Ja nerikal nic o tom odkud pochazi odpoved. Reagoval sem na vetu "U kořenových serverů začíná každé dotazování na internetovou doménu". To je skratka pitomost! Dotazovani na domenu zacina u resolveru, tak jak ho mam nastavenej. Jestli ten odpovi informaci z cache, nebo dotaz "posune" dal, to uz neni zacatek, nybrz pokracovani, resprektive spracovani dotazu...
Takto bych to nevidel, bud je clanek technickeho charakteru, nebo clanek pro manazery a divaky n@vy.
Mel jsem za to, ze to prvni, vy patrne mate namysli to druhe, mozna se autor zamyslel udelat clanek, ktery mohou cist obe skupiny - mohou, ale jedna bude nespokojena s urovni a druha to nepochopi.
Ta představa se dá udělat docela přesná z webu NIX.SK. Propaguje se tam AS sítě NIX.CZ i CZ.NIC, takže předpokládám, že jsou tam vidět i ty kořenové servery v těch sítích. Není důvod je tam neposílat.
Není mi jasné - když nějaký operátor v síti provozuje třeba instanci k.root-servers.net aby svým zákazníkům zrychli odbavování DNS provozu, tak má stejně jen 1/13 šanci že se ti zákazníci zrovna budou snažit dobrat odpovědi přes K a ne přes těch 12 dalších root serverů. Takže DNS se zrychlí jen pro nějakých 8% requestů. To mi nepřipadá jako kdovíjaké terno... Nebo ne?
To jistě může ale nedělá to. Alespoň můj rekurzivní bind 9.8 to nedělá. Na request na novou TLD kterou jistě neměl v cache se zeptal jen j.root-servers.net a na další novou TLD se zeptal jen l.root-servers.net. Takže šance že by se zeptal toho jednoho root serveru který můj ISP má v síti je skutečně asi těch 8%. Takže pořád nějak nechápu proč bych si jako ISP měl do sítě dávat jeden z root serverů (pokud to nechci dělat "pro dobro internetu").