Jsem zvědavej na to, jak to bude mít Česká republika.
Když se tak bavim s lidma, který o tom neví víc, než že dvakrát ročně se přeřizujou hodiny, tak říkají, že letní čas je ten správnej. Že je letní "+2" je pak pro ně novinka. Žijeme přece v pásmu "+1", ne? Pak koukají jak ta pověstná vyoraná myš (případně jako péro z gauče).
Já osobně nepřemýšlím nad užitečností světla/tmy ráno/večer, ale vidím to docela černobíle - letní čas je "vymyšlený", žijeme v pásmu "+1", takže nevidím důvod, proč bychom neměli používat "+1". Naopak postrádám logiku v tom, proč bychom v pásmu "+1" měli používat čas "+2" - navíc když nejsme ani v nějaké okrajové oblasti.
Mimochodem podle mapky to vypadá, že místo toho, aby mělo Španělsko "+1", bylo by logické, aby měla Francie a Benelux "0". Pak by to pěkně vyšlo podle pomyslných (matematických) pásem. To by ale Frantíci a Němci asi řvali... Poprvé, co by se na něčem shodli? :-)
Pořád nevidím důvod, proč bychom měli být (dle "spánku našince") i o tři hodiny jinde, než naši sousedi. A pořád nevidím důvod, proč bychom měli mít čas jiný, než má naše časové pásmo.
Osobně ale tipuju, že nám zůstane letní čas, i když já se příkláním z logických důvodů (časové pásmo +1) k tomu standardnímu. No, bude to pěkná debata (nejen) po hospodách, až do toho Ti naši myslitelé říznou.
Pokud budou úřady otvírat v 8, děti do školy půjdou v 7, šichta skončí v 16, večerní zprávy v televizi budou v 18, spat se půjde mezi 22. a 23. a budík bude místo v 6 zvonit v 5, tak si sluníčka v létě užijeme naprosto, ale naprosto stejně jako nyní, a ještě navíc nám hodinky budou ukazovat pro nás přirozený, tedy středoevropský čas. Jenže ono to zas tolika lidem vyhovovat nebude, což jim dojde hned první zimu, a zase se začne šibovat časy lidských aktivit. Jenže ke stejnému poznání by došli i za celoročního východoevropského času, takže po vítězoslavném dojebání systému měření času by se začal vymejšlet rovnák na ohejbák, tedy posunování školy na devátou (aspoň v zimě) atd...
V Rusku už si tím prošli. Ale proč se poučovat z chyb druhých, když si můžeme nabít vlastní držku taky, že...
V zasade mas uplne pravdu a bylo by to tak idealni. Jenom si nemuzu pomoct, ale prijde mi jednodussi udelat plosne jednou +1 a mit vyreseno nez delat +1 milionkrat na milionu ruznych mist behem kdovi kolika let, nez by si to nejak (mozna) sedlo. A jestli ze je stredoevropsky cas "prirozeny" je stejna hloupost jako ze by byl prirozeny letni, stejne jako jakykoliv jiny. Prirozene je ridit denni a nocni aktivity podle svetla a tmy, a cislo na hodinach na to nema zadny vliv. Ted jde jen o to, jak s tema cislama nalozit a co zpusobi min problemu - podle me je nejschudnejsim resenim s ohledem na vyse uvedene trvale UTC+2.
> Přirozené je, že noční tma kulminuje během období spánku a denní světlo +- uprostřed denní aktivity. Letní čas je proto nepřirozený.
Tedy promiň, ale je triviální nahlédnout, že se pleteš. UTC+1 je přirozený pro lidi, kteří chodí spát před 20:30. Pro všechny ostatní je bližší letní. Ten přesně odpovídá spánku mezi 21 a 5 hod ranní, kdo chodí spát později tak je samozřejmě posunut ještě dál. Z toho jasně plyne, že volbou letního času maximalizujeme tmu během spánku.
@KarelI
To je úplná blbost. Pokud chce někdo spát doporučovaných 7 - 8 hod. tak v létě nemá šanci aby aspoň chvíli z toho nebylo světlo. A úplně stejně v zimě, pokud člověk sebere nějaký čas na ráno+cesta do práce + práce + cesta z práce + popracovní aktivity (např. vyzvednout děti ze ...) tak se nikdy netrefí tak aby před i po bylo světlo ... Každý to má nějak vychýlené nějakým daným časovým bodem - např. začátek prac. doby a to je celé ... jak se ten čas jemenuje (6,7,8, ... hod. ) je naprosto irelevantní.
