Bohuzel Stalmanuv "projev" by neprosel ani v 90. letech. Spousta lidi totiz zapomina, ze to ze si svobodne muzete rict cokoliv, neznamena, ze muzete svym projevem libovolne porusovat a omezovat jine svobody dalsich lidi. Absolutni svobodu muzete mit pouze tehdy, pokud nejste soucasti spolecnosti. Jakmile ale chcete byt soucasti spolecnosti, musite prijmout fakt, ze vase svoboda konci tam, kde zacina svoboda jineho.
Vinen je omezující maximálně pokud jste soudcem nebo porotcem. Ale podněcování k násilí, to asi ano (i když stanovit hranici není tak snadné jak to na první pohled vypadá), ale to už se nebavíme o RMS, ne? Pokud si pamatuju, nic jako "vezměte cepy a sudlice a běžte to těm dodavatlům proprietárního software vysvětlit" nekázal.
Mimochodem, petice pracujícího lidu k soudruhu na nějakém místě - to jsme to teda dopracovali. Chce se mi zvracet.
28. 3. 2021, 19:08 editováno autorem komentáře
Ne, to opravdu nemyslím. Když tady někdo bude veřejně vyzývat, aby Vás nakopali do koulí a nikdo Vás do koulí nenakope, tak jak přesně to Vaši svobodu omezilo? Opírám se o logiku, nikoliv o zákon. Zákon je samozřejmě i proti podněcování k nakopání do koulí, ale taky tu máme zákon, který mi zdraží pivo, když si ho nenechám natočit do půllitru ale do džbánku. Nicméně pokud se budeme držet RMS, tak pokud vím, ten neporušil žádné zákony, ani ty nelogické.
Osobně nemam rád ani přehnanou citlivost a pitvání/hodnocení všeho co někdo plácne a smrště internetový spravedlnosti, který se pak strhnou. Ještě víc nemám rád ublíženej boj za "svobodu projevu", kterej se mi zdá zaměňuje za právo vypustit z huby jakejkoliv chlív kdy chci kde chci. Tady je to za mě jasný, it is what is is. Pro jakýhokoliv veřejně vystavenýho představitele organizace jako FSF je prostě kanál o obětech znásilnění co vypustil z klávesnice konečná.Nevidim na tom nic špatnýho a nemůže čekat, že se vrátí do čela FSF bez toho, aby se zvedlo tisíce obočí a divim se, že se mu do toho chce. A konečná by to pro něj myslim byla byla i ve zlatých 90kách.
Doporučuju, když už nic jiného, prohlédnout si letmo seznamy podpisů obou dopisů proti a na podporu RMS. Zvlášť ta druhá množina je dost zajímavá. Taky dopis proti RMS, aspoň co se týče mě, podepsalo celkem dost lidí, kterých si vážím, ale nikoho takového jsem nenašel mezi podpisy na podporu.
A to vůbec nemluvím o institucích.
Co se týče těch institucí, je hezké vidět, jak jsou vyjádření OSI, FSFE a EFF jak přes kopírák - jako kdyby už vlastní názor nebo aspoň trochu jiný pohled na věc byly zapovězeny - hlavně to zaklínání se "diverzitou".
Je poměrně zajímavé, že ani jednou nezmiňují právo na názor nebo nepřípustnost diskriminace podle politického přesvědčení - jako by to už ani nebyly hodnoty, které stojí za to ctít.
28. 3. 2021, 11:47 editováno autorem komentáře
Je poměrně zajímavé, že ani jednou nezmiňují právo na názor nebo nepřípustnost diskriminace podle politického přesvědčení - jako by to už ani nebyly hodnoty, které stojí za to ctít.
To je špatné pochopení toho, co je svoboda slova. Svoboda slova Vám dává obecnou svobodu v myšlení a vyjadřování. V konkrétním případě se však musíte chovat podle toho, jak situace vyžaduje.
Příklady:
Představte si, že by tiskový mluvčí pravicové strany přešel ke komunistům a začalo se to projevovat v jeho práci. Zůstal by dál tiskovým mluvčím pravicové strany?
Má snad ředitel školy právo ideologicky vést děti k názoru, který on zastává?
Smí kdokoliv v rámci svobody slova vyzývat k násilí?
Smí redaktor televize nebo rozhlasu místo reportáže začít mluvit o tom, co si myslí, že je důležitější?
Ve všech uvedených případech musí občan, zaměstnanec vystupovat tak, jak si žádají zákony, zaměstnavatel či situace, a nejedná se o omezení svobody slova.
1) Výzva k násilí je zároveň slovo a zároveň čin - protože i samotná příprava na spáchání zločinu je trestná. To je potom to, co soudí soudy. Stallman nic takového neříkal, tudíž nevím proč to sem taháte.
2) Pokud jste v zaměstnání (např. jako tiskový mluvčí, učitel na škole, nebo redaktor), tak konáte to na co máte smlouvu. Úplně jiná věc potom je, co vykládáte ve svém volném čase v soukromí u sebe doma, v hospodě a nebo někde na internetu. Dřív se takovéhle věci řešily tiskovým prohlášením ve stylu "soukromé názory našich zaměstnanců nereprezentují názor celé naší organizace" a tím to skončilo.
Co udělal Stallman: řekl že pakliže je sex s 16-ti letou dívkou je v jedné zemí legální a v jiné ne a na splnění zákonů pak stačí krátký přelet letadlem, tak jsou ty zákony nesmyslně postavené. Dále označil dívky pracující pro J. Epsteina za "harém" - nic víc, nic míň. Nikomu nevyhrožoval a z univerzity kde působil posléze sám odešel - tím to mělo skončit. Zbytek je už jenom moderní (internetová) verze honu na čarodějnice.
Na závěr otázka pro vás - na zamyšlení:
Kdybyste si toho náhodou nevšiml, tak ačkoliv to jednu dobu to sice mohla být zábava, tak dnes je většině lidí zde z těch vašich nesmyslných přirovnání a neustálých manipulací blbě - v nejlepším případě jste tu za šaška. Přesto zde nikdo nevyzývá k tomu, aby vám sem byl zakázán přístup či snad abyste byl vyhozen ze zaměstnání. Jak by se vám líbilo, kdyby standard který Vy sám požadujete po druhých, byl aplikován na vás ?
Přesto zde nikdo nevyzývá k tomu, aby vám sem byl zakázán přístup či snad abyste byl vyhozen ze zaměstnání. Jak by se vám líbilo, kdyby standard který Vy sám požadujete po druhých, byl aplikován na vás ?
Bylo by to na mém zaměstnavateli, jestli mu taková kontroverze vyhovuje nebo nevyhovuje, stejně jako je na redakci, jestli mě odřízne odtud. Vyjádřil, nebo bych se k tomu i víckrát vyjadřoval, ale jen v rámci škádlení. Nikdy jsem si nestěžoval, když se reakce tu a tam rozhodla některý můj příspěvek smazat. Obvykle stačilo přeformulovat a bylo vše v pořádku. Nemám žádný strach z toho, že by mě zaměstnavatel odřízl od jiných zaměstnaní, nemám strach z toho, že bych byl zabanován na celém internetu. To se neděje ani Stallmanovi.
@Miroslav Šilhavý
Vaše argumenty jsou falešné a manipulativní
1) Majitel firmy se nebude rozhodovat podle sebe, bude donucen okolím. A běžně se tak na Západě děje ...
2) Při vyhození z práce nemáte možnost opravit si příspěvěk. Ani Stallman takovou šanci nedostal a můžeme vidět prakticky každý týden, že ani omluvy davu nepomáhají. Naopak. Viz. např. Gina nebo J.K. z těch známějších ...
3) Těžko "opravíte" svůj názor na "vhodný s režimem", když je prostě jiný. Třeba počet pohlaví. Takže nám vlastně říkáte, že když má někdo nepohodlný (komu?) názor, tak jej má prostě změnit, aby vyhovoval.
V podstatě říkáte: "Tady to podepiš a ušetříš sobě i rodině spoustu problémů". To jsme tu už měli a nedopadlo to dobře ...
29. 3. 2021, 11:11 editováno autorem komentáře
Ad 1 a 3: Nikomu to nepripomína vyjadrenia budovateľských kolektívov o správaní sa súdruha, ktorý niečo údajne vyviedol a jeho správanie nebolo v súlade s uvedomelým budovateľom komunizmu? ;)
Ad 2: Ospravedlnenie davu nepomáha, ale je naopak kontraproduktívne. Dav to berie ako priznanie viny, nie ako ľútosť a pokus o nápravu. No a kto si priznal, že robil niečo zlé, tomu je možné ešte viac nakladať.
Preto napr. Gina nikdy nič nepriznala.
@bez přezdívky
Nepřiznala, ale zkoušela vysvětlovat. K ničemu ...
Jako bonus Vám prozradím, proč se do děje a je to i u nás, např. sexismus ve Čtyřlístku. Existuje forma výuky, kdy zadáním je nějaká domácí práce o nějakém neblahém kulturním jevu a dělá se to tak, že studenti musí najít nějaké dílo a tam najít něco, co se dá nějak jako vyložit jako nějaké utlačování, křivda atd. Povědomé?
Takový styl pokud člověk přijme, tak mu např. stačí, že slovo master má v jednom specifickém případě jeden dobový význam a hotovo, vyřízeno, prokázáno. Jednička a jdeme hledat dál ...
