Tak jestli jde o 1Gb/s ethernet, tak ODROID C1 za 35$ je další možnost... SATA ale taky nemá. On je zřejmě počet vysokorychlostních zařízení pro tyhle ARM procesory dost limitovaný, protože co jsem koukal, tak to většinou je to jen jedno z 1Gb eth/USB 3.0 host/SATA.
Jinak mě celkem mě překvapilo, že CB4 má 5.8GHz wi-fi.
Teď koukám, že ODROID XU3 má 1x USB 3.0 host (standardní A F) a 1x USB 3.0 OTG micro AB plus přímo nabízejí USB 3.0 -> SATA3 a USB 3.0 -> Gigabit eth. adaptéry (a samozřejmě USB 3.0 micro AB <-> USB A F kabel), takže se tam vejde rychlé externí HDD, 1Gb/s ethernet pro domácí síť, 100Mb/s eth. pro internet...
Odpověď na závěrečnou otázku z článku:
Jednoznačně Lemon nebo cokoliv jiného (ODroid, Orange, Banana) a to jen proto, že nesnáším Uptona a jeho fašistický malinový spolek :-D.
A krom toho je RPi "Made in Britain" a všichni víme, co se děje se stresometry a hasícími přístroji "Made in Britain" ;-).
Jinak USB 3.0 je určitě plus, SATA je na Orange přes další čip, takže zbytečný (to můžu na usb pověsit převodník bokem) na Banánu je zdá se trochu problém se software, ODroid je drahej. Nu těžko říct, co vybrat.
Zdá se, žes nepochopil narážku, jedná se o tuto scénu: https://www.youtube.com/watch?v=xqQ6Z-HmAqY
Stalinismus byl taky ve své době docela úspěšný projekt, tohle je fakt dost stupidní argument. No hlavně že jste úspěšně vyvrátil tu část, která ani neměla být argumentem, ale jen vtipnou narážkou.
RPi je víc politická organizace, než by se mi líbilo. Já jim to neberu, ale mnohem radši si koupím produkt od někoho, kdo mi přehledně ukáže podrobnou specifikaci bez zbytečných marketingových řečí okolo.
Tyjo, tak ten pred tebou mluvi o fasismu, ty zase o stalinismu a pritom ani jeden z vas definici toho terminu nedokaze jen tak z hlavy napsat co? Hlavne ze jste se opreli do RPi - to po HW strance neni a nikdy nebyl zazrak, ale to, co dokazal v britskem skolstvi bysme mu meli tise zavidet a soupat nohama, protoze u nas je to v porovnani s GB+RPi dost hruza (a ne, cinske boardy to nezachrani :)
Nežiji v binárním ale reálném světě. Nepotřebuji se zaštiťovat definicemi nebo dokumentací českého jazyka, používám výrazy v přeneseném slova smyslu tak, jak je to pro přirozený jazyk běžné.
Přesto: Fašismus (mimo jiné) jakožto totalitní režim znamenal/znamená autoritářský systém odmítající vše, co přesně nezapadalo do konkrétní ideologické škatulky, apriori to odsuzoval jako špatné, méněcenné nebo nevhodné bez ohledu na reálnou situaci. Jakákoliv argumentace byla okamžitě stržena nebo ignorována, pokud neodpovídala oficiální propagandě. Režim uznával jen své dokonalé vůdce a jejich nohsledy a všichni ostatní byli umlčováni různými metodami. Pochopitelně jsem mohl přesněji použít "totalitní režim", ale to se bavíme o nepodstatných jazykových detailech, nečekal jsem, že můj příspěvek projde lexikální analýzou a někdo se jej bude snažit kompilovat podle zjednodušené české gramatiky a Masarykova naučného slovníku do strojového kódu ;-).
Jinak výše vyjmenované vlastnosti totalitního systému do detailu uplatňuje Eben Upton ve své RPi propagandě (dnes tedy označované líbivějším PR/reklama/marketing) a na jejich diskusních fórech.
