V podstatě je to podvod. A lidé si to snad postupně uvědomí. Říká se tomu "nová ekonomika" a i jinými vznešenými názvy, ale v podstatě je to tvrdý kapitalismus vylepšený o privatizaci rizik i ztrát.
Stejně jako třeba Uber přenesl všechna podnikatelská rizika na jednotlivé bezbranné řidiče (kteří ani nemají kanál jak se spojit) a za potlesku všech buduje celoplanetární monopol, také projekty na Kickstarteru přenášejí rizika na kupující investory. Vtipné je, že nejsou ani "kupující", ani "investoři". Já bych jim říkal poctivě "věřící". Nemají žádné záruky, žádný podíl, jejich příspěvek je jen v tom, že poslali peníze a mohou se začít modlit.
Stejně jako v případě Oculusu, i majitel Pebble vydělal hromadu peněz díky kapitálu od davu hlupáků. Kapitalista bude ještě bohatší a hlupáci stále chudí. To je win-win nové ekonimiky!
Proč hlupáků? To co Pebble nabízelo, bylo hmatatelné a poctivě funkční. Zakladatel na tom asi moc nevydělal. Pravděpodobně má teď spoustu starostí se subdodavateli, kterým dluží za součástky.
Technicky šlo o brilantní produkt s perfektním mechanickým zpracováním(hodnotím Time Steel). Ale to byste pochopil, až pokud byste ty hodinky nějaký čas používal. To opravdu nejsou chytré hodinky v tom smyslu, jak si je možná představujete po zkušenosti s nesmyslnými Apple Watch.
Mimochodem já ty moje koupil v normální obchodní síti a budou fungovat dokud jim neodejde baterka nebo dokud je nerozbiju. Tak jaký podvod, proboha?
Nového svatý Trh je sice nezbytný, ale nezřídka dokáže být zatraceně stupidní. Úplně klidně na něm dál budou přežívat podivní "hodinkoví" mutanti, ale poctivý výsledek práce jednoho technického nadšence(+lidí, které najal) zahubí. Trh tvoří prostě lidé...
proč by to bylo zatraceně stupidní, to jen ti techničtí nadšenci věnovali svoje zdroje směrem, o který momentálně není zájem a zájem o to není, protože by to bylo neefektivní z příčin, které jednotliví lidé ani sami nechápou, ale objevilo je společenství díky svým kognitivním schopnostem a díky kolektivní inteligenci, kterou disponuje.
Ale existují i úspěšné dlouhodobé investice, takže jeden ani neví, kdy zrovna jeho řešení se stane optimální.
No já kdybych si kupoval něco přes crowdfunding, tak bych to dělal proto, že se mi ten nápad líbí, a chtěl bych, aby se v budoucnosti vyráběl a prodával standardním způsobem, pokud by byla dostatečná poptávka. Obdržení zboží by už bylo pro mě vedlejší. Bral bych i to, že se to nedokončí. Život prostě takový je.
Ale dělat z toho náhradu trhu, to nejde, protože v našem stavovém prostoru takový stav není. Náš stavový prostor není spojitý, naše mysl ano, takže některé naše představy, vycházející ze spojitého kontinua jsou sice myslitelné, ale už nemají odpovídající stav ve stavovém prostoru. Což levota obecně ignoruje. Pro ně je to, co je myslitelné, je i realizovatelné.
Vtip je v tom, že pokud se ve stavovém prostoru chcete dostat mimo aktuální atraktor, tak stačí, když se dostatečně krát pustíte náhodným směrem, přičemž vhodný směr odvodit z aktuální pozice nelze. Jinak v tomto směru je zajímavější román Roberta Musila, Muž bez vlastností a tam jím definovaný smysl pro možnost :-)))
Výrobky Pebble se již několik let vyráběly a prodávaly standardním způsobem v celém vyspělém světě. Takže co jako...?
Nejde o žádnou náhradu trhu, ale jen o mechanismus, jak zkusit rozjet standardní podnikání. A nebo prostě jen pár lidí chce pro omezenou skupinu dodat něco ne úplně běžného. Tak se na to prostě složí a vyrobí/vyvinou si to. Chcete jim to jako ideově čistý magor snad zakazovat?
Takzvaní "městští liberálové" mně také lezou na nervy a váš výraz "levota" mně pro ně pasuje jak pr.el na hrnec, ale když vás tak pozoruju, nemohu se přesto nezeptat: "Co doktor? Už něco předepsal?"