Právě v létě to má efekt. Neříkám, že nebude mít chvíli světlo (to je jasné), ale letním časem se maximalizuje tma během spánku. Radši to řeknu explicitně - maximalizace neznamená 100%.
Při UTC+1 máme v létě tmu mezi 21:00 - 3:00. To znamená, že nejvíc tmy prospí ten, kdo jde spát před devátou včetně. Při UTC+2 je tma mezi 22:00 - 4:00, tedy na největší délku tmy stačí jít spát až v 10 večer.
Je z toho jasné, že UTC+2 víc sedne do životního rytmu většiny populace? Zvlášť když je období prázdnin a dovolených?
Stejná úvaha se dá udělat i pro duben a srpen, kolem slunovratů to začne být jedno být jedno a v zimě se do tmy trefí většina, tam už na tom nezáleží.
Samozřejmě, že by se dalo všechno předefinovat, že by pro lidi bylo přirozené jít spát v 9 a vstávat v 5, do školy v 7, ale nevěřím, že je to reálné zavést. Zvlášť když to v okolních zemích bude jinak.
"Tedy promiň, ale je triviální nahlédnout, že se pleteš. "
Sorry, ale ty se pleteš. Podívej se na tuhle tabulku: https://www.in-pocasi.cz/predpoved-pocasi/cz/praha/praha-324/astro/?kalendar=slunce&mesic=6&rok=2019
Světlo máš kolem letního slunovratu 16h 20 minut. Takže 7:40 od východu do západu Slunce, je tak? Takže se to kryje s pěti spánkovýmy cykly po 1,5h (7:30), je tak? Není, samozřejmě.
Problém ale je, že tohle je východ a západ Slunce, který neznamená začátek / konec tmy, protože podle definice jde o okamžik, kdy 50% Slunce je na obloze a 50% pod obzorem!!!
To, co chceš abys měl tmu, je "astronomický soumrak" a "astronomický rozbřesk". Ty ale v ten konkrétní den (22.6.2019 Prágl) nemáš. Dostaneš se na nautický soumrak (21:06 UTC) a nautický rozbřesk (1:01 UTC) - jsou vidět hvězdy, ale není úplná tma. To je nějaká symbolická tma cca 5h ze 7,5h. který chceš naspat. Takže kdyby ses na ptáka stavěl, 2,5h budeš chrnět při světle.
Abys šel spát ve tmě podle pásmovýho času, tak lehneš kolem desáté a spíš do půl šesté. Podle letního času lehneš kolem jedenácté a chrníš do půl sedmé... Se světlem to máš úplně stejně.
Že si neumíš poradit s hodinou světla po probuzení je tvůj problém, nikdo ti to světlo neukradne. Naopak, s pásmovým časem se dá podnikat plno dalších věcí - večer o hodinu dřív do letního kina / do divadla pod širým nebem / koncert se světelnou show / ... To bys ale nesměl být takový kulturní barbar.
> Takže kdyby ses na ptáka stavěl, 2,5h budeš chrnět při světle.
Přečti si můj příspěvek z 10:50, teď je přímo nad tím tvým. Podotýkám, že to platí bez ohledu na nautické, občanské či jakékoli jiné soumraky. Třeba si to představ jako množství nasbíraných fotonů po dobu spánku. Když dáš každému obyvateli ČR kýbl na fotony ať se to během spánku sbírá, tak při UTC+2 prostě nasbírají míň než s UTC+1.
> To bys ale nesměl být takový kulturní barbar.
Proč si to myslíš? Vzhledem k tomu, že letní kino pomáhám provozovat a jsem tam během léta asi 15x tak si myslím, že ses poněkud seknul.
Když dáš každému obyvateli ČR kýbl na fotony ať se to během spánku sbírá, tak při UTC+2 prostě nasbírají míň než s UTC+1.
