I v teto verzi je ale porad chyba ve wi driveru. Nevi nekdo, kdy uz konecne bude vsechno OK? Jinak by Freecko nemelo chybu, takhle se to musi obchazet patchem a to neni moc cisty reseni...
ako som sa dozvedel neni to uplne chyba wi driveru. podstatnu cast na tom ma firmware sietovku, preto doporucujem update na fw na primary 1.1.1 station 1.7.4
No ja na 2 wifi routerech pouzivam wifikarty Z-Com XI-626 a ten prvni patch od avatara /opravuje to omezeni na 2 mbity/ a dokonce to vsechno jede na FreeBSD 6.0 beta1 a je to skvele stabilni a z wifiny jsem vytahl pres 560 kB/s, coz je i na hostap dost... neni to sice skvele reseni, ale je funkcni a nemam zatim vyhrady...
tak to ja mam bohuzel xi-330, na ni se musi patchnout kernel a ve freebsd jsem se jeste tak daleko nedostal nebo spis nebyl cas a melo to jit do pf sense - na freebsd zalozenou firewallu a tam stejne nevim jak to dostat... v bug reportech je to jiz delsi dobu od 5.3 tusim... jde udelat neco ala linux - vnutit id pcmcia karty za behu?
Inu, kazda takovahle vec ti samozdrejme jako uzivateli pomuze. Cim presneji vis co po pocitaci chces a cim presneji vis jak se to stane, tim elegantneji/rychleji to udelas.
FreeBSD me vzdycky prijemne prekvapoval podporou hardwaru. Oproti tomu, co se vetsinou tvrdi na netu, melo FreeBSD vetsinou lepsi podporu HW nez linux.
V dobe linux kernelu 2.4.0 jsem pouzival notebook Compaq Presation 17XL370. Sitovka v nem byla takovej zvlastni bastl miniPCI combo - sitovka a modem v jednom (alespon jsem to tak pochopil). Na podporu v linuxu jsem cekal az do jadra 2.4.20. FreeBSD bez problemu od verze 4.0.
Pred par dny jsem resil problem s podporou RAID-1 na nForce4 chipsetu. Podpora v linuxu nejaka je. Musi se pouzit dmraid userspace tool v kombinaci s moduly v jadre. Jediny instalator linuxu, ktery to zvladl byl Mandrivalinux 2006.0. Nainstalovany system se mi ale nepodarilo nabootovat (patrne by to nejak slo upravou initrd, aby spoustej dmraid, ale proste jsem neprisel na to jak). FreeBSD 6.0 BETA3 zvladla opet vse bez problemu. Pri instalaci nabidla zarizeni ad0, ad1 - SATA disky a ar0 RAID1 pole pres oba disky. Proste easy...
Skoda jen, ze nVidia dodava driver pro GeForce karty jen na architekturu i386, amd64 chybi.
Podpora hardware? Ve FreeBSD 4.x fungoval PCMCIA GPRS modem Sony Ericsson GC75 bez problemu. Ve verzi 5.x najednou nefungoval. Nevi nekdo, jak je to ve verzi 6.0?
kartu mam skoro tu istu a ide pekne
bktr0: <BrookTree 878> mem 0xee000000-0xee000fff irq 17 at device 9.0 on pci2
bktr0: [GIANT-LOCKED]
bktr0: Leadtek Winfast TV 2000, Philips FR1236 NTSC FM tuner.
Splasil jsem notes P300/64MB RAM. Doporucovali byste mi pouzit FreeBSD6.0RC1 nebo na nej radeji dat spise radu 4.xx? Graficke programy pod X-ka jsou vic a vic rozzranejsi, tak nevim, zda radeji instalovat tradu 4.x. Snad to nebude flame ....
Osobne bych dal 6.0RC1, idelane release az vyjde. A do Xkech bych dal neco mene rozezranyho nez KDE nebo Gnome, docela slusna stredni cesta (osobni nazor) je treba XFce4, ale jsou i minimalistejsi samozrejme.
Popravde, i kdyz je pro mne FreeBSD jasna jednicka, tak na takovouhle konfiguraci jsem radsi soupnul Gentoo. Kdyz jsem tam mel FreeBSD 5.4, X + blackbox, tak po zalogovani do X jsem byl na hranici swapu, coz se neblaze projevilo na kazde dalsi spustene aplikaci. Po te co mam na tom notasu Gentoo, tak spotreba pameti je priblizne polovicni, a celkove je znatelne sviznejsi. Diky portage systemu mate po ruce i podobne nastroje na spravu softwaru jako na FreeBSD ;)
Ja som teda FreeLSD este nikdy neinstaloval, ale pokial viem, tak pri instalacii z portov sa softver kompiluje. Nie je teda mozne nastavit rovnake CFLAGS ako pri Gentoo? Minimalne -Os teda .