@Poleno
Zaměstnavatel dává na své zákazníky. Nechce řešit politiku, a pokud ho do takové role zaměstnanec zatáhne (tj. začne se to veřejně přemílat), pak je jasné, že ho zaměstnávat nebude. Pochopitelně si zaměstnavatel spočítá, co se mu vyplatí víc - někdy naopak na kontroverzi dokáže vydělat. Pokud by na to reagovat nesměl, už to zase zasahuje do jeho svobod.
Znovu tu omíláte nesmysl se slovem master. Řekněte mi, kdo Vám ho zakázal používat? Naopak se od počátku nese informace, že si každý může výchozí větev na master přenastavit.
Vidíte v událostech víc, než v nich je. Kdysi někdo zvolil hloupé slovo, v době, kdy se toto téma moc neřešilo. Léta to přetrvávalo, a nikdo necítí křivdu, že tomu tak bylo. Dnes se lidé přiklánějí k opatrnějšímu nakládání se slovy, a Vy se cítíte ukřivděný a utlačovaný, že jedno kdysi náhodně vybrané slovo se postupně zaměňuje za jiné, vybrané s rozvahou?
Přijde mi poměrně logické buďto přijmout nový návrh, nebo prostě dál používat master. Obě možnosti máte. Ale proboha, nedělejte z ptákoviny svatou válku.
@Miroslav Šilhavý
Ano, přesně tak to funguje. Vytvoří se politický tlak a zaměstnavatel se sám dobrovolně nenuceně rozhodne, co je mu milejší. Idálně ještě tak na základě nějaké podivné interpretace (jako Gina) nebo přímo na základě ideologie popírající jak zákony tak vědu (J.K. Rowling) zatímco voláme po naslouchání vědcům.
Já jsem nikde nenapsal, že mi někdo slovo master zakázal používat - Strawman vyvrácen. Pouze jsem popsal, jak se dochází k tomu dnešnímu bláznovství a proč najednou vadí slova, která nikomu před pár lety tak moc nevadila, že je mají dokonce velké společnosti ve svých názvech, jako Mastercard, nebo jsou součástí všemi uznávaných institucí - jako master degree etc.
Ale proboha, nedělejte z ptákoviny svatou válku.
Vtipné. Opravdu to nejsem já, kdo třídí dříve nezávadná slova proto, že jeden z významů v historickém kontextu může znamenat něco nehezkého. Tak už nelžete.
Ano, přesně tak to funguje. Vytvoří se politický tlak a zaměstnavatel se sám dobrovolně nenuceně rozhodne, co je mu milejší.
Ano, každá obchodní firma obchoduje podle preferencí svého zákazníka. Preference se dají vyjádřit i veřejně.
Pouze jsem popsal, jak se dochází k tomu dnešnímu bláznovství a proč najednou vadí slova, která nikomu před pár lety tak moc nevadila, že je mají dokonce velké společnosti ve svých názvech, jako Mastercard, nebo jsou součástí všemi uznávaných institucí - jako master degree etc,
Neznáte angličtinu, její etymlogii, ani významy, ani konotace - aspoň ne tak dobře, abyste mohl hovořit za všechny anglicky mluvící. Nicméně, na svobodě je krásné, že každý může. Proto může jeden ze svých produktů "master" odstranit (třeba i protože je to snadné), a druhý může být na svoji značku hrdý. Aniž by docházelo k nějakému souboji o zakazování slov, jazyk a zvyklosti se vyvíjejí.
Opravdu to nejsem já, kdo třídí dříve nezávadná slova proto, že jeden z významů v historickém kontextu může znamenat něco nehezkého.
Já třeba historii a význam tak dobře posoudit nedokážu, sotva bych si to troufal v češtině. Vím ale dvě věci. Za prvé, že mě nic nestojí a nejsem tak háklivý, aby mě frustrovala změna master => main, nota bene, když to poslední považuji za výstižnější, a někomu tím prokážu ohled (aniž bych se snažil hodnotit, jestli si ho zaslouží). A za druhé, řešíme to především v oblasti FOSS, kde není žádná překážka razit vlastní cestu, klidně forkem existujícího produktu.
@Miroslav Šilhavý
Ano, každá obchodní firma obchoduje podle preferencí svého zákazníka. Preference se dají vyjádřit i veřejně.
Hmmm, věřím, že v předválečném Německu se takto omlouvalo kde co. Ostatně, i ty lidi v kotelnách a dolech si taky vlstně přáli i "zákazníci". Pokud to pořád nechápete, tak nejde pouze mechanicky o princip, ale o jeho míru a okolnosti.
Navíc, tady přece nejde o nějakého zákazníka, ale o hlasité aktivistické skupiny s agresivní ideologií. Nebo progresivní.
Ale můžeme si tuto hru zahrát - kolik že procent uživatelů prodkutů FSF (tedy zákazníků) si přálo odstoupení Stallmana nebo je proti jeho návratu? Kolikže procent diváků Disney si přeje vyhazov Giny a kolik procent fanoušků J.K. bylo pobouřeno a přáli si ji "cancel"? Aha.
Proto může jeden ze svých produktů "master" odstranit
Samozřejmě. Může. Třeba Coca Cola si může dát do loga kosočtverec. Může. Pokud ale začne vykládat, že je to kvůli skřítkům tak se nedivte, že si začnou ostatní ťukat na čelo a jejich názorem bude, že je to pitomost, i kdyby kultura skřítků byla údajně nějakou změnou ve zvyklosti - a to je ten zásadní rozdíl s tím co tvrdíte: tady nejde o žádnou změnu zvyklostí, ale vyřvané změny na základě připitomnělých ideologií.
Já třeba historii a význam tak dobře posoudit nedokážu, sotva bych si to troufal v češtině
Hmmm, minule jste byl. Ale respektuji. Proč se pak k takovým věcem vyjadřujete?
Za prvé, že mě nic nestojí a nejsem tak háklivý, aby mě frustrovala změna master
Frustrace - to je slaměný panák a zde nejde o háklivost, jak už Vám bylo napsáno x krát ...
A za druhé, řešíme to především v oblasti FOSS, kde není žádná překážka razit vlastní cestu, klidně forkem existujícího produktu.
Toto je asi nejtrapnější výmysl, jaký předvádíte. I malé dítě ví, že takto věci nefungují. Je mi líto, tento argument je tak dětinský, že se k němu nebudu ani vyjadřovat. Nicméně, jednu poznámku: aby takový projekt nedopadl jako Parler třeba ... prej udělej si vlastní ...
29. 3. 2021, 21:26 editováno autorem komentáře
Přehlížíte celkem zásadní aspekt. RMS má garantovanou svobodu projevu, a může si svobodně vybírat, co bude nebo nebude dělat. Jenže tu samou svobodu mají například sponzoři a zákazníci. Sponzor si může svobodně vybrat, jestli bude dávat peníze organizaci, jejíchž vysoce postavený člen tvrdí to nebo tamto. Ten sponzor může klidně trvat třeba na tom, že bude dávat peníze jen neziskovkám, které mají ve správní radě samé blonďáky a blondýny, nebo že správní rada musí mít křesťanské/židovské/muslimské hodnoty, nebo že v ní musí být X procent žen/mužů/černochů/Poláků/ufonů. Je to čistě v režii toho sponzora, a nikdo mu do toho nemůže mluvit.
V daném případě FSF nemůže například Red Hatu diktovat, komu má dávat své peníze. Může se s Red Hatem dohodnout (což asi znamená zbavit se RMS), nebo se bez něj obejít. To už je zase na svobodném rozhodnutí FSF.
Považuji za dost nešťastné, když se lidé na jedné zastávají práva RMS říkat co chce, a na druhé straně se pozastavují nad právem sponzorů si vybrat, komu dají své peníze.
@Lael Ophir
Považuji za dost nešťastné, když se lidé na jedné zastávají práva RMS říkat co chce, a na druhé straně se pozastavují nad právem sponzorů si vybrat, komu dají své peníze.
Pane Miroslave, není žádným tajemstvím, že ty sponozory k tomu nutí právě aktivisté psaním dopisů, demostrováním a online kampaněmi. To se dá i prokázat. Je to standardní praxe. Takže nemanipulujte.
Dále to můžeme srovnat se situací ještě před pár lety. Čím to, že se najednou sponzoři a všechna vedení stala z roku na rok tak progresivní a klidně zpřetrhají obchodní vazby a zvyklosti kvůli nějakému rozhovoru? Čím to asi bude ...
na druhé straně se pozastavují nad právem sponzorů si vybrat, komu dají své peníze
'
Kdo se nad tím kde pozastavuje? Jenom Vy Miroslave pořád v každém takovém případě mluvíte o jakýchsi sponzorech a zákaznících, zatímco vidíme fňágat jenom aktivisty. Sponzor ať klidně odejde. To se ale ani tak neděje, spíš vidíme hlavně to online fňágání, které pak různé instituce nutí, doslova nutí, zaujímat jakási stanoviska a kroky ...
není žádným tajemstvím, že ty sponozory k tomu nutí právě aktivisté psaním dopisů, demostrováním a online kampaněmi. To se dá i prokázat. Je to standardní praxe.
Ale na tom přeci není nic vadného! Jakoukoliv myšlenku máte, chcete ji prosadit a hledáte příznivce.