Mýlíte se. Slunci, Zemi i fotonům je úplně jedno, jak si označujeme nějaký čas. Takže den a noc budou pořád stejně dlouhé (pro konkrétní den), ať budete čas pojmenovávat v SEČ, SELČ nebo v jakémkoli jiném pásmu. To „sbírání fotonů při spánku“ je tedy ovlivněné jenom tím, kdy jde dotyčný spát a kdy vstává (vzhledem k hvězdnému času, ne k tomu našemu označení času). A to, kdy jde spát a kdy vstává, si někteří lidé mohou zvolit – a budou si to volit podle hvězdného času, ne podle toho, že ručička na hodinách musí ukazovat na nějaké číslo. Ostatní lidé si to zvolit nemohou, a pak je logické, aby se to v konkrétních podmínkách (třeba doba školního vyučování) nastavilo tak, aby to vyhovovalo většině. Stejně se to nějak bude měnit, protože když se zruší střídání časových pásem, současný stav se stejně poruší.
Mimochodem, všimněte si, že oba dva případy jsou nezávislé na tom, jak označujeme konkrétní čas. Nebo-li z hlediska chodu společnosti je úplně jedno, jak budeme čas označovat, pouze je z praktických důvodů vhodné, aby změna dne (tedy 0:00) byla někde v noci, pokud možno co nejdál od světlé části dne. Takže pro volbu časového pásma musíme zvolit jiná kritéria, než organizaci chodu společnosti – a zbývají vlastně jen kritéria, která vybírají nějaké časové pásmo, které je něčím speciální, nějak se odlišuje od ostatních. A takové pásmo je u nás SEČ, protože za prvé přesně odpovídá globálnímu rozvržení časových pásem, jak byla zamýšlena, za druhé je v něm poledne přibližně v půli dne a půlnoc přibližně v půli noci, za třetí tu má historickou tradici.
Většina tvého příspěvku jsou spekulace či teorie, které nechám bez reakce.
Pouze k tomu posunu aktivit - dost by mě zajímaly výsledky ankety, která by lidem navrhovala, že směny začnou v 5, škola v 7, na oběd se půjde v 10 - 10:30 atd. To by byl totiž nutný předpoklad, jak během spánku snížit množství světla, jak to tu mnozí žádají. Já vím, že to je technicky ekvivalentní současnému stavu, ale lidé se nerozhodují vždy racionálně...
@Karell
Jo bavíte. K tomu není třeba dospět, tak to je.
Už jsem ti to odkazoval několikrát ale to radši ignoruješ a zaplítáš další a další teorie o tom co by kdyby.
Nestane se nic jiného než že se nastaví správný pásmový čas (SEČ), nastaví se obvyklé časy podle potřeby pro celý rok a na hodinkách bude akorát něco jiného než si zvyklý - ale od východu sluníčka to bude stejně daleko.
Druhá možnost je zkřivit se oproti pásmovému času a pak si to stejně nějak nastavit aby to vyhovovalo pocelý rok. Jak už jsem psal dole. IMO má smysl se při ukončení střídání nastavit v souladu s pásmy na celé planetě a jednou provždy si uspořádat správně hodiny, než si sice nechat co už je ale být navždy křivě vůči časové zóně ...
Když řeknu, že náš čas se odvíjí z faktu, že se rozkládáme okolo 15. poledníku a pro pásmový čas platí, že na tomto poledníku poledne dělí den na dvě půlky a tento okamžik nastává ve 12 hodin, což je polovina z 24, tak to rozhodně není rovnocenné tomu, že lidé chtějí mít v létě v devět večer ještě světlo, tak kvůli tomu budeme používat východoevropský čas.
Stejně jako není rovnocenné, když řekneme, že bod tání vody je nula a bod varu sto, ale protože nějaký předpis v roce 2018 ukládal zapínat klimatizace až od 30 stupňů, tak se posune celá stupnice o 5 stupňů dolu, takže klimoška pojede i za nižších teplot.
Prostě zavádění trvalého východoevropského času je postavené na hlavu. Jak posunovat tunel, protože strojvedoucí jsou zvyklí troubit o kilometr dříve. Chápu, že technicky je to jedno - klidně se to může posunout o 4 a půl hodiny. Ale z praktického hlediska by to mělo mít nějaké racionální zdůvodnění. A zdůvodnit středoevropský čas výše napsaným je racionálnější než zdůvodnit východoevropský touhou lidí mít v létě na hodinkách ručičku na devitce ještě za slunečního svitu. Vždyť je to takové to levičácké poroučení větru, dešti. Nakonec budeme měnit kilogram, protože je to levnější než opravit mosty z důvodů nevyhovující nosnosti.
