Vlákno názorů k článku Konverze Debianu ze souborového systému EXT4 na moderní ZFS od rpajik - ZFS 2.2.0 je aktuálně RC4, v článku odkazuje...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 9. 2023 8:46

    rpajik

    ZFS 2.2.0 je aktuálně RC4, v článku odkazuje na RC1.

    Usuzuji z toho, že root má hodně článků v zásobě a tenhle čekal na vydání více jak měsíc ;-)

    K samotnému ZFS a článku:

    1. ZFS v jádře není kvůli licenci, která je s jádrem neslučitelná - škoda že to není v článku zmíněné ... pro náhodné kolemjdoucí to může vyvolat dojem, že ZFS není dostatečně kvalitní, aby bylo do jádra zařazeno. Zde pro pobavení: github

    2. ZFS má samo o sobě docela dost nároků a vzhledem k tomu jak je článek koncipován si dovolím doplnit: pokud máte VPS s jedním jádrem a 4GB RAM, tak na ZFS rovnou zapomeňte ... ano fungovat to bude, ale nelze od toho čekat lepší výkon. V tomto setupu lze čekat jediné ... problémy. Ze zkušenosti ... pokud to má dělat ještě něco jiného než obsluhovat ten filesystém, tak takový základ jsou 4 jádra a 8GB RAM.

    3. ZFS je skvělý filesystém, ale je také hodně složitý ... pokud člověk narazí na nějaký problém, tak je potřeba tomu rozumět. Pool i každý dataset mají spoustu nastavení a vedle toho všeho tu je více jak 300 parametrů modulu jádra, kterými lze ovlivnit výkon a chování filesystému.

    4. Jediná opravdová výhrada k článku ... nevidím důvod proč bootovat ze ZFS. Je s tím spousta práce, komplikací a nic to reálně nepřinese. Je to hezké jako akademické cvičení, že to jde ... ale to je tak vše. Grub ze ZFS umí nabootovat, ale je dost pozadu proti vývoji ZFS, proto je potřeba si dávat sakra pozor, jaké features jsou na bootovacím poolu zapnuté. Stačí zapnout jednu co grub neumí a už to nenabootuje. Takže když člověk například udělá aktualizaci ZFS a v euforii že to funguje si tohle neuvědomí, tak snadno spustí zpool upgrade i nad bootovacím poolem ... a pak bude smutně koukat na nebootující systém.

    Děkuji za hezký článek

  • 19. 9. 2023 9:41

    Uncaught ReferenceError:

    Je to první článek autora tady, tak je pravděpodobné, že došlo k nějakému zpoždění než se to vyladilo.

    ten jeden z mála důvodů proč bootovat ze zfs může být třeba potřeba držet konzistenci i bootovacího oddílu, snapshoty, kontrola integrity atd.

  • 19. 9. 2023 12:18

    Adam Kalisz
    Stříbrný podporovatel

    Ano, byla tam prodleva skoro 1,5 měsíce. Naštěstí nedošlo k zásadní změně, takže linky jsou snad dostatečně směrodatné.

  • 19. 9. 2023 12:28

    Adam Kalisz
    Stříbrný podporovatel

    Díky za feedback, snad je to užitečné i pro zkušené mazáky, třeba i jen jako reference, nebo příklad jiného pohledu.

    Ad 1: Ano, možná to tak může působit. Tento článek neměl být dalším seriálem o ZFS, ten už na rootu je a čtenář si jej může přečíst včetně zmínky o licenční problematice. Na seriál odkazuji doslova v první větě článku.

    Ad 2: ZFS lze používat i s méně než 2 GB RAM, když se vhodně nastaví a ano, úplně šťastné to asi nebude. Zde je použita VM se 2 vCPU a 4 GB RAM, kterou lze třeba post-hoc zvětšit.

    Ad 3: Ano, zmiňuji to v motivaci hned na začátku článku. Na druhou stranu článek, řekl bych, slušně mapuje dostatečnou podmnožinu pro značnou část použití.

    Ad 4: Proto je bpool specificky nakonfigurovaný s podmnožinou vlastností. Je to prostě opsané z oficiálního návodu, na který se odkazuji. Idea je, že prostě recykluji znalosti.

  • 19. 9. 2023 21:52

    Peter Lištiak

    (seriál o ZFS) už na rootu je a čtenář si jej může přečíst ... Na seriál odkazuji doslova v první větě článku.

    v ZFS sa nevyznám, tak sa chcem opýtať - ten seriál je z roku 2011. Nakoľko sú informácie v ňom stále aktuálne aj dnes?

  • 19. 9. 2023 23:18

    Adam Kalisz
    Stříbrný podporovatel

    Nevím, co úplně čekáte, že napíšu. Úplné základy z uživatelského hlediska jsou prakticky stejné. ZFS mezitím umí novější kompresní algoritmy, umí šifrovat a TRIM. Vedle snapshotů existují ještě bookmarks, které umožňují uvolnit místo vázané snapshotem, ale přesto využít inkrementálních záloh za cenu vyšších nároků na IOPS.

    Kdyby Vás ZFS zajímal víc, zkuste mrknout do příručky FreeBSD: https://docs.freebsd.org/en/books/handbook/zfs/ nebo si kupte knihy Michaela W Lucase: https://mwl.io/nonfiction/os#fmzfs