Sponzor ať klidně odejde. To se ale ani tak neděje, spíš vidíme hlavně to online fňágání, které pak různé instituce nutí, doslova nutí, zaujímat jakási stanoviska a kroky
Já si pamatuju dobu, kdy byly instituce financovány ústředně. V té době je nezajímal žádný sponzor, nezajímalo je mínění zákazníka a veřejnosti. Výsledky byly tristní.
Dnes odejde sponzor, a jste-li na takovém financování závislý, tak zítra končíte.
Celá tato diskuse je absurdní. RMS už poslední dekády slouží jen jako maskot směru, který kdysi pomáhal startovat. Maskot je od toho, aby lidi stmeloval. Ve chvíli, kdy začne rozdělovat (a je zcela lhostejné, jestli má, či nemá pravdu, jestli mu historie za pravdu dá), pak přestává jako maskot sloužit. Neotřásla se pod ním jeho pozice pro jeho názor, ale protože přestal naplňovat svoji hlavní pracovní roli. To samé by se mu přihodilo, i kdyby v samoobsluze kradl tatranku za pět korun.
Míchat do toho svobodu slova je zcestné. I v praxi vidíme, že nejen jeho vyjádření, ale i celý příběh se šíří. Nikdo ho necenzuruje, žádné omezení na občanských právech se nekoná a ani v náznaku se nekonalo.
Neexistuje žádné právo domáhat se být předsedou FSF, každý zaměstnavatel se může se zaměstnancem rozloučit. Pokud jako předseda organizace ohrozí její běh (opět připomínám, že to nemá nic společného s tím, jestli má či nemá historickou pravdu), je to docela pochopitelný důvod k výpovědi.
I kdyby se nevracel do vedení FSF, osobnost RMS je na tolik výrazná, že by uplatnění našel. Jsem si naprosto jistý, že na druhé straně existuje spousta organizací, které by měly zájem spolupracovat právě i díky jeho osobním postojům, které FSF nevyhovují.
Proč mě proboha dvakrát oslovujete Miroslave?
Máte nějaké konkrétní informace o tom, jestli Red Hat v daném případě někdo "nutil" od spolupráce ustoupit, případně jak a v jakém rozsahu? To jen abychom mluvili konkrétně a nepletli si pojmy s dojmy. V každém případě ale nikdo nemohl RH donutit. I pokud by tam byl tlak zákazníků nebo aktivistů, tak je to čistě rozhodnutí Red Hatu.
Zákazníci - ale i kdokoliv jiný, včetně aktivistů - mají plné právo napsat dopis, demonstrovat nebo pořádat online kampaň. Před lety jste mohl třeba na serverech zabývajících se Linuxem číst o dopisech, které lidé posílali ministerstvům. Většinou ve stylu "Jaktože ještě místo M$ Woken a Officů nepoužíváte open source, jak požaduje Evropská Unije? S pozdravem, Franta Prasák, Psí 1, Velké Prasopsy".
Občané se veřejně vyjadřují k nošení respirátorů, stavbě dálnice nebo obchoďáku, managementu ČT a tisíci dalších věcí, protože na to mají právo. A konkrétně v USA tohle funguje velmi dlouho. Už okolo roku 1700 aktivisté v rámci snahy o zrušení otroctví organizovaně bojkotovali výrobky produkované otroky. V roce 1933 se v newyorské Madison Square Garden sešlo okolo 70 000 židů požadujících bojkot zboží z nacistického Německa, a další se připojili v 70 dalších městech. V roce 1989 běžel bojkot Mitsubishi v souvislosti s ničením deštného pralesa. Součástí byly akce v médiích, nenásilné akty občanské neposlušnosti atd. I pokud s aktivisty nesouhlasíte, tak těžko něco změníte na tom, že je to jejich právo. Navíc to má někdy i další pozitiva :)
https://cdn.trendhunterstatic.com/phpthumbnails/25/25668/25668_3_800.jpeg
V čem je tedy podle vás RMS tak spešl, že on může říkat cokoliv, ale sponzoři, zákazníci a aktivisté se k jeho výrokům vyjadřovat nemohou a nesmí? Já nic takového nevidím.
Podle mého názoru prostě souhlasíte s RMS, a proto kritizujete možnost druhé strany (se kterou nemám nic společného) se k věci vyjadřovat. Přijde mi to pokrytecké. U jednoho obhajujete jeho práva, dalším je chcete upírat, a to na základě toho, komu osobně straníte. Uff :/
@Lael Ophir
Protože si myslím, že jste jedna ta samá osoba. A nebo jste jeho dvojče.
V každém případě ale nikdo nemohl RH donutit
Ano, nemohl, proto se nám nátlakové kampaně tak rozjely a každá větší firma si hýčká své PR oddělení ;-)
Zákazníci - ale i kdokoliv jiný, včetně aktivistů - mají plné právo napsat dopis, demonstrovat nebo pořádat online kampaň.
Ano a my diváci máme plné právo si pak o tom myslet své a taky s tím třeba nesouhlasit, nebo ne?
V čem je tedy podle vás RMS tak spešl, že on může říkat cokoliv, ale sponzoři, zákazníci a aktivisté se k jeho výrokům vyjadřovat nemohou a nesmí?
To přece nikdo neříká. Řeč je o tom, že kus toho tlaku je umělý, mimo nějaké "zákazníci a sponzoři" a to čistě kvůli ideologickým důvodům.
Podle mého názoru prostě souhlasíte s RMS, a proto kritizujete možnost druhé strany
To je tím, že nečtet to, co říkám, ale slepě opakujete mantru o "vůli lidu". Všechny názory RMS ani neznám a nezkoumám, kdyby třeba zítra řekl že končí, tak je mi to úplně jedno. Mě vadí cancel culture a manipulativní omlouvání takových praktik.
31. 3. 2021, 13:30 editováno autorem komentáře
@Miroslav Šilhavý
Ano, to Vás napadá proto, protože jste někde záhadně přišel k premise "jakýkoliv tlak == ztráta" a pak už jenom dokola a dokola ignorujete, co Vám ostatní píší.
Za prvé, proč myslíte, že vzniko "go woke, go broke" jako už se ukázalo vícekrát a byl jste na to upozorněn? Je to proto, že "mediální řev" nerovná se automaticky přání zákazníků a partnerů. Ano, je to těžké poznat a pak se musí člověk rozhodnout.
Za druhé, proč by se nemohli firmy připojit? Samozřejmě mohou. I Vy můžete. Každý může. Když pak ale takový uměle vzniklý tlak, nebo účelové přidání se, začnete prezentovat jako spontání vůli lidu v naivní cestě k pravdě a lásce, tak se nedivte, že Vám to ne každý baští ... Filip Jirsák to aspoň napsal přímo, čehož si vlastně cením. Prostě Je RMS nemoderní a tak se využije každé příležitosti, jak ho sestřelit. No, k tomu se vlastně taky může každý připojit. Ale dělat že to nevidím, nebudu.
Máte pravdu v jedné věci. Doba je to nelehká a možná by pak bylo lepší dělat skutečné kroky než se plantat do aktivistických motanic. A díky tomu, že "podporujeme" takové aktivistcké motanice víc a víc se pak stává, že i oprávněný krok je hned připlepen do takových motanic. Je mi jasné, co se Vám okamžitě začalo točit hlavou tak to napíšu zrovna: řešením není legitimizovat aktvistické motanice, abychom se nemuseli pracně zabývat co jak přesně je. Řešením je pravý opak, zahodit aktivistické motanice.
31. 3. 2021, 14:29 editováno autorem komentáře
Když pak ale takový uměle vzniklý tlak, nebo účelové přidání se, začnete prezentovat jako spontání vůli lidu v naivní cestě k pravdě a lásce
Lidé mohou jít spontánně nejen k pravdě a lásce, ale mohou svobodně kráčet i ke zbídačení a zmaru. Svoboda je o tom, že nad Vámi nestojí nikdo moudrý, který by měl vyšší patent na rozum. To se dá vztáhnout na oba naše protichůdné názory.
Stejně jako Vy hovoříte o "cancel culture", mohl bych mluvit o tom, že je to účelově stvořený termín a uměle vytvořený tlak.
Co je tedy "uměle vzniklý tlak" a jak se rozpoznává od "přirozeně vzniklého tlaku"?
Prostě Je RMS nemoderní a tak se využije každé příležitosti, jak ho sestřelit. No, k tomu se vlastně taky může každý připojit. Ale dělat že to nevidím, nebudu.
Zkuste se zamyslet odkud byl sestřelen a jakou práci tam dlouhodobě odváděl. Přijdete totiž na to, že by se našlo pro tu funkci spousta schopnějších. Jediné, co RMS dostalo do funkce byla symbolika spojená s jeho jménem. Bez veřejné podpory by jméno RMS neznamenalo nic. Kdyby veřejný tlak neexistoval, nebyl by se býval vůbec stal předsedou FSF a tudíž by ani po veřejném tlaku nemohl být odvolán. Není to paradox, když kritizujete ten samý tlak, co ho do funkce dostal, že ho z ní i vystrnadil?
Ale dělat že to nevidím, nebudu.