Takže závěr je jednoznačný - ne, není to "stejná hloupost". Středoevropský čas trvale ve Střední Evropě je rozumný, zatímco východoevropský čas trvale ve Střední Evropě je hloupost.
Pořád opakuješ to stejné dogma, že pro lidi je nějak podstatné, že ve 12 je slunce nejvýš. Prozradim ti tajemství - drtivou většinu lidí to absolutně nezajímá, naprostá většina lidí podle výšky slunce nepozná, jestli je 12 nebo 13 hodin. Je to prostě úplně putna.
Co ale lidi rozpoznají fest je třeba teplota v průběhu dne a ta rozhodně není rozložena symetricky. Zajímalo by mě, proč tak podstatný fakt (který rozpozná každý) ignoruješ. Ten samotný totiž stačí k pochopení toho, že lidské aktivity také nejsou rozloženy symetricky dle výšky slunce na obloze. Stačí se podívat, kolik lidí je venku v 5 ráno a v 7 večer. Další faktor (nejspíš s tím spojený) je pohyb. Evidentně se lidem lépe sportuje večer než ráno a tak bych mohl pokračovat doaleluja.
Takže ještě jednou - den není symetrický a už vůbec se neřídí výškou slunce. To je sice hezký fyzikální konstrukt, ale většinu lidí to nezajímá.
@Karell
Už jsem ti to psal dole a vesele to ignoruješ. Nastavení času podle pásma a rozložení aktivit jsou 2 různé věci. S rozložením aktivit se dá hýbat jednodušeji než s nastavením pásmového času. A už vůbec nemá smysl nastavovat pásmový čas podle rozložení aktivit jenom protože nějaký aritmetický průměr stanoví kdy kdo spí. To se u každého mění i v řádu dnů - např. víkendy ... je vyložená promiň pitomost do toho zatahovat nastavení pásmového času.
@Karell
To není pravda. To je právě ten zmatek který tam máš ty. Začněme od začátku:
1. Celý svět si neposouvá hodinky, jenom některé země
2. Evidentně to nemají všichni rádi když se to chce zrušit
No a já netvrdím že se mají posouvat aktivity - jenom jednou při ustálení času na tom pásmovém - pokud to vůbec bude někdo chtít. Evidentně chce, protože nějaké většině vyhovuje letní rozvržení, nikoliv přímo letní časy jak je ukazují hodinky.
Jak jsem psal dole a pořád to ignoruješ, lidi chtějí stejné rozvržení aby od rozbřesku v létě byly věci stejně rozvržené - nikdo neříká že to musí být v tolik a tolik hodin na hodinkách jako by bylo při letním čase - tedy se to bude muset jednou posunout.
Tvrdím, že je jednoduší a správné nastavit to jednou pro všechny nebo ad-hoc ustálit ustálit běžné časy vůči správnému pásmovému, než pokřivit pásmový a pak si stejně občas ad-hoc ty časy upravit.
Samotný název článku konstatuje, že v průzkumech u nás převažují zastánci normálního času nad letním.
V jiných zemích to může být naopak, jeden z možných důvodů jsem už v této diskusi uvedl (dědictví R-U a senilní insomnie jeho předposledního panovníka, které např. Německo a většina Polska postrádá; a patrně to platí i pro bývalé Uhry, které nebyly pod tak intenzívním vlivem Vídně jako západní část R-U soustátí).
Zajisti mě abych v práci začínal a končil o hodinu dřív, když je jednodušší posunout aktivity. Nehledě na to, zajisti mě abych se do práce dostal hromadnou dopravou také o hodinu dřív.
Mé aktivity mého zaměstnavatele nezajímají. Protože mu je jedno jestli je slunce nejvýše v 11 nebo ve 13 hodin.
Začínám v 6, končím ve 14.
Bude-li ponechám standardní čas pásma zašlu kontakt na mého zaměstnavatele. Firma s více než stovkou zaměstnanců.
Pokud posune čas díky Vašemu vysvětlení, odměna Vás nemine.
Kolik že roků se mění čas v celém pásmu, nejen státu, když je to tak složité? Jediný problém vidím u dopravců, kde musí hodinu stát pár nočních vlaků a autobusů a nebo mají hodinu zpoždění.
1. Stále narůstá počet těch, kdo mohou svou pracovní dobu alespoň částečně (v určitém rozmezí) ovlivnit. Ty vaše stesky nemusejí zajímat.
