Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Kernel panic s QR v Linuxu 6.12, neshody Rust vývojářů se správci částí jádra. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Nově přidané názory se na webu objeví až po schválení redakcí.

  • 1. 9. 2024 15:14

    linuxák

    Problém s adopcí Rustu do Linuxu není technický, ale organiční. Technicky nic nebrání tomu, aby se Rust v Linux kernelu začal používat ve velkém. Že to jde a velmi dobře funguje dokázal Google s Androidem i Microsoft s Windows.

    Google i Microsoft jsou ale komerční firmy a mají ale ten luxus, že mohou říct: přepisujeme Android postupně do Rustu, jdeme tímto směrem a vývojáři to buď akceptují, nebo budou nahrazeni jinými. Linux tento luxus nemá, někteří core vývojáři Rust neakceptovali a vypadá to, že ani akceptovat nechtějí a je velmi těžké je někým nahradit (zčásti proto, že v C to moc lidí dělat nechce, což by Rust taky řešil).

    Je to zajímavá situace, ale pro Linux bohužel ne moc dobrá a brzdí ho to ve vývoji. Trend je nastavený jasně, memory-unsafe jazyky nepatří ani do kernelu a velcí hráči to už pochopili a jdou tímto směrem. V Linuxu to ještě bude delší cesta.