Inak, s Linuxom som zacinal na K5/133 a 24 MiB RAM. A X, WindowMaker a Netscape 4.0 na tom chodili pouzitelne :). Upgradoval som CPU (a tym padom aj board a RAM) kvoli tomu, aby XMMS zvladalo chodit na pozadi bez problemov :)
ak nemas spustene zbytocne sluzby (co vo fbsd standardne nemas), ak si vyhadzes z kernelu zbytocne ovladace, tak si myslim, ze by to malo byt fpohode. X-ka predpokladam budu mat podobne/rovnake naroky na oboch. 3rd party sw si mozes skompilovat z portov a vysledok by mal byt podobny ako v gentoo. imho.
ja sam mam oba systemy a imo sprava pamate je lepsia vo fbsd. ale ja mam tej pamate hodne.
tiez som nainstaloval linux na jeden stary pocitac (mmx 250, 160 mb), aj ked nie gentoo, ale ubuntu, a vysledok bol taky, ze ubuntu bolo prakticky nepouzitelne (ustavicne vrcanie disku pri kazdom prepnuti okna v g2), ale fbsd slapalo dost dobre aj s gnome a swap normalne takmer nepouzi(va)lo. ymmv.
Mozem potvrdit. Fotrovcom doma bezalo na PIII 500Mhz/256MB RAM Kubuntu a zdalo sa mi to pomale, supol som tam FreeBSD + KDE a je to neporovnatelne sviznejsie. Na tom starom traktori startuje Konqueror aj s loadnutou strankou pod 3 sekundy.
Takze zazracny Jeff Roberson napsal silene chybovy scheduler :) *Velmi* vzdelani vyvojari fbsd stoji za *pomerne* sofistikovanym silene *pomalym* systemem zamykani, ktery se musel cely *prepsat* :) Nekritizuju, jen mi to pripada hezky napsane ;) Btw. "logach" ?!
Inu, kdyz nekdo chce neco delat poradne, tak to nevyda, coby stable, dokud to nemaka dokonale. A tohle je asi tenhle pripad, zatimco nektere velke spolecnosti vyrabeji operacni system, ktery zacne byt pouzitelny tak dva roky po vydani, kdyz vyjde druhy velky update balik.
A tak doufejme, ze tohle bude hlavni novinka pro FreeBSD rady 6 a vyssi - podstatne dulezitejsi nez cokoliv, co autor zminil v clanku. Protoze v petce tohle, bohuzel, neplatilo ani nahodou - a nejen pro -STABLE, ale ani pro -RELEASE.
Tedy, ona tu nebude tak uplne novinka jako spis navrat ke starym dobrym zvykum.
instaloval som hru Supertux na 5.4,KDE 3.4 a spadlo X-ko, mam NVIDIA,hned som telefonoval pani Formatovej, aj DVD skacka ako keby ste ho rucne krutili, k obycajnemu uzivatelovi to ma este daleko.To iste je aj u PCBSD aj DesktopBSD.
Nemam sice potuchy, o com je hra Supertux, ako velmi je alebo nie je graficky (alebo inak) narocna, ale z mojho skromneho pohladu si myslim, ze FreeBSD, ako aj ostatne BSD klony, asi nebudu primarne vyvijane na hranie hier. Mylim sa?
Ono asi devfs na BSDcku nebude totez jako devfs v Linuxu.
Mimochodem, ve FreeBSD nedokazu za provozu zjistit major number nejakeho zarizeni, coz v Linuxu jde uz pomerne dlouho pres /proc/devices a nove pres sysfs. (Dost mozna je to jenom moje nevedomost o FreeBSD...)
Takze mozna by se to dalo vykladat tak, ze na FreeBSD znamena devfs pokrok uz v tomto smyslu :-)
Pokud je devfs nove *jedinou* moznosti jak zaregistrovat ve FreeBSD kernelu zarizeni, je to zrejme formalne ciste, na rozdil od linuxoveho devfs, ktery takto striktne povinny nikdy nebyl a navic ho autor prestal udrzovat (takze devfs znamenal nejdriv praci navic, a pozdeji *zbytecnou* praci navic).
Udev pridava navrch moznost persistentnich jmen zarizeni a ruznych jmennych pravidel - tipuji, ze tohle je jedina vec, kterou BSDckovy devfs neumi.
devfs je jediny mozny zpusob jak pristupovat k zarizenim.
co se tyce major cisel - je ilegalni je zjistovat pac se muzou menit mezi rebooty. jsou prirazovana dynamicky. zadny sw by nemel pouzivat major cisla