2. Mezi těmi zbylými převažují ti, kteří nechtějí chodit do zaměstnání na 5.00, tj. vstávat před 4.00 (obojí normálního času), kdy u normálního člověka je +- střed období s nejhlubším a nejvydatnějším spánkem. Ti budou jednoznačně proti petrifikaci nepřirozeného letního času.
Co ale lidi rozpoznají fest je třeba teplota v průběhu dne a ta rozhodně není rozložena symetricky.
A ta teplota v průběhu dne podle vás závisí na (zdánlivé) poloze slunce, tedy na hvězdném čase nebo-li na UTC, a nebo závisí na tom, jestli tomu říkáme „7 hodin“, „9 hodin“ nebo třeba „čas bž“?
Takže ještě jednou - den není symetrický a už vůbec se neřídí výškou slunce. To je sice hezký fyzikální konstrukt, ale většinu lidí to nezajímá.
Já si tedy myslím, že se (zprostředkovaně – např. teplota, množství světla, biologické rytmy) řídí výškou slunce. Myslím, že lidé chtějí vstávat v době, kdy vychází slunce, ne v době, kdy mají hodiny krátkou ručičku na šestce. Sportovat venku chtějí pokud možno za světla, ne v době, kdy je krátká ručička na šestce (už zase). Ostatně, kdyby platila vaše teorie, že se to řídí tím, jak čas nazýváme, potkával byste v noci venku stejné množství běžců, jako přes den, protože drtivá většina ručičkových hodin ukazuje 2×12 hodin, takže pokud by pro někoho bylo důležité, běhá když je velká ručička třeba na pětce, běhal by stejně často v pět ráno i v pět odpoledne.
> kdyby platila vaše teorie, že se to řídí tím, jak čas nazýváme
To jsem nikde neřekl.
Můj argument je o tom, že pro lidi je mnohem jednodušší pohnout časem než pohnout aktivitami (proto se dělá časový posun) a že symetrie času kolem výšky slunce není podstatná (jak si někteří myslí), protože ani aktivity během dne nejsou symetrické. Právě naopak, jsou výrazně asymetrické i vzhledem ke střídání světla a tmy.
A ano, z fyzikálního hlediska je to strašně špatně :-).
@Karell
Nejenom z fyzikálního hlediska, ale také z hlediska systému časových pásem. Pro ty kdo to chápou, tak je to strašně špatně i kvůli té nelogičnosti. Že by si tak s tím zahýbaly ±2 hodiny, protože je jednoduší občas točit všichni hodinkama než to na dalších X desítek let či staletí správně ...
To jsem nikde neřekl.
Tvrdil jste, že to není odvozené od postavení slunce na obloze. Zbývá druhá možnost, že to závisí na tom, jak který čas pojmenujeme.
pro lidi je mnohem jednodušší pohnout časem než pohnout aktivitami
To je vaše domněnka, nebo to máte něčím podložené?
proto se dělá časový posun
Ne, ten se dělal pro to, že dříve bylo nutné ten posun provést najednou v celém státě. Dneska je všechno mnohem flexibilnější.
symetrie času kolem výšky slunce není podstatná (jak si někteří myslí), protože ani aktivity během dne nejsou symetrické
Není podstatná, ale o symetrii pořád píšete jenom vy, nikdo jiný.
Nezávisí to na tom, ale během let se ustálily nějaké zvyky, to je celé.
Kdyby bylo jednodušší pohnout aktivitami, tak neděláme posun času. A možná bychom ty aktivity i navázali třeba na slunce. Třeba by se vstávalo s úsvitem, do školy by se šlo hodinu po východu atd. Proč bychom to nedělali když by to bylo jednoduché?
Symetrie je jiný název pro "slunce nejvýš na obloze". O tom zde píše několik lidí, v několika případech to bylo jasně zmíněno, že to dělí den na poloviny apod. Já to jen zkrátil.
Nezávisí to na tom, ale během let se ustálily nějaké zvyky, to je celé.
Například?
Kdyby bylo jednodušší pohnout aktivitami, tak neděláme posun času. […] Proč bychom to nedělali když by to bylo jednoduché?
