> Ja to chapu jako argument proti turzinovu tvrzeni podlozeny zivotni zkusenosti o vanocich. Jak to mam chapat jinak, netusim.
Zkuste to chapat jako duvod k tomu, abych bral tvrzeni skeptiku s podezrenim.
> Ale vy nechapete,ze to je to nejdulezitejsi?? Ze pokud za narust teploty nemuzeme, nema cenu s tim cokoliv delat (protoze s tim stejne nic neudelame) a ty miliardy, ktere zaplatime my vsichni (z donuceni) jsou prave ten nejvetsi podvod, o kterem turzin pise. A proto bych cekal trosku lepsi diskuzi a ne jen „globalni oteplovani je fakt, protoze kdyz jsem byl maly, byl snih a ted neni ty ses kedlubna“.
Vzhledem k tomu, ze k dokazani toho, co se stane, bychom museli umet cestovat do budoucnosti, budeme se muset spokojit s vice, ci mene verohodnymi teoriemi. Nekdo si vybere skeptickou teorii, protoze je levnejsi a zni hezky. Nekdo si vybere teorii oteplovani, protoze, i kdyz nejsou 100% dukazy, je to opatrnejsi. V okamziku, kdy se pocasi zacne zvrtavat ve stulu pocasi na Venusi, uz je totiz pozde zaradit zpatecku. Ony miliardy mozna jsou, mozna nejsou podvodem. Lide, jako my se tezko nekdy dozvime pravdu, ta je v nasi spolecnosti cennosti peclive strezenou vselijakymi politickymi a financnimi zajmy. Lide, jako my, maji narok tak na televizni propagandu.
Ze globalni oteplovani je fakt, jsem nikdy nenapsal? Pouze vlastni pozorovani mi rika, ze neni sprochu, na nemz a tak dale. A myslim si, ze je lepsi byt opatrny, abychom jednou nezjistili, ze jsme byli tak skepticti, az jsme v pruseru, ze ktereho neni cesta zpet. Ostatne, pokud strach z klimaticke katastrofy donuti nekoho k hledani alternativnich zdroju energie a novych technologii a to napriklad prelitim alespon casti armadnich rozpoctu do uzitecnejsi oblasti, nikomu to neuskodi, i kdyby to vedlo pouze k tomu, ze ve mestech bude znovu mozno dychat. Drive nebo pozdeji k tomu lidstvo bude donuceno a to i bez globalniho oteplovani. Narustajici spotreba ropy nemuze dlouho trvat. Vemte si, ze by Indie a Afrika zacaly spotrebovavat tolik ropy, co Evropa nebo dokonce USA. A Cina treba jiz zacina.
Ano, v Gronsku je jiz dlouho led. Dokazuje to neco? Vime proc tam ted je led a drive ne? Co treba vyssi sopecna aktivita nekde v oblasti, ktera pozdeji pominula.
Vas link v podstate rika, ze vyssi srazky na Antarktide jsou dusledkem globalniho oteplovani a ze pouze kompenzuji rychlejsi odtavani. Pokud vim, plocha zalednene oblasti se zmensuje, i kdyz jinde je treba vrstva ledu vyssi. To samo o sobe by mohlo mit zajimavy dusledek zastaveni termohalinniho vymeniku, coz by pravdepodobne byl pruser, trvajici az tisice let a s vaznym dopadem na globalni klima. Jednou by lide take mohli v zime pres La Manche jezdit na lyzich. Problem se zmenou klimatu neni jen o tom, kolik je kde ledu. Napriklad zachovani cinnosti termohalinniho vymeniku je velmi dulezity faktor, o kterem se vetsinou nikde moc nemluvi.