Následuje překlad nejpodstatnějších novinek v distribuci tak, jak byl šířen v oficiálním oznámení s našimi případnými krátkými komentáři.
- Systém nyní může být nainstalován do loopback souboru na oddílu se souborovým systémem FAT. To umožňuje instalovat Red Hat Linux na existující oddíl bez nutnosti přerozdělování disku. Tohle bude možná jedna z nejzajímavějších novinek pro obyčejné uživatele, kteří zatouží Linux „jenom tak vyzkoušet“. I když tento způsob bude mít vždy svoje nevýhody oproti vlastnímu diskovému oddílu, jistě si najde mnoho příznivců.
- Instalátor je schopen při upgradu detekovat softwarová disková pole RAID
- Instalace z CD a NFS obsahuje vylepšený „rescue režim“ umožňující lepší zotavení při havárii
- Balíčky síťových služeb se rozdělily na klientskou a serverovou část. To je rozumné, je zbytečné mít např. na stanicích serverovou část, což zabírá prostor a navíc dává uživateli nežádoucí možnost experimentování s důsledky, jako je třeba snížení bezpečnosti systému.
- Zahrnuta podpora procesorů Pentium III
- Instalační volba Workstation od této verze neinstaluje žádné síťové démony
- Po instalaci je většina síťových démonů deaktivována. Toto je důležitý krok pro zvýšení bezpečnosti systému. I když by administrátor měl vědět, co spouštět a co ne, často tomu tak není a když po instalaci běží věci, jako je telnetd nebo fingerd, bezpečnosti to nepřidá.
- V systému je zahrnuta knihovna MesaGL
- Všechny manuálové stránky jsou komprimovány gzipem
- Start XFree nyní bere ohled na obsah adresáře /etc/X11/xinitrc/xinitrd.d
- Clusterovací systém Piranha byl updatován
- Byla přidána podpora clusterů ve stylu Beowulfu
- Je podporováno až 4 GB operační paměti
- Nová konfigurační utilita pro ISDN
- Uvolnění exportních restrikcí na šifrovací technologie umožnilo zahrnutí následujících funkcí a aplikací:
- Autentifikace proti Kerberosu pro mutt, pine, fetchmail, cvs a imap
- Podpora Kerberosu v programech rlogin, rsh, telnet a ftp ve zvláštním balíčku
- GNOME konfigurační utilita pro Kerberos
- GNU Privacy Guard (gpg)
- Netscape s podporou 128-bitového šifrování
- Zahrnutí vim s podporou zvýraznění syntaxe a indentace dle typu souboru (/usr/bin/vim). Netuším, jak je tohle míněno, měl jsem pocit, že vim se instalovalo už ve starších verzích, ale je možné, že se pletu. Možná, že dříve se instaloval jenom balík vim-minimal, zatímco podpora zmiňovaných funkcí byla ve vim-enhanced.
- Mnoho systémových úkonů je nyní spouštěno pomocí anacronu (anacron je obdoba cronu, která nepředpokládá, že systém běží 24 hodin denně, takže pokud se něco mělo udělat, když systém neběžel, udělá se to po startu).
- databáze termcap a terminfo bylo upraveny tak, aby odpovídaly „Debian Backspace Guidelines for Backspace and Delete“ a rovněž klávesy Home a End by se měly chovat všude stejně
- Zahrnuta podpora pro DocBook
- ls standardně používá barevný výstup
Tak to byly novinky v distribuci a teď již slíbená praktická zkušenost jednoho našeho čtenáře, pana Černého, který mi napsal:
Pred nejakou dobou jsem se dotazoval Vas i Vasich kolegu, co postrada distribuce Linuxu RedHat 6.1 (presneji Xwin) pro uspesny provoz na notebooku DELL Latitude CPtV. Obdrzel jsem mnoho stejnych odpovedi … XFree86 verze 3.3.5 nepodporuje grafickou kartu ATI Rage Mobility. Po nejake dobe jsem s pomoci mnoha RPMek rozchodil Xwin. i zvukovou kartu, ale vynalozeny cas byl opravdu neumerny. Vcera jsem na ROOTu nasel info o distribuci RedHat 6.2. Ta je jiz vypalena (stazena ze MFF UK) a nainstalovana na DELLu. Po instalaci nejen ze se CD „samo“ ejectlo ale predevsim jsou okamzite funkcni nejen Xwin, ale i zvukova karta.
Tak vida, vývoj pokročil a na své si zvolna začíná přicházet i početná skupina uživatelů přenosných počítačů, které po dlouhou dobu znamenaly téměř bez vyjímky značné problémy. Optimální to ještě určitě nebude, ale už se blýská na lepší časy :)