Aktivitami se hýbe. Už jsem vám vysvětloval, že posun času se začal dělat proto, protože bylo potřeba to udělat v celém státě najednou. Třeba proto, že jízdní řády byly vylepené na zastávkách a kupovaly se vytištěné jako kniha. Takže jedna větší změna za rok a jedna nebo dvě drobné úpravy během roku byly tak akorát. Dnes si každý hledá spoje na počítači nebo mobilu, takže se jízdní řády mění každý měsíc, a nikomu to nevadí. Tedy to děláme.
Symetrie je jiný název pro "slunce nejvýš na obloze".
Není. Symetrie je jen vedlejší efekt „slunce nejvýš na obloze“. Podstatné na tom „slunce nejvýš na obloze“ je to, že je to význačný bod, který je možné docela snadno zjistit, a který dělí světlou část dne přibližně na (dva) stejně dlouhé úseky. Třeba na cestě také pro základní orientaci použijete, zda jste ještě před polovinou nebo za ní, ale neříká to vůbec nic o symetrii a že by ta cesta měla ba konci vypadat stejně, jako vypadala na začátku.
Ale ono se přece hýbe aktivitama, i když se střídá pásmový a letní čas. Podívej se na otevírací doby:
https://www.zoobrno.cz/pro-navstevniky/oteviraci-doba
http://www.hrad-kost.cz/oteviraci-doba.php
http://www.punkevni-jeskyne.cz/punkevni-jeskyne.php
Mám pokračovat?
To není posun aktivit, ale zkrácení otevírací doby v zimním období, protože tam nemají takový nával. Málokdo bude camrat půl dne po zoo v -10 stupních. Schválně se jich zeptej, jestli se jim s posunem času mění o hodinu návštěvnost.
Výjimky které jsou navíc vázané na světlo na tom obecně nic nemění.
Nepokračuj, protože na každou takovou rekreační jednorázovku ti dám příklad aktivity, kterou dělá většina populace skoro každý den a dělají ji ve stejném čase celý rok.
Hypofýza reaguje (pomocí nervových spojů se sítnicí oka) na nejvyšší intenzitu světla, která je kolem astronomického poledne (jistěže to neplatí stoprocentně, mohou být v poledne mraky a před a po jasno, ale v globále tomu tak je). Z toho vypadnou akorát lidé, pracující v interiérech bez slunečního svitu (třeba horníci v dolech).
Když jsem se byl podívat ve strojovně na Dlouhých Stráních, tak v podzemní hale měli simulaci denního světla (zářivky za okny pod stropem) a průvodkyně říkala, že to je proto, aby noční směna měla komfortnější pracovní podmínky...
Vypadalo to fakt jako přirozený světlo a dokážu si představit, že když pak člověk doma lehne v zatemnělé místnosti, na další šichtě bude v pohodě.
Před několika lety se objevily studie, podle nichž takovéhle osvětlení nemá žádný význam. Těch zářivek by totiž muselo být tolik, že by byl jimi v podstatě "vytapetovaný" souvisle celý strop. Nicméně pokud by se tam dnes daly LEDky s posílenou modrou složkou světla, bylo by to asi o něčem jiném.
Já měl původně o své odpovědi na Tvůj komentář výše i odstavec o tom, jak to má našinec se spánkem, nakonec jsem ho tam ale nenechal. Nicméně budu reagovat tady.
Věřím, že takový skladník na ranní směně (jen na ranní, nestřídá) určitě nebude v pásmu +3 nebo +4. Bude si chodit do práce na šestou (vstávat třeba v pět nebo dřív) a domů dorazí ve tři. Ten žije spíš v pásmu -1. Oproti tomu kancelářští, kterým práce začíná v devět, jsou na druhý straně spektra právě v (řekněme) +4.
Co tím chci říct je, že neexistuje optimální časové pásmo (z toho pohledu, aby se nevstávalo brzo, ale zároveň nebylo v zaměstnání do nesmyslně pozdní denní doby) pro všechny obyvatele v jednom místě. Ještě jinak řečeno - jak to máme se spánkem je věc jednotlivce a ten jednotlivec si to musí zařídit tak, aby mu to vyhovovalo. Třeba i změnou zaměstnání, pokud to potřebuje (udělat pro sebe).
Kamarád vstává ve 12, jde spát několik hodin po půlnoci. Tomu jsou tři hodiny sem či tam úplně k ničemu... Žena chodí na 12ky (denní i noční), tý jsou tři hodiny sem nebo tam k ničemu (vlastně nejsou, aby to byla denní nebo noční směna, je potřeba, aby byl den nebo noc a ne "den nebo noc +3 hodiny").
