Přesně - byl rozdíl mezi tím, jestli program ze zpomalené paměti jen bere data, nebo jestli v ní program běží.
Během zpracování každé instrukce Z80 sáhne do RAM i několikrát. Běží-li program ve zpomalené RAM, tak běží "nepravidelně" a výkonově to velmi zhruba odpovídá 2.5 MHz? Nějak tak... rozhodně nevhodné i pro pípnutí na speaker.
Ale když program do zpomalené RAM jen sahá pro data, tj. většina přístupů do RAM (čtení instrukcí a jejich operandů) je stále v rychlé, tak se ze zpomalené RAM dají přehrávat i audio samply. Zpomalení se na zvuku projeví, zní to trochu zkresleně, ale není to katastrofa. V případě mnoha konverzí Amiga MODů pro DA převodník to taky jinak nejde, protože ZXS128k má zpomalených 64kB (čtyři 16k stránky, do dvou je mapovaná videoram) a 64kB je na samplovanou hudbu málo.
Zpomalení však neznamená, že by se tam programy neumísťovaly. Musely, ZX Spectrum 16k jinou než zpomalenou RAM nemá, celá RAM, kterou má k dispozici je právě jen těch zpomalených 16kB od 16384 do 32767. Všechno pípání se tak musí řešit využitím podprogramů v ROM (stejně jako LOAD, SAVE a jiné časově náročné věci).
Velký chaos do toho pak vnesl Amstrad se svými modely +2A, +2B, +3, které mají zpomalené jiné paměťové stránky než originální ZXS 128k+ toastrack a šedá 128k +2 (která má sice taky cedulku Amstrad, ale konstrukčně se shoduje se 128k+ toastrack).