Myslim ze ta uvaha je postavena pomylene. Crowdfunding je v tomto pripade vedlajsi. To bol len sposob ako nastartovat vyrobu Pebble ale podstata je inde. Problem je ze dnes vela vyrobkov je online a je extremne zavyslych na sluzbach ktore prevadzkuje vyrobca. Staci ze to vyrobca zabali, vypne server a uzivatel skoncil. Vela krat sa mu uz nepodari zariadenie ani spusit alebo po restarte/resete uz nema sancu zariadenie zfunkcnit a kedze vsetko je uzavrety ekosystem tak to moze akurat tak zahodit.
A toto je tiez jeden zo zasadnych problemov celej tej "smart" hysterie. Dnes sa to uz pcha do vsetkeho - chladnicka pripojena online, pracka, auto atd. Lenze tieto zariadenia, aj ked dnes sa propaguju ako spotrebne, predsa len clovek ocakava ze budu mat zivotnost aspon par rokov. Co ked ale vyrobca ukonci podporu/server po roku, dvoch? Auto sa z bezpecnostnych dovodov nenastartuje ? Chladnicka dochladi?
To si ale ty načrtol iný problém, ktorý nesúvisí priamo s crowdfundingom (teda je offtopic)...
Článok je trochu o niečom inom.
Možno je problém v tom, že tie kampane, ktoré vybrali omnoho viac než pôvodne očakávali (a plánovali), sa potom často nedokázali vysporiadať s toľkým úspechom.
Napríklad aj toľko omieľaný Turris Omnia je stále otázny. Zatiaľ akurát dodali hardvér so základným firmvérom, čo je síce pekný míľnik, ale za tú cenu je to zatiaľ len pomerne predražená hračka. Napríklad by som (aj vzhľadom k meškaniu kvôli problémom s dodávateľmi) očakával, že bude k dispozícii podstatne viac po stránke softvéru a dokumentácie, to čo je momentálne k dispozícii na https://omnia.turris.cz/ a https://www.turris.cz/doc/ (tam navyše pomiešané s pôvodným Turrisom) je dosť slabota. Takže crowdfundingovú časť síce oficiálne uzavreli, ale zatiaľ zďaleka nesplnili všetko, čo v nej sľúbili. Potom sa samozrejme na webe hromadia všelijaké pindy (aj tu na root-e), v dôsledku čoho si veľa ľudí kladie otázku, či má vôbec význam v nejakom crowdfundingu prispievať.
V crowdfundingu človek tak nejako predpokladá, že prispieva na realizáciu dobrého nápadu nejakej menšej skupine ľudí, a že tí ľudia s ním len tak nevyjebabrú (ako to majú vo zvyku niektoré veľké firmy) a dá sa stráviť, že nie všetko dopadne podľa predstáv.
No a mne sa zdá, že príliš veľký úspech kampane výrazne zvyšuje riziko, že to nedopadne dobre "z neobjektívnych príčin", peniaze sa minú neefektívne a výsledok potom nezodpovedá očakávaniam z kampane...
Crowdfunding je forma investice, a to samozřejmě s sebou nese rizika pro investory, tedy ty co přispějí. Je to vysoce riziková investice. Ale mladí to mají dnes v hlavě všelijakou levotou popletené. Nelinearita světa je neodstranitelná, proto nic není a nebude jisté.
Jinak je to dobrý marketingový nástroj, stačí sledovat kampaně, a výrobky z těch úspěšných zkopírovat.
ženské neznamená horší, ale určeno k jinému účelu, ne zajišťování potravy a boji o území, ale o péči o potomky. A z toho vyplývají rozdílné požadavky na konstrukci psychiky jedince. Ženy příliš sází na jistotu, ze zřejmých důvodů, a to pro inovace není nejlepší. Ale zase jako o všem rozhoduje trh, takže i investiční strategie vycházející z ženské psychiky bývají úspěšné, pokrývají zase jinou část stavového prostoru.
Co nepokrývá žádnou část stavového prostoru je mix těchto přístupů, tedy objevování nového bez rizika, za co se vydává crowdfunding.
