Co je smyslem vyloženě vulgárního akronymu "wtf"? Stydím se za své spoluobčany, kteří používají takto neinteligentního vyjadřování. Chápal bych to možná někde jinde, ale tady mi z toho obíhá mráz po zádech.
Notepad is renowned for having the default background color of white (or sometimes off-white, or fuck-off-white). Because of this fact, it is most commonly started (and maximized) to temporarily turn a user's monitor into a light source in a dark office or bedroom, so they can find the Any Key or cup holder
Jak se to vezme, pokud jako obed vezmu jidlo hned po snidani, tak obedvam v dobe kdy vetsina "normalnich" lidi uz je po veceri ... holt nekdo je ranni ptace, nekdo nocni sova :)
A zitra se tu dockame podobne ladeneho clanku o cikanech.
Btw. ten clanek by byl v tipny mozna pred sesti lety, kdyz to bylo jeste aktualni. Dneska uz je to velice out. Tak trochu mam pocit, ze autor narazil nekde na nejaky sest let stary agnlicky flejm a vtipnou reakci na nej a tak se rozhodl to prelozit.
Nevim, co by mohl mit spolecneho clanek o cikanech a o editorech. Chtel jste tim naznacit, ze vy ke psani na pocitaci pouzivate cikana?
Prilis jsem nepochopil, v cem se vas clanek dotknul.
Jako nejlepší hlášku z článku považuju slovo intuitivnost u popisu vi/m. Ať už je tenhle editor jakýkoli, tak to poslední co je, je intuitivní.
Netvrdim, že když se jej člověk posléze naučí, tak je určitě skvělej.
Nedavno jsem objevil editor nano a ten jsem neměl problém ovládat aniž bych jej předtím kdykoli viděl.
Promin ale intuitivni imho je. Kdyz se naucis zaklad a pochopis logiku tak nepotrebujes manual. A uklidnim te i ja jsem pri prvnim spusteni ukoncil vi(m) tak ze jsem se telnetnul (v te dobe nebylo ssh :-) ) a dal kill -9 <pid of vi>).
No to zase promiň ty.. ale jaká je to intuitivnost, když sám píšeš, že se nejdřív musíš naučit základ a pochopit logiku.
já si pod intuitivností představuju právě to, že se nemusim nic učit a něco chápat... prostě k tomu sednu a hned vim (neplést s vim :-) ) co mam dělat aniž bych se nad něčim zaseknul.
A to prostě vim neni ani náhodou. Což si i sám přiznal.
A ano.. když se člověk naučí ovládat jakýkoli program tak se mu bude zdát neskutečně intuitivní... i když nepoužívá intuici ale pouze získané zkušenosti.
Myslím, že si prostě už jen nepamatuješ čas, kdy jsi k tomu sednul opravdu poprvé, kdy jsi neznal Ctrl-C či Ctrl-Ins ani kliknutí na křížek vpravo nahoře. Pro úplného začátečníka není intuitivní nic, ten buď (dle nátury) před tím sedí a bojí se šáhnout na cokoli nebo do toho ťuká nahodile a čeká, co to udělá.
U každého editoru, i u toho notepadu, je třeba se naučit základy. Ty minimální potřebné základy mohou být různě velké, to je pravdou, a u Vim jsou možná větší než u některých jiných editorů. Avšak jakmile je zvládneš, patří imho právě Vim k těm nejvíce intuitivním editorům ze všech. Samozřejmě pokud jsi začínal notepadem (tj. byl zkažen notepadem), mohou Ti ty základy Vimu připadat obtížné, ale to je chyba notepadu. :-)
No, na vimu je prece pekne, ze se ovlada zpusobem, ktery neni podobny ovladani vubec zadne jine aplikace. Cloveka to tak nezatezuje nezdravymi navyky ziskanymi jinde. Treba aby se file zasejvoval, kdyz stisknu Ctrl-S nebo F2. Predchazi to dusevnimu zakrnovani, protoze si ten manual clovek proste precist musi. Navic casto clovek ma na vyber z vice zpusobu jak dosahnout zadane akce, clovek tak ma na vyber podle pocasi a okamzite nalady.Vim cloveku nezevsedni, jako jine editory.
No tak to sori, ale vim intuitivni neni, neni a neni. Intuitivni je editor, ve kterem je clovek neznaly schopny neco napsat. To ve vim nezvladne asi nikdo. Sipku nehybou s kurzorem, pismena se nenapisou a najit jak z toho ven taky vyzaduje precteni manualu. Umim ve vim neco napsat, ale povazuju to stejne za strasny editor, vhodny mozna pro
profesionalni pisare, ale ne pro normalbniho uzivatele. Muj nejoblibenejsi prikaz ve vim je :q!