Dále, můžu se prosím zeptat, co tak úžasného dokázalo RPi v britském školství? Nelze jim upřít rozběhnutí dříve mrtvého segmentu single board computeringu obzvláště v oblasti DIY, ale to není školství. Podařil jsem jim parádní marketing, propagace mimo jiné i užitečných věcí. Ale jinak je to jen další iniciativa, která vecpává do škol zbytečnou elektroniku, svůj produkt, podobně jako české EU projekty na Tabletky do škol (bohužel ne sedativa) vecpávají zbytečné a při výuce kontraproduktivní krámy, které většinu času odvádějí pozornost ale zato vyprazdňují přeplněné sklady.
Většina projektů s RPi jsou nesmyslný kanon na vrabce nebo naopak nelogické a neefektivní používání singleboard řešení. Pro školství je to celkem neužitečná věcička. Děcka si s tím jedno odpoledne pohrají při instalaci systému a tím to končí.
Na ty triviální hardwarové úlohy je mnohem lepší (levnější i přehlednější a jednodušší) používat Arduino, které se Upton snaží systematicky vytěsňovat. Na programování je lepší použít přímo PC/tablet/mobil, argument o "levném" stroji, který nevadí "zničit" neobstojí vzhledem k cenám PC/tabletů a jejich míře rozšíření jinde než v rozvojových zemích. Všechna programovací prostředí na RPi už dávno fungují na PC a měly svou základnu uživatelů, RPi ji jen efektivní propagandou rozšířilo. Mimochodem třeba se Scratchem se na PC pracuje mnohem pohodlněji než na RPi, vzhledem k výkonu a dostupným prohlížečům. Na složitější HW/SW projekty, kde je opravdu Singleboard potřeba už ale nestačí děcka pomalu na konci střední školy. Projekty, které jen blikají LEDkama učí děcka jen mrhat zdroji a pracovat neefektivně.
Suma: RPi je na školách zbytečností. Jediný užitečný efekt pro školy je sponzoring v rozvojových zemích a vznik studijních materiálů (v angličtině), které pro SW nevyžadují RPi a byly by hravě použitelné na PC a pro HW jsou zbytečně komplikované (mají-li opravdu vysvětlit princip) a zastírají potřebné HW principy začátečníkům, kvůli přítomnosti RPi "blackboxu" a operačního systému.
RPi i Arduino mám na škole, učím s ním programování na gymplu. Od koupi leží RPi téměř netknuté v šuplíku, Arduino se používá podstatně častěji. Doufám, že ho časem využiju na řízení robota po síti. Ale i teplotní čidlo s webovým rozhraním jsme si raději implementovali na Arduinu s ethernet shieldem v zájmu pochopení, jak to celé funguje. Vysvětlovalo se to snáz než problematika GPIO na ARM zastíněná ještě kernelovými moduly...
Osobni nazor: RPi povazuju za sragoru osizenou pro me v nevyhodnem podprostoru funkci. Nevim, k cemu by mi mela bejt, protoze levnejsi a lepsi desky byly a budou. ALE: RPi vypestovalo olbrimi komunitu a firemni zazemi a v tom je jeho (jedina) sila.
Nakolik si myslim, ze pro odbornika a pokrocilejsiho kutila je ta deska na prd, naopak si myslim, ze pro skoly vsech stupnu je vyborna; cena a mnozina fci akorat, souhrn pristupnost & bastlitelnost taky velmi priznivej. (A je fajn, ze starej exot Wolfram prihodil svoje, firemne samozrejme dobre promyslene, polinko timto smerem.)
Píšete to stylem, jako kdyby Arduino bylo schopno zvládnout vše, co zvládne Raspi, a tudíž je Raspi na hovno. Při představě, že bych dělal v Arduinu něco složitějšího, mě polévá studený pot (návrat do středověku počítačů), nemluvě o vysokoúrovňovém programování.