Ničemu nepomáháte (ani o sobě si nemyslím, že bych něčemu pomáhal). Kdybyste chtěl konstruktivně přispět, uvedl byste důvody, proč by měl být RMS předsedou FSF (kromě toho, že se jmenuje RMS). Jenže nejen tady, ale snad nikde jsem neviděl žádný racionální důvod, proč by vlastně měl být ve funkci. Naopak (dlouhodobě) čtu, jak je nesnášenlivý, bez sociální inteligence, a že jediné jeho plus je, že vytrval být paličatý v době, kdy jeho vrstevníci šli do práce a budovali si život. Fajn, vyměnil svůj život za myšlenku, která se ujala - ale to z něj dělá nedotknutelného?
A díky tomu, že "podporujeme" takové aktivistcké motanice víc a víc se pak stává, že i oprávněný krok je hned připlepen do takových motanic.
Jediná cesta je, nepovažovat to za motanice a nerozlišovat mezi aktivisty a neaktivisty. Názor jako názor. I aktivista je svéprávný svobodný člověk, a ten, kdo se připojuje k jakémukoliv hnutí je také svéprávný svobodný člověk. Vy jste svéprávný svobodný člověk. Všechny názory se potkávají a rezonují. Někdy zažívají hype, jindy málo pochopitelný útlum.
Pokud nosíte v hlavě to, že je potřeba se proti nějakým aktivistům vymezovat, tak jste na úplně stejném kolbišti, a kromě opačného názoru se ve skutečnosti nelišíte od toho, koho kritizujete.
řešením není legitimizovat aktvistické motanice, abychom se nemuseli pracně zabývat co jak přesně je. Řešením je pravý opak, zahodit aktivistické motanice
To, co navrhujete, je také aktivismus. Není mi o nic sympatičtější, ani o nic méně sympatický, než ten druhý aktivismus. S touto myšlenkou - v dobrém - si nezahrávejte. Nevím, jak jste stár, ale já si pamatuju pár let z režimu, který potlačoval svobodu tím, že nálepkoval. Kdokoliv byl režimu nepohodlný, označil se tu za chuligána, tu za příživníka, ... Vy si zahráváte s podobnou myšlenkou - někdo (kdo?) označí něco za aktivistickou motanici a je po tématu... Kdo bude ten neomylný soudce?
Nejsme jedna a ta samá osoba, nejsem ničí dvojče.
Vám se nelíbí cancel culture. To je ve skutečnosti nový výraz pro to, co jsem vám popisoval jako koncept známý v USA minimálně od toho 18. století, kdy docházelo k bojkotům zboží vyrobeného za použití práce otroků. Už tehdy to bylo o PR, a každá firma si (s vyúůjčením slov Miroslava) mohla vybrat nedělat nic, připojit se, nebo odmítat. Stejně jako tehdy i dnes neexistuje moc jiných možností, a každá ta možnost má svá pro a proti.
Chápu že pro Čechy je to trochu nová situace. Po pádu komunizmu byl každý rád, když za rozumné peníze dostal nějaké zboží nebo služby, a úplně nadšený byl, když věc neměla značné vady. Věci jako Corporate Social Responsibility, nebo aktivismus zákazníků, byly zcela nevídané. To první dnes můžete vidět i v ČR. To druhé je zatím vidět velmi omezeně, ale v daném případě to můžete (zjevně s otevřenými ústy) pozorovat v jiné zemi.
Že je to špatně? Tak si představte, že pracujete pro společnost, která dodává na zakázku software pro severokorejské koncentrační tábory. Možná byste pak protestoval i jako zaměstnanec. Nakonec třeba společnosti IBM, která dodávala nacistickému Německu, v tom (potenciální) zákazníci máčejí čumák ještě 75 let po skončení války. Může jít i o menší věci. Představte si bojkot firmy, která otrávila řeku Bečvu. A pokud připustíme, že je v pořádku projevit morální výhrady, tak je otázkou už jen v jakém případě a jakým způsobem. S konkrétním motivem, nebo konkrétním projevem výhrad, můžeme každý souhlasit či nesouhlasit. Nicméně ten mechanismus je v pořádku, vychází ze svobody lidí, a dokonce je svým způsobem žádoucí. BTW snaha potírat takový mechanismus může být popsána jako vrchol cancel culture ;)
Myslíte, že lidem, kteří se zastanou RMS hrozí v Rusku vyhazov? Na Západě reálně ano. S těmi etalony bude problém.
Můžeme trochu generalizovat (i když se to nemá). V Rusku bez servility pozici nevybudujete, takže otázka vyhazovu je až podružná. V Rusku je naopak velmi silná tradice se nevyjadřovat k ničemu, k čemu nemusím, protože mají historickou zkušenost, že jde nejen o ztrátu zaměstnání, ale i o to, že další neseženou. Pamatuju si dobře, že i v Českslovensku platila doktrína: mysli si co chceš, ale jen doma. Byl to už tehdy jen slabý odvárek sovětské zkušenosti. U nás zmizel a dokonce se přehoupl do druhého extrému: někteří mají pocit, že mohou dělat cokoliv, a "svoboda" je chrání i před tím, aby přišly přirozené důsledky.
Myslím, že vůbec neumíte rozlišovat mezi systémovou perzekucí (která svobodu vylučuje) a mezi přirozenou reakcí druhých (která je taktéž výrazem svobody). Pochopil jsem z Vašich textů, že považujete situaci v USA na tolik rozsáhlou, že už ji považujete za systémovou, ale věřte, že tomu tak není.
V Rusku je naopak velmi silná tradice se nevyjadřovat k ničemu, k čemu nemusím, protože mají historickou zkušenost, že jde nejen o ztrátu zaměstnání, ale i o to, že další neseženou
Ano a Západ tuto zkušenost právě získává taky - přesně toto se tam děje. Podle půzkumů z léta 2020 se o svých názorech a pol. preferencích v USA nebojí mluvit veřejně asi jenom 20% a aspoň v kruhu přátel se nebojí do 50% ... dokonce už tam mají své děti, které udaly rodiče úřadům - za to že byli v ten onen den ve Washingtonu.
Pochopil jsem z Vašich textů, že považujete situaci v USA na tolik rozsáhlou, že už ji považujete za systémovou, ale věřte, že tomu tak není.
Tak to se ale pletete. Jednoznačným důkazem budiž, že Biden znovu dektretem zavedl Critical Race Theory do federálních i státních institucí. Zavedena byla za Obamy a zrušena T. A to je v podstatě doktrína, ze které všechny tyto novodobé myšlenkové obskurdity vycházejí. V posledním skandálu nutili vědce z Los Alamos psát omluvné dopisy za to, že jsou bílí. Vám to možná (pochybuji) připadne normální a prosazování myšlenek, mě to přijde nechutné.
Situace v USA je ovšem kritická i bez toho. Líbání nohou černochům, diskrinace bílých a asiatů na univerzitách, vyhazování učitelů davem z univerzit (jako Weinstein, a to je levičák jak poleno) či hony na čarodějnice jako Gina a další, vyřazení lidí z bankovních systémů, ty jsou toho jednoznačným důkazem. Každý jeden případ můžete ofabulovat jak to umíte, pokud dáte všechny dohromady za poslední roky, získáte úplně jiný obrázek.
Problém je zde u RMS v tom, že jsou to stejné kruhy, stejná ideologie, stejné metody a stejný tlak. Jak jsem Vám napsal výše a vy jste to hezky, jistě náhodou, minul ze všeho možného co jste oplácal těmi omluvastikami: to není přirozený tlak od sponzorů, partnerů a uživatelů/zákazníků, jak se snažíte lehce byť neúnavně podsouvat, ale vyřvané ideologické akce v době vyřvaných ideologických akcí.
30. 3. 2021, 11:55 editováno autorem komentáře
V tom co píšete je velký kus k zamyšlení a asi i realistického vidění svět.
Já vidím problém v tom, že se pomalu nastavuje trend rázných akcí bez důkazů, odsouzení bez soudu a spravedlnosti hlasitého davu (on to většinou není dav, ale řvoucí fanatický skupinka zesílená sociálními sítěmi).
Vždycky si vzpomenu na knížky Byl jsem posledním císařem čínským a Problém tří těles ... tam je krásně vidět jakou paseku udělala malá skupinka (na poměry Číny) fanatiků. Nejhorší totiž nebylo to co říkali a dělali. Nejhorší bylo to, že donutili společnost mlčet, protože každý kdo měl jiný názor, byl zašlapaný do země. Když se na jednotlivce zaměří dav, je s ním na 99,9% konec. Taková kyberšikana na steroidech.
Většinou se ten vychýlený stav vrátí do nějaké nové rovnováhy. Někdy to trvá a bohužel je to někdy i se zpětným zákmitem ... Tak uvidíme.
Většinou se ten vychýlený stav vrátí do nějaké nové rovnováhy. Někdy to trvá a bohužel je to někdy i se zpětným zákmitem ... Tak uvidíme.
Ano, přesně tohle si také myslím.
Já vidím problém v tom, že se pomalu nastavuje trend rázných akcí bez důkazů, odsouzení bez soudu a spravedlnosti hlasitého davu (on to většinou není dav, ale řvoucí fanatický skupinka zesílená sociálními sítěmi).
Záměrně jsem tento odstavec dal mimo pořadí, ale navazuje to na ten zpětný zákmit. Mně právě vadí ta kontra-tendence, protože ta způsobuje v lepším případě zpětný zákmit, v horším případě je i přetažená. Podle mě se musí postupovat případ od případu a nenechat se zviklat k vidění šikmé plochy. Abych byl konkrétní, to, že vyměňujeme nějaká slova, mi vůbec nevadí. Dokonce se našla slova lépe vystihující význam. Nemám potřebu se k tomu vyslovovat proti, ale ani pro. Je to prostě akceptovatelné a nestojí to za myšlenku.
