Spíš bych řekl YUCK... Nechápu smysl balíku MSO kromě původního využití pro kancelářskou práci. K vytváření rychlých a jednoduchých textů, tabulek atd. je to overkill, k seriózní práci je pro změnu dost nevhodný a nedostatečný (tím neříkám, že se pro ni nepoužívá, ale např. představa zpracování dat pro lékařský či jiný výzkum v Excelu mi nedělá zrovna nejlépe).
Přesně, taky mi přijde, že obecně jakýkoliv Office balík je velmi "úzce" zaměřen. Pokud chci psát jen krátké texty, stačí mi (ve widlích) wordpad atd.
Trošku využití má Excell, když je potřeba rychle spočítat nějakou statistiku přes hromadu dat, je to prostě nejrychlejší (máme-li ta data).
Ale fakt zbytek nechápu, k čemu je. ;)
Ja myslel, ze smyslem toho baliku je prave kancelarska prace - nemam pocit, ze by ji bylo malo.
Ostatne, co myslite "seriozni praci"? Je psani dokumentace neseriozni?
A Excel (nebo jiny spreadsheet) je genialni prave v tom, ze se da pomerne snadno pouzit na mnoho veci. Zajimalo by me, jakou navrhujete alternativu, kdyz mluvite o tom, ze je to "overkill".
Naučit každou sekretářku XML, dát jim VIM a naučit je používat FTP. Posílat si dneska údaje v .xls emailem je tak ordinérní.
Ale konec ironie. Plno větších firem by se bez Excelu zastavilo. Chápu, že programátoři by rádi vyvíjeli databázové aplikace pro kdejakou pitomost. Kancelářská krysa, která si umí stáhnout report z Crystalu a pak si z něj udělat v Excelu pivotku, je pro ně nebezpečný sebevrah ujídající jim jejich chleba. No a nejhorší je ta Excelovská killer featura copy & paste.
Vim, ze to myslite ironicky, ale ne ze by to neslo - vzdyt Richard Stallman se zminoval o sekretarkach, ktere si skriptovaly Emacs. Akorat se jim nesmelo rict, ze je to programovani, protoze to je prace moc slozita pro sekretarku a prestaly by to pak delat. Na druhou stranu, neni to ani lepsi nebo horsi, nez ten Excel.
Vy opravdu věříte na spolehlivost výpočtů v Excelu? Odkazů ukazujících opak najdete přehršel. Jeden dva příklad za všechny:
http://paulwallbank.com/2013/02/11/excel-spreadsheets-often-give-bad-results-as-jp-morgan-found/
http://blog.meteorit.co.uk/2007/09/26/excel-2007-calculation-bug-displays-apparently-wrong-numbers/
Ne vždy musí jít nutně o chybu samotného programu, ale jedná se hlavně o jeho celkový koncept, který umožňuje generovat nejrůznější chyby ve velkém. Specializované programy mohou riziko naopak minimalizovat.
Samozrejme, obrovske neprehledne aplikace v Excelu jsou silenost, ale to plati o jakemkoli svepomocnem dile, ktere preroste pouzite nastroje. Ale ja jsem se ale ptal na uplny opak - cim chcete nahradit Excel tam, kde je podle vas overkill?
Specializovane programy nejsou samospasne. Pokud vite, co chcete, mate na to penize, pak ano. Ale treba predevcirem jsem pouzil LibreOffice Calc (tedy fakticky Excel) na vypocet potrebneho materialu v Minecraftu.. :-) Mam snad cekat, nez na tohle nekdo napise aplikaci nebo si ji napsat? Kdyz to je par minut hrani s Excelem? A kdyz vlastne ani dopredu nevim, co by takovy specializovany program mel umet?
