Taky by se mi libil telefon s cistym linuxem, ale vsechny aspon trochu podporovane jsou drahe. Telefon je pro me precejen spis okrajova zalezitost, (mozna taky proto ze do nej nechci strkat ssh klice atd). A strkat do neceho 10 kKc, kdyz to moc nepouzivam, me proste prijde zbytecne. Na druhou stranu, google zarostly v mem stavajicim telefonu mi dost vadi.
Zjevně ti uniká, že jsou lidi pro které telefon není "smysl života", a jsou lidé kteří "polívkovou lžíci", "čajovou lžíci" či "propisku" používají denně častěji a déle a taky si ji nekoupí za 10 000 kč. A taktéž jsou lidi pro které je "mobil" pouze spotřební krám a ty prachy podle nich využijí mnohem užitečněji.
Smartphone je kapesní počítač, který mimo jiné umožňuje i telefonické hovory či SMS zprávy. Cena 10 či více tisíc Kč za multifunkční kapesní počítač mi při dnešní míře inflace nepřipadá přehnaná. Že si spousta uživatelů koupí raději levný šunt, jenž je následně (kvůli zastaralému, děravému softwaru bez podpory) bezpečnostním rizikem pro všechna zařízení v okolí, a na jehož pomalost a chybovost nadává ve výsledku i sám uživatel, je věc druhá.
Ano, dnešní telefony jsou plnohotnotné počítače. Ty dražší dokonce výkonejší než notebooky do deseti tisíc. A funguje tam všechno, od Linuxu (Termux) po Windows (od Androidu 13 povolená virtualizace, v ní třeba desktopový Windows 11 on ARM - ten Windows jde dokonce nainstalovat i bare metal). V tom Linuxu nad Androidem jede i emulace x86, emulace WinAPI a 3D akcelerace, takže tam fungují i x86 Windows 3D hry.
Smartphone je kapesni pocitac s malym smatlacim displejem. To je pro me docela prekazka, takze ho nejsem schopen pouzivat jako plnohodnotny pocitac. Tedy smartphone jsem schopen pouzit jen pro nektere pripady. Treba se mi hodi obcasna vzdalena plocha kvuli rizeni experimentu (zmacknuti tlacitka atd.). Pokud je to pouziti male, pak nema smysl kupovat drahou vec, a bude mi na to stacit i levny sunt. Jenze vsechny levne sunty jsou prolezle googlem.
Jasne, kdybych od rana do vecera cucel do mobilu, jak vidim u nekterych kolegu, tak si koupim drahy stroj a na cenu nehledim.
Co příjde vám je poměrně nezajímavé, nic ve zlém. Všechno tohle je naprosto subjektivní. Jsou lidé, co si kupují nová auta a přijde jim to úplně normální a pro mě jsou všechna nad devadesát tisíc lití peněz oknem. Je jedno, jestli to je teoreticky přehnaná cena nebo není. Prostě pro mě tu hodnotu nemají. A pro něj taky ne.
Pořád obhajuješ drahý telefon...
Psal jsem to už v předchozí diskuzi na toto téma. Jsou skupiny lidí, pro které drahý telefon představuje neúměrné riziko, nevidí v tom přínos nebo přídatná hodnota dražšího zařízení je pro ně nezajímavá.
Telefon používám na komunikaci (telefon, SMS, Signal a spol), rychlé vyhledání informací když není desktop, občas v autě jako navigaci, dokumentační foto, pár stupidních her a jako čtečku knih. To je primární použití. Když už mám PC v kapse, tak se nebráním dalšímu užití dle situace.
Teď mi napiš, co mi přinese telefon za 15000 lepšího? Foťák? Ani náhodou, na focení mám nesrovnatelně lepší zařízení. Více úložiště? K čemu, stejně je mám z poloviny prázdné. Aktualizace? Vybral jsem model, který dostává aktualizace 3 roky. Co dál? Stál mne 5000 a když mi spadne, tak co. Když se dostane do rukou dětí, tak se taky nemusím strachovat (teda musím, ale ne tolik). A telefon za 15000 mi stejně nevydrží 3x déle, aby se vyplatil. Proč tedy kupovat dražší?
Hele, jestli to vidíš jinak, tak prosím. Neberu Ti to, jsou to Tvoje peníze. Ale zatím jsi nevysvětlil proč je Tvé řešení lepší.