Neznalý člověk je schopný něco napsat, ale pokud nemá základy používání PC, tak mu ten shluk písmenek na obrazovce není nic platný. Souhlasím s tím, že Vim není pro normální lidi, ale tady snad nejsme mezi normálními lidmi = BFU, nebo jo?
Ne ne, edit už byl použitelný, předtím jsem byl nucen používat edlin a to by byl správný přírustek do tohoto článku. :-) A dokonce se ve své prehistorické 16bitové podobě distribuuje i s Windows (zkoušeno XP, prý je i ve Vista), asi je Microsoftu líto tuto perlu jen tak zahodit...
ten edit.com v skutocnosti pustal qbasic.exe s akymsi parametrom, aby prehodil menu a nadpis :) Na to ze mal v tej dobe tusim cez 200KB toho vela neponukal, ale par krat som ho v tej pradavnej dobe pouzil na globalnu zmenu nejakeho retazca za iny (inac mi stacil volkov commander)
Tusim, ze edit se objevil az nekde v MS DOSu 4.x. Pokud clovek nemel NC nebo PS2, byla to tragedie. BTW, PS2 byl take divny editor, s hroznym modrym pozadim a uplne divnym ovladanim. Umel ale otevrit soubor o libovolne velikosti, pokud disk byl dost velky na vytvoreni docasneho souboru.
Dos měl od verze 5.0 (t.j. 1991) fullscreen editor - edit.com.
Jinak pod DOSem běhala kvanta samostatných editorů, já sám měl oblíbený "ed.exe", 24544B (který ovšem nemá nic společného s unixovým ed). Hlásil se jako Borland Binary Editor. Rok výroby se mi nepodařilo dohledat (file má obligátní 1.1.1980), .arj ve kterém ho mám zabalen má datum 1990, ale určitě jsem ho používal už dříve. ;-)
Mám jeden přímo skvostnej - nortoneditor, kterej se podle konfigurace mohl jmenovat jakkoli, měl 35Kb (!!!), měl Fx ové MENU se všemi potřebnými funkcemi na které si lze vzpomenout včetně zalamování, bloků, vyjmutí, kopírování a já nevím co ještě všechno uměl (tři stránky klávesových zkratek pod helpem...). Nic skvostnějšího jsem nikdy neviděl (něco jako JOE). A byl .com. Nejhorší je, že jsem ho objevil až v době, kdy jsem přešel na Linux.
Jinak u článku jsem se skvěle pobavil a díky němu si i vzpomněl na sladké chvíle mých začátků. Dost se to těm screenům podobalo :-)
NE byl opravdu dobrej, hlavne umel doskakovat na opacne zavorky (to v te dobe zvladal maloktery editor). Jeste mam neco, co se jmenuje e14.com, existuje k tomu assemblerovsky zdrojak (krasne cteni, moc veci se z nej da naucit) a velikost je pod 5kB. Oboustrane zalamovani, interaktivni nastavovani okraju, prace se schrankou, fullscreen napoveda apod. jsou samozrejmosti.
Pro windows existuje orezany notepad, ktery ma 6kB. Byla z neho vyjmuta konfigurace (pro tu se spousti samostatny .exe), ale jinak plne funkcni. Ale stejne nechapu, proc to ma celych 6kB, kdyz je to vlastne pouze GUI komponenta text-area (stejne jako WordPad je GUI komponenta RichTextEdit obalena menu a pravitkem).
ses normalni zamindrakovanej linuxovej krypl navazejici se do windows - narazky na notepad absolutne nechapu. slovo "text" samozrejme nalezeno bylo, takze pocitam ze chyba nebude na strane windows ale tvyho prasiho mozku a nebo wine.
jako tohle je uz je vazne moc. chapu ze se navazite do windows ve vtipech, ale takhle verejne v clanku - si to tady prejmenujte na "www.fuck-off-windows.cz", protoze to fakt neni mozny ze redakce pusti takovejhle blaf ke ctenarum.
navic kdyz editory jako - pico, joe, F4 v mc, a tudy dalsich byly opomenuty.
ano jsem sprostej, protoze ten clovek je taky sprostej (v podtextu)
hahaha to je zajimavy ze se microsoft navazi do linuxu naprosto verejne a to skoro na kazdym serveru o IT a to konkretne onou svoji vedeckou studii jak kazdej dava prednost win pred linuxem ;) .... a jako notepad si nezaslouzi obhajobu ani nahodou ;) a pokud jo tak si taky myslim ze si mel prvni poluci :)
No jo.... niekto ma problem so sebakontrolou...