Daleko víc se zamýšlím k odstraňování historických symbolů, ale i tam vidím dluh společnosti. Dlouho se některé osobnosti adorovaly, aniž by zazněly kontroverze. Ať nejsme pořád v USA - tak například. W. Churchill. Já ho umím přijmout jako velkého státníka a zároveň i jako rasistického šovinistu, kterým na sklonku britského impéria musel být. Jedna stránka jeho osobnosti se mi netluče s tou druhou. Docela ale i chápu to, že pro některé je - přinejmenším dočasně - nepřijatelné, aby stál na tolika podstavcích, nekriticky. Domnívám se, že přijde fáze přijmutí obou jeho stránek osobnosti, a pak se na podstavce vrátí. České země něco podobného znají taky - maršál J. V. Radecký taky nemohl připomínat svoje úspěchy z podstavců v době generační paměti zúčtování s Rakousko-Uherskem. To už je nyní pryč a můžeme vidět nezastíněně i jeho úspěchy.
> to, že vyměňujeme nějaká slova, mi vůbec nevadí
Ty případy z USA nedokážu kvalifikovaně posoudit. Na to fakt jsme málo američan (z USA) ...
Ale dokážu to pochopit v češtině. Chápu že česky mluvícím Rusům vadí označení Rusáci, mně od Němců vadí označení Tschechei atd.
Nechoďme daleko, třeba já sám spíš používám označení Cikán když mluvím česky, Gypsy anglicky a Roma v cikánštině ... možná to někomu vadí, ale zatím jsem po hubě nedostal.
Jen musím znovu zdůraznit tu fanatickou razanci která mi vadí.
> Daleko víc se zamýšlím k odstraňování historických symbolů, ale i tam vidím dluh společnosti.
Jo, to je až brutálně blbé. Už se těším jak budeme přejmenovávat most a univerzitu, až se aktivisti zaměří na Karla IV který byl nejen otcem vlasti ale i organizovaných pogromů ... U nás už to začalo Koněvem a obávám se, že neskončilo ...
30. 3. 2021, 12:36 editováno autorem komentáře
Jo, to je až brutálně blbé. Už se těším jak budeme přejmenovávat most a univerzitu, až se aktivisti zaměří na Karla IV který byl nejen otcem vlasti ale i organizovaných pogromů ... U nás už to začalo Koněvem a obávám se, že neskončilo ...
Vysvětlím, proč si to nemyslím. U všech těchto aktivit je jedno společné: stále existuje generační paměť na osobnost či události. Pro mnoho lidí je ještě palčivá 2SV, ale už i za mého života vnímám, jak emocí kolem tohoto období ubývá. Dění 1SV mě už prakticky nezasáhlo - jen velmi okrajově, při hovorech s prababičkou. To je důvod, proč se dnes můžeme bavit o významu Radeckého, a proč nebudeme posuzovat Karla IV dnešní optikou.
V USA platily méně nápadné zbytky rasově segregačních předpisů až někdy do osmdesátých let. Stále žije, a je i v produktivním či krátce postproduktivním věku masa lidí, kteří nedokáží vytěsnit a z odstupu uznat, že dnes už nic takového neplatí. Jsou to rodiny, které v sobě mají (a asi právem) zakořeněno, že nedostali ve svém důležitém věku přiměřenou příležitost být úspěšní. To objektivně spravit už nejde, nejde to ani vykompenzovat (dostanete peníze, ale frustrace nezmizí). To ale zmizí právě s tou generační pamětí. Z toho pohledu má smysl dělat takové kroky, které omezí ty výkyvy, které do té doby budou.
Obávám se, že tu nejde o žádné výkyvy.
Spíš mám strach, že to spadá do kategorie "autorům ransomware a teroristům se neustupuje", a teď už jsme ve fázi prohrané války, kdy i malá skupinka řvoucí lůzy dokáže pohodlně zlikvidovat kohokoli, a ostatní jen v nejlepším případě mlčí a ustupují, v horším přistupují na jejich hru, čistě proto aby nebyli další na řadě a tím jen posilují tenhle hrozný systém.
ad generační paměť. No tak 30 let po skončení WWII jsme po sobě stříleli s klackama po parku, hrajíce si na rusáky a němčoury, a nikomu to nevadilo. Ani když jsme někteří měli dědu co prošel koncentrákem, určitě byl mezi náma i někdo komu to někdo příbuzný nepřežil. (a ano, i v té době jsme to věděli)
Ta dnešní přecitlivělost nemá s nějakou společenskou pamětí nic společného, to je prostě davové šílenství.
Spíš mám strach, že to spadá do kategorie "autorům ransomware a teroristům se neustupuje", a teď už jsme ve fázi prohrané války, kdy i malá skupinka řvoucí lůzy dokáže pohodlně zlikvidovat kohokoli, a ostatní jen v nejlepším případě mlčí a ustupují, v horším přistupují na jejich hru, čistě proto aby nebyli další na řadě a tím jen posilují tenhle hrozný systém.
Válka předpokládá nepřítele. Nevnímám jako útok to, že v důsledku diskuse (byť hlučné) se jiní rozhodli některé argumenty vyslyšet. Selektivně inklinujete k tomu, vidět jako nepřítele toho, čí argument našel podporu. Zamyslel bych se, proč pro Vás není nepřítel spíš ten, kdo vyslyšel?
No tak 30 let po skončení WWII jsme po sobě stříleli s klackama po parku, hrajíce si na rusáky a němčoury, a nikomu to nevadilo.
Nepřijde Vám zajímavé, že nic takového se nedělo ve světě, který zůstal svobodný? Komunistům se hodilo mít definovaného nepřítele. Pro děti to byli Němci, pro starší to byl celý svobodný svět. To, že jsme si tak hráli (já taky), považuju za zrůdnost tehdejšího režimu; každá totalita potřebuje definovat vnějšího nepřítele a odvádět pozornost od své vlastní zločinnosti.
Ta dnešní přecitlivělost nemá s nějakou společenskou pamětí nic společného, to je prostě davové šílenství.
To nejsou disjunktivní pojmy. Generační paměť je palivo pro to davové šílenství. O hypertrofovanosti toho, co se děje, se vůbec nepřu. Ta rozjívená skupina není nepřítel, ale z různých důvodů frustrovaná. Zvyšováním frustrace nikdy nemůže dojít ke zklidnění.
To ale nemá nic společného s názorem, možná blbým, na problematiku obtěžovaní nebo slov jako "pán". S takovou bysme v česku museli zakázat i tato slova. Ono to panstvo bylo dřív taky vlastně otrokáři.
My jsme se také zbavovali jazykových symbolů. Přestali jsme říkat "pane vrchní rado", "pane sekční řediteli", "milosti" apod. Do formální mluvy přešlo jedno jediné slovo: "pan" - s krátkým "a". Vypudili jsme onikání a onkání. Smyl se rozdíl v oslovování a slušně oslovujete cizího nevýznamného člověka úplně stejně, jako prezidenta země.
Rozdíl je v tom, že v řeči a literatuře takové pojmy vymizí postupně. U programového kódu tu změnu musí někdo udělat.
Naopak, obrušování i neinteligentních názorů je přirozený proces, jakým se společnost formuje. Agresivní nájezdy aktivistů a likvidace "viníků" opravdu ne ...
Sugestivní interpretace. Jenže ono nedošlo k žádné likvidaci. Pouze dost významná část lidí řekla, že na tak významném postu by neměl někdo takový co dělat. Podobně, jako by neměl být na Hradě zákeřný stařík ztrativší zábrany, podobně, jako by neměl být hochštapler premiérem.
Nemám pocit, že po 5 letech stupňující se otevřené kulturní války si je společnost blíž.
Už zase ta válka. Kultura se vyvíjí, mění se pohledy. Kultura včerejška nebyla zavržena, zničena, vygumována. Je tu s námi dál, dává nám zkušenost o tom, co bylo dobré, co bylo špatné. Téměř každý člověk by si přál žít v jiné době, obvykle v zidealizované době mládí.
Ne, válku zavádíte Vy. Já tu tvrdím že profesní a osobní život jsou strikitně oddělené věci, a vyjma věcí vyjmenovaných v tr. zákoně se nemá jakkoli slučovat. Navíc prosazuji i to, aby v rámci diskuse padaly všechny názory, i ty z Vašeho pohledu hloupé a chybné. Pokud jsou jeho názory dost hloupé tak se v dané komunitě prostě ztrapní, (zkusíme nekontroverzní případ, možná blahé paměti vzpomenete Zephir a spousta dalších nicků, kromě toho že je/byl známý na rootu je známý banem na spoustě světových fyzikálních webů coby agresivní troll a crackpot), ale proboha, je to jeho koníček, máme taky chtít aby to s ním vyřešilo jeho HR? Já tvrdím že ne, pokud svojí práci dělá tak jak má. - nedovedu si představit pacifističtější přístup.