Pro mě Raspi pro seznámení s Linuxem a vytvoření čehokoli, kde není výkon klíčový, je skvělou věcí.
Ok já uznávám, že se okolo RPi dělá možná až moc politiky, ale že by za ním stáli ideologičtí diktátoři bych ani neřekl, ty bych hledal jinde :-)
GB školství to pomohlo - dělají se tam školení pro učitele všech stupňů (o tom si tady můžeme nechat zdát a bylo by to na delší debatu; není to chyba učitelů, to v žádném případě).
Skutečně je na prgání lepší použít tablet/mobil? S tím běž někam, jestli já v něčem RPi uznávám, tak právě v dost velkém tlaku na to používat otevřená řešení, i když HW (jak sám píšeš) je prostě výsledkem mnoha kompromisů.
suhlasim s tebou. tiez som mal na zaciatku "lepsi pocit" z cinskych alternativ (banana, orange, ...) postavenych na soc allwinner. neskor som sa dostal k tomuto http://linux-sunxi.org/GPL_Violations a tiez z toho nie som nadseny. takze si vyber, bud si priplatis (odroid, ..., ?) alebo musis skusnut kompromis. zalezi na tebe.
Z pohledu HW je citrón lepší než malina. MAC na čipo místo na USB a USB3 plně kompenzuje SATA. USB3.0 hub je dostupnější, než rozstřelování SATA, navíc rámečky pro HDD s USB3,0 už vytlačily E-SATA...
Ale není to jenom o HW. Je to i o SW, podpoře,... To zatím u citrónu nikdo netuší.Takže zatím je opatrnost na místě.
Mě na těchto různých zařízeních pořád chybí jedna celkem podstatná věc a to baterka na hodinách. Aby to vždycky po vypnutí/zapnutí neztratilo pojem o čase. Ne všude se dá použít NTP, když to má fungovat někde samo bez internetu třeba pro sběr dat. Dají se sice použít zvláštní moduly do patice, ale to je takovej problém ty hodiny s baterečkou strčit přímo na tu desku samotnou, aby se to nemuselo dokupovat nebo bastlit?
Ono z nějakého důvody jsou RTC obvody poměrně drahé. Pokud by stačilo něco, co se za den ujede o +/- minutu, tak se to pod dolar sehnat dá. Pokud ale chcete něco, co má přesnost lepší než sekundu denně, tak vám to rázem zvedne cenu zařízení o 10%.
Pak přichází debata, zda si většina zákazníků má připlácet 2 až 3 dolary za něco, co nepotřebují, zda tam dát za dolar něco, co většina zákazníků nepotřebuje a polovině z toho zbytku to naopak nestačí, nebo tam prostě nedat nic a nechat to na zákazníkovi. Řada výrobců se rozhodla jít cestou nejmenšího odporu a RTC tam nedat.
Originální obvod stojí kolem 50Kč (pokud to berete po tisících). Jestli to někdo na destičce, s krystalem, pouzdrem na baterku a baterkou dokáže prodávat za 23Kč, pak to je podezřelé. Pokud jste ochoten to koupit a pár týdnů používat, tak prosím napište, jak přesné to je. Originál DS1302 s kvalitním krystalem umí přesnost výbornou - ovšem to jsme u třech dolarů. Tohle vypadá na nějaku kopii, u které to může být bůh ví jak (přičemž víc se bojím toho krystalu, než toho obvodu).