Pokud Ty žiješ časově v jiném pásmu, je to Tvůj problém, který si Ty musíš vyřešit sám.
Pokud skladník vstává v 5, tak to má +2 a tedy je pro něj letní čas naprosto ideální.
Optimální čas neexistuje, nicméně s letním má zhruba 90% populace víc světla než se "zimním". Jak už padlo jinde, UTC+1 je výhodnější pro lidi, kteří chodí spát před 20:30, což je mizivé množství populace, navíc nejspíš ne každý den.
O mě vůbec nejde, dávám jen objektivní argumenty. Kdyby to mělo být podle mě, tak by to bylo opravdu hodně posunuto :-)
"Pokud skladník vstává v 5, tak to má +2 a tedy je pro něj letní čas naprosto ideální." - Ale o tom mluvím. Pro něj to je ideální, vstával by "v sedm" a v práci byl "v osm". Ale pro kancelářské to znamená začít pracovat taky o dvě hodiny dýl, tedy "v jedenáct" a uteče jim celej zbytek dne.
"pro lidi, kteří chodí spát před 20:30" - To je opět o tom, jak si to sami uděláme. Když vím, že vstávám v devět, jdu spát klidne o půlnoci. Když vím, že musím vstávat v pět, jdu spát v devět. V tom mi časový pásmo nijak nepomůže, musím se vždy přizpůsobit situaci. Pokud bych vstával každej den v pět, chodil bych taky spát každej den v devět nebo v deset nebo si dal krátkýho šlofíka v průběhu odpoledne. Není nic, co by mě nutilo chovat se jinak - program na den si tvořím přece sám.
Problém je, že ten skladník je zpravidla vázaný fixní pracovní dobou a většinou dojíždí do práce hromadnou dopravou s fixním jízdním řádem, zatímco ti kancelářští mají pružnou či klouzavou pracovní dobu (s možností home office) a do práce se přepravují po vlastní ose (jedno, zda autem nebo "ekologicky" na kole).
A když jsme u těch rozdílů, tak ten skladník se zpravidla nějak podílí na vytváření nějakých hodnot, zatímco ti kancelářští většinou ne. Takže až začnou stávkovat skladníci (a podobné profese) za normální čas, pocítí to společnost daleko hůř než stávku kancelářských (ta by za jistých okolností mohla být pro ekonomiku státu i přínosem).
Chtěl jsem jen naznačit, že skutečně může dojít k prohloubení rozdílů mezi pracujícími s pevnou pracovní dobou versus pracujícími s volnou/klouzavou pracovní dobou a nepracujícími. Ten +- odpovídá rozdílu mezi voliči Zemana a "Pražskou kavárnou", takže stávající rozdělení společnosti se ještě dále prohloubí.
Jinak ve výzkumech, které jsme dělali se studenty, nám jasně vyšlo, že letní čas nevadí nebo dokonce vyhovuje lidem, kteří nemají pevnou pracovní dobu a nemají děti, které by museli ráno na pevně stanovenou dobu vodit do školy. Zatímco lidé s opačnými vlastnostmi převažují ve skupině, které letní čas vadí.
A čas by se asi měl přizpůsobit těm prvním.
Pořád opakujete tu samou blbost. Lidé mají pořád stejné množství světla bez ohledu na počítání času a stále budou. Lidi nedonutíte pracovat v noci tím, že jim na trvalo posunete čas. Byl tu zvyk pracovat od šesti, přesto se většina společnosti posunula. Když jim šoupnete počítá í času, oni se zase posunou dál a své aktivity budou pořád érovádět ve stejném astronomickém čase.
Psal jste o posunu aktivit. Ten samozřejmě neprobíhá jednorázově a už vůbec ne se změnou časového pásma. Probíhá v průběhu let a postupně. Nevšiml jsem si toho jenom já, tvrdí to třeba i šéf ROPIDu: Proč mění jízdní řády? Ptali jste se šéfa Ropidu: „Stačí se podívat třeba na posun přepravních špiček do pozdějších dob“. Holt se pomalinku oprošťujeme od přizpůsobení spánkovému rytmu Františka Josefa I., a zrušení střídání času bude nejspíš impuls k tomu, aby se to urychlilo.