Ve skutečnosti jste to Vy kdo prosazuje (možná jen schvaluje) pohled "ono vlastně není špatné pro názor někoho vyrazit", "je to věcí té firmy koho vyrazí, my jen upozorňujeme", "no a co že podlehli tlaku a propustili ho, však měl možná i nějaké charakterové vady". - Ano je to válka, ale z Vaší strany, když už né schvalovaná, tak trpěná a omlouvaná.
Ostatně pivovarský dělník Ferdinand Vaněk by na téma "to je věc zaměstnavatele koho (ne)zaměstná" spíš nemohl říkat své.
"Já tu tvrdím že profesní a osobní život jsou strikitně oddělené věci"
- ne nejsou
Uz jsem se setkal s radikali co tvrdili nemuzes prece posuzovat spevaka podle jeho osobniho zivota ... a po par letech najednou zacnou posuzovat cloveka podle jeho soukromi protoze tak to skratka je
30. 3. 2021, 18:50 editováno autorem komentáře
No píšu si že před Vámi se nemám za žádnou cenu pokoušet zpívat Vodníka z Rusalky, protože by to mohlo mít neblahé následky na můj kádrový posudek.
(gothmetalisti na tom ale budou hůř, s automatickou diagnózou deprese v papírech to budou mít u bezpečnostní prověrky ještě těžší)
profesní a osobní život jsou strikitně oddělené věci
Jenže tak to nefunguje, zvlášť u rolí, které mají výrazný veřejný přesah, což Stallmanova role je. Když budete dělník u pásu a v pátek se vylijete a budete se koupat nahý v kašně na náměstí, vašemu zaměstnavateli to bude asi šumák. Pokud ale to samé uděláte v pozici starosty, tak to lidem určitě šumák nebude.
Nehledě na to, že Stallman často ty kontroverze nevyvolával v nějakém jiném soukromém prostoru, ale třeba na mailing listech open-source projektů, což z jeho pozice je pracovní místo.
Pokud jsou jeho názory dost hloupé tak se v dané komunitě prostě ztrapní
Když se někdo takto ztrapňuje dlouho a opakovaně, jak se má podle vás ta komunita zachovat? Všichni se budou po sobě dívat a dělat, že nic neslyšeli?
Protože přesně tak to fungovalo roky. Stallman byl za svoje nemístné chování na některých mailing listech tiše zabanovaný, ale navenek se pořád držela aura "tatíčka zakladatele".
Až to loni bouchlo. Lidem už došla trpělivost a dali FSF jasně najevo, že už to takto dál nejde. Stallman se očividně nezmění, těch domlouvání mu a žehlení za ty roky od ostatních v FSF bylo víc než dost. Buď najdou odvahu fungovat bez něj nebo ostatní zase nebudou fungovat s nimi.
Když k vám bude z nějaké firmy jezdit obchodní zástupce, který se bude pořád dokola chovat nevhodně a neurvale, vy to dáváte té firmě najevo a ona si stejně dál toho zástupce drží a posílá k vám, tak co uděláte? Že s tou firmou přestanete spolupracovat, je naprosto logický a legitimní krok.
Trošičku to ale kazí to, že loni to nebouchlo kvůli mailing listům, ale kvůli zcela konkrétní a naprosto nesmyslné politické kauze.
Takže na rovinu, jako za totáče. Pokud už soudruh chodí do práce ožralej, má být vyhozenej za to že chodí do práce ožralej. Ne proto že v hospodě řekl před nějakým bonzákem něco co neměl a tím opilstvím si to teď zpětně racinalizujeme, že vlastně bonzování bylo správné.
30. 3. 2021, 19:37 editováno autorem komentáře
Když sleduju ty diskuse, tak mi přijde, že to nedorozumění mezi oběma tábory je v tom, že jedna skupina zná RMS jen podle jeho veřejného obrazu, tedy že to je sice vrtošivý, zato ale nekompromisní bojovník za svobodu softwaru, kterého se teď rozhodli zlikvidovat na základě jednoho nepovedeného a špatně pochopeného výroku.
Druhá skupina, která s ním povětšinou měla co dočinění a ví, že to nebyla žádná výjimka, ale spíš pravidlo jeho chování a komunikace, to vidí jako jen poslední kapku do nádoby, která se plnila celé roky.
Já se celkem ztotožňuji s tím, co o tom napsal včera kolega Brendan Conoboy. Mám s ním taky svoji zkušenost a názor, že jeho vliv na hnutí svobodného softwaru je dnes už spíš negativní, jsem měl dávno před tím loňským případem. Na druhou stranu si myslím, že toho veřejného tlaku je víc než dost, takže nemám potřebu přikládat své polínko do ohně podepisováním petic apod.
@Jiří Eischmann
Ne, nedorozumnění je v tom, že jedni nemusí RMS (ok), sestřelí ho pomocí částečně zmanipulované záminky za pomocí aktivistů + nátlak na okolní organizace a pak to omlouvají nějakými obecnými společenskými pravidly a přáním společnosti, což jim ti druzí nebaští.
To co se děje okolo RMS není normální tlak na jeho odstoupení a sice to omlouváte společenskými normami, ale končí to u "is past", "not progressive", "new century" ... jako ok, pak ale neoblbujte lidi těmi pohádkami ...
30. 3. 2021, 21:15 editováno autorem komentáře
pak to omlouvají nějakými obecnými společenskými pravidly a přáním společnosti, což jim ti druzí nebaští
V USA je za vším byznys. Za konformitu se nenajíte, v USA nedostanete nic zadarmo. Stallmanovo vystupování ohrozilo (nejen tou jedinou událostí) financování FSF - a to prostě znamená stopku, jinak mohou zavřít krám. Společenská pravidla a přání společnosti není uváděno jako omluva, ale jako jednoduché vysvětlení, jakým mechanismem ohrozil organizaci.
V USA je za vším byznys
Všude je za vším moc a vliv. To je kvůli snaze zajistit si přežití na co nejlepší úrovni - šanci. Ve vyspělých společnostech to znamená většinou a výhradně byznys.
Stallmanovo vystupování ohrozilo
Pořád to opakujete jako kolovrátek, nicméně já tedy viděl první takovou nějakou manipulaci a řev aktivistů, aby vytvořili tlak na sponzory, než nějaký spontání možný odklon sponzorů o sobě samých.
Společenská pravidla a přání společnosti není uváděno jako omluva, ale jako jednoduché vysvětlení, jakým mechanismem ohrozil organizaci.
Což je opět jedna z Vašich polopravd, nebo spíš třetinapravd. Viz odstavec výše. A to ani radši nezmiňuji dvojí metr a pokrytectví (nemyšleno nyní na Vás, ale obecně), To bysme získali ještě úplně jiný náhled.
30. 3. 2021, 23:44 editováno autorem komentáře
Pořád to opakujete jako kolovrátek, nicméně já tedy viděl první takovou nějakou manipulaci a řev aktivistů, aby vytvořili tlak na sponzory, než nějaký spontání možný odklon sponzorů o sobě samých.
(...)
Což je opět jedna z Vašich polopravd, nebo spíš třetinapravd.
To je přeci totéž. Zrovna to, že můžete a máte možnost svým názorem přesvědčit ostatní (tedy i sponzory), spadá po svobodu slova, která se zde zmiňovala.
Jak by tedy podle Vás měla fungovat svobodná společnost?
@Miroslav Šilhavý
Jak by tedy podle Vás měla fungovat svobodná společnost?
Ale to přece ale není aktivistký dav uživatelů FSF nebo snad z řad sponzorů, na které se tu odvoláváte, ale levicoví aktivisté, které nezajímá v podstatě ani RMS, ani FSF, ale zajímá je ideová čistota názorů řečených veřejně. Jenom si v případě RMS, jako ostatních, umně našli tzv. "presure points". TO je prvotní důvod.
Objevilo se tady několik lidí, jako Jiří Eischmann, který RMS vyčítal chování i z osobní skutečnosti, ale to není člen toho uřvaného davu podle jeho slov. A vadí mu také "neprogresivita". Ok, může být. Pak tu například Filip Jirsák vedl vyložene filipiku na "zastaralost" RMS. Ok, může být. Ale to není to, proč se celý tento skandál odehrává.
Ten skutečný důvod je "cancel" někoho, kdo projevil silně nepohodlný názor pro levicové agresivné bandy, tak to začalo a tak to i pokračuje. To, že je to RMS a je v FSF je v podstatě náhoda, tímto jsou zasaženi lidi z různých částí společnosti.
A teď se k odporu tedy přidali i ti, pro které je RMS zastaralý, ale to už není dost důvod na takovou kampaň, tak se vezou a využívají právě té původní jiskry.
Vůle lidu? Můžete to tak nazývat, ale přirozený proces odporu zákazníků a byz. partnerů to není ani z vlaku.
31. 3. 2021, 11:33 editováno autorem komentáře
Já tu tvrdím že profesní a osobní život jsou strikitně oddělené věci, a vyjma věcí vyjmenovaných v tr. zákoně se nemá jakkoli slučovat.
To naprosto neplatí a nemá platit. Takový luxus si může dovolit řadový zaměstnanec, který za svoji firmu nevystupuje navenek. Jakmile navenek vystupuje, tak se to slučuje a tím víc, čím významnější pozice to je. Buďto oba (zaměstnanec i zaměstnavatel) šíří dobré jméno a navzájem se posilují, nebo jeden druhého sráží.
Ano je to válka, ale z Vaší strany, když už né schvalovaná, tak trpěná a omlouvaná.