Levota to má v hlavě popletené. Dnešní ženy hledají nevázanost rizika, mladí muži v bačkorách zase jistoty.
Pokud mluvíš o Ivanovi Novém, tak jsi tam zapoměl jedno slovo: "rádoby" intelektuál . . . jeho projevy by možná někoho nadchly na ZŠ, protože by si mysleli, že časem k tomu zápalu ještě i dostane rozum a samo sebou opustí ty hloupé pseudoteorie, ale nyní už je vidět, že tomu vůbec nerozumí, jen se to hezky naučil . . .
Pravá doba pro crowdfunding nastane až s rozvojem 3D tisku, kdy většina tradičních zaměstnání zanikne. Pak budete své nápady nabízet touto formou. Výrobu si už zajistí na inteligentních 3D strojích už každý sám. Duševní vlastnictví nebude funkční, protože zkopírovat výrobek bude hračka, takže aby někdo něco vyvíjel, bude muset vybrat peníze předem.
Jenomže to by 3D tisk + nákup dat musel být celkově výhodnější než výroba velké série + přeprava. A to všeobecně nehrozí, pouze u malé části sortimentu.
3D tisk je moc fajn pro prototypy, pro výrobu náhradních dílů, kusovky na míru, ale to celé tvoří malé procento trhu a výběr materiálů bude vždy omezenější (neřeším kvalitu matlátek z plastu, jsou i lepší 3D tiskárny a služba tisku na lepších strojích se dá nabízet podobně jako tisk na papír v copycentrech, pár firem to tak ostatně už nabízí).
Sorry, ale ty seš vážně hroznej d*ment.. I kdyby ji nedotoval, tak to na věci nic nemění. Co brání číňanům, aby ty výrobky taky tiskli? Vůbec nic. Jenže to zatim nedělaji, protože 3D tisk je momentálně pomalej a drahej špás. A ten číňan to dycky vyrobí levnějc. A až bude 3D tisk připraven pro levnou masovou výrobu, tak číňani nakoupí masově 3D tiskárny a povalí dál.
Nevsiml jsem si, ze by zavedeni "osobnich" tiskaren nekdy pred 30 lety nejak zasadne omezilo noviny a knihy (ty zabiji az internet). Ja tedy osobne 3D tisku moc neverim (protoze je to furt jen blbej plast), co treba viceose frezky? Ostatne uz dneska neni vetsi problem poslat 3D model a prislusne firmy udelaji vysledky vyrobek nebo obrobek s pozadovanym materialem a presnosti (NC, zadne podomacku delane tiskarny).
Umi se tisknout vpohode i kovy, jen ta tiskarna nestoji 20k, ale o par nul vic. Ma to smysl predevsim u vyrobku, ktery se nedaj vyrobit obrabenim.
Ono se uz i laboratorne umi tisknou na urovni atomu, takze se v principu daj kombinovat jinym zpusobem nespojitelny materialy. jen to (zatim) stoji jeste mnohem vic nez ten tisk kovu.
Kdybys nekomu pred 100 lety rek, ze se dozije cloveka na Mesici, tak te necha zavrit do blazince. Takze kdo vi, treba budou mit za 50 let lidi doma replikator jako ve startreku.
No nemáte tak úplně pravdu, například Méliès v roce 1902 natočil film Cesta na Měsíc, a tam pro dopravu na Měsíc použili dělo, tedy reaktivní princip, který byl nakonec v pozměněné podobě skutečně použit. Jen nábojnice nevrhala plyny směrem ke kulce, ale od ní. To je v podstatě jediný principiální rozdíl mezi dělem a raketou. Rakety se používají proto, že lze regulovat tah motoru a tím i přetížení. U výstřelu z děla je zrychlení konstantní a přetížení by bylo takové, že by lidi to nepřežili, ale pokusy s vystřelováním družic pomocí děla tu už byly.
Ivane, u výstřelu, ze střelné zbraně, tedy i děla není konstantní zrychlení. Podívej se někdy na balistickou křivku, pamatuj na odpor vzduchu a povětrnostní podmínky, gravitaci atd. Nevýhoda výstřelu je v náhlém uvolnění energie - nehledě na nutnou odolnost střely - a na to u tvého děla nejsou lidi stavěni. U rakety to všechno můžeš měřit a hlavně regulovat jak potřebuješ.
