Názor k článku Konec roku 2001 přinesl i konec současné kryptografie! od Tomáš Rosa - Řekl bych, že kolega Klíma nechtěl zavést cenzuru,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 1. 2002 19:43

    Tomáš Rosa (neregistrovaný)

    Řekl bych, že kolega Klíma nechtěl zavést cenzuru, ale upozornit, že pan Vondruška je vysoko postavený člen důležitého státního orgánu na to, aby zacházel v jistých pasážích až do příliš spekulativních úvah. Byla zde zmíněna kauza PGP, kde také došlo k určité dezinformaci z důvěryhodných zdrojů. Bylo nám to tenkrát (a vlastně je i dnes) vyčítáno jako chyba a já to jako chybu (i když jsem to nemohl nijak ovlivnit) přijímám. Toto byla svým způsobem obdobná chyba a je čestné to připustit.

    Nemyslím, že se někdo snaží zapudit hrozbu kvantových počítačů. Je to ale třeba vnímat jako jednoho ze řady podobných strašáků a podle toho situaci komentovat. Mimochodem v zahraničí se v diskusních skupinách strhávaly kruté bouře na základě mnohem slabších tvrzení, než je to, že "velké firmy" stagnují, protože mají ve sklepích kvantové počítače. Zrovna tak by šlo na základě publikovaných odhadů spekulovat, že tyto firmy mají k dispozici neznámou matematickou teorii umožňující faktorizovat běžné moduly RSA. Například podle kontroverzní zprávy http://www.cryptosavvy.com/table.htm (která je v původním článku zmíněna, avšak je interpretována shovívavějším způsobem, než autoři naznačují na uvedené stránce) se letos již nemají používat RSA moduly délky 1024 bitů. Vidíte a nikdo se s tím nestraší (a právem). Připojuji ještě střízlivé hodnocení na adrese http://www.rsasecurity.com/rsalabs/bulletins/bulletin13.html. Kolega Klíma publikoval o těchto problémech články, které jsou k dispozici na http://www.decros.cz/bezpecnost/_kryptografie.html.

    Je obecně známo, že za moc a vliv se v jistém smyslu bohužel platí svobodou. Něco jiného může na veřejnosti říkat Ludva von Lopata a něco jiného prezident republiky. Oba to mohou myslet dobře, od obou to bude znít jinak. To je ale asi pochopitelné, takže bych to snad už více nepitval. Myslím, že vše podstatné již bylo řečeno. Konečně hlavní asi bylo (a to se snad shodneme) na kvantové počítače upozornit. Necháme-li stranou drobné přehmaty a přešlapy, tak můžeme říci, že cíl je splněn. To je asi dostatečná pocta autorům původního experimentu.

    Tomáš Rosa