Ne trpěná. Nepovažuji to za válku vůbec, ale za běžný život ve společenství (společnosti). Nechci aby mé děti učil alkoholik a prostopášník, byť zákon neporušuje. Nevadí mi premiér či prezident, od kterých se mi rozcházejí názory, ale nechci na těchto postech mstivého zapšklíka a obchazeče zákonů, ani kdyby reprezentovali mně blízký názorový proud.
Ostatně pivovarský dělník Ferdinand Vaněk by na téma "to je věc zaměstnavatele koho (ne)zaměstná" spíš nemohl říkat své.
Totalitní režim se nazývá totalitním právě protože ovládá společnost v úplně všech oblastech. Nejen že nedostanete zaměstnání, ale nedostanete ani druhé, ani třetí. Shromažďování, abyste získal podporu druhých, je potlačováno. Nulový přístup do sdělovacích prostředků, včetně cenzury inzertní rubriky se soukromými oznámeními. Pod různými důvody je Vám odepřeno vlastnictví i základních věcí, nebo tak omezeno, že se to rovná zákazu (čekání na telefonní přípojku dlouhé roky, pořadník do mototechny). Cestovní pas sice máte (mezinárodní úmluvy), ale reálně potřebujete ještě devizový příslib a výjezdní doložku, jinak nezvednou závoru... Prostě nemůžete vůbec nic, než se podřídit a mlčet.
To opravdu chcete, byť i jen vzdáleně, srovnávat s USA a Stallmanem?
@PQK
Chápu že česky mluvícím Rusům vadí označení Rusáci, mně od Němců vadí označení Tschechei atd.
Nechoďme daleko, třeba já sám spíš používám označení Cikán
Ale to přece není ten problém, který se řeší. Neuctivá slova existují, používají se a taky jimi nikdo nepojmenovává hlavní větve a za užívání takových slov, řekněme v oficiálním styku, je dotyčný ohodnocen i bez kampaní aktivistů. To ale nemá nic společného s názorem, možná blbým, na problematiku obtěžovaní nebo slov jako "pán". S takovou bysme v česku museli zakázat i tato slova. Ono to panstvo bylo dřív taky vlastně otrokáři.
Naopak, obrušování i neinteligentních názorů je přirozený proces, jakým se společnost formuje. Agresivní nájezdy aktivistů a likvidace "viníků" opravdu ne ...jediné co tím vzniká je rozdělení společnosti, protože to vytváří vzduchoprázdna a zákopy, za něž nikdo nemůže. Nemám pocit, že po 5 letech stupňující se otevřené kulturní války si je společnost blíž. Řekl bych, že právě naopak ...
30. 3. 2021, 13:49 editováno autorem komentáře
@Zdeno Sekerák
Jenom zapomínáte, že tu kontroverzi nevytvořili ti "oni". Celou tu šílenou, vyhrocenou situaci alá "škůdce lidstva" vytvořil někdo jiný. Když to vezmu z jiné strany - připadá Vám, že po několika letech této kulturní války (jejímž výhonkem je Cancel culture), kterou vedete v zájmu dobra, je na tom společnost líp? Ani bych neřekl, naopak
... jestli byste neměl začít právě u toho než zažnete nahánět cizí agenty. A pak, až si vědomíte, že i mainstreamová média jsou součástí takových kampaní, tak už pak celkem lehce zjistíte, že mají silné vazby na jinou stranu - na Čínu. Jedním výhonkem jsou kšefty Big Tech a druhým propletení finančních kruhů, z poslední doby aféra Bidena mladšího. Je to Čína, která doma klade důraz na rodinu a uspořádání společnosti, zatímco na západě má prsty kde všude přes univerzity až po velká média, která jsou velmi silnou pákou v rozkolu západní společnosti. Na mne se nezlobte, já za to nemohu.
30. 3. 2021, 19:21 editováno autorem komentáře
Reaguji na spravu ze podporu ma hlavne z ruska a rikam svuj nazor proc to asi tak je.
V pořádku, ale víc než dojem nebo zdání to není, že? Já Vám zase na oplátku říkám to, co těch vlivech vím já. A pokud se podíváte na tisk v USA, i lokální, tak čínský vliv a čínské granty se tam celkem řeší. Jenom to není mainline verze, protože v Číně se chce vyrábět, Rusko je osvědčený strašák. Nakonec nejde ani o Rusko, ani o Čínu, ale o to, že nás někdo tahá za nos ...
Jasně, potřebujete ukázat na nepřítele.
Praktický každá významnější univerzita se chlubí nějakou "kontraverzní" osobností, se kterou to bylo těžké. Přitom právě tyhle osobnosti nejvíc přinesly. Chcete naznačit, že Putin koupil Tardis a škodí takhle v minulosti?
Namátkou - třeba pořád lze zaslechnout vyprávění historek kolem pana profesora Jarníka. Z cizích třeba John Nash na Princetonu, Richard Feynmann taky patřil k "výstředním" osobnostem, určitě to neměl Putin daleko třeba k Grigorim Pelermanovi, a tak by se dalo pokračovat.
Musím říct že jestli za výše jmenované může Putin, tak bysme mu měli děkovat.
https://observablehq.com/@bystroushaak/signatures-on-the-pro-rms-open-letter
Tady je to s lepší normalizací dat (týpek tam měl normalizované v podstatě jen rusko).
Pokiaľ je to narážka na to že veľa z podporovateľov pochádza z rusky hovoriacich krajín tak je to možno práve tým že tam nie sú zatiaľ zvyknutí, že budú perzekuovaní za úprimnosť.
Mnoho známych čo ja poznám (a vážim si ich) sa viac prikláňajú práve k tej druhej skupine na podporu Stallmana. Napriek tomu to nechcú verejne podpisovať práve kvôli tomu aby z toho nemali v budúcnosti problémy. Napríklad by ich to mohlo v niektorých firmách (napr. v tých inštitúciách čo spomínate) znevýhodniť, prípade úplne diskvalifikovať.
Skúste si preklikať niektoré z mien, ktoré "si nevážite". Vačšina z nich prispela k open source aspoň raz v živote. S veľkou pravdepodobnosťou sa pri poslaní vášho príspevku použil aspoň jeden riadok z kódu, ktorý títo ľudia vytvorili. To že si ich nevážite hovorí niečo o Vás...
Osobne ma mrzí prístup Mozilly. Firefox stále používam, lebo si myslím že diverzita v prehliadačoch je pre web veľmi dôležitá. Párkrát som im za ich prácu aj finančne prispel. No moje príspevky dám v budúcnosti radšej inde. Projektov čo stojí za to podporiť je strašne veľa a moje financie sú obmedzené. Napriek tomu nebudem iniciovať petíciu aby odstúpilo celé vedenie Mozilly. Bude mi ľúto ak Firefox skončí, no možno práve to otvorí cestu novému projektu, ktorý bude na Firefoxe stavať. Aj v tom je krása open source.
Ja neviem posúdiť či je Stallman najvhodnejší kandidát na túto pozíciu, toľko sa práci FSF nevenujem, no s argumentami v podpisovej akcii jeho odporcov nesúhlasím.
> Pokiaľ je to narážka na to že veľa z podporovateľov pochádza z rusky hovoriacich krajín tak je to možno práve tým že tam nie sú zatiaľ zvyknutí, že budú perzekuovaní za úprimnosť.
Tak určitě - např. Litviněnko, Politkovská, Magnitskij, nebo Němcov by nám o tom mohli vyprávět. Oh wait...
> Skúste si preklikať niektoré z mien, ktoré "si nevážite". Vačšina z nich prispela k open source aspoň raz v živote. S veľkou pravdepodobnosťou sa pri poslaní vášho príspevku použil aspoň jeden riadok z kódu, ktorý títo ľudia vytvorili. To že si ich nevážite hovorí niečo o Vás...
#wat? Uvozovky se používají pro označení určitého textu jako citace - a jelikož reagujete na můj příspěvek o tom, že na ruských fórech je to velká věc (a tudíž nějaké porovnávání absolutních čísel “podpisů” nedává vůbec žádný smysl), tak mi absolutně uniká pointa celého Vašeho odstavce. Nic takového co “citujete” jsem nenapsal, a tak mi Váš útok připadá asi jenom úsměvný.
Myslím že som reagoval na https://www.root.cz/clanky/kontroverze-kolem-navratu-richarda-stallmana-do-fsf-qemu-6-0-se-blizi/nazory/1064250/. Tam ma to posunie aj keď kliknem na ikonku odpovede naľavo od môjho mena v inkriminovanom príspevku.
Ak náhodou nie, a Vám to zobrazuje inak, tak ma to mrzí, naštvať Vás nebolo mojím cieľom.
Nejakej seznam soudruhu, kterym vadi "mysoginie" (gynekologicky problem u hlodavcu ?), transfobie (transmutantni prvky jsou extremne nestale a nebezpecne, alespon nas to ucili v chemii) se jednou treba bude hodit.
Doufam, ze prijde cas zakazat vsechny formy socialismu (fasismus, komunismus a jine fanatismy) coby extremne nebezpecne halucinogeny, ikdyz toho se uz asi nedoziju.