Neviem ako ty, ale ja v danom obrazku s notepadom nevidim kurzor, takze neviem posudit ci nahodou nestoji na konci textu, co by znamenalo, ze to slovo text vazne notepad nenajde, ale to iba technicky a na okraj.
Ved cely tento clanok bola recesia a v podstate sa ironicky navazal do vsetkych 4 editorov. (intuitivny vim /poznam vazne malo ludi, vcitane mna, ktory by pri prvom stretnuti ho nezabijali z vedlajsej konzoly/, emacs - OS bez editora..., pridulny ed).
Skvela zabava na rano, uz davno som sa takto s nadlhadom nepobavil. Skoda, ze si autor nekopol aj do dalsich.
Ja si myslim, ze dostatecne presvedcive o nadechu ironie zmineneho clanku jsou grafy :-) Jako ta pekelna motanice, co jsem uz ve skole nekde videl, ale to sprosty slovo v nejaky komplexni rovine (zkuseni MATFYZaci me opravi) je fakt sranda. No jo, Windowsovy fanatici nemuzou pochopit. Mozna by mel byt pri prihlaseni na root.cz nakej formular, kde by byl checkbox "Mel jsi dnes prvni poluci?". Kdo by to zaskrtl, presmerovalo by ho to do Redmondu :-) Sorry, ehm, nechal jsem se unest.
Ja jsem svuj prvni vi (ktery mi pustil mc na F4) nezabijel z vedlejsi konzole. Ja tenkrat umel pustit jenom doom (krome cd, coz je ale built-in bashe, moje prvni binarka rucne pustena na linuxu) a mc ... takze jsem si zaVIckoval vsechny konzole a pak jsem zavolal shutdown -r (samozrejme klavesovou kombinaci C-M-Del) ... romanticke vzpominky.
Srandu si udelal ze vsech editoru, to akorat ti zamindrakovani woknari nezkousnou ze si nekdo dela srandu z jejich softwaru, a proc? Znas to o potrefene huse a kejhani? :-)
Jsem moc rad, ze se nekdo ke svate valce postavil celem a napsal pekne a hlavne s humorem, co si o teto valce myslim i ja ;-) Protoze jsem pouzival jak Emacs tak vi(m), myslim, ze srovnani je zcela v poradku ;-)
P.S. Vim ze vim
Hele Michale bylo to *F*tipne, ale: z tveho clanku je jasne videt, jaky editor pouzivas ty. Ukazat shot na kterem je emacs v terminalu a neumi cesky je jen ukazka spatne nakonfigurovaneho terminalu a ne schopnosti editoru.
ps: a vim ze je z meho prispevku poznat jaky editor pouzivam ja :D
Nejak jsem nepochopil vědomostní krivky. Když budem použivat vi, tak přesntanem stárnout? A když emacs, tak budeme pořád konverkovat k nějakému datumu? :o)
Pekny clanek. Mym editorem #1 byl turbo pascal 5 na XT. Zvladal tehdy takove luxusni veci jako otevreni vice souboru naraz, debugovani a dokonce meneni promnenenych za behu :-)
Na rootu je spousta clanku, ktere stoji za precteni, ale bohuzel
pak je tu rada tech s naprosto nulovou informacni hodnotou jako je
treba vyse uvedeny editorovy blaf. Tohle proste nebylo ani poucne ani objektivni ani vtipne dokonce ani o editorech.. proste vubec nic.
Docela dost lidi ma asi nepochopitelnou potrebu flamovat a mnozi si nenechaji ujit zadnou prilezitost se rozohnit v tom smyslu ze to co pouzivaji je spravne a to co nepouzivaji je spatne. Ale seriozni
server by mel takoveto choutky spise tlumit.
Pokud chce root pritahnout takoveto ctenare tak se chova spis jako blesk nez seriozni zdroj. Problem je v tom ze tim kazi praci tem, kteri maji skutecne co napsat.
O co rootu tedy jde? Kasle na to za cim jakoze stoji a ve skutecnosti
je to prachsprosty business jako kazdy jiny? Proc ty vecne utoky na Microsoft? Vadi vam ze je to jaksi mirne komercne uspesnejsi firma nez root? Nebo vazne verite tomu, ze notepad neumi vyhledat slovo "text"?
Pokud jde o mne samozrejmne se da rychle odhadnout jestli je clanek seriozni nebo ne, ale tech spatnych tu je bohuzel strasne pribyva.
