Názor k článku Konkurence procesorů s mikroprogramovým řadičem - architektura RISC od klusacek - Me zas prijde logictejsi little endian. Ale az...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 5. 2011 22:53

    klusacek (neregistrovaný)

    Me zas prijde logictejsi little endian. Ale az na druhy pohled, kdyz si uvedomim jak jsme vlastne prisli k pozicni cislene soustave. Ti ucenci, kteri ji ve stredoveku privezli z arabie ji okopirovali doslova, tedy i se smerem zapisu, ignorujic ze puvodni uzivatele psali z naseho pohledu pozpatku.

    Pro ne tedy bude little-endian prirozeny zpusob. Je to docela pochopitelne kdyz uvazime hypotezu ze pozicni soustava vznikla zaroven s algoritmem scitani (jako `datova struktura' pro jeho efektivni implementaci). Bezne scitani (bez zrychleneho prenosu) postupuje od nizsich radu a je tedy prirozene, ze ten kdo toto vymyslel, to zacal zapisovat v poradi ve kterem normalne psal.

    6502 byla little-endian zamerne, protoze ji to umoznilo byt rychlejsi nez 6800 pri indexovych adresovych rezimech. Zatimco se nacital vyssi byte offsetu, nizsi uz byl v CPU a mohl se k nemu pricitat obsah 8bit indexoveho registru. Usetril se tim 1 takt.

    Jak uz jste psal, ma little endian vyhodu pri implementaci aritmetiky dlouhych cisel. Taky v pripade pouziti pointeru nekdy byva prijemne (i kdyz neportabilni), ze nejnizsi cislice je na stale stejne adrese at uz ten pouinter ma typ i16* nebo i32*.

    Jedina nevyhoda je, pokud si debuggerem binarne prohlizite obsah pameti -- v tom pripade ale postaci vzit se do uvazovani typickeho gramotneho araba a mate vyhrano. V tom pripade tez doporucuji kreslit si bity ve slove (napr. v I/O registrech periferie) od nejnizsiho po nejvyssi z leva do prava a mate to logicke jak jste chtel ;)