Co se mne tyce, z trans jsem uprimne zhnuseny a znechuceny, czechitas jsou toliko podvod na danove poplatniky (ne, ty dotace opravdu nerostou na strome), a socialiste jsou uboha nedospela decka, ktera si nejsou schopna pripustit ani jednoduchy fakt, ze clovek je porad jeste prilis zviretem na to, aby mohl realne zit dle pubertalnich utopistickych predstav.
Obvykle na to lide prijdou do 30-ti let veku a prvniho mladete, ale homosexualove, transgender a bezdetni aktiviste i jini prizivnici socialnich revoluci se tomu samozrejme vymykaji, a bohuzel navic maji diky sve uchylce (bezdetnosti) i podstatne vice casu nasilne a nelegalne sirit dobro ve prospech nas "normalnich". Zakony je bohuzel nezastavi, zneuzivaji totiz levicovy tisk a soudruha Lynche.
Ze to ale jednou semele i takovyho skalniho levicaka, jako je RMS, to bych opravdu necekal. Pripomina to velmi francouzskou revoluci a Robespierreho. Holt moralista a provokater ve vlastnich radach je vec krajne neprijemna pro kazdeho fanatika. My nic nevysvetlujeme, to my tady klademe otazky ...
Nelíbí se mi ta polarizace názorů kolem RMS, všechno jenom kolem toho co je vhodné z hlediska "inkluze" a toho zda je oprávněně nebo neoprávněně obviněn z čehokoliv.
Chybí mi debata kolem toho zda, jsou jeho názory a ideologie ohledně sw shodné s FSF nebo tím jak je nebo chce být vnímáno.
Zjednodušeně, protože je to asi na delší debatu, FSF vnímám jako propagaci všeho svobodného a opensource sw, nejen GNU a GPL.
A přijde mi že RMS není zrovna nejvhodnější reprezentant, hlavně protože místo spolupráce v rámci opensource propaguje jen svůj vlastní GNU/GPL svět, a to i na úkor jeho uživatelů a vývojářů - nebo to je to, co je vidět v rámci mé mé "bubliny".
Mým cílem není někoho přesvědčit, na to nejsem zrovna ta nejpovolanější osoba. Jen bych rád viděl debatu i na toto téma.
Ja si myslim, ze Stallmana aj s jeho kontroverziou potrebujeme. Nastavuje nam "black mirror" a extremnejsi "lavy" koniec znamena, ze sa kompromis najde blizsie stredu, ak "pravy" koniec bude korporat tahat viac doprava.
Dalsia vec je, ze konformna autocenzura v zaujme lepsieho opensource je principialna hovadina. Cely free software / opensource vznikol ako nekonformna a vseobecne principy popierajuca zivelna odnoz. Korporat sa s tym najprv pokusal bojovat a ked zistil, ze to nepomoze, tak sa s nim zrastol a teraz sa ho snazi "ucesat" a vyownovat hlasanim toho, ze to potrebuje.
Opensource v prvom rade potrebuje slobodu a tym sa zreguluje automaticky sam bez korporatneho zasahu zvonku. Taka forma regulacie mu staci a cokolvek dalsie, co potrebuje korporat, aby mu bol opensource konformny je flashback do 90. rokov, len na trocha inom poli.
Tak redhatu, mozille a jiné korporacím prostě nezbývá než se od toho kategoricky distancovat. Nemůžete mít na jedné straně armádu popíječů kafe kteří po celých dnech smolí články o inkluzi výmýšlejí všemožné šílenosti jak vyvážit barevnost grafů pohlaví a etnik a jaké výrazy nepoužívat a zároveň podpořit někoho koho neopustil selský rozum
To, že je tam zpět asi není jen tak, že se ráno probudil a rozhodl se, jsou za tím jednání, zvažování a společná rozhodnutí lidí, kteří o tom ví mnohem víc než většina z nás tady..
Osobně si RMS vážím a chápu, že nikdo není dokonalý a každý může mít i kontroverzní stránky osobnosti. Je jistě na místě zvažovat, jak se k tomu postavit. Alergická reakce na nějaké prohlášení, které si pak, vytržené z kontextu, žije svým životem, to bych nebral jako vhodný nástroj pro posuzování lidí.
Když jsem ty seznamy zběžně procházel, v tom prvním jsem prakticky nenarazil na žádná známá jména, naopak v tom druhém jsem jich našel řadu: vedoucí různých open-source projektů, dlouholetí přispěvatelé...
Pokud hodnotíte podle toho, kdo má delší seznam random lidí z Internetu, první anketa jasně vede. Pokud to má ukazovat nějakou podporu v open-source komunitě, tak IMHO jasně vede ta druhá.
Oni totiž ti lidi dlouhodobě aktivní v open source většinou mají se Stallmanem často osobní zkušenost, ať už z osobního setkání nebo z mailing listů. A ta realita bohužel není tak pěkná jako legenda o nekompromisním bojovníkovi za svobodný svět softwaru. Já jsem měl Stallmana taky za ikonu, dokud jsem se s ním nepotkal osobně a neviděl, co dokáže lidem napsat na mailing listech. Pamatuji si, když mi ještě před 10 lety, kdy jsem Stallmana žral, kolega říkal, že si o něm udělal vlastní obrázek, když ho na vlastní oči viděl na MIT, jak ho vystěhovávali, protože pro univerzitu už dlouho nic nedělal a očividně si myslel, že bude mít kancelář doživotně za zásluhy. :-)
@Jiří Eischmann
To celé co píšete je jistě relevantní, ale úplně něco jiného než ho sestřelit svazáckými dopisy za nejaké, ještě do jisté míry dezinterpretované, vyjádření k něčemu. Poslední kapka? Věřil bych, kdyby za tím nestál zase ten samý aktivistický řev.
To máte asi tak: to, že (jistě) jste proti pouliční spravedlnosti přece neznamená, že jsou všichni semletí davem neviní.
30. 3. 2021, 16:23 editováno autorem komentáře
Tak či onak, nějak nevidím důvod ani pro podpis RMScharty, ani pro podpis RMSanticharty. Tohle je bouře ve sklenici vody, která velice rychle vyeskalovala, jak to tak na internetu bývá. Umocněno navíc už rok trvajícími lockdowny a post-metoo érou. Bude zajímavé na tuhle dobu vzpomínat třeba za 25 let, vidět i čistýma očima. Jak by dnes člověk hodnotil Billa Clintona a Moniku Lewinskou?
No, on byl problém, že v tom kanclu i bydlel...
Nicméně já bych byl i pro, aby měl nějakou emeritní roli a skrz FSF se mu platila doživotní renta. Za tu svoji historickou úlohu si to zaslouží. Ale ať už vedení FSF přenechá mladším.
On asi nebude moc praktický člověk, který by myslel na svoje finanční zajištění. Pak to dopadá tak, že jezdí do rozvojových zemí na konference a tam po chudých studentech chce 5 dolarů za fotku s ním (zkušenost mého kolegy z Brazílie). To není moc pěkné vůči těm studentům a hlavně je to ponižující pro RMS. Myslím, že jeden z hlavních důvodů, proč se tak snaží držet ve vedení FSF, je ten, že je to jeho jediný zdroj příjmů a v USA, co si člověk nenašetří, to v důchodu nedostane.
No a o tom takové hony na čarodějnice bývají.
To co tu píšete není ani vaše zkušenost, takže my to tady máme ze třetí ruky.
A i kdyby to byla pravda a RMS živořil tak, že by žádal po chudých studentech 5$ za fotku, nebyla by to tak také naše hanba, že se o člověka, který má takové zásluhy nedovedeme postarat, jak po stránce finanční, tak i po stránce kultivace jeho působení.
Případně je tu další pohled: Bez RMS bychom na podobné "hnutí" čekali nejspíš o řadu let déle, zda-li bychom se vůbec dočkali a k RMS patří i jeho kontroverzní osobnost.
@Mintaka
Podle mě není žádoucí snažit se osobnosti "kultivovat". RMS by dost možná nic nedokázal, pokud by byl konformní. Mnoho světových osobností byli podivíni a dokázali něco výjimečného jen díky tomu, že se nenechali svazovat konvencemi. To všechno uznávám. Někteří se, po bouřlivém a úspěšném mládí, kultivují sami. Někteří naopak nikdy - to se zdá, že je případ RMS.
Myšlenka jakéhosi zásluhového důchodu není reálná. Taková odměna "za zásluhy", v čem by si pak - filozoficky vzato - zadala s licenčními poplatky? Jak by k tomu přišly nespočitatelné zástupy FOSS programátorů, které nedostanou nic, zatímco RMS ano?
Každý se vyvíjíme (byť se to někdy nazývá degradace), takže prostor pro nějakou drobnou kultivaci, v určitých směrech, bych tu viděl, ale musela by ta chuť na kultivaci být oboustranná.
S tou NEpodporou bych to neviděl tak jednoznačně. Těch, kteří OSS de-facto obětovali většinu života, není zase tak mnoho. S licenčními poplatky bych to nesrovnával. Postavené by to mělo být na "dobrovolném" úsuzu komunity, nebo její části. Osobně bych neměl problém s tím, posílat některým klíčovým lidem OSS například po jednom dolaru měsíčně. Což mohu, ale jen nepřímo, i teď, podporou konkrétních projektů, nebo jejich zastřešujících organizací.
Na druhou stranu takové financování může být dvojsečné a v této, místy hysterické době lynčování za plácnutí do vody a ještě vytržené z kontextu, by se to mohlo stát nástrojem nátlaku.