeni ... podobne i jinde ...
Pouze bych chtel upresnit (doplnit), ze RAID vznikl jako reakce na potrebu studentu po vetsim disku. Protoze velky disk by byl drahy, byl slozen z nekolika malych (RAID 0) = Redundant Array of Inexpensive Disks. Uz ale nevim na ktere americke univerzite to bylo. V soucasne dobe ma "I" vyznam spise jako Independent (protoze hlavni hnaci silou neni jiz cena, ale bezpecnost - RAID 1, RAID 5). Ted jsem jeste nasel popis RAIDu (english), tak ... http://www.uni-mainz.de/~neuffer/scsi/what_is_raid.html
RAID jsem jeste nepouzival. Zajimalo by me, jaky je prakticky vyznam sw RAID pro IDE disky bez moznosti hot-swap?
Pokud jeden disk klekne, system bezi dal, ale je nutne co nejdriv disk vymenit, cili downtime.
Kdyz vubec nepouziju RAID, nastane downtime okamzite. Pokud mam moznost obnovit data ze zalohy rychle, tak je maly rozdil mezi sw RAID a zadny RAID.
Mylim se?
ja bych rek ze i bez hot swap to vyznam ma...
1) raid1 + pad disku -> bezi v degradovanem rezimu a v pripade _spare_disku_ se obnovi...
2) pokud ja vim tak hotplug na IDE existuje a to umi radic Escalade 6000/7000 od firmy http://www.3ware.com jenomze to uz se nam do toho micha hardwarovej raid :)
3) pokud je moznost obnovovat ze zalohy tak bych presto dal prednost vypnunti pocitace vymenenim disku a nechat rebuild pole ... je s tim mene prace nez obnovovat ze zalohy a to beru v potaz ze i v pripade zalohy musite po crashi menit disk ;)
Např. RAID0 se používá hlavně tam, kde není prioritou spolehlivost a dostupnost, ale rychlost, propustnost. Např. pro zachytávání a digitalizaci videa potřebujete rychlý disk (nebo rychlé pole disků) a většinou nevadí, když se s daty na něm něco stane, prostě je stáhnete znova.
- IDE neni disk do serveru, a skutecne disky hotswap umi.
- Na IDE jsme s kamaradem hotswapovali syquesta asi tri mesice s jednim jedinym problemem - po tech trech mesicich shorel disk, kterej byl na stejny xande. Od te doby jiz nemam zadne IDE :-) Je to nutny umountnout, pred vytrzenim, ale to je snad zbytecny tady povidat.
- Napada me reseni hotswapu na IDE jedine tak, ze se koupi rychla TTL hradla, ktera umoznuji na vystup kopirovat vstup (pri aktivnim /OE - output enabled, aktivni v log 0), nebo posilat vysokou impedanci (/OE=log1) a pred vytazenim se diablujou /OE vsech brouku najednou a pak se to vytrhne. U 16 datadratu by se muselo vyresit jeste prepinani smeru, ale vsechny potrebne signaly na ty xande jsou, takze v tom nevidim problem. Jeden ten oddelovaci svab by mel stat cca neco mezi 10-20kc a urcite jich tam bude min, nez 10. Technologie je nevyzkousena !!! a kdo si tim ZNICI DISK, at uz vlastni chybou, nebo nejakou chybou, kterou jsem v uvaze prehledl, ucini tak na VLASTNI NEBEZPECI!!! handle with care
Yokotashi
P.S. na pripadne experimenty doporucuju 386 bootovanou z floppy, nebo SCSI a 20-40MB IDE disk
nikdo se nezminil, ze taky existuje raid-4... rozdil mezi raid5 a raid4 je ten, ze 5 ma vice paritnich disku, kdezto raid4 jen jeden (na jednu raid grupu). Velikost paritniho pak musi byt nejvetsi ze vsech pripojenych disku (nebo jim rovna)... jinak parita = data_1 xor data_2 xor data_n (samozrejme bitove, data_n = data disk)
Ano, existuje. Dokonce existuje také RAID2 a RAID3, ale
jejich rozšíření je malé, protože se jedná, co do technické
stránky, řešení překonaná RAIDem 5. Pouze RAID3 může být
v určitých (řídkých) případech rychlejší než RAID5.
