Názor k článku Kontroverze kolem návratu Richarda Stallmana do FSF, QEMU 6.0 se blíží od Lael Ophir - Nejsme jedna a ta samá osoba, nejsem ničí...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 3. 2021 22:13

    Lael Ophir

    Nejsme jedna a ta samá osoba, nejsem ničí dvojče.

    Vám se nelíbí cancel culture. To je ve skutečnosti nový výraz pro to, co jsem vám popisoval jako koncept známý v USA minimálně od toho 18. století, kdy docházelo k bojkotům zboží vyrobeného za použití práce otroků. Už tehdy to bylo o PR, a každá firma si (s vyúůjčením slov Miroslava) mohla vybrat nedělat nic, připojit se, nebo odmítat. Stejně jako tehdy i dnes neexistuje moc jiných možností, a každá ta možnost má svá pro a proti.

    Chápu že pro Čechy je to trochu nová situace. Po pádu komunizmu byl každý rád, když za rozumné peníze dostal nějaké zboží nebo služby, a úplně nadšený byl, když věc neměla značné vady. Věci jako Corporate Social Responsibility, nebo aktivismus zákazníků, byly zcela nevídané. To první dnes můžete vidět i v ČR. To druhé je zatím vidět velmi omezeně, ale v daném případě to můžete (zjevně s otevřenými ústy) pozorovat v jiné zemi.

    Že je to špatně? Tak si představte, že pracujete pro společnost, která dodává na zakázku software pro severokorejské koncentrační tábory. Možná byste pak protestoval i jako zaměstnanec. Nakonec třeba společnosti IBM, která dodávala nacistickému Německu, v tom (potenciální) zákazníci máčejí čumák ještě 75 let po skončení války. Může jít i o menší věci. Představte si bojkot firmy, která otrávila řeku Bečvu. A pokud připustíme, že je v pořádku projevit morální výhrady, tak je otázkou už jen v jakém případě a jakým způsobem. S konkrétním motivem, nebo konkrétním projevem výhrad, můžeme každý souhlasit či nesouhlasit. Nicméně ten mechanismus je v pořádku, vychází ze svobody lidí, a dokonce je svým způsobem žádoucí. BTW snaha potírat takový mechanismus může být popsána jako vrchol cancel culture ;)