První link upozorňuje na problémy v designu kalkulací, což není problém Excelu, ale uživatele. Navíc je tam pár chyb. Například v Excelu můžete i vizuálně vidět, odkud bere data ke kalkulaci. A samozřejmě je možné části hotového sheetu zamknout, a nechat uživatele pracovat jen se vstupními buňkami, aby si kalkulace nerozbil.
Druhý link upozorňuje na ošklivou chybu v Excelu 2007, která ale byla dávno opravena. Chyby bohužel existují ve všech aplikacích :/, včetně DB enginů:
http://scn.sap.com/thread/737871
(najděte si metalink note #406966.1)
Verze 4 LO mi udělala obrovskou radost, konečně můžu kopírovat html (s obrázky) bez toho, aniž by mi OpenOffice zamrzl a spadl. Takže jsem všechny OpenOffice přeinstaloval na LibreOffice a jsem nadšený (pro někoho nesmysl, ale pro nás ve firmě podstatná vlastnost) ... Děkuji mnohokrát vývojářům
No, na tej kompatibilite s M$ Office ešte majú čo doháňať. Otvoril som námatkou prvý súbor docx vytvorený v MS Word 2010 a to čo som zbadal bola jednoducho hrôza - tabuľka, ktorú som mal vo Worde niekde v strede dokumentu zrazu na začiatku, obrázky ledabolo porozhadzované (a to pôvodne bolo nastavené obtekanie textu, nie voľné umistnenie). Bohužiaľ, pre mňa ešte stále nepoužiteľné, keďže moji pratneri vytvárajú svoje dokumenty práve v M$ Office.
To je poměrně snadno pochopitelné. Excel 2000 třeba těžko importuje růžovou barvu pozadí buňky, když umí jen paletu 16 barev. Na konkrétní problémy dokumentu vás upozorní novější verze aplikace MS Office, když zkusíte export do staršího formátu.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/gg132972(v=office.14).aspx
S rozbitými komentáři jsem se nesetkal. A "rozsypané" dokumenty mají prostě jiný layout. Přece nemůžete předpokládat, že na stránce 99 bude poslední řádka začínat stejným slovem, jako v nové verzi Wordu. Starší Word některé věci z novějšího Wordu neumí (a dost možná ani nemá fonty se stejnou metrikou), takže logicky dojde k přestránkování dokumentu. Nicméně autoři by dokumenty obecně měli psát tak, aby přestránkování "nemělo vliv na funkci" :). To samozřejmě těžko vysvětlíte té nejdrsnější skupině uživatelů, kteří neumí ani styly, text centrují mezerníkem, a řádky zalamují klávesou enter :(
Compatibility Pack vám umožní otevřít soubor z nové verze MS Office, což je až nečekaně skvělé. Zkuste si to v jiném SW, nejlépe poté co se změnil formátu dokumentu, a popište nám tu své dojmy :). SW od MS je obecně zpětně kompatibilní, a dopředná kompatibilita je omezená. Takže rada na závěr: kupte si novou verzi MS Office :D
Ehm... Tou příčinou má být fakt, že Word 2000 nezobrazí dokument Wordu 2010 přesně stejně? Tedy nedokonalá *dopředná* kompatibilita? FYI ve světě SW se *dopředná* kompatibilita moc nenosí, protože napsat verzi X tak, aby byla 100% kompatibilní s daty verze X+4 se dělá fakt špatně :)
Pokud jde o fonty, tak neznám ani jeden produkt, který by s fonty s odlišnou metrikou (tj. s jiným poměrem šířky jednotlivých písmen ve fontu) vysázel stránku ze stejným layoutem. Kdyby to totiž udělal, výsledek by vypadal velmi zvláštně.
BTW dokumenty je obecně třeba psát tak, aby například přidání textu na první straně přežily se změnou stránkování, ale bez rozpadu layoutu. Amatéři patlající dokumenty pomocí změny velikosti písma, centrování mezerníkem a zalamování entrem pochopitelně produkují paskvily, které se rozpadnou.