Root proste potrebuje kontrolu kvality clanku jak prase drbani.
Jinak mozna casem odbornici ztrati zajem prispivat na takovyto kanalni server.
tys tu příležitost k flamování vzužít musel, že? Abych ti udělal radost, tak zaútočím na Microsoft - zkratka WINDOWS znamená: Will Install Needless Data On Whole System ;o) Teď jsem si zavařil, já VIM
Jestli jsem odbornik? P.B. vi, ale rozhodne po tomto prispevku nemam mensi chut psat pro roota. Lidi mejte rozum. Trocha srandy nikoho nezabila. Nevsiml jsem si, ze by v clanku si autor nejak zvlast dobiral Microsofty. Spis zavidim vimistum, ze se jim tu dostalo tolik prostoru. O emacs se autor jenom trochu otrel. Notepad byl fakt super. Na 3.1 mel tusim 32K limit. A za dosu kazdej machr pouzival multiedit nebo aspon neco od borlandu, neb v tech casech jeste borlandi umeli tvorit moc paradni soft.
Sorry, uz jsem pametnik, fakt pamatuju doby, kdy Msofti soft padal jak sranky, ^S jsem mel osoupany, neb jsem ukladal po kazdy delsi vete, a kazdy druhy soft z univerzit byl 10x lepsi nez ten Microsofti.
Ja jsem do nej na 98 nacpal maximalne 33181 znaku; zajimave cislo. Potom mi vynadal, ze nema dost pameti, a at zavru nejake dalsi aplikace. Tak jsem zavrel Lotus (dalsich 100 MB RAM volnych) a porad stejne - 33181 znaku. Vcelku zvlastni editor...
Ja osobne preferujem Visual Studio 2005. Inak ktorý z horeuvedených editorov obsahuje základné vlastnosti ako automatické doplňovanie syntaxe(intelli-sense), refactoring, automatický formátovač textu atd?
Nebudeme sa hrať zo slovíčkami, editor je predsa súčasťou každého IDE.
Opakujem otázku: ktorý z horeuvedených editorov obsahuje základné vlastnosti ako intelli-sense, refactoring, automatický formátovač textu, vizuálne zvýrazňovanie syntaktických chýb atd?
Ono už existuje univerzální a jazykově zcela agnostické doplňování kódu? Včetně dnes tolik oblíbených dynamických jazyků? Naval. Refactoring, hmm…ta věc ukradená z RBBrowseru. No Vim ho určitě umí a Emacs, pokud vím, taky. Formátování textu je stará vojna, fakt všude, věř mi. A s těmi syntaktickými chybami…co takhle se naučit ten jazyk pořádně? :-) Nebo třeba programovat v Lispu, tam jsou syntaktické chyby zcela eliminovány. :-)
Vim moc neznam ale urcite ma doplnovani a formatovani textu(nejen C,java ale i XML nebo SQL). Souhlasim s tim ze Visual Studio 2005 je vinikajici IDE. Ale formatovac textu ve VS2005 je proti emacsu hodne slabej. Z vlastnosti ktere jste uvadel obema recenzovanym editorum chybi jsou nastroje pro porozumeni syntaxe - code assist, refactoring outlines. Takove nastroje v linuxu citelne chybi. Jedine co na linuxu neco takoveho umi je CDT v Eclipse, ktere ale jeste kvalit VS nedosahuje.
Takze sumasumarum na editaci zdrojaku pouzivam emacs, protoze ma lepsi editor a na prohlizeni cizich zdrojaku a drobnejsi upravy pouzivam Eclipse(na linuxu) a VS na woknach.
No, s tim Visual Studiem a refactoringem bych moc neoperoval, protoze to co dela VS je spis parodie na refactoring. Doporucuji shlednout napr. NetBeans ;-)
Áno je rozdiel medzi IDE a editorom ale každé IDE predsa obsahuje editor a tu sa bavíme o tých editoroch, nie o IDE ako celku. Kde konkrétne som spomínal ostatné časti IDE ako: Debugger, Database Explorer, alebo Object Browser?
.NET Beans som chvíľu skúšal(na Javu je fakt best) ale pre mňa osobne je Visual Studio IDE číslo 1 už som si naň zvykol a hodí sa nielen na .NET aplikácie ale napr. aj na RoR.
Jenze na editor uvnitr IDE (= programatorsky editor) jsou jine pozadavky, nez na normalni editor a je otazka, co z toho povazujete za editor, a co uz za IDE.
