Dneska je EEEEEEEEEEEXTRA RUMOVÝ, dal jsem si skoro půl lahvinky s kolou :-P
To se zase budu zítra stydět, jestli tam mám překlep....
Kecám, nebudu, já jsem nestyda :-P
http://img816.imageshack.us/img816/1287/komiksproduktivita1remi.png
Námořní plavba nezkrachovala, ta byla velmi rentabilní. Ale dostala se v první vlně privatizace do rukou Viktora Koženého, který jí prodal (a z těch peněz patrně žije dodnes).
Poldi byl obrovský podnik, který zaniknul po privatizaci díky Stehllíkovi, dodnes se to pořádně nevyšetřilo. Říct drahé a nekvalitní je troufalé, právě nižší cena při srovnatelné kvalitě se západní evropou byly důvody, proč se zboží dobře prodávalo.
A protože za komunistů jsme byly poměrně uzavřená ekonomika (ano stály se fronty na banány, ale proto lidi jedli česká jablka a čeští zemědělci měli práci), tak to fungovalo. Dnes se dováží každá kravina (která se zde dřív vyráběla/pěstovala), lidé pracují v továrnách a mají vyšší produktivitu práce, ale ty továrny vlastní zahraniční majitelé, takže zisky těch továren už nezůstávají v ČR.
Proto ty deficity rozpočtu, prostě svoboda něco stojí a ne každý je na ni připraven (protože vyžaduje zodpovědnost).
Pokud byla rentabilní, tak proč nefunguje s novým majitelem? Asi tak moc rentabilní nebyla.
Poldi měla obrovskou nadprodukci, kterou nikdo nechtěl, a kvalitou opravdu výrazně zaostávala za západními výrobci. Možná dokázala vyrábět za nižší ceny než evropské firmy, ale Čína i Rusko byli s podobnou kvalitou stále levnější. Znovu: pokud by tomu tak nebylo, proč nesehnala investora a zkrachovala?
Za minulého režimu se ale provádalo i to, co se dneska nesmí použít ani pro krmení dobytka. Zemědělská produkce se dováží, protože u nás by to za tu prodejní cenu nikdo nedělal nebo protože se to u nás vypěstovat nedá. (Mimochodem se u nás zemědělská produkce stále více vyváží než dováží.) Je to důsledek toho, že se máme o hodně lépe než za komunistů, ne toho, že by něco nefungovalo (nebo kvůli svobodě). Rozpočet se financuje z daní a daně se platí stejné, ať už je majitelem Čech nebo Korejec. Naše obchodní bilance je docela dlouho kladná (za komunistů jsme kvůli RVHP naopak měli obchodní bilanci zápornou), tzn. více peněž se dostane ze zahraničí k nám než od nás do zahraničí, takže podle vás bychom měli mít obrovské rozpočtové přebytky. Nemáme, takže to asi nefunguje tak, jak si představujete.
Citace: Pokud byla rentabilní, tak proč nefunguje s novým majitelem? Asi tak moc rentabilní nebyla.
Ale vždyť novým majitelem se stal Kožený a rovnou lodě rozprodal, neměl zájem provozovat nějakou plavbu, chtěl jen prachy (jistota desetinásobku - jistě pamatujete).
Popravdě nevím, zda měl o Poldi někdo seriózní zájem (pan Stehlík tedy určitě ne), každopádně na úrovni zádadní evropy nebyla, to chápu, ale takovýmhle průšvihem to určitě dopadnout nemuselo.
Vím od lidí (osobní známost), že např. Zetor byl obrovskou konkurencí pro rakouského výrobce traktorů (asi Lindner), opravdu byly při stejné kvalitě mnohem levnější. Pro takové firmy (tím myslím tu rakouskou) byla sametová revoluce + porevoluční bordel doslova spása, protože se zhroutil systém zahraničního obchodu a oni ztratili konkurenta.
Zemědělství za komunistů bylo spíš neefeektivní, než obecně špatné. Koneckonců zemědělství funguje dobře i v zemích s dražší pracovní silou, než je u nás, a víc na severu (Dánsko, skandinávie).
Citace: Rozpočet se financuje z daní a daně se platí stejné, ať už je majitelem Čech nebo Korejec.
To sice ano, ale za komunistů všechno vlastnil stát (pro porovnání třeba dnes má stát z ČEZu asi 50 mld. ročně). Všechny zisky tedy šly státu a proto bylo možné zdravotnictví, vzdělání atd. zdarma, což se nám dnes už čím dál víc vzdaluje.
Ano, to si pamatuju :-) Kdyby ale byla plavba rentabilní, tak to Kožený prodá vcelku, napakuje se na tom ještě víc a nový majitel to bude provozovat dodnes. Ale rentabilní naprosto evidentně nebyla, protože to rozprodával po lodích a to se dělá, až když podnik krachuje (protože za to dostanete mnohem míň).
Zetor vyráběl kvalitní traktory a proto se pro něho našel investor (dokonce slovenský). Jeho pád (a následná obnova) na přelomu tisíciletí ale nesouvisel s pádem komunismu, ale se špatným managementem. Pokud měl problémy v devadesátých letech, tak to bylo spíš proto, že tehdy spadal pod Zbrojovku.