V sw. RAIDu nemají jiné než vyjmenované RAID úrovně,
pokud je mi známo, význam vůbec.
Máte někdo zkušenosti s řadičem HPT370 ?
Podpora pro jednoduché disky pověšené na něj už v kernelu je delší dobu, ale podpora pro RAID je tam teprve chvíli.
Původně jsem měl v úmyslu spojit 2 disky do RAID0. Šlo to krásně - jak z DOSu tak z Woken. Ale linux tvrdošíjně viděl 2 nezávislé disky. Softwarový RAID z linuxu je nepoužitelný - chci tam ponechat dualboot a chci mít to pole přístupné i z Woken.
Nedávno se objevila (tuším v kernelu 2.4.6) i podpora pro hw IDE RAID, ale je to ve verzi 0.0.1 a tak jsem neměl chuť to riskovat. Zkoušel to někdo ? S jakým výsledkem ?
Ano mam tento radic. Ale HW podpora RAIDu pre tento chip nie je zatial v jadre 2.4.x. HW podpora sa prvy krat ako neoficialny patch objavila pre 2.4.4 ale bola implementovana podpora iba pre RAID O. V oficialnom jadre 2.4.9 pokial som to pozeral dobre, HW podpora nie je. Skusal som tento RAID 0 a islo to s diskami Seagate ATAIII perfektne. Vysledok je taky ze mam disky zapojene na tomto radici ale zatial iba ako sw raid. :-) Predsa len ATA 100 je lepsie ako ATA33. Ahojky.
... RAID je zkratkou pro "Redundant Aray Of Inexpensive Disks", obtíľně se to překládá, ale nejspíąe to znamená něco jako "Záloľní pole tvořené z levných disků"....
No ja myslim ze RAID je zkratkou pro "Redundant Array Of Independent Disks", tj "Záložní pole z nezávislých disků"
Na hardware.penguin.cz je castecny seznam RAID HW, podporovaneho z Linuxu vcetne postupu pri instalaci...
V posledni dobe se da HW IDE RAID radic poridit do cca 5000,- (napr. FastTrack 100) => vhodne reseni pro malou firmu, ktera nechce investovat do SCSI. Tyto radice podporuji UDMA 100, takze rychlost mirrorovaneho pole neni az tak hrozna.
Pokud jde nekomu o stripping (napr. pro realtime digital video recording), asi se spis poohledne po SCSI.
(nemate nekdo odkaz na nejaky verohodny benchmark SW vs. HW RAID, UDMA100 vs. UltraWide* SCSI?)
...mam problem, ze som si kupil dosku (ABiT IC7) ktora podporuje SATA RAID priamo v biose, akurat mam problem, ze mi to Linux RH90 nijako nevie najst :o( tak som chcel urobit SW RAID, priamo pri novej instalacii RH90 ale neviem ako mam docielit aby mi to z toho aj BOOTovalo :o( neviem, ci som to napisal zrozumitelne, ale bol by som rad, ak by mi niekto vedel poradit :o)
To, ze je SATA RAID uz v BIOSu vam ma indikovat, ze se nejedna o SW RAID, ale ze je na desce integrovan nejaky RAID radic. Tu desku neznam, proto jen poradim - najdete si, jaky radic to je (Adaptec, Promise?) a jaky typ, a pote zjistete, je-li jadrem linuxu podporovan. Jinak vam to holt fungovat nebude.
Pokud podporovan neni, stale zustava moznost vytvorit si SW RAID, ktery si co do rychlosti s temi pseudo-HW RAIDy nezada. Opravdovy HW RAID poznate tak, ze k nemu neni potreba zadny (jsou drobne vyjimky) ovladac do Windows ani nikam jinam, protoze se chova pro OS naprosto transparentne.
Pokud vám jde o rychlost a bezpečnost současně při častém přístupu, tak používejte RAID 0+1, i když spotřebujete víc místa. RAID 5 má hodně špatné výsledky při sekvenčním zápisu a čtení v kombinaci s náhodným přístupem. Při malém počtu disků (3-5) dokonce horší než samostatné disky bez RAID. Hodně patrné je to hlavně u databází, kde dochází k neustálému I/O.