Telefon je něco jako auto - porovnáváš užitnou hodnotu a pořizovací cenu. Ale pak máš auta jako Ferrari, Rols Royce, Bentley a podobně. Mít Ferrari je sice hezké, ale rodinu v něm neodvezeš, tak raději vezmeš třeba Caddy. Nebo si stejně jen vezeš jednou týdně zadek na chatu, tak Ti stačí ojetá Fabie. Co Ti pak přinese Ferrari? Status a nervy u každého retardéru.
Kdo dneska ještě používá telefon na telefonování a SMSky? Pokud je k jeho displeji někdo přilepený půl dne, tak proč by si nepřiplatil za takový, který ho nebude sr*t? A mimochodem drahý telefon neobhajuju. To, co jsem psal výše, umí dnes i telefony pod 10 tisíc (předinflačních 7 tisíc).
> Teď mi napiš, co mi přinese telefon za 15000 lepšího?
Za prvé, mluvím o levném telefonu, i za poloviční cenu co vašich zmiňovaných 15 tisíc. Za druhé, ano, třeba ten foťák :-) (ne každý s sebou tahá další krámy). A to úložiště (třeba 4K video).
> Hele, jestli to vidíš jinak, tak prosím. Neberu Ti to, jsou to Tvoje peníze.
Já třeba jsem proti tomu, aby lidi na dávkách si kupovali na splátky drahé telefony. Pro nás ostatní, elektronika je proti jiným věcem docela levná hračka.
> Ale zatím jsi nevysvětlil proč je Tvé řešení lepší.
Pro mě je lepší, že dokáže nahradit celý Windows PC. Vím, že jsem s tímto usecase minorita, a ani mě nezajímá, co si kdo jiného najde za důvod pro dražší telefon.
> Telefon je něco jako auto - porovnáváš užitnou hodnotu a pořizovací cenu. Ale pak máš auta jako Ferrari, Rols Royce, Bentley a podobně. Mít Ferrari je sice hezké, ale rodinu v něm neodvezeš, tak raději vezmeš třeba Caddy. Nebo si stejně jen vezeš jednou týdně zadek na chatu, tak Ti stačí ojetá Fabie. Co Ti pak přinese Ferrari? Status a nervy u každého retardéru.
Pro můj usecase bych uvedl příklad s elektroauty. Můžu si koupit levnejší spalovací auto nebo dražší elektrické, ale to mi umožňuje věci, co spalovací ne (jízdní vlastnosti) a zároveň (pokud se to vejde do mého usecase) i levnejší (menší TCO* v následujících letech).
*) Total Cost of Ownership (tj. včetně paliva a servisu).
19. 3. 2024, 13:01 editováno autorem komentáře
Můžu si koupit levnejší spalovací auto nebo dražší elektrické, ale to mi umožňuje věci, co spalovací ne (jízdní vlastnosti)
Jenže to je přesně to, o čem píšu. Každý máme na těch miskách vah něco jiného. Já opravdu nepotřebuji 4x lepší akceleraci za cenu třetinového dojezdu, max rychlost 250km/h (omezenou jen omezovačem), když na 95% cest, kde se pohybuji, je limit 50, 90 nebo 110. I ta akcelerace je mi k ničemu, když popojíždím po semaforech.
Ale to je MŮJ pohled, ne tak TVŮJ. A ten TVŮJ Ti neberu, respektuji ho, tak mi prosím nepodsouvej, že ten můj je špatný. Pro Tebe ano, pro mne ne. Já nejsem Ty.
A ještě drobnost k ceně - srovnávají se tu telefony levné, ale uzavřené v google ekosystému, versus drahé, kde ten google není. Ukaž mi, prosím, chytrý telefon bez Androidu (potažmo google) v ceně do 10000. Všechny ty Librem, případně s dostatečným výkonem na Tvůj záměr jsou v cenové relaci 15000+. Taky bych prosil příklad telefonu, který reálně zvládne ty Win11 stejně svižně, jako notebook ve stejné cenové relaci. Čerstvá zkušenost je, že i s i7-85XX a 16GB RAM Win11 dost mávají (čistý systém předinstalovaný prodejcem, větrák hučel jak sviňa, v Linuxu se zapnul jen na pár sekund ať jsem dělal co jsem dělal).
Ja nikde nepsal, že chci "de-Googled" telefon. Já chci desktop replacement. Nevadí mi, že ten Linux nebo Windows jedou nad Androidem (ten Windows dokonce jeden i na bare metal, ale já chci i funkce mobilního OS, např vyžadované dvoufaktorové autorizace, které mi všude cpou). A pro zajímavost, ty linuxové telefony mají tak zastaralý hardware, že ten Linux/Windows nad Androidem je rychlejší (a mám víc RAM a větší disk).