BTW2 jaký nástroj na profi dokumenty používáte vy? A má lepší *dopřednou* kompatibilitu přes čtyři major verze, než Word 2000 vs 2010?
Čemu říkáte "totálně se rozpadne"? Pokud jde o změnu layoutu, nejspíš máte v dokumentu nastaven layout podle tiskárny, což se naposledy používalo ve Wordu 95. Bohužel některé dokumenty a šablony tohle nastavení obsahují dodnes. A samozřejmě může nastat problém, když na cílovém počítači nemáte fonty se stejnou metrikou.
http://office.microsoft.com/en-001/word-help/preserve-original-appearance-for-viewing-or-printing-HP005189614.aspx
Obecně byste ale měl psát dokumenty tak, aby je například přidání nebo ubrání řádku funkčně nijak nerozhodilo (přestránkuje se, ale všechno má být dál konzistentní). Bohužel řada lidí v IT průmyslu neumí s Wordem zacházet.
O jakém nerespektování standardů formátování textu mluvíte? Když uživatel například nepoužije styl odstavce pro nadpis (což je typicky kombinace velikosti písma a vlastnosti odstavce "keep with next"), a místo toho jen zvětší font, pochopitelně může nadpis skončit na posledním řádku stránky. To je ale problém uživatele. Pokud jde o fonty, tak neznám žádný produkt, který by s fontem jiné metriky (tj. s odlišným poměrem šířky mezi různými písmeny fontu) provedl stejný layout :)
O jakém nerespektování vlastního předchozího "pseudostandardu" to mluvíte? Dokumenty *starších* verzí MS Office vypadají v nových verzích stejně. Psal jsem o obecném problému Wordu 95, kde z technických důvodů bylo potřeba provádět layout stránky podle metriky tiskárny (čtěte: se změnou tiskárny, i na té samé instalaci, došlo k přestránkování dokumentu). Nové verze Wordu se pochopitelně u dokumentů Wordu 95 chovají stejně jako stará verze. Pokud má uživatel šablony založené ve Wordu 95 (byť třeba později upravované v novějším Wordu), je to jeho chyba, a Word se chová správně.
Zrovna styly v souvislosti s wordem asi není vhodné zmiňovat. Vůbec se nepovedly a jsou čím dál horší. Automatické vytváření nových je běs, ve kterém se málo kdo vyzná. Nemožnost jednoduché aplikace stylů na objekty včetně tabulek, šílené vytváření stylů např. pro seznamy citací, ... , k tomu automatické generování odkazů, které funguje snad jen v několikastránkových dokumentech. Doplníme to absencí podpory pro základní typografii, slušnějšímu vzhledu vadí např. neexistence pružných nedělitelných mezer. Je pak jasné že s tímto nástrojem může složitější dokumenty páchat jen kovaný fanatik navíc stylem udělat a více nesahat. Ostatní jsou buď smíření nebo (bohužel čím dál větší počet) začaali považovat to, co word produkuje, za typografický standard.
Tak nevytvářejte automaticky nové styly. A mohl jste si všimnout, že už pár verzí Word podporuje přímo styly tabulek. Definici stylů (včetně referencí) můžete buď použít ze šablon, nebo si udělat svoje - stačí jednou :). Reference všech druhů mi vždycky fungovaly bez problémů, i když uznávám, že zacházení s nimi není triviální.
Nedělitelná mezera je trochu problém. Jde o znak U+00A0, a má neměnnou velikost. Nicméně v typickém textu je ale velikost pružné mezery max. cca 125% té nedělitelné, takže se to ještě dá přežít. Pokud chcete pružnou nedělitelnou mezeru, použijte <word joiner><space><word joiner>. Word joiner vložíte přes Insert/Symbol/More Symbols/Special characters, je poslední v seznamu. Samozřejmě si ho můžete dát na zkratkovou klávesu, případně si napsat triviální makro na nahrazení pevné mezery za výše uvedenou sekvenci.