A jak jsem psal: pod dolar se RTC sehnat dají, ale ty se běžně zpožďují/předcházejí o půl hodiny měsíčně. Pro řadu aplikací je to málo přesné, takže pak máte obvod, který využije jen zlomek uživatelů - zbytek to buď nepotřebuje, nebo jim to naopak nestačí.
myslim ze ty zalozene na DS3231 uz docela presne byt muzou http://www.ebay.com/itm/251401815796 na rozdil od tech 1302/1307
mam jeden tenhle cca dva mesice v supliku co jsem pres raspberry zkousel a nastavil pres NTP, muzu ted kouknout na presnost
Koupil jsem s ciny nejakou baterku na USB, velky to bylo asi jako rpi1 a jelo to na ni 8 hodin vcetne wifiny co byla pres usb. Takze pres den mi to stacilo v praci uplne s prehledem, baterku muzes jebnout do site a mas to zalohovany jako pres UPSku ;) Uznavam vypnuti/zapnuti to neda, ale kdyz to pobezi furt tak nemas problem.
pokrok nezastavis... BananaPi 2 nebude mit SATA a USB zustane ve verzi 2.0...
http://www.bananapi.com/index.php/component/content/article?id=73
Moje odpověď na poslední otázku je: "nekoupil bych si už nic z těhle *PI věcí".
Kdysi jsem si rPI pro obrovskou propagandu v médiích pořídil (dokonce za bitcoiny :). Pak jsem ale nemohl přijít na to, k čemu mi to vlastně je, byť to dobře přehrává videa hbitě a OS také nabíhá relativně svižně.
Co se týká nějakého řízení, nebo spínání a to klidně i přes ethernet, jsem fanda 8bitových MCU, kde se problém dá vyřešit za zlomek ceny.
Koukl jsem se na 15 nejůspěšnějších projektů s rPI dle:
http://www.itpro.co.uk/mobile/21862/raspberry-pi-top-15-projects-to-try-yourself
1. přehrávač streamovaného audia – mám asi pět let funkční s použitím ASUS-WL500GP.
2. Whatsapp – netuším, k čemu to je.
3. Digitální fotorámeček – asi špatnej vtip, těch se dá koupit hafo hotových za třetinovou cenu.
4. Rozpoznávání xichtu – tohle by levný mobil s androidem snad také dokázal.
5. Dávkovač žrádla pro kočky – typický příklad, kde MCU za 20 kč vyřeší totéž.
6. BeatBox – neumím srovnat s cenou komerčních elektronických bicích.
7. PiPhone – konečně něco zajímavého. Hezký retrotelefon.
8. Pi in the Sky – způsob jak rPI spolehlivě oddělat ve 30km nad zemí.
9. The Mini Mac – hezké retro starého dobrého Maca.
10. Live Calendar – obávám, se že hotový levný tablet bude lépe plnit svou funkci kalendáře.
11. Raspberry Pi Tablet – pěkný známý projekt. Bouhužel opět jen pro zábavu a kutilství.
12. PiRate Radio – konečně něco použitelného. Nicméně nestudoval jsem podrobněji, zda návody na pira.cz toto cenově nerozdrtí.
13. Home-made media centre – XBMC je parádní aplikace, kterou jsem léta provozoval na XBOXu. rPI je pochopitelně mnohem menší, než XBOX, tudíž by se to mohlo zdát, jako vhodná věc pro promítání filmů na domácím projektoru. I k tomuto účelu však byly vyvinuty zařízení označované jako HDMI sticks.
14. Jack the Ripper Bot – robůtek, co mění DVD. Nic pro mě, ale 8bit MCU by mohl stačit i zde.
15. Droid – skoro humanoid J, který se pohybuje plus rozumí několika čínským a anglickým slovům. Ano zde je rPI použito naprosto rozumně, akorát si nejsem jist slovy dívky jako příjemce tohoto daru, která tvrdí, že se jedná o nejlepší dárek, který kdy dostala.
Pro mě jsou z těchto projektů zajímavé jen 3, z toho 2 jsou retro. Vyplývá z toho, že původní záměr rPI jako dostupné nevýkonné PC pro nemajetnou africkou komunitu je to asi dobré. Stejně je to dobré pro hračičky, ale ti si mohou hrát i se zmíněnýma MCU.
mam neco na zpusob rpi, ale s ethernetem a sata, k tomu 2,5" disk a cele to nalepene zezadu na druhem monitoru. Pouzivam to jako maly pocitac, kdyz treba chci stahnout neco velkeho, jako prohlizec dokumentace, pripadne na ruzne operace ktere "trvaji dlouho" (typicky nejake prehrabovani velkeho mnozstvi dat). Na tento ucel to je docela fajn, ale chtelo by to mnohem vice RAMky nez 512MB/1GB.