Takže suma sumárum: U výstřelu je problém, nazvěme to lidově: náhlý šok, na rozdíl od rakety. Ale máš pravdu že raketa je lepší.
To je sice pravda, ale velka cast populace to brala, jako fantasmagoricke sneni, ci prijemne, byt nesmyslne, zpestreni vsedniho dne zabavnymi pribehy. Tehdy.
Apropo - offtopic, ale... Zrovna SCI-FI paradoxne (alespon dle meho nazoru) na rozvoj techniky doplaci nejvic. V te dobe byl vetsi prostor pro fantasii, a lide byly schopni se zasnit lehceji nez dnes. Je dnes mnohem obtiznejsi ctenare/divaka zaujmout a prekvapit a zaroven dokazat vytvorit realisticky vypadajici vyzionarsky svet budoucnosti, tak jak to dokazaly spisovatele od Verneho, Bradburyho konce u Asimova nebo Clarka... :( Zlata era SCI-FI je diky rozvoji techniky a vetsimu podvedomi lidi o ni pryc a uz se asi jen tak nevrati....
Ono by stačilo lidem před 150 lety tvrdit, že bude existovat něco jako slinuté karbidy. Tehdy by na práškovou metalurgii nevěřili a informace "z prášku uděláme materiál tvrdší než nástrojová ocel" by budila pobavené úsměvy.
Otázkou je, zda 3D tisk bude podobná revoluce. Každopádně by to nebyla první "kravina", která by nakonec fungovala.
Nejvic se svejma prispevatelema vyjebal tvurce Oculus Rift. Nechal si zaplatit realizaci napadu, a pak to prodal za mililardu ...
Problem naprosto vsech "uspesnych" je ten, ze misto aby realizovali presne to, s cim kampan zahajili a teprve PAK pripadne resili nejaky dalsi rozvoj, tak s vidinou milionu zacnou vymejslet, slibovat a pridavat ... az rozfofrujou vsechny prachy a vysledek nikde.
Porovnej treba financni model Minecraft = tvurce prisel na trh s nehotovou, ale funkcni hrou, za prachy ktery vydelal ji dal rozvijel vs model Star Citizen = tvuce prisel s tim, ze chce udelat hru a vydat ji pokud mi skleroza slouzi 2k14 ... a jak zacly prostredky narustat tak zacal slibovat dalsi a dalsi jeste fantastictejsi veci (kdo by to nechtel, ze) ... a vysledek, ze v 2k17 neni nic (a vzhledem k vynalozenym nakladum je nejisty, jestli vubec nekdy neco bude).
Pripadne, z nasi ceske kotliny ... Kingdom Come ... kde tvurce nasliboval taky hory a doly, a uz se to pekne sype jak domecek z karet, uz prohlasil ze nebudou 3 casti, ale ze bude jedna "kompletni" hra (v rozsahu puvodni prvni casti), a slibene pokracovani je v nedohlednu, protoze drtiva vetsina zajemcu si samozrejme uz hru v ramci svych prispevku koupila a jejich penize uz zahucely v cerne dire vyvoje.
Osobne mi na tom vadi pak predevsim to, ze tvurci chteji po svych donatorech, aby to byli prave oni, kdo ponese veskera rizika, coz neplati akorat u toho Minecraftu - tam tvuce zjevne investoval svuj cas, s nejistym vysledkem.
To, že vznikne 10 firem a přežije jen jedna, je docela normální. Je to proces hledání optimálního rozdělení zdrojů.
Budou-li někomu ty produkty opravdu hodně chybět, založí si vlastní firmu a začne je vyrábět. Může-li někdo vyrábět hodinky ze dřeva v malých sériích, lze vyrábět i toto. Největší problém pro malosériovost je plastový obal, protože formy jsou drahé a jejich nákladová amortizace vyžaduje větší série. Kdyby někdo Pebble začal dělat ze dřeva, může je dělat v sériích po desítkách kusů.
