ja len dufam ze slovensko sa preradi do pasma GMT+2. Clovek potrebuje mat po praci cas aj na sport a rozne ine aktivity ktore vyzaduju slnko. A skore vstavanie tiez nepomoze ked chce byt clovek kompatibilny s ostatnymi. Nastastie Slovaci su vacsinovo za (terajsi) letny cas... Bude to sranda ak sa pri ceste do Hainburgu ci Rajky (kusok od Bratislavy) budu posuvat hodinky :)
"ja len dufam ze slovensko sa preradi do pasma GMT+2."
Není masochismus většinu roku vstávat v noci, když by to šlo za světla?
"Clovek potrebuje mat po praci cas aj na sport..."
Je lepší si ráno zaběhat v 6 ráno (18°C), nebo po práci (30°C)?
"...a rozne ine aktivity ktore vyzaduju slnko.''
Jako třeba táborák, letní kino, pro děcka na táboře stezka odvahy,... Potřeba světla dlouho do noci je univerzální?
Nějaký pádnější argument pro GMT+2 bys tam neměl?
"Není masochismus většinu roku vstávat v noci, když by to šlo za světla?"
Ono to závisí samozrejme od toho, o koľkej kto vstáva, ale ak sa bavíme o ľuďoch čo stávajú cca. o siedmej (podla mňa väčšina) tak aj pri používaní súčasného letného času po celý rok by k vstávaniu za tmy dochádzalo iba v mesiacoch november-február, takže 4 mesiace v roku, nie väčšina roka.
A aj pri používaní zimného času k nemu dochádza v mesiacoch december a január, takže ten rozdiel je cca. 2 mesiace.
"Je lepší si ráno zaběhat v 6 ráno (18°C), nebo po práci (30°C)?"
Argument o možnosti mať po práci čas na šport sa samozrejme vzťahuje na zimné obdobie, kedy sú dni krátke. A vtedy naozaj nie je ráno 18°C a poobede 30°C.
"Jako třeba táborák, letní kino, pro děcka na táboře stezka odvahy,... Potřeba světla dlouho do noci je univerzální?"
Neviem, čo sa myslí pod "dlouho do noci" ale v Bratislave pri súčasnom letnom čase zapadá Slnko v čase najdlhších letných dní cca. o 21:00, vo východnejších častiach Slovenska to bude ešte o niečo skôr. V tom čase Slnko vychádza cca. o 5:00.
Bolo by snáď lepšie, keby vtedy zapadalo už o 20:00 a vychádzalo už o 4:00, ako by to bolo pri použití GMT+1?
"Ono to závisí samozrejme od toho, o koľkej kto vstáva, ale ak sa bavíme o ľuďoch čo stávajú cca. o siedmej (podla mňa väčšina) ..."
Pokud chceš argumentovat většinou nebo menšinou, tak bys k tomu měl mít relevantní data, ne pocity.
"Argument o možnosti mať po práci čas na šport sa samozrejme vzťahuje na zimné obdobie, kedy sú dni krátke. A vtedy naozaj nie je ráno 18°C a poobede 30°C."
Obvykle se to používá na to, proč je obvykle potřeba v letních měsících vstávat dřív. V zimě jsou možnosti venkovního vyžití omezený na bruslení, lyžování a posilování s hrablem s tím, že málo kdo má přímo za barákem sjezdovku a bruslí se ve všední den většinou na zimáku s umělým osvětlením.
"Neviem, čo sa myslí pod "dlouho do noci" ale v Bratislave pri súčasnom letnom čase zapadá Slnko v čase najdlhších letných dní cca. o 21:00, vo východnejších častiach Slovenska to bude ešte o niečo skôr. V tom čase Slnko vychádza cca. o 5:00."
A co si jako představuješ pod takovým výrazem "západ Slunce"? Existuje několik definic - 50% kotouče pod obzorem, kompletně pod obzorem, nebo se zohledněním lomu světla v atmosféře...
"Bolo by snáď lepšie, keby vtedy zapadalo už o 20:00 a vychádzalo už o 4:00, ako by to bolo pri použití GMT+1?"
Uvědom si, že v té době, o které se bavíme, v našich končinách astronomická noc není vůbec. Stejně tehdy pořádnou tmu nemáš vůbec.Takže ohledně nejdelších dní to je argumenace typu "chci o hodinu posunout čas, protože v polárním dnu..."
A co si jako představuješ pod takovým výrazem "západ Slunce"? Existuje několik definic - 50% kotouče pod obzorem, kompletně pod obzorem, nebo se zohledněním lomu světla v atmosféře...
lol, pepiku - ides na to az velmo vedecky, musi to brat ako to beru ludia pocitovo , nie co je astsronomicke a kolko 50% $kde je kotouc. Cisty EU k.... trosku selskeho rozumu do toho. takych vedcov ma okolo seba tri prdele, ale dobre ze si neviazu snurky na topankach vedecky.
Houby s voctem. Pokud by mělo být děcko v 7:45 ve škole a cesta trvá 15 minut, stačí vyjet z domu v 7:30. Jako rodič mám vyzkoušený, že probuzení děcka + oblečení + snídaně se dá zvládnout za 45 minut s přehledem, takže budíček 6:45. Pokud se probudím vlivem světla v 5:00, mám 1:45 na to, abych se vymotal, oblíkl do sportovního (10 minut), zasportoval si a hodil sprchu + civilní oblečení (10 minut) Na běhání vychází 1:25.
Nejde to jenom ve tvých vlhkých snech...
Je to relevantní protiargument na "Cize zabudni na spanok za tmavej noci, ktory je dolezity."
Bez spánku / s nekvalitním spánkem jsi druhý den unavený, třetí den máš bolesti hlavy a čtvrtý den halucinace. No a pokud dva týdny není "tmavá noc" a nejsou z toho takovýhle příznaky, tak spánek za tmy není tak důležitý, jak XMen prezentuje.
Neběhám, ale jezdím na kole.
Rozhodně je pro mě lepší se projet na kole v těch 30°C, protože se poté osprchuji a jdu unavený spát. Ne že si dám před prací 2-4 hodiny na kole, s tím že se musím osprchovat (nedělám u prasat nebo na stavbě), půjdu do práce unavený (nesedím na zadku v kanceláři) a musím počítat s časovou rezervou při případ defektu, či jiné neplánované události.
Sedat na kolo abych se projel hodinu tempem "kochám se" rád přenechám jiným. To si radši dám pár sérií s činkou v ruce.
Kdo žije na bytě, nemá venkovní aktivity, tak tomu je opravdu jedno, že půjde z práce za tmy.