Vlákno názorů k článku Komunikace pomocí sériového portu RS-232C od Josef Pavlik - Mam zkusenosti s pomerne dlouhymi kabely na rychlosti...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2008 15:18

    Josef Pavlik
    Mam zkusenosti s pomerne dlouhymi kabely na rychlosti 9600. Pouzivame obycejny stineny kabel, ktery se bezne pouziva treba na zabezpecovaci zarizeni. Rx, Tx a GND, stineni je spojeno s GND.
    Timto zpusobem pripojujeme tiskarny az na vzdalenost 50 metru. Dokud neprijde bourka, vsechno funguje v pohode. Pri bource obcas odleti driver tiskarny, pripadne port PC. Ale to se stava i s kratsimi kabely.

    Pokud se pouzije twistovany kabel (UTP 5, ethernet), NESMI se pouzit v jednom paru signal a zem. Kapacita je takova, ze signal neprojde. V takovem pripade se musi pouzit jeden par (oba paralelne) jako signal, dalsi par jako zem.

    Pokud je potreba vetsi vzdalenost, nezbude, nez pouzit konvertory RS232 na RS422 a v tomto pripade je naopak nutnost pouzit twistovany kabel (telefonni nebo ethernet). Timto zpusobem se da jit i na stovky metru. Jedno z nejdelsich vedeni co jsme takto delali bylo radove 300 metru RS485 na rychlosti 38400.
  • 4. 12. 2008 16:04

    Pavel Tišnovský
    Zlatý podporovatel
    Mám jeden dotaz - je vše připojeno na stejnou fázi a stejný napájecí okruh? Vy v tomto správně používáte stínění připojené na GND a nikoli na kostru konektoru, takže teoreticky by to mohlo být jedno, ale už jsem viděl, jak konektory (tady šlo o paralel), které měly propojené i svoje kostry, pěkně jiskřily :-)
  • 4. 12. 2008 18:20

    Josef Pavlik
    To je správný dotaz. Odpověď je: "Někdy jo, někdy ne." To záleží na tom, jak dobrou mají kde instalaci. Nebo spíš jak špatnou.

    Jednou se u jednoho zákazníka stalo, že v rozdvojce přes kterou byl připojený computer, se zkratl zemní kolík s fází, zem do té zásuvky pro jistotu vůbec nevedla, takže fáze prošla celkem v klidu na šasi PC, z něj po USB do externí multiseriálky a z ní přes sériové kabely do vzdálených tiskáren, které už byly uzemněné. Asi nemusím popisovat co všechno vyhořelo. Musel jsem kvůli tomu letět na Sicílii. Naštěstí to všichni přežili (i to jak jsem se tam musel rozčílit když jsem zjistil proč se to stalo :-)).

    Další problém se jmenuje Olivetti. Computery které jsme jeden čas používali, nebyly vůbec uzeměné. Měly jenom dvoupinovou zástrčku. Ty krásně kopaly a jiskřily při připojování uzeměné tiskárny. A taky padaly, když se přiblížil někdo v silonové bundě a jiskra šla do PC, pak přes parallelní kabel do tiskárny a z ní přes zdroj do zemního kolíku. Tak jsme museli přidávat žlutozelený drát z kostry PC na zemní kolík do zásuvky. Olivetti ovšem stále tvrdilo, že je všechno podle normy a že s tím nemíní nic dělat.
  • 4. 12. 2008 18:37

    Pavel Tišnovský
    Zlatý podporovatel
    Díky za odpověď. Ptám se třeba proto, že v jedné školní laboratoři (nebudu konkrétní, ale 99% lidí tam muselo mít "padesátku") byla půlka zásuvek na jednu fázi a druhá půlka zásuvek na fázi druhou (jedna místnost pro cca 8 lidí). Takže například tiskárnu bylo neradno přepojovati, stejně jako další zařízení (měli jsme tam i pár zbastlených věcí na RS-232C apod.).

    Já měl Olivetti strašně dávno (286) a byla k tomu normální PC zástrčka - na jedné straně do "naší" sítě, na druhé ten klasický trojúhelník. Ale je možné, že si zase vymysleli něco nového, vždyť takto se ušetří 33% mědi :-)
  • 4. 12. 2008 17:09

    Franta Jetel (neregistrovaný)
    Ja mohu z prehistorickych zkusenosti rict, ze pri pripojovani klasickych terminalu k pocitacum (tehdy PDP a jejich SMEP kopie) se z duvodu spolehlivosti a ruseni nedalo jit na vetsi vzdalenost nez radove deset metru. Pro vetsi vzdalenosti se tenkrat pouzivala proudova smycka. Pocitace i terminaly s ni bud umely pracovat primo nebo existovaly prevodniky.
  • 4. 12. 2008 20:27

    vadimo (neregistrovaný)
    re:
    "Dokud neprijde bourka, vsechno funguje v pohode. Pri bource obcas odleti driver tiskarny, pripadne port PC. Ale to se stava i s kratsimi kabely."

    Pred tyzdnom som potiahol 20m kablu (LAN kabel s redukciou na RS232) na prepojenie dvoch satelitov na zdielanie karty. Kabel je natiahnuty z izby na poschodie nizsie cez vonkajsiu stenu (von je z toho asi 4m). Myslíte ze pri burke mi moze odist nejaka suciastka?
  • 4. 12. 2008 21:40

    e. (neregistrovaný)
    Maximalni delka vedeni v RS232 nebyla definovana jako delka, ale byla definovana kapacitanci kabelu. Kdysi davno sem v nejakym manualu narazil na vzorecek, ketrym se to dalo spocitat dle katalogovych vlastnosti kabelu. Ale uz to zcela jiste nenajdu... S beznymi kabely to vychazelo okolo 15m, ale je pravda, ze i ja sem v davnych dobach provozoval linku mezi dvema panelaky (35m zaves). Problem byly bourky, to vzdycky neco vyhorelo. Pak sme tam vrazovali optocleny, aby to bylo odolnejsi...
    Zajimavosti, se kterou se clovek bezne nesetka jsou multi-serial karty. Mam jednu takovou 32xRS232, delala se i v 64x variante. Jesli ji najdu, poslu vam fotku.
    e.
  • 4. 12. 2008 22:19

    zruda (neregistrovaný)
    Jo, něco takového máme v práci. Jenže to chtělo speciální kartu do počítače, která byla navíc do ISA slotu. A ten počítač zkolaboval, takže od té doby smůla.