19. 3. 2024, 14:22 editováno autorem komentáře
Já už dávno řekl, které telefony to jsou (Android 13+ a logicky plnohodnotné USB-C obsahujícího kanál pro DisplayPort). A ten Windows je tam nativní, ne emulovaný (asi nechápete, jak funguje virtualizace). Microsoft se vždycky chlubil, jak jeho jádro NT je nezávislé na CPU arch. Máme ho doma i na Alphě a brácha v práci na Itaniu (vedle ARM verze na macbooku).
Inflace neinflace, maximalni cena co je kazdy ochoten dat za danou vec je nejakym vysledkem vice vlivu: potreba, zajem, prinos, prijem, trh, momentalni rozpolozeni. I kdyz mas obrovsky prijem, nekoupis rohlik za 300 Kc, protoze proste vis ze rohlik stoji 3 Kc. A i pres velkou inflaci nezaplatis za rohlik ani ty 3 Kc, kdyz ho vubec nejis.
Ono u té maximální ceny hraje roli i to, jak často ji musíte platit. Já bych klidně dal za mobil 6000 Kč, ale to pouze v případě, že bude dostatečně malý do ruky (do 5"), vydrží na jedno nabití alespoň 5 dní - a bude mi fungovat spolehlivě takových 8 až 10 let.
Ale platit tolik peněz každé třeba i tři roky, za zařízení, které musím každý den dobít a je nešikovně velké do ruky při telefonování, se mi opravdu nechce. Tam mám limit podstatně níž.
Což mi trochu ponouká otázku, proč by se mělo (nota bene securitně) aktualizovat zařízení určené pro telefonování...
Jenže ono je to proto, že to není ani tak mobilní telefon
, jako spíš mobilní počítač
- a pak ty aktualizace dávají smysl. Jenže jako počítač jsou pro mne ta zařízení mobilní až příliš a reálné použití se omezuje na několik základních úkonů (potvrdit platbu, vygenerovat OTP do práce), plus se z toho dá omezeným způsobem telefonovat.
A za to dát v průměru 1000 Kč ročně mi připadá přehnané.
19. 3. 2024, 13:11 editováno autorem komentáře
Musím se kolegy Ladise zastat.
A hned dvakrát.
Připadá mi přehnané jak měnit mobil každé tři roky (a dát zaň 3000), tak dát 10000 - i kdyby měl vydržet deset let.
A protože mám mobil na telefonování, používám Nokii 6021, kterou jsem nafasoval s nástupem do zaměstnání v roce 2010. ;o)
Tři koruny denně není mnoho, ale zařízení, které nevydrří ani pět let, nemá pro mne hodnotu tisíců korun.
Mám "progresivní" Air Bank a starý nepodporovaný telefon*. Funguju přes potvrzovací SMSky a nic si za ně zatím neúčtují.
*) Novější jsem si rozbil a zjistil, že tento jde stále používat (navíc má hodně velký displej - "phablet"). Půlka aplikací jede aspoň v "lite" webové verzi (Progressive Web App). V těch stále funkčních nativně je pro mě hlavní Teams (fungují i online schůzky).
Jsou.
Jenže: jeden skvělý iPhone - a několik skvělých Androidů. V podstatě jako v začátcích elektromobility tvrdit, že nejoblíbenější je Tesla, protože ostatní automobilky nechrlily ta auta v takových sériích. Celkově měla Tesla kolem 10 %, ale zároveň ostatní značky byly zastoupené méně. Přestože to byla nejoblíbenější značka, nebyl to ani každý desátý elektromobil...
Myslím, že to všichni chápou a pro Vás (plus z místního osazenstva velké procentu) to tak klidně může fungovat.
Jenže tohle není reprezentativní vzorek populace - zákazníci se chovají holt jinak a systém se tomu přizpůsobuje. Můžete donekonečna prohlašovat, že to u vás funguje jinak a pro Vás líp, ale nakonec budete jen anomálie, kterou se mainstreamu nevyplatí příliš zabývat.
Kolik let se tlačí linux na laptopech/desktopech a jaký má dneska podíl? Můžem to považovat za smutné, ale je to realita.
to je těžké, když v čistém linuxu toho tolik chybí a nefunguje, nemluvě o UI.
Dlouho roky testuji Jollu, což je linux, btrfs, QT nadstavba, ale prostě není to ono. Chybí spousty těch technologií, které mají mobilní OS, ale které prostě nejsou open sourcované a k dispozici. Librem 5 jsem se zatím neodvážil koupit.