Když řeknu, že náš čas se odvíjí z faktu, že se rozkládáme okolo 15. poledníku a pro pásmový čas platí, že na tomto poledníku poledne dělí den na dvě půlky a tento okamžik nastává ve 12 hodin, což je polovina z 24, tak to rozhodně není rovnocenné tomu, že lidé chtějí mít v létě v devět večer ještě světlo, tak kvůli tomu budeme používat východoevropský čas.
Stejně jako není rovnocenné, když řekneme, že bod tání vody je nula a bod varu sto, ale protože nějaký předpis v roce 2018 ukládal zapínat klimatizace až od 30 stupňů, tak se posune celá stupnice o 5 stupňů dolu, takže klimoška pojede i za nižších teplot.
Prostě zavádění trvalého východoevropského času je postavené na hlavu. Jak posunovat tunel, protože strojvedoucí jsou zvyklí troubit o kilometr dříve. Chápu, že technicky je to jedno - klidně se to může posunout o 4 a půl hodiny. Ale z praktického hlediska by to mělo mít nějaké racionální zdůvodnění. A zdůvodnit středoevropský čas výše napsaným je racionálnější než zdůvodnit východoevropský touhou lidí mít v létě na hodinkách ručičku na devitce ještě za slunečního svitu. Vždyť je to takové to levičácké poroučení větru, dešti. Nakonec budeme měnit kilogram, protože je to levnější než opravit mosty z důvodů nevyhovující nosnosti.
Takže závěr je jednoznačný - ne, není to "stejná hloupost". Středoevropský čas trvale ve Střední Evropě je rozumný, zatímco východoevropský čas trvale ve Střední Evropě je hloupost.