VS neni spatny, ale je na muj vkus ponekud zabugovany :-/
Jinak koukam, ze MS s tim davanim .NET vsude docela blbne lidi - ".NET Beans" mne pobavilo :-D
No já nevím kluci, ale v tom g/vimu, picu, edu se mi nepodařilo vložit do dokumentu cliparty a charty ani zadny embedded video. Taky nepodporuje OLE kontejnery.
Hmm, mate pravdu, tohle mi presne chybi, kdyz edituji konfiguraky systemu, db serveru nebo pouzivam textaky jako mnozinu promennych. OLE kontejner... nechapu, jak jeste muzu delat UNIXovyho admina... ;-)
BRAVO! Clanek, ktery jsem otevrel v ocekavani informaci, a docital jsem ho se skutecne hlasitym smichem :-D Vivat Michal Kovac! Diky, rozjasnil jste mi cely den :-)
Jojo! Clanek je super. Vic takovych! Ale ne zas moc.
Nicmene hledani spravneho editoru pro linux byl v pocatcich me konverze taky problem.
Notepad nahradi cokoliv. Ale kdyz clovek potrebuje neco programatorskeho... Skoncil sem u NEdit-u.
Nicmene vim rulez na cokoliv jineho, nez psani zdrojaku.
Článek je subjektivně zaměřen proti editoru MS Notepad a naprosto ignoruje jeho široké možnosti editování a formátování textových i jiných dokumentů. Naprosto neobjektivně nejsou uvedeny dalekosáhlé možnosti konfigurace chování tohoto editoru ani jeho zdařilá implementace v OS není popsána jak by se slušelo na tento mohutný nástroj pravdových profesionálů.
Přiznám se, to, že ten článek není až zas tak seriozní jsem přišel asi až u druhého odstavce, ale moc věcí jako tato už mě moc dlouho nepobavilo - 100 PROCENT PRO AUTORA.
(This text was made with help the world best editor MS Notepad (c)).
Ech, budu zase za gramatického nácka, ale nedá mi to - změna z velkého na malé písmeno se odehrává u přídavných jmen, ne u přivlastňovacích. Ostatně, kterého Pravdu vlastně mysleli? Já znal dva, jeden šéfuje uklízečům v SuSE (tam jeho profíci nepochybně Notepad naplno využívají v "mission critical" úloze sledování zásob hader a saponátu) a druhý emigroval v osmašedesátém do USA, kde si před konkursem na práci v /bin poněkud neobratně změnil jméno na "true".
OT, ale nevite nekdo nahodou - existuje v geditu nahrada funkce "Ctrl+Tab" napr. v psPadu?
Mam na mysli prepnuti mezi dvema poslednimi soubory (zalozkami), s kterymi clovek pracoval.
Asi pred rokem jsem se na toto dotazoval na nejakem foru geditu.
Dostal jsem doporuceni na Ctrl+Alt+PageUp/PageDown, jenomze to prepina jen na predchozi/dalsi soubor a nema to vnitrni pamet resp. poradi, s kterymi soubory se naposled pracovalo, podle me to neni vubec sikovne - casto mam otevreno vic souboru a proc bych mel resit (hledat) sam v seznamu, resp. nekolikrat mackat kombinaci tri klaves, abych se mohl rychle prepinat mezi zvolenou dvojici souboru? Dalsi moznost je Alt+cislo tabu, ale opet, proc si mam pamatovat, jake cislo ma ktery tab/soubor?
A na konec byla v odpovedi nejaka "pochopujici" poznamka, ze "Windows habits die hard, huh?".
Ja bych rekl, ze spis zvyk na sikovne veci "die hard"!
Zkratka Ctrl+Tab se da zmacknout pohodlne jednou rukou, klavesy jsou relativne velke, dobre se do nich trefuje - proste sikovna zkratka, ktera by stala za zavedeni. Pry nee, je to rezervovane pro neco jineho.
Mj. take nechapu, proc Firefox nema vnitrni seznam tabu v poradi, s jakym se s nimi naposledy pracovalo. Ctrl+Tab jen prepina do dalsiho tabu,
Zkratka jde me o to, aby se Ctrl+Tab fungovalo pro prepinani zalozek stejne, jako Alt+Tab pro prepinani oken.
Oba clanky (zdroj i slovensky cil) jsou srandovni a pobavily me :-)))) A pripomnelo mi to jednu vec: jak poznate praveho linuxoveho kerneloveho guru? Podle toho, ze sedne k pocitaci a pise
Pekny clanok :-) Som ale uz uplne zdeformovany alebo mam pocit, ze slovosled niektorych viet je velmi podobny anglickemu slovosledu? Dufam, ze to nie je preklad :-)