Nejak vzdycky nechapu ty vety o tom ze 100MBit sitovka primo v cipu je takove terno oproti usb reseni na RPI, testoval to autor nebo jen bezmyslenkovite zopakoval blabol nekoho jineho? usb2 ma 480MBit takze zvlast rpi2 se 4mi cory myslim nebude mit problem jet na plny vykon 100MBit ethernetu. Rozumim ze napr v kombinaci s usb diskem se to scita ale i tak pokud prez ethernet stejne neprotlacim vic nez 10MB/s tak i ten disk by treba pri kopirovani pres sit nemel nic brzdit a vic nez tech 10 (nebo i 15-20) MB/s by mel porad udelat.
Jo kdyby byla rec o gigabitu tak to chapu ale to ta deska se kterou autor srovnava nema. Za me urcite rpi2. Na rozdil od nejake cinske sra*ky tady bude i za rok nebo dva a podpora toho hw v linuxu bude urcite lepsi. Neverim ze tydle desky zbastlene cinanem a prodavane pul roku a dost, se vubec nekdy dockaji bezproblemove podpory vseho co na cipu je (sata, usb3.0, fullhd video, opengl,....)
zase zadne argumenty? treba podle http://www.midwesternmac.com/blogs/jeff-geerling/getting-gigabit-networking to nevypada ze usb2 rozhrani na rpi2 je bottleneck pro 100MBit ethernet, a ze treba i gigabitova usb sitovka muze davat smysl a pruchodnost se zvedne na dvojnasobek.
No na RPI1 s jednim corem to opravdu problem byl. Na RPI2 s quad core to problem fakt neni. 100MBit neni traffic ktery by to temi interrupty na USB nejak podstatne vytizil.
Hlavni problem v propustnosti je, ze ten interface je proste 100MBit bez ohledu na to pres co je pripojeny.
Reagoval jsem na tenhle kousek v clanku "100Mbit Ethernet. Výhodou je, že síťová karta je na rozdíl od RPi součástí procesoru, takže není připojená pomocí jedné USB linky. Výkon by tedy měl být výrazně vyšší." ktery mi proste pripada jako nesmysl (pro model 2 ktery jediny ma smysl srovnavat s tim Lemonem).
Už jsem to psal jinde: bottleneck je RAMka. Co do propustnosti i co do kapacity. O jeden kanál RAM se pere USB (včetně té LAN), 4 CPU, DMA a grafika. To není žádná hitmapráda, navíc LAN musí ukládat i odesílat. A jak rychle by se na gigovce zaplácala 1GB RAM, ze které si půlku sežere systém a grafika?
Rychlejší LAN než 100M má na takové hračce smysl jenom v přípaě, že je na desce switch, kterým tečou data mezi portama a procák jenom občas něco přicmrndne.
Mas pravdu - http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/9514.pdf
ethernet je zaveseny na usb.
nicmene to nemeni nic na tom ze chovani rpi foundation se mi taky celkove spis nelibi, jak zjistili ze sedi na zlatem vejci, tak otevrenost v urcitych vecech sla stranou a hodne se staraji aby penezovod nevyschl (napr. ta nechutna vec s odroid w, ale i jine manyry). Na druhou stranu jim to zas tak moc za zle nemam, konkurence je tvrda a penize pak cpou do veci o ktere jim vzdycky slo a ze kterych profituji vsichni. Takze situace ze by cinske 100% klony rpi zahltily ebay za cenu pod 10 dolaru vcetne postovneho jako se to deje u jinych veci a rpi foundation by to zabalila by taky celkove asi nicemu neprospelo.