@Ondra Satai Nekola
"Vesmir je Dokonaly" - ono to tak skutečně je, jenže minule jsem zjistil, že přestože to Ivan přijmul, tak nechápe, proč to tak je, resp. proč se to tak dá říct.
Je to teoreticky proto, a to je celkem zajímavé, protože po X mld let a kilotunách času vývoje, se musí nacházet v každém dalším okamžiku své existence vesmír(v podstatě všeobklopující jsoucno) v dalším, tedy lepším/vyvynutějším/navazujícím stádiu stádiu/stavu. Tedy nejdokonalejším. Zatím. Ale pozor, neznamená to, že se nám to stádium musí víc líbit. A to se myslí tím "Vesmir je Dokonaly" (teď a právě proto, viz. výše), i proto, že stejně alternativa není. I jiná dimenze by stejně byla jenom další součástí dokonalého jsoucna. A pozor, i vývoj k zániku může byt stavem dokonalosti, protože prostě něco přirozeně zaniknout má. A pak přišel Ivan a řekl si, že to je tím, že je na to snad aplikován nějaký tržní princip, ten s tím rozdělením zdrojů, protože prostě dál než na zdroje a kolik jich kdo má asi nevidí v tom svém nízkém životě . . .
Chvíli mi kdysi trvalo, než jsem to pochopil, ale je to prostě popis tak jako napůl nějakého obecného stavu vývoje a napůl hra se slovy a jejich přesným a přeneseným významem.
Ano, na názor má každý právo, ty i já. A můj názor je, že meleš blbiny. Autority na závazný výklad existují, třeba soudy. A pokud je řeč o abstrakních, nebo neměřitelných věcech, tak jsou věci, které se asi nikdy úplně nepotvrdí, ale spousta věcí se dá spolehlivě vyvrátit už dnes. A jedna zich je ta tvoje teorie, že se život, vesmír a vůbec všechno řídí zákony trhu.
Neřídí, ale vznikají v něm z entit, jiné inteligentní kolektivní entity, které umí najít optimální rozdělení zdrojů pro toto společenství. Umí reagovat na změny a usměrňují chování individuálních entit tvořících toto společenství. Tím společenství získá kognitivní schopnosti. A celé je to samovolně stabilní. Jednou z mnoha implementací tohoto principu je trh.
A svět je dokonalý proto, že něco takového je možné, vytváří se to samo, aniž by o to někdo usiloval a někdo to řídil. Já si tedy myslím, že Bůh kostky hraje :-)))
Každý evoluční princip (tedy i trh) počítá s neúspěšnými pokusy, existuje nenulová pravděpodobnost, že jsme součástí takového pokusu. Možná, při jiných kosmologických konstantách a jiné geometrii prostoru, bude fungovat i socialismus, tedy konstrukce systému bez ohledu na dostupné zdroje, protože v tom pokusu bude fyzikálně realizovaná metrika, podle níž budou všechny vzdálenosti nejkratší.
Nakonec i duše je zdroj, o který můžete přijít :-)))
Místní český rybníček má taky jednu aférku s crowfundingem.
Jistý František Fuka si nechal od lidí zaplatit dovolenou s milenkou v Japonsku
a přislíbil že o tom udělá film.
https://www.startovac.cz/projekty/fukafutokyu/
Roky uplynuly jako voda a film nikde.
Fuka si jen si docela zvláštním způsobem dělá z přispěvatelů legraci
(a oni z něj pod články)
Ať přemýšlím sebevíce, na hodinkách Pebble nemohu žádnou vadu najít. Snad jedině nevýměnná baterka, která vlastně předem určila jejich životnost. Jinak jsou v dané kategorii, podle mě, naprosto dokonalé. Lepší chytré hodinky objektivně neexistují.
Fungovat budou i po odstavení serverů. Nejsou na nich nijak bezprostředně závislé.
V podstatě je to podvod. A lidé si to snad postupně uvědomí. Říká se tomu "nová ekonomika" a i jinými vznešenými názvy, ale v podstatě je to tvrdý kapitalismus vylepšený o privatizaci rizik i ztrát.
