Další obtíží je GRUB
To je blbost, GRUB má podporu pro sériový port, nastavení vypadá například takle:
serial --unit=0 --speed=115200 terminal --timeout=5 console serial
tak tam opravdu není pohodlné nosit monitorMému otci připadlo ještě pohodlnější tahat ho i s pixlí pod druhou paží po žebříků přes vchod, kterým by se moje teta určitě neprotáhla jen aby zjistit, že aplikace provedla nepovolenou operaci, protože na vedlejším baráku byla moc silná vysílací anténa. Někdy je mi těch lidí opravdu líto.
Další obtíží je GRUBOpravujeme zprávy Rádia Jerevan: GRUB sice defaultně nezobrazuje výstup i na Teletype i na sériový port, ale dá se to snadno přepnout příkazem
serial
a terminal.
V první části určujeme, na který port se mají zprávy odesílat, a v druhé rychlost.A počet start/stop bitů a paritu. Celý formát včetně kdejakých pěkných triků naleznete v linux-source/Documentation/serial-console.txt.
Velmi pěkně funguje i pro konfiguraci Routerboardů od Mikrotiku.A věřte nebo ne, ale většina SOHO krabiček ho obsahuje také, jen v jiném formátu a ve většině případů nevyvedený.
Správa serverů a routerů přes sériový port mi odvrátilo hromadu problémů. Nosit s sebou jeden kabel a Eeečko je rozhodně lepší než tahat klávesnici a monitor. Výpis zpráv jádra na sériový port mi pomohlo odhalit problémový řadič disku. I přes výhody, které tento postup má, se o této vlastnosti Linuxu moc nemluví, a možná to je škoda.Přesně tak. Pro mě ten kdo se neumí připojit konzolí a pracovat s ní není administrátor. Škoda, že jste se také trochu nezmínil o HW výhodách sériového portu…snad příště. Dále bych do výčtu aplikací zařadil určitě ještě multiplatformní PuTTy. Jinak článek až na některé menší nepřesnosti pěkný a přišel docela vhod. Doufám, že někdy v budoucnu se stane standardizovaný nějaký console conector, protože s rychlostmi a vůbec parametry sériové linky(a to jak SW, tak HW) jsou někdy pořádné problémy.
Funguje treba Scroll Lock a manualni scrolling pres CTRL+PageUp / CTRL+PageDown, kdyz tam neni ani byte skutecne VideoRAM?
Z /dev/ttyS0 na druhé straně lezou jen znaky jako stream. Buffer už musí mít každá aplikace svůj a pak se v něm pohybuje třeba pomocí posuvníků(GtkTerm,PuTTy). Z čehož plyne další výhoda - všechno je v něm jako text a tak se dá třeba lehce zkopírovat výpis z jádra pomocí CTRL+C.
BTW: Jen mě napadá, že by šel přes sériový port posílat i X protokol, protože to je jen nějaký socket a stream, ale na to je asi sériová konzole moc pomalá.aha, takze v podstate se jedna o analogii k symlinku z /dev/stdout i /dev/stderr na /dev/ttyS0.No tak něco. Není to přímo symlink, ale stará se o to jádro. Viz.
linux-sources/Documentation/[serial-console.txt, console/console.txt]
Myslim ze existuje nejaka extra efektivni metoda komprese dat zasilanych pres seriovy port, nevim ale jak se jmenuje.Efektivní může být jak chce ale posílat pixmapy přes médium o max. rychlosti 64kbps není nikdy nic moc.