Zkoušel jste někdy slučovat dokumenty různých autorů? Mně se v těchro případech vyplácí dokument vytiskout, makrem vymazat (skoro) všechno formátování, odstranit styly z dokumentu a pak to ručně doplnit. (Nutno přiznat, že ve verzi 2010 se word trochu polepšil a aspoň stejné názvy stylů, na rozdíl od excelu, při kopírování zpracovává korektně.)
A co se týká stylů tabulek, očividně se bavíme o různých věcech - word má něco, co autoři a zřejmě i vy nazýváte stylem tabulky. Fakticky je to soubor stylů jednotlivých prvků tabulky, které nástroj přiřazuje tabulce. Barvy ok. Není to ale propojeno s dalšími prvky jako třeba popisek, jeho umístění, umístění tabulky na stránce, obtékání, ... Jde nejen o tabulky, ale třeba také o vzorce, a jiné objekty.
O fomátování citací (bibliografie) ve wordu vyprávějte někomu, kdo má ten styl předepsaný a ve wordu zrovna tak neumí - v ČR to je dost běžné. Netvrdím, že to spravit nejde, ale nemyslím, že to víc než několik lidí dovede a v běžné šabloně to už vůbec není. Co mne zaujalo, že třeba gost v nabýzených stylech je.
Co se týká pružné mezery. Word joiner má unicode köd 2060, po jeho vložení do wordu a) není neviditelný a b) wordu je to jedno a klidně zalamuje dále. To co word vkládá je unicode znak 200D což je "ZERO WIDTH JOINER". Jeho přítomost je wordu ovšem také lhostejná. I kdyby to fungovala, nemyslím, že vytvoření příslušného makra je pro pokročilého uživatele triviální záležitostí.
Kdo pracuje s rozsáhlejšímí/složitějšími texty jistě na místě dokáže vyjmenovat řadu dalších "drobností", které by mohly fungovat.
Dokumenty různých autorů ne. Jeden dokument editovaný různými autory ano, a bylo to bez problémů.
Umístění, obtékání atd. opravdu není součástí stylu tabulky, protože tabulky jsou součástí text flow a neplovou v textu. Popisek se vkládá ve stylu Caption, který si můžete libovolně upravit, nebo použít jiný.
Bibliografie samozřejmě není triviální, pokud ji nemáte v šabloně. Ovšem pokud už píšete vědeckou práci, nebylo by špatné umět zacházet trochu na úrovni s nástrojem, se kterým se učí holky na obchodní akademii v prváku :)
Nemám teď čas zkoumat Unicode hodnoty, nicméně mnou popsaný postup funguje, mám to před sebou. Zkuste si to.
Restart u win je většinou vyžadován, pokud instalovaný program nahrazuje knihovny (*.dll, *.ocx), které jsou zrovna používané. Když spustíte instalátor a před tím ukončíte všechny běžící aplikace, je pravděpodobnost, že bude vyžadován restart mnohem nižší (nehodnotím, jestli tento postup má nějaký praktický význam). Klidně se tedy může stát, že když budete nějaký program instalovat podruhé (mám namysli samozřejmě po předchozím odinstalování...) na stejném stroji, ale s jinými (ne)spuštěnými aplikacemi, bude potřeba restartu odlišná než v předchozím případě.
Vo firme mame win len kde je CAD, inak je vsetko Linux. Napr. v sklade bezi stare IBM s 256 MB RAM, kde by ziaden aktualny win ani neslo nainstalovat. Servery su jasny Linux a dokonca aj stroje vo vyrobe su Linux. Treba sa viac pozerat okolo seba a potom robit zavery. Na Win 8 pozeram len z dialky, lebo ked to u niekoho vidim prechadza ma chut s niecim takym sa zaoberat. Vista definitne rozhodla, ze ak sa da tak MS sa treba vyhnut oblukom.