Stejně jako třeba Uber přenesl všechna podnikatelská rizika na jednotlivé bezbranné řidiče (kteří ani nemají kanál jak se spojit) a za potlesku všech buduje celoplanetární monopol, také projekty na Kickstarteru přenášejí rizika na kupující investory. Vtipné je, že nejsou ani "kupující", ani "investoři". Já bych jim říkal poctivě "věřící". Nemají žádné záruky, žádný podíl, jejich příspěvek je jen v tom, že poslali peníze a mohou se začít modlit.
Stejně jako v případě Oculusu, i majitel Pebble vydělal hromadu peněz díky kapitálu od davu hlupáků. Kapitalista bude ještě bohatší a hlupáci stále chudí. To je win-win nové ekonimiky!
Proč hlupáků? To co Pebble nabízelo, bylo hmatatelné a poctivě funkční. Zakladatel na tom asi moc nevydělal. Pravděpodobně má teď spoustu starostí se subdodavateli, kterým dluží za součástky.
Technicky šlo o brilantní produkt s perfektním mechanickým zpracováním(hodnotím Time Steel). Ale to byste pochopil, až pokud byste ty hodinky nějaký čas používal. To opravdu nejsou chytré hodinky v tom smyslu, jak si je možná představujete po zkušenosti s nesmyslnými Apple Watch.
Mimochodem já ty moje koupil v normální obchodní síti a budou fungovat dokud jim neodejde baterka nebo dokud je nerozbiju. Tak jaký podvod, proboha?
Nového svatý Trh je sice nezbytný, ale nezřídka dokáže být zatraceně stupidní. Úplně klidně na něm dál budou přežívat podivní "hodinkoví" mutanti, ale poctivý výsledek práce jednoho technického nadšence(+lidí, které najal) zahubí. Trh tvoří prostě lidé...
proč by to bylo zatraceně stupidní, to jen ti techničtí nadšenci věnovali svoje zdroje směrem, o který momentálně není zájem a zájem o to není, protože by to bylo neefektivní z příčin, které jednotliví lidé ani sami nechápou, ale objevilo je společenství díky svým kognitivním schopnostem a díky kolektivní inteligenci, kterou disponuje.
Ale existují i úspěšné dlouhodobé investice, takže jeden ani neví, kdy zrovna jeho řešení se stane optimální.
No já kdybych si kupoval něco přes crowdfunding, tak bych to dělal proto, že se mi ten nápad líbí, a chtěl bych, aby se v budoucnosti vyráběl a prodával standardním způsobem, pokud by byla dostatečná poptávka. Obdržení zboží by už bylo pro mě vedlejší. Bral bych i to, že se to nedokončí. Život prostě takový je.
Ale dělat z toho náhradu trhu, to nejde, protože v našem stavovém prostoru takový stav není. Náš stavový prostor není spojitý, naše mysl ano, takže některé naše představy, vycházející ze spojitého kontinua jsou sice myslitelné, ale už nemají odpovídající stav ve stavovém prostoru. Což levota obecně ignoruje. Pro ně je to, co je myslitelné, je i realizovatelné.
Vtip je v tom, že pokud se ve stavovém prostoru chcete dostat mimo aktuální atraktor, tak stačí, když se dostatečně krát pustíte náhodným směrem, přičemž vhodný směr odvodit z aktuální pozice nelze. Jinak v tomto směru je zajímavější román Roberta Musila, Muž bez vlastností a tam jím definovaný smysl pro možnost :-)))
Výrobky Pebble se již několik let vyráběly a prodávaly standardním způsobem v celém vyspělém světě. Takže co jako...?
Nejde o žádnou náhradu trhu, ale jen o mechanismus, jak zkusit rozjet standardní podnikání. A nebo prostě jen pár lidí chce pro omezenou skupinu dodat něco ne úplně běžného. Tak se na to prostě složí a vyrobí/vyvinou si to. Chcete jim to jako ideově čistý magor snad zakazovat?
Takzvaní "městští liberálové" mně také lezou na nervy a váš výraz "levota" mně pro ně pasuje jak pr.el na hrnec, ale když vás tak pozoruju, nemohu se přesto nezeptat: